Top 20 – filmy motocyklowe
Filmy o motocyklach to fabuły, które najbardziej spodobają się miłośnikom szybkich jednośladów. Motor stanowi jednak bardzo uniwersalny symbol podróży, poszukiwania celu, marzeń i wolności. To pojazd, który może nas zabrać w nieznane, obiecuje przygodę i romantyczne uniesienia. W kinie motocykl bardzo często towarzyszy historiom miłosnym. Jest narzędziem kochanków służącym do ucieczki przed niepożądanym okiem obserwatorów, zapewnia cielesną bliskość i intymność. Stanowi również obietnicę wspólnej podróży ku pięknej przyszłości.
Motocykl w filmach jest również wymownym atrybutem męskości. To symbol falliczny, umieszczający jego posiadacza w kontekście decyzyjności, siły, ale też seksualnej atrakcyjności. Często bywa znakiem przynależności do określonej subkultury, a nierzadko również grupy funkcjonującej poza prawem – motocyklowego gangu.
Konwencje filmów motocyklowych bywają bardzo różne. Może to być zarówno kino drogi, jak i komedie, filmy sensacyjne czy filmy o wyścigach. Motor jako główny motyw pojawia się również w filmach science-fiction czy przygodowych.
Filmy motocyklowe
1. Swobodny jeździec (Easy Rider, 1969) – reż. Denis Hopper
Swobodny jeździec to kultowy film Denisa Hoppera przedstawiający zderzenie kontrkultury hippisów z tradycyjnymi amerykańskimi wartościami. Główni bohaterowie to dwaj motocykliści, Wyatt (Peter Fonda) i Billy (Denis Hooper), którzy odbywają motocyklową podróż przez południe USA. Po drodze poznają zwyczajnych mieszkańców farm, członków komuny dzieci kwiatów, jak również przedstawicieli prawa (Jack Nicholson). Ich otwarcie manifestowana wolność staje się zaś przedmiotem narastającej niechęci ze strony konserwatystów.
2. Dzienniki motocyklowe (Diarios de motocicleta, 2004) – reż. Walter Salles
Dzienniki motocyklowe to głośny, nagrodzony Oscarem i dwiema statuetkami BAFTA film oparty na faktach. Bohaterowie obrazu to Ernesto Guavera i Alberto Granado, którzy w 1952 roku ruszyli na swoich motocyklach w podróż po Ameryce Południowej. Wyprawa ta dała młodym Argentyńczykom okazję do dogłębnego poznania kontynentu, a także wysnucia wielu odważnych wniosków. Kilka lat później Che Guavera stanął bowiem na czele kubańskiej rewolucji, stając się jej ikoną, ale również krwawym symbolem. W rolach głównych wystąpili Gael Garcia Bernal, Rodrigo De la Serna i Mia Maestro.
3. Top Gun (1986) – reż. Tony Scott
Top Gun Tony’ego Scotta to wprawdzie film o pilotach marynarki, ale do historii kina przeszły również ikoniczne sceny motocyklowe. Chodzi o romantyczne ujęcia, w których Maverick (Tom Cruise) wozi na swoim jednośladzie swoją piękną ukochaną, Charlie (Kelly McGillis). Ów motocykl to legendarny Kawasaki GPZ900R, legendarny model z lat 80., rozpędzający się do niebotycznej wówczas prędkości 250 km/h. Kultowy film Scotta przyczynił się do niezwykłej popularności motocyklu i jego świetnej sprzedaży.
4. Mad Max 2 (Mad Max 2: Wojownik szos, 1981) – reż. George Miller
Mad Max to popularny film z gatunku science fiction, w którym istotną rolę odgrywają sceny motocyklowe. Akcja obrazu rozgrywa się w Australii po ataku nuklearnym. Max (Mel Gibson) jest byłym policjantem, który próbuje pomóc mieszkańcom wioski zagrożonej przez niebezpieczną szajkę bandytów. W filmie pojawiły się takie modele motocykli, jak Kawasaki F5, KZ 900, Z 1000 czy Yamaha 1100 XSE.
4. Harley and the Davidson (miniserial z 2016 r.)
Harley and the Davidson to miniserial z 2016 roku przedstawiający historię twórców legendarnej maszyny. Główni bohaterowie: Arthur i Walter Davidsonowie wraz z przyjacielem Billem Harleyem marzą o stworzeniu najszybszego motocyklu na świecie. Oczywiście po drodze muszą pokonać wiele przeciwności. W rolach głównych wystąpili Michiel Huisman, Bug Hull i Robert Aramayo.
5. Tylko tydzień (One Week, 2008) – reż. Michale McGowan
Tylko tydzień to z kolei poruszający dramat o mężczyźnie, który postanawia wyruszyć na swoim motocyklu w ostatnią w życiu podróż po Kanadzie. Bohater dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Wiadomość ta stawia całe jego dotychczasowe życie w innym świetle. Mężczyzna postanawia wyruszyć w drogę, by pogodzić się z nieuniknionym i znaleźć sens. W roli głównej wystąpił Joshua Jackson.
6. Poza prawem (Beyond the Law, 1992) – reż. Larry Ferguson
Poza prawem to historia o agencie FBI (w tej roli Charlie Sheen), który próbuje przeniknąć do gangu motocyklowego. W tym celu przyjmuje konieczny kamuflaż zapalonego harleyowca. To jednak nie wystarczy, by zdobyć zaufanie handlarzy narkotyków. Dan wpada więc na pomysł, by nakłonić członków gangu do dokonania wspólnego przestępstwa.
7. Najszybszy (Fastest, 2011) – reż. Mark Neale
Najszybszy to pełnometrażowy film dokumentalny przedstawiający świat wyścigów motocyklowych MotoGP. Mark Neale prezentuje wzloty i upadki znanych postaci tego sportu, ich miłość do motocykli i pełne poświęcenia przygotowania do zawodów. Narratorem filmu jest Ewan McGregor.
8. Dziki (The Wild One, 1953) – reż. Laszlo Benedek
Dziki to klasyczny film motocyklowy, jeden z pionierów wyznaczających szlaki tego typu kina. Głównym bohaterem obrazu jest Johnny (w tej roli Marlon Brando), który wraz ze swoimi przyjaciółmi z klubu motocyklowego podróżuje po Kalifornii. Pewnego dnia w małym miasteczku grupa spotyka konkurencyjny gang, którego lider zaczyna podrywać córkę szeryfa. Rywalizacja wkrótce doprowadza do tragedii.
9. Prawdziwa historia (The World’s Fastest Indian, 2005) – reż. Roger Donaldson
Prawdziwa historia to świetny film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Burt Munro (Anthony Hopkins) to mieszkaniec Nowej Zelandii, który marzy o udziale w amerykańskich wyścigach Bonneville Salt Flats. Mężczyzna konstruuje motocykl Indian i udaje się do USA, by pobić rekord prędkości.
10. Motór (2005) – reż. Wiesław Paluch
Motór to polski film Wiesława Palucha o miłośnikach starych motocykli marki WSK, czyli tytułowych „motórów”. Bazyl i Tęgi podczas podróży do Warszawy wspominają swoją młodość w małej wiosce, gdzie w latach 80. założyli „sektę” ku czci WSK-i. To zatem prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników PRL-owskich tropów we współczesnym polskim kinie.
11. Ghost Rider (2007) – reż. Mark Steve Johnson
Ghost Rider to filmowa opowieść z pogranicza kina akcji i fantasy. Głównym bohaterem obrazu jest Johny Blaze (Nicolas Cage), motocyklista-kaskader, który pragnąc uratować umierającego ojca, podpisuje pakt z diabłem. Po jakimś czasie otrzymuje od ksiecia ciemności kolejną propozycję – w zamian za uwolnienie własnej duszy – ma zostać Ghost Riderem – łowcą nieposłusznych demonów. Obok Nicolasa Cage’a wystąpiła Eva Mendes.
12. Gang Dzikich Wieprzy (Wild Hogs, 2007) – reż. Walt Becker
Gang Dzikich Wieprzy to komedia o grupie przyjaciół, którzy postanawiają przełamać nudę codzienności i przemierzyć na motocyklach całe USA. Kupują zatem Harleye, zakładają tytułowy gang i ruszają w drogę. Oczywiście podróż będzie obfitować w mnóstwo zabawnych i nieprzewidzianych wydarzeń, i co znamienne, odmieni życie bohaterów. W rolach głównych wystąpili John Travolta, Tim Allen, Martin Lawrence czy William H. Macy.
13. Terminator 2: Dzień Sądu (Terminator 2: Judgment Day, 1991) – reż. James Cameron
Terminator 2 to również film, w którym istotną rolę odgrywa motyw jazdy na motocyklu. Nagrodzony czterema Oscarami kultowy obraz z gatunku science-fiction to jedno z ogniw cyklu o walce rodzaju ludzkiego z maszynami. W Dniu Sądu Terminator T-800 (Arnold Schwarzenegger) musi uchronić przed śmiercią Johna Connora (Edward Furlong) i jego matkę Sarah (Linda Hamilton). Chłopiec w przyszłości ma odegrać historyczną rolę: stanie się przywódcą buntu ludzi przeciw terminatorom. W słynnych scenach pościgów i ucieczek Schwarzenegger odbywał przejażdżki na kultowym motocyklu marki Harley-Davidson FatBoy.
14. Mission: Impossible II (2000) – reż. John Woo
Druga część Mission: Impossible, opowiadająca o przygodach nieustraszonego agenta IMF, Ethana Hunta (Tom Cruise) zasłynęła między innymi z ikonicznych scen brawurowej jazdy na motocyklach. Bohater dosiadał dwóch modeli jednośladów: Triumph Speed Triple oraz Daytona 955i. W III części cyklu Cruise jeździł z kolei na motocyklu Triumph Bonneville.
15. Torque. Jazda na krawędzi (2004) – Joseph Kahn
Torque to wprawdzie nie kinowe arcydzieło, jednak trudno zaprzeczyć, że jazda na motocyklu odgrywa w nim kluczową rolę. Główny bohater, Cary Ford (Martin Henderson) na skutek zatargu z przywódcą motocyklowego gangu handlującego narkotykami musi uciekać na pustynię, ścigany przez złoczyńców i agentów FBI.
16. Uciec, ale dokąd? (Nowhere to Run, 1993) – reż. Robert Harmon
Uciec, ale dokąd? to jeden z klasycznych filmów akcji z Jeanem-Claudem Van Dammem w roli głównej. Były więzień osiedla się na farmie młodej i pięknej wdowy (Rosanna Arquette) i decyduje się jej pomóc w walce z miejscowym biznesmenem. W emocjonujących scenach pościgów Van Damme dosiada motocyklu marki Triumph.
17. Wielka ucieczka (The Great Escape, 1963) – reż. John Sturges
Wielka ucieczka Johna Sturgesa to kolejny film, w którym ważną rolę odegrał brytyjski Triumph, tym razem imitujący niemiecki BMW. Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Grupa aliantów więziona w niemieckim obozie jenieckim podejmuje brawurową próbę ucieczki. W roli głównej wystąpił Steve McQueen, który na motocyklu dał popis doskonałych scen pościgów, a w finale wykonał na motocyklu słynny skok przez drewnianą barierę. Co znamienne, aktor nie korzystał z pomocy kaskadera.
18. Trzy metry nad niebem (Tres metros sobre el cielo, 2010) – reż. Fernando Gonzalez Molina
Trzy metry nad niebem to hiszpański film o miłości zbuntowanego młodzieńca na motocyklu, o imieniu Hache (Mario Casas) i grzecznej dziewczyny z dobrego domu, Babi (Maria Valverde). W tej współczesnej wersji Romea i Julii motocykl odgrywa niebagatelną romantyczną rolę.
20. Młode wilki (1995) – reż. Jarosław Żamojda
Młode wilki to z kolei przykład z polskiego podwórka. Kultowy film lat 90. opowiada o grupie maturzystów, którzy próbują zarobić pieniądze, wchodząc w kręgi przestępcze. Jeden z bohaterów obrazu jeździ na motocyklu Kawasaki ZXR 750. Z kolei w Młodych wilkach ½ charakterystyczną rolę motocyklisty zagrał Krzysztof Antkowiak.