Top 20 – filmy na Halloween
Halloween na stałe zagościło w polskiej tradycji. Dynie, bale maskowe, pochody przebierańców stały się urozmaiceniem listopadowego czasu zadumy. Ci, którzy lubią się bać, z pewnością wybiorą w ten jesienny wieczór coś z kina grozy.
Filmy na Haloween
1. Halloween (1978) – reż. John Carpenter
Halloween w reżyserii Johna Carpentera zapoczątkowało całą serię filmów opartych na motywie anglosaskiego święta zmarłych. Ten słynny slasher opowiada o Michaelu Myersie, który w wieku sześciu lat w noc Haloween morduje swoją nastoletnią siostrę, a następnie trafia do zakładu dla umysłowo chorych. Po latach ucieka ze szpitala i udaje się do rodzinnej miejscowości, by ponownie dokonać zbrodni. W rolach głównych wystąpili Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis i Nancy Kyes. Sukces filmu przeobraził się w liczne kontynuacje. W 1998 roku powstała siódma część obrazu: Halloween 20 lat później, w ostatnich dwóch dekadach nakręcono zaś Halloween: Resurrection (2002), w 2007 roku Rob Zombie zrealizował remake pierwowzoru, a w 2009 roku jego kontynuację.
2. Noc żywych trupów (Night of the Living Dead, 1968) – reż. George A. Romero
Noc żywych trupów to kolejny klasyk kina grozy, który zapoczątkował nurt filmów o zombie, W wyniku promieniowania powstałego z wybuchu rakiety kosmicznej dochodzi do zmartwychwstania nieboszczyków, którzy zamieniają się w krwiożercze zombie. Grupa młodych ludzi zamyka się w domu i próbuje przetrwać atak potworów. Romero nakręcił również kolejne części horroru: Świt żywych trupów (1978), Dzień żywych trupów (1985), Ziemia żywych trupów (2005) oraz Kroniki żywych trupów (2007).
3. Nosferatu. Symfonia grozy (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens, 1922) – reż. Friedrich Wilhelm Murnau
Nosferatu F. W. Murnaua to niemy film grozy, należący do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu. Dzieło powstało na podstawie powieści Brama Stockera pt. Dracula. Opowiada historię młodego agenta nieruchomości (w tej roli Alexander Granach), który nieświadomie sprowadza do Europy krwiożerczego wampira ukrywającego się pod postacią arystokraty Orloka. W roli Nosferatu wystąpił Max Schreck. Film do dzisiaj robi olbrzymie wrażenie.
4. Dziecko Rosemary (Rosemary’s Baby, 1968) – reż. Roman Polański
Dziecko Rosemary to z kolei klasyka horroru satanicznego. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. Do jednej z kamienic wprowadza się młode małżeństwo: Rosemary (Mia Farrow) i Guy (John Cassavettes) Woodhousowie. Para wkrótce poznaje swoich starszych, ekscentrycznych sąsiadów: Minnie (Ruth Gordon) i Romana (Sidney Blackmer) Castevetów, a gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, w ich życiu zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
5. Suspiria (1977) – reż. Dario Argento
Suspiria to słynny włoski horror Dario Argento, należący do nurtu „giallo”, słynącego ze scen przemocy i seksu. Główną bohaterką obrazu jest młoda Amerykanka (w tej roli Jessica Harper), która rozpoczyna naukę w niemieckiej szkole tańca. Wkrótce okazuje się, że placówką zarządzają czarownice, a na miejscu dochodzi do przerażających zbrodni. W 2018 roku Luca Guadagnino zrealizował remake filmu Dario Argento pod tym samym tytułem. W roli Susie wystąpiła Dakota Johnson.
6. Krzyk (Scream, 1996) – reż. Wes Craven
Krzyk to głośny horror Wesa Cravena, który zapoczątkował nurt horrorów autotematycznych, igrających z regułami gatunku. W małym miasteczku w środowisku nastolatków grasuje morderca. Giną kolejne osoby, a zabójca ukrywający swoją tożsamość pod maską postaci ze słynnego obrazu Edwarda Muncha pt. Krzyk, staje się coraz bardziej zuchwały. W roli głównej wystąpiła Neve Campbell.
7. Miasteczko Halloween (The Nightmare before Christmas, 1993) – reż. Henry Selick
Miasteczko Halloween to film animowany, który z powodzeniem można obejrzeć z dziećmi. Akcja obrazu rozgrywa się w tytułowym mieście strachów. Dyniowy król, czołowa postać święta Halloween, jest już znudzony coroczną uroczystością, dlatego postanawia zamienić się miejscami ze świętym Mikołajem. Porywa więc staruszka i sam postanawia zorganizować święta Bożego Narodzenia.
8. Obecność (The Conjuring, 2013) – reż. James Wan
Obecność należy do najstraszniejszych horrorów ostatnich lat. Lorraine i Ed Warrenowie to badacze zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie od przerażonej rodziny, której dom jest nawiedzany przez groźnego demona. Małżeństwo nie spodziewa się tego, z czym przyjedzie im się zmierzyć. W rolach głównych zagrali Vera Farmiga i Patric Wilson.
9. Gnijąca panna młoda (Corpse Bride, 2005) – reż. Tim Burton
Gnijąca panna młoda Tima Burtona to film, który dobrze wpisuje się w klimat Halloween. Główny bohater, Victor, wkrótce ma stanąć na ślubnym kobiercu z Victorią, co napawa go narastającym lękiem. Pewnego dnia, ćwicząc w lesie tekst przysięgi, przypadkowo budzi martwą kobietę, Emilly, i omyłkowo przyrzeka jej miłość. Panna młoda natychmiast porywa ukochanego w zaświaty.
10. Koszmar z Ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street, 1984) – reż. Wes Craven
Koszmar z Ulicy Wiązów i jego kontynuacje to kultowa pozycja kina nastolatków z lat 90. Opowieść o Freddym Kruegerze, okrutnym mordercy-demonie, który po swojej śmierci, atakuje dzieci, stając się częścią ich snu, zyskała niezwykłą popularność. W postać Freddiego wcielił się Robert Englund. Film zapoczątkował sequele, komiks, serial i produkcję gadżetów związanych z kultowym horrorem.
11. To (It, 2017) – reż. Andy Muschietti
To stanowi ekranizację popularnej powieści Stephena Kinga z 1986 roku. Gdy w małym miasteczku pojawia się okrutny morderca dzieci, działający w przebraniu klauna, grupa przyjaciół zakłada klub mający na celu rozprawienie się z przerażającym zabójcą. To jest opowieścią o sile przyjaźni jako najsilniejszym lekarstwie na upiory, które niepokonane, mogą zawładnąć dorosłością.
12. Laleczka Chucky (Child’s Play, 1988) – reż. Tom Holland
Laleczka Chucky to kolejna pozycja kina grozy rozgrywającego się wśród dziecięcych bohaterów. Andy (Alex Vincent) dostaje w prezencie lalkę, w której mieszka duch psychopatycznego mordercy. Wkrótce zabawka ujawnia swoje prawdziwe oblicze: wykorzystuje chłopca do kolejnych zbrodni, a w końcu staje się niebezpieczna również dla swojego właściciela. Ten straszny horror można odczytywać jako metaforę świata, w którym dziecko staje się ofiarą, jest wykorzystywane przez dorosłych i musi pokutować za ich winy. Laleczka Chucky doczekała się licznych kontynuacji.
13. Szósty zmysł (The Sixth Sense, 1999) – reż. M. Night Shyamalan
Szósty zmysł to niezwykły film opowiadający o chłopcu, który posiada dar komunikowania się ze zmarłymi. Pewnego dnia w jego domu pojawia się psycholog, który próbuje pomóc bohaterowi uporać się z niezwykłymi zdolnościami. Mężczyzna nie ma jednak świadomości, że sam również bardzo potrzebuje pomocy swojego „pacjenta”. W rolach głównych zagrali Haley Joel Osment i Bruce Willis.
14. Zagłada domu Usherów (House of Usher, 1960) – reż. Roger Corman
Upadek domu Usherów to głośna ekranizacja prozy Edgara Allana Poe. Madeleine Usher (Myrna Fahey) i jej brat Roderick (Vincent Price) wspólnie zamieszkują ogromną rodową siedzibę. Kobieta ma wkrótce wyjść za mąż. Gdy jednak do domu przybywa jej narzeczony Phillip Wintrop (Mark Damon), brat za wszelką cenę pragnie doprowadzić do zerwania zaręczyn. W tym celu przedstawia gościowi przerażającą historię swoich przodków.
15. Dracula (1992) – reż. Francis Ford Coppola
Dracula Francisa Forda Coppoli to oryginalna, nagrodzona trzema Oscarami, reinterpretacja książki Brama Stockera. Głównym bohaterem opowieści jest wampir Dracula ukrywający się pod postacią rumuńskiego księcia. Arystokrata udaje się do Londynu, by posiąść kobietę, w której widzi swoją tragicznie zmarłą ukochaną. W filmie wystąpiła cała plejada gwiazd: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins czy Keanu Reeves. Obraz Coppoli wykorzystuje różnorodne sensy wampiryzmu i krwi, nawiązując szczególnie do epidemii wirusa HIV. Autorem wspaniałej muzyki do filmu jest Wojciech Kilar.
16. Amityville (The Amityville Horror, 2005) – reż. Andre Douglas
Amityville z 2005 roku to remake słynnego filmu Stuarta Rosenberga, należący do odmiany horrorów na faktach. Jest to historia rodziny, która wprowadza się do nowego domu bez świadomości jego przerażającej historii. Przed laty mężczyzna zabił w nim swoją rodzinę. Okazuje się, że w domu zaczynają dziać się niewyjaśnione rzeczy. W rolach głównych wystąpili Ryan Reynolds i Melissa George.
17. Straszny film (Scary Movie, 2000) – reż. Keenen Ivory Wayans
Straszny film to świetna komedia będącą parodią różnorodnych motywów z popularnych motywów. Całą serię filmów rozpoczął obraz z 2000 roku, w którym główni bohaterowie to grupa nastolatków prześladowanych przez psychopatycznego mordercę. Krzyk, Koszmar minionego lata i Blair Witch Project to najważniejsze odniesienia komediowych gagów. Dotychczas ostatnim ogniwem cyklu jest Straszny film 5 z 2013 roku.
18. Koszmar minionego lata (I Know What You Did Last Summer, 1997) – reż. Jim Gillespie
Koszmar minionego lata to kultowy horror lat 90. popularny szczególnie wśród nastolatków. Grupa młodych ludzi podczas podróży samochodem potrąca mężczyznę. Przekonani o śmierci ofiary i przestraszeni nietrzeźwością kierowcy nastolatkowie wyrzucają jej ciało do morza. Po upływie roku jedna z uczestniczek zdarzenia dostaje tajemniczy list o treści: „Wiem, co zrobiłaś minionego lata”, który staje się początkiem tragicznych wydarzeń. W rolach głównych wystąpili Jennifer Love Hewitt, Sarah Michelle Gellar, Ryan Phillippe i Freddie Prinze Jr.
19. Mary Reilly (1996) – reż. Stephen Frears
Mary Reilly to dobry horror z Julią Roberts w roli głównej, która stworzyła tu jedną z najbardziej oryginalnych kreacji w swojej karierze. Akcja filmu rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Anglii. Aktorka wcieliła się w pokojówkę Mary, pracującą u tajemniczego doktora Jekylla (John Malkovich). Pewnego dnia pracodawca zatrudnia asystenta, pana Hyde’a, który okazuje się jego całkowitym przeciwieństwem.
20. Blair Witch Project (1999) – reż. Daniel Myrick
Blair Witch Project to stylizowana na realistyczny dokument historia trójki studentów, którzy z powodu lokalnych legend wyruszają do lasu, by ująć grasującą tam wiedźmę. Wyprawa okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż mogło się na początku wydawać. Życie młodych ludzi znajduje się w niebezpieczeństwie. Blair Witch Project zapoczątkowało serię horrorów z motywem taśmy wideo.