Redakcja

Redakcja OldCamera.pl

Redaktor Naczelna i Wydawca: Agnieszka Czarkowska-Krupa

Agnieszka Czarkowska-Krupa redaktor naczelna oldcamera.pl

 

Dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989 (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji, pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz Etyka i literatura, pod red. Anny Głąb (Semper, 2014).

Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk  (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.

Stali Współpracownicy Redakcji:

Hanna Bielecka

Z wykształcenia filmoznawca i archiwista. Pisała relacje z festiwali i recenzje dla serwisów filmowych. Jej ulubionym gatunkiem filmowym są horrory i thrillery. Ma słabość do klasyków filmowych i gwiazd starego kina.

Aleksander Biegała

aleksander biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna oraz Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Przenosi wybrane filmy na grunt muzyczny. Regularnie publikuje artykuły dla portali Plaster Łódzki i Kinomisja Pulp Zine.W kinie najbardziej ceni jego żeński element, a Kobieta z wydm Hiroshiego Teshigahary to dla niego wyznacznik obrazu doskonałego.

 

Kamil Smoczyński

Kamil Smoczyński Oldcamera.pl

 

(prawie) magister filmoznawstwa i stosunków międzynarodowych. Filmoznawczą magisterkę pisze o japońskim filmie dokumentalnym, który na pewien czas stał się głównym obszarem jego zainteresowań. W filmie szuka istotnych historii, aktywizmu społecznego i przełamywania tematów tabu. Autor kilku publikacji na temat kina, współorganizator konferencji Forum Filmu Japońskiego i współtwórca instagramowego konta odskocznia_.

 

 

Dorota Wituła

Dzieli swoje życie pomiędzy dwa miasta – Łódź i Poznań. Absolwentka dziennikarstwa, obecnie – studentka filmoznawstwa. W obszarze jej zainteresowań znajduje się głównie polski film dokumentalny, któremu postanowiła poświęcić swoją pracę magisterską.

Karolina Chmiel

Karolina Chmiel oldcamera

 

Uczennica Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, wystąpiła jako epizodystka w filmie pt. „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka. Jej ulubionym reżyserem jest Quentin Tarantino, większość wolnego czasu spędza w kinie, a w chwilach między seansami trenuje brazylisjkie jiu-jitsu.

 

Sylwia Karnas

Sylwia Karnas oldcamera.pl

 

 

Magister filologii polskiej, językoznawca, filmoznawca, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się okresem pozytywizmu i modernizmu w literaturze polskiej i światowej. Swoją pracę magisterską poświęciła podróżom odbywanym w tym czasie przez wysłanników „Tygodnika Ilustrowanego”. Uwielbia czytać powieści XIX – wieczne i odkrywać ich adaptacje filmowe.

 

Damian Kaźmierczak

Miłośnik popkultury, próbujący odnaleźć w niej swoje miejsce. W kinie szczególnie zafascynowany okresem lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Fan prozy Breta Eastona Ellisa. Aktualnie pracujący nad swoją pierwszą książką.

Jan Wierzbicki

 

Student Katowickiej Szkoły Filmowej, dzięki której mógł pracować między innymi z Andrzejem Grabowskim, Piotrem Głowackim i Jerzym Łukaszewiczem. Widz filmów wszelakich wciąż szukający swojej niszy, której w pełni się odda. W przyszłości marzy mu się praca przy największych festiwalach filmowych.

 

 

Andrzej Kownacki

Andrzej Kownacki

Z wykształcenia fototechnik. Z zamiłowania kinoman. Większość życia spędził przed ekranem telewizora, oglądając filmy, seriale i teledyski. Fan muzyki lat 70. i 80. Wierzy, że kinematografia może wpływać na ludzi, zmieniając ich postrzeganie świata. Nie ma ulubionego gatunku, ponieważ uważa, że aby naprawdę poznać kino, trzeba oglądać wszystko. Nieobce są mu klasyczne dzieła, ikony popkultury, jak i obskurne produkcje, o których mało kto słyszał. Pisze amatorsko o szeroko pojmowanej kulturze na portalach Wild Weekly i Dziennik Teatralny oraz z przymrużeniem oka na prywatnym blogu.

 

Michalina Szulejko

Animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz marketingu internetowego w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Współredaktorka (z prof. UAM dr hab. Agnieszką Dodą-Wyszyńską) publikacji „Odstępstwo od wartości” (pierwszy tom cyklu „Kamera Kultura”), poświęconej aksjologicznej analizie dzieła filmowego. Miłośniczka dawnego Hollywood, szczególnie zainteresowana biografiami gwiazd.

Byli Członkowie Redakcji:

Magda Król

Z wykształcenia scenarzystka i kulturoznawca. Współpracowała z łódzkimi instytucjami kultury, m.in. podczas organizowania pokazów filmowych, imprez kulturalnych czy słynnego Festiwalu Łódź 4 Kultur. Interesuje się historią kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem klasyki amerykańskiego kina. Jej wielką pasją są biografie znanych postaci ze świata filmu.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni).

Autorzy, którzy opublikowali swoje teksty na OldCamera.pl

Marta Zasłona-Kotnowska

Oldcamera - redakcja Marta Zasłona-Kotnowska

 

Filolożka angielska zafascynowana „Herstorią” filmu, czyli historią kobiet w tym zdominowanym przez mężczyzn przemyśle. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka stawiająca pierwsze kroki jako pisarka. Ma czułą relację ze starym kinem. Prywatnie mama bliźniaków i psa Kraksy.

 

 

Tomasz Limanowski

Student politologii na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonat sztuki, w szczególności literatury i filmu. Jego ulubioną powieścią jest “Siekierezada albo zima leśnych ludzi” Edwarda Stachury, a jednym z najbardziej cenionych filmów adaptacja tejże powieści, wyreżyserowana przez Witolda Leszczyńskiego. W 2018 roku został wyróżniony w konkursie literackim “Ikarowe Strofy”.

Paulina Krzyżaniak

ur. 1986 r. w Nowej Soli. Mieszka w Glasgow. Ukończyła studia na Wydziale Film, Media and Gender na University of Stirling. Autorka tomiku poezji Apteka Myśli, książki Skutki Niepożądane oraz opowiadania Dach (2020). Obecnie recenzuje filmy oraz seriale.

Rafał Glapiak

Filmoznawca. Interesuje się przede wszystkim okresem klasycznym w historii kinematografii oraz tak zwanym amerykańskim kinem niezależnym. Współpracuje z “Kinem”, “Polityką”, “Rzeczpospolitą” oraz portalem Filmweb. Autor strony Mocne Punkty.

Maks Wieczorski

Lubelski licealista i młody dziennikarz. Na co dzień pisze dla młodzieżowego magazynu “Sensor” i portalu Ulica Krótka. Wcześniej współpracował także z informacyjnym WiadomościBliskoCiebie24 i publicystyczną Empatią. Autor rozmów m.in. z Barbarą Krafftówną, Ewą Bem, Piotrem Głowackim czy Wandą Traczyk-Stawską. Członek jury młodych 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”. Pasjonat złotej ery kina i muzyki lat sześćdziesiątych.

O możliwościach współpracy z Oldcamera.pl: Współpraca i Reklama

Kontakt: starekino@oldcamera.pl

 

Projekt logo: Michał Piętoń

Projekt i wykonanie strony: Łukasz Krupa

 

ISSN 2543-4020

Portal wpisany do Rejestru Dzienników i Czasopism pod Nr Rej. Pr. 3003

Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział I Cywilny

 

Wydawca: Agnieszka Czarkowska-Krupa

Miejsce wydania: Kraków

Zabrania się kopiowania całości lub fragmentów tekstów bez zgody Wydawcy.