Top 10 – polskie reżyserki filmowe
Wprowadzają do kina kobiecą perspektywę widzenia. Realizują filmy odważne, bezkompromisowe i zapadające w pamięć. Często sięgają po tematy tabu, by je oswoić i uwolnić od lęku.
Polskie reżyserki filmowe
1. Agnieszka Holland
Agnieszka Holland to bez wątpienia najbardziej znana polska reżyserka filmowa. Ma na swoim koncie aż dwie nominacje do Oscara, za filmy Gorzkie żniwa (1985) i W ciemności (2011). Angażowała się również w produkcje serialowe HBO, jak Dziecko Rosemary i House of Cards. W 2016 roku wyreżyserowała dobrze przyjęty przez recenzentów Pokot na podstawie prozy Olgi Tokarczuk.
2. Barbara Sass
Barbara Sass należała do wybitnych polskich reżyserek. Zmarła w 2015 roku pozostawiając po sobie bogatą filmografię. Nakręciła między innymi Do przerwy 0:1 (1969) na podstawie kultowej młodzieżowej powieści Adama Bahdaja. Sięgała po adaptacje prozy Poli Gojawiczyńskiej: Rajska jabłoń (1985), Dziewczęta z Nowolipek (1985). Jej ostatnim filmem był obraz W imieniu diabła (2012).
3. Magdalena Łazarkiewicz
Magdalena Łazarkiewicz, siostra Agnieszki Holland, to również znana polska reżyserka. Zrealizowała między innymi Białe małżeństwo (1993) na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza czy Na koniec świata (1999) z Justyną Steczkowską i Aleksandrem Domogarowem w rolach głównych. Łazarkiewicz jest również autorką znanego serialu TV – Głęboka woda.
4. Dorota Kędzierzawska
Dorota Kędzierzawska to autorka, która porusza w swoich filmach problematykę społeczną i psychologiczną. Bardzo często bohaterem jej dzieł jest dziecko – bezbronne w starciu z bezdusznym światem i losem. Do najgłośniejszych obrazów Kędzierzawskiej należą Nic (1998), Jestem (2005) czy Jutro będzie lepiej (2010).
5. Maria Zmarz-Koczanowicz
Maria Zmarz-Koczanowicz to polska reżyserka, członkini Gildii Reżyserów Polskich. Tworzy głównie filmy dokumentalne, jak np. Gruba (2017) o pracownicach kopalni węgla kamiennego. Wśród fabuł reżyserki warto wymienić Wierę Gran (2012), traktujący o znanej żydowskiej pieśniarce. Maria Zmarz-Koczanowicz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dokumentowaniu Marca’68. W kręgu tej problematyki osadzony jest np. Dworzec Gdański.
6. Magdalena Piekorz
Magdalena Piekorz to wybitna polska reżyserka, która tworzy filmy poruszające i niezapomniane. W swoich dwóch najsłynniejszych obrazach Pręgi (2004) i Zbliżenia (2014) – skupia się na trudnych doświadczeniach macierzyństwa i ojcostwa. Istotnym filmem Piekorz jest również Senność (2008) na podstawie prozy Wojciecha Kuczoka.
7. Małgorzata Szumowska
Małgorzata Szumowska to polska reżyserka, która zdobywa międzynarodowe uznanie. Sławę przyniósł jej głośny i jednocześnie kontrowersyjny film Sponsoring (2011) z Juliette Binoche w roli głównej. Tabu złamała Szumowska również w filmie W imię… (2013). Jej najwybitniejszym dziełem jest Body/Ciało (2015), za który reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie.
8. Joanna Kos-Krauze
Joanna Kos-Krauze to reżyserka, która zaczynała tworzyć filmy fabularne razem ze swoim mężem, Krzysztofem Krauze. Do ich wspólnych wybitnych obrazów należą Mój Nikifor (2000), Plac Zbawiciela (2006) i Papusza (2013). W 2017 roku zrealizowała film Ptaki śpiewają w Kigali, traktujący o ludobójstwie podczas wojny plemion w Rwandzie.
9. Maria Sadowska
Maria Sadowska – wokalistka i reżyserka filmowa, w ostatnich latach zdobyła popularność jako autorka kina kobiecego. Do jej wielkich sukcesów należą filmy Dzień kobiet (2012) oraz Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) z Magdaleną Boczarską w roli legendarnej polskiej seksuolog.
10. Katarzyna Rosłaniec
Katarzyna Rosłaniec to reżyserka, która zadebiutowała głośnym filmem Galerianki (2009), traktującym o prostytucji nastoletnich dziewczynek. Jej obraz Bejbi blues (2012) został zaś nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie.