Top 20 – najlepsze polskie seriale

Polskie seriale jak w zwierciadle odbijają nasze codzienne problemy i rozterki. Dobrze osadzone w rodzimych realiach często są nam dużo bliższe niż słynne amerykańskie produkcje.

Seriale, czyli podzielone na odcinki telewizyjne fabuły, które dozują widzom napięcie, cieszą się ogromną popularnością. Z pewnością obecnie mamy do czynienia z wielkim renesansem tej rozrywki filmowej. Polskie seriale od początku swojej historii znajdowały wierne grono odbiorców. Telewizyjne produkcje emitowane w te same dni tygodnia o stałej porze pozwalały polubić bohaterów i towarzyszyć ich kolejnym przygodom. Pierwszym polskim serialem był Barbara i Jan Jerzego Ziarnika i Hieronima Przybyły z 1964 roku. Składał się on z siedmiu odcinków, które opowiadały o sensacyjnych perypetiach pary dziennikarzy, w których wcielili się Janina Traczykówna i Jan Kobuszewski.

Polskie seriale, podobnie jak inne produkcje tego typu na całym świecie, posiadają wiele odmian. Można wśród nich wyróżnić na przykład seriale szpitalne, sensacyjne, obyczajowe czy szkolne. Osobną grupę stanowią natomiast miniseriale, będące zamkniętą całością opartą na rodzimej literaturze. W dobie Netflixa i HBO dostęp do ulubionych produkcji jest niemal na wyciągnięcie ręki, a polskie seriale mają na tych platformach bardzo dobrą reprezentację.

Najlepsze polskie seriale

1. Czterej pancerni i pies (1966 – 1970)

Najlepsze polskie seriale - Czterej pancerni i pies

Czterej pancerni i pies to kultowy polski serial wyreżyserowany przez Konrada Nałęckiego. Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej i koncentruje się wokół przygód załogi czołgu „Rudy”. Poznajemy porucznika Olgierda Jarosza (Roman Wilhelmi), kaprala Gustlika (Franciszek Pieczka), podporucznika Jana Kłosa (Janusz Gajos), sierżanta Grzesia (Włodzimierz Press), szeregowego Tomusia (Wiesław Gołas) oraz dzielnego psa Szarika. Wojenne przygody dopełniają wątki romansowe, w których biorą udział piękne i odważne dziewczyny: Marusia (legendarna Pola Raksa), Lidka (Małgorzata Niemirska) i Honorata (Barbara Krafftówna).

2. Wojna domowa (1965 – 1966)

polskie seriale - Wojna domowa

Wojna domowa to niezwykle popularny w PRL-u polski serial komediowy. Przedstawia perypetie dwóch mieszkających po sąsiedzku rodzin: Kamińskich i Jankowskich. Dorastające dzieci z obu domów: Anula (Elżbieta Góralczyk) i Paweł (Krzysztof Musiał-Janczar) przyjaźnią się ze sobą, a ich całkowicie odmienne wychowanie jest źródłem wielu zabawnych sytuacji. W rolach głównych wystąpili Kazimierz Rudzki, Irena Kwiatkowska, Andrzej Szczepkowski, Alina Janowska i Jarema Stępowski.

3. Stawka większa niż życie (1967 – 1968)

Kultowe polskie seriale - Stawka większa niż życie

Stawka większa niż życie to kultowy polski serial wojenny w reżyserii Janusza Morgensterna i Andrzeja Konicy. Duży wpływ na scenariusz filmowy wywarł amerykański przebój kinowy o Jamesie Bondzie (Doktor No). Głównym bohaterem serialu jest polski agent wywiadu, któremu zostaje powierzona bardzo delikatna misja. Ze względu na fizyczne podobieństwo, mężczyzna ma udawać niemieckiego agenta Abwehry, Hansa Klossa. Tak oto staje się agentem J-23. Główną kreację stworzył niezapomniany Stanisław Mikulski.

4. Doktor Ewa (1970)

Seriale polskie - Doktor Ewa

Doktor Ewa to popularny w latach 70. serial Henryka Kluby z Ewą Wiśniewską w roli głównej. Film przedstawia historię młodej lekarki, która decyduje się wyjechać na głuchą prowincję, by tam prowadzić praktykę lekarską. Początkowo przyjmowana z dużą rezerwą kobieta z czasem zdobywa sympatię i zaufanie lokalnych mieszkańców.

5. Karino (1974)

Top polskich seriali - Karino

Karino to kolejny polski serial, którego główną bohaterką jest młoda lekarka. Chodzi o pamią weterynarz, która pracuje w stadninie koni. Jednym z jej ulubionych pacjentów jest koń Karino. W rolach głównych wystąpili Claudia Rieschel, Tadeusz Schmidt, Karol Strasburger czy Janusz Gajos.

6. Dom (1980 – 2000)

Ranking polskich seriali - Dom

Dom to polski serial obyczajowy ukazujący życie Polaków od czasów powojennych po współczesność. Tytułowy dom w filmie Jana Łomnickiego mieści się w Warszawie, przy ulicy Złotej. Losy mieszkańców przedwojennej kamienicy stanowią odzwierciedlenie trudnej polskiej historii. Serial koncentruje się przede wszystkim na dziejach chłopskiej rodziny Talarów, której potomkowie przeprowadzają się do stolicy i próbują ułożyć tu sobie życie. W rolach głównych wystąpili między innymi Tomasz Borkowy (jako Andrzej Talar), Krzysztof Pieczyński (jako Bronek Talar), Tomasz Mędrzek (jako Leszek Talar) czy Jolanta Żółkowska (jako Basa Lawinówna).

7. Alternatywy 4 (1986)

Polskie seriale komediowe - Alternatywy 4

Alternatywy 4 to kultowy polski serial komediowy z czasów PRL-u. Do nowego bloku przy ulicy Alternatywy wprowadzają się kolejni lokatorzy. Dom odzwierciedla cały przekrój społeczny. Zarządca budynku o charakterystycznym nazwisku – Stanisław Anioł (w tej roli Roman Wilhelmi) to zdegradowany działacz partyjny, który za wszelką cenę stara się kontrolować życie mieszkańców. Serial w krzywym zwierciadle pokazuje absurdy Polski Ludowej. W rolach głównych wystąpili między innymi Wojciech Pokora, Jerzy Kryszak czy Hanna Bieniuszewicz.

8. Daleko od szosy (1976)

Polskie seriale telewizyjne - Daleko od szosy

Daleko od szosy to popularny w latach 70. XX wieku polski miniserial. Film pokazuje zmiany społeczne zachodzące w PRL-u, czyli emigrację ludności ze wsi do miast i towarzyszące temu zjawiska. Głównym bohaterem serialu jest Leszek Górecki (Krzysztof Stroiński), młody chłopak z małej wioski, który podczas wakacji poznaje piękną Anię z Warszawy (Irena Szewczyk) i postanawia dla niej porzucić dotychczasowy tryb życia. Mężczyzna pomimo piętrzących się problemów zdobywa wykształcenie i przeprowadza się do miasta.

9. Jan Serce (1981)

Stare polskie seriale - Jan Serce

Jan Serce to polski serial wyreżyserowany przez Radosława Piwowarskiego. Fillm opowiada o perypetiach czterdziestoletniego mężczyzny poszukującego prawdziwej miłości. Kolejne związki z kobietami kończą się jednak dla niego niepowodzeniami. W roli bohatera, o znaczącym nazwisku, Jan Serce, wystąpił Kazimierz Kaczor. Serial posiada piękną oprawę muzyczną autorstwa Seweryna Krajewskiego.

10. Polskie drogi (1976)

Polskie seriale wojenne - Polskie drogi
Polskie drogi to znany polski serial telewizyjny Janusza Morgensterna, którego fabuła została miejscowiona w czasie II wojny światowej. Główny bohater filmu, żołnierz walczący w kampanii wrześniowej, po klęsce wraca do Warszawy i próbuje nawiązać kontakt z podziemiem. W roli głównej wystąpił Karol Strasburger. Przyjaciela i jednocześnie wojennego towarzysza Władka zagrał z kolei Kazimierz Kaczor. Ze względu na jednoznacznie negatywny stosunek władz Polski Ludowej do powstania warszawskiego, w serialu nie pojawia się żadna wzmianka na jego temat – akcja kończy się w 1943 roku.

11. 07 zgłoś się (1976 – 1987)

Polskie seriale kryminalne - 07 zgłoś się

07 zgłoś się to niezwykle popularny polski serial sensacyjny, autorstwa Krzysztofa Szmagiera. Każdy z odcinków przedstawia inną zagadkę kryminalną, którą ma rozwikłać przystojny i nieustraszony porucznik MO Sławomir Borewicz o kryptonimie 07. Główną rolę zagrał Bronisław Cieślak.

12. Janosik (1973)

Stare seriale polskie - Janosik

Janosik w reżyserii Jerzego Passendorfera przedstawia dzieje legendarnego zbójnika, który odbierał bogatym, a obdarowywał biednych. Historia dzielnego harnasia (w tej roli Marek Perepeczko) i jego kompanii z nieodłącznym Kwicołem (Bogusz Bilewski) i Pyzdrą (Witold Pyrkosz), a także piękną ukochaną Maryną (Ewa Lemańska) podbiła serca polskich widzów. Janosik do dziś pozostaje kultowym, chętnie oglądanym polskim serialem.

13. Czterdziestolatek (1975 – 1977)

Seriale tvp - Czterdziestolatek

Czterdziestolatek to jeden z najbardziej popularnych w Polsce seriali komediowych. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński) to inżynier budowlany, który mieszka w Warszawie wraz z żoną Magdą (Anna Seniuk) i dwójką dorastających dzieci: Jagodą (Grażyna Woźniak) i Markiem (Piotr Kąkolewski). Perypetie rodziny ukazują codzienne życie Polaków, ich troski i sukscesy, a także pozwalają spojrzeć z dystansem na przypadłości dojrzałego wieku.

14. W labiryncie (1988 – 1991)

Dobre polskie seriale - W labiryncie

W labiryncie to popularny na początku lat 90. serial obyczajowy w reżyserii Pawła Karpińskiego. Akcja filmu rozgrywa się w środowisku polskiej inteligencji – główni bohaterowie pracują w laboratorium farmaceutycznym. Serial rozpoczyna się w momencie, gdy w Instytucie pojawia się nowa pracownica, Ewa Glinicka (Agnieszka Robótka-Michalska). Okazuje się, że kobieta szybko wzbudza zainteresowanie, a co więcej, ukrywa pewną tajemnicę. W serialu zagrali między innymi Marek Kondrat, Sławomira Łozińska, Piotr Skarga, Renata Pękul czy Barbara Horawianka.

15. Ekstradycja (1995 – 1999)

Polskie seriale sensacyjne - Ekstradycja

Ekstradycja to popularny w latach 90. polski serial sensacyjny. W głównego bohatera wcielił się Marek Kondrat. Aktor zagrał Olgierda Halskiego, bezkompromisowego komisarza policji, który musi zmierzyć się z narkotykową mafią, przestępstwami korupcyjnymi czy nieuczciwymi politykami. W serialu wystąpili również Małgorzata Pieczyńska, Witold Dębicki czy Krzysztof Kolberger.

16. Ranczo (2006 – 2016)

Seriale telewizyjne polskie - Ranczo

Ranczo to serial obyczajowy wyreżyserowany przez Wojciecha Adamczyka. Film w nieco ironicznym klimacie pokazuje życie polskiej prowincji. Akcja rozgrywa się w Wilkowyjach, gdzie władzę tradycyjnie dzierżą wójt i pleban – w obie role wciela się Cezary Żak. Wszelkie paradoksy, ale też uroki wiejskich porządków uwydatnia postać patrzącej na wszystko z dystansem, przybyłej z daleka Amerykanki Lucy (Ilona Ostrowska).

17. Oficer (2004 – 2005)

Filmy polskie seriale - Oficer

Oficer to emocjonujący serial kryminalny prezentujący historię policjantów tropiących groźną mafię. W roli głównej, jako Kruszon, wystąpił Borys Szyc. Ponadto w filmie udział wzięli Andrzej Chyra, Magdalena Różdżka, Karolina Gruszka czy Paweł Małaszyński. Serial był kontynuowany w kolejnych seriach: Oficerowie (2006) i Trzeci oficer (2008).

18. Czas honoru (2008 – 2014)

Polskie seriale historyczne - Czas honoru

Czas honoru to polski serial historyczny, którego akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Film przedstawia losy „Cichociemnych”, przerzuconych do Polski przez Brytyjczyków po klęsce wrześniowej w celu stworzenia struktur podziemnego państwa. Główni bohaterowie to Bronek (Maciej Zakościelny), Władek (Jan Wieczorskowski), Michał (Jakub Wesołowski) i Janek (Antoni Pawlicki), którzy w okupowanej Warszawie żyją, kochają i walczą o wolność.

19. Belfer (2016 – 2017)

Nowe polskie seriale - Belfer

Belfer to serial Bartłomieja Ignaciuka. Paweł Zawadzki jest błyskotliwym nauczycielem języka polskiego, którego przyjazd na prowincję zbiega się w czasie z zamordowaniem uczennicy lokalnej szkoły. Belfer próbuje na własną rękę rozwikłać zagadkę śmierci dziewczyny. W roli głównej wystąpił Maciej Stuhr.

20. Wataha (2014 – 2017)

Nowe seriale polskie - Wataha

Wataha to polski serial, którego akcja rozgrywa się w Bieszczadach w środowisku straży granicznej. W niewyjaśnionym zamachu bombowym ginie kilku funkcjonariuszy, w tym ukochana kapitana Wiktora Rebrowa (Leszek Lichota). Mężczyzna postanawia dociec prawdy.

Udostępnij “Top 20 – najlepsze polskie seriale” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.