Top 15 – seriale latynoamerykańskie

Kobiety je uwielbiały, a mężczyźni ukradkowo śledzili losy popularnych bohaterów. Seriale latynoamerykańskie w latach 80. i 90. podbiły serca polskich widzów i do dziś budzą sentyment. Przypominamy 15 popularnych telenowel z gorącego kontynentu.

Pierwszym brazylijskim serialem w historii telewizji była telenowela Twoje życie należy do mnie z 1951 roku. Była to pionierska produkcja tego typu w całej Ameryce Południowej, a wyemitowała ją TV Tupi Sao Paulo. Oczywiście okazała się wielkim komercyjnym sukcesem, otwierając drogę kolejnym tasiemcom.

Latynoskie produkcje to bardzo specyficzne zjawisko filmowe, zaliczane do kultury popularnej, schlebiającej ludycznym gustom. Główny wątek brazylijskich czy wenezuelskich seriali stanowi historia miłosna pięknej pary, która napotyka na swojej drodze wiele przeszkód. Mamy tu do czynienia z wzorcem patriarchalnym, odzwierciedlającym niską pozycję kobiet w hierarchii społecznej. Jedyną drogą do osiągnięcia wysokiego statusu jest dla dziewczyny poślubienie zamożnego mężczyzny.

Sam obraz kobiety w latynoamerykańskich serialach podlega idealizacji. To niewinna kobieta anielska, która jednocześnie posiada wyraźne atrybuty erotyczne. Tak pomyślane kreacje dawały odtwórczyniom głównych ról potencjał do stania się gwiazdą. I rzeczywiście aktorki takie, jak Lucelia Santos, Grecia Colmenares czy Leticia Calderon zyskały wielką międzynarodową popularność. Mężczyzna w brazylijskich czy wenezuelskich serialach to z kolei wcielenie południowego wzorca macho, choć w złagodzonej, romantycznej odsłonie.

Ciekawostką może być jednak fakt, że należące do kultury popularnej latynoskie seriale opierają się na klasycznym wzorcu starożytnej tragedii. Najbardziej rozpoznawalnym, stałym elementem tej struktury jest greckie „anagnorismos”, czyli „rozpoznanie”, polegające na tym, że w toku akcji okazuje się, że jeden z bohaterów czy bohaterek okazuje się nieślubnym lub zaginionym w przeszłości dzieckiem zamożnego rodzica.

 

Seriale latynoamerykańskie

1. Niewolnica Isaura (Escrava Isaura, 1976)

Brazylijskie seriale - Niewolnica Isaura

Niewolnica Isaura to pierwszy emitowany w Polsce brazylijski serial, który zdobył niesłychaną popularność. Był to program o największej oglądalności w historii polskiej telewizji – losy bohaterów śledziło ponad 80% domów posiadających odbiornik telewizyjny. Serial powstał w 1976 roku, w naszym kraju pojawił się zaś niecałą dekadę później. Film został oparty na podstawie powieści Bernardo Guimaraesa.

Akcja Niewolnicy Isaury rozgrywa się w XIX wieku, niedługo przed zniesieniem niewolnictwa. Tytułowa bohaterka to młoda niewolnica, którą matka plantatora bawełny wychowuje jak własną córkę. Gdy jednak Leoncio wraca do domu z dalekiej podróży, sytuacja ulega zmianie. Apodyktyczny mężczyzna chce za wszelką cenę uwieść piękną dziewczynę, nie zważając na jej uczucia. W rolach głównych wystąpiła legendarna para brazylijskich aktorów: Lucelia Santos i Rubens de Falco.

2. W kamiennym kręgu (Ciranda de Pedra, 1981)

Seriale brazylijskie - W kamiennym kręgu

W kamiennym kręgu to kolejny popularny serial brazylijski z Lucelią Santos w roli głównej. Film powstał na podstawie powieści Lygii Fagundes Telles. Akcja rozgrywa się w latach 40. XX wieku. Lucelia Santos wcieliła się w postać Virginii Prado, córki zamożnego mecenasa, która u progu dorosłości musi przenieść się do ojca i poznaje mroczną prawdę o swojej przeszłości. W filmie zagrali również Eva Wilma i Armando Bogus.

3. Panna dziedziczka (Sinha Moca, 1986)

Top brazylijskie seriale - Panna dziedziczka

 

Panna dziedziczka to brazylijska telenowela, w której Lucelia Santos po raz kolejny stworzyła popularną kreację. Tym razem wcieliła się w pannę z zamożnego domu plantatorów i właścicieli niewolników. Sinha zakochuje się w młodym mężczyźnie (Tarcisio Filho), który opowiada się przeciwko niewolnictwu. Para musi zatem pokonać wiele przeciwności, aby być razem.

 

 

 

4. Maria (1985 – 1986)

Telenowele argentyńskie - Maria - Grecia Colmenares

Maria to argentyński serial telewizyjny, emitowany w Polsce na początku lat 90. W roli głównej wystąpiła piękna Grecia Colmenares. Wcieliła się ona w postać ubogiej dziewczyny z prowincji, która przyjeżdża do Buenos Aires w poszukiwaniu pracy. Zauroczony urodą kobiety Huan Carlos Arocha (Jorge Martinez) oferuje jej pracę w domu swojej matki Amelii. Wkrótce mężczyzna nawiązuje z pokojówką romans. W Polsce wyemitowano włoską wersję serialu.

5. Manuela (1991)

Argentyńskie seriale - Manuela

Manuela to kolejna argentyńska telenowela, w której wystąpiła popularna para: Grecia Colmenares i Jorge Martinez. Film przedstawia historię dwóch przyrodnich sióstr (obie role gra ta sama aktorka), które nie wiedzą wzajemnie o swoim istnieniu i wychowują się w różnych środowiskach. Pochodząca z niegdyś zamożnego domu Isabel wychodzi za mąż za Fernanda Salinasa. Wkrótce jednak małżeństwo przechodzi kryzys, a Fernando podczas pobytu w Rzymie nawiazuje romans z piękną Manuelą, przyrodnią siostrą żony.

6. Dwa oblicza miłości (Amor sagrado, 1996 – 1997)

Argentyńskie telenowele - Dwa oblicza miłości

Dwa oblicza miłości to kolejny latynoamerykański serial z Grecią Comenares i Jorge Martinezem w rolach głównych. Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku. Simon poślubia piękną Ewę, która wkrótce rodzi syna. Na dom napada jednak grupa bandytów i porywa dziecko. Chłopca udaje się odzyskać, jednak Ewa pogrąża się w chorobie psychicznej i zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym. W domu Simona zjawia się bliźniacza siostra Ewy, zakonnica Angeles, która ma zająć się dzieckiem. Wkrótce Angeles i Simon nawiązują romans.

7. Maria z przedmieścia (Maria la del barrio, 1995 – 1996)

Meksykańskie telenowele - Maria z przedmieścia
Maria z przedmieścia to meksykańska telenowela, której gwiazdą jest Thalia, popularna meksykańska aktorka i piosenkarka. Wciela się ona w postać ubogiej dziewczyny, która żyje na ulicy i zajmuje się sortowaniem śmieci. Pewnego dnia zostaje zatrudniona w zamożnym domu pani Victorii, której syn, Luis Fernando (w tej roli Fernando Colunga), wkrótce zakochuje się pięknej służącej.

8. Esmeralda (1997)

Telenowele meksykańskie - Esmeralda

Esmeralda również podbiła serca polskich widzów. W roli głównej wystąpiła Leticia Calderon, partnerował jej zaś Fernando Colunga. Esmeralda to historia o pięknej niewidomej dziewczynie, w której zakochuje się bogaty Jose Armando. Mężczyzna nie ma pojęcia, że przed laty, on i Esmeralda jako niemowlęta zostali podmienieni, w wyniku czego dziewczynka wychowywała się w ubogiej chacie, a on trafił do zamożnego domu jej rodziców. Para, aby być razem, musi pokonać niechęć rodziny i wiele przeciwności losu.

9. Niebezpieczna (Peligrosa, 1994)

Telenowele wenezuelskie - Niebezpieczna

 

Niebezpieczna to wenezuelski serial o losach wywodzącej się ze slumsów i utrzymującej się z okradania ludzi dziewczyny. Gdy pewnego dnia, gdy Elisa (Rosalinda Serfaty) próbuje pozbawić portfela milionera, Luisa Fernando (Victor Camara), ten składa jej niecodzienną propozycję. Mężczyzna chce uczynić ze złodziejki damę, która uwiedzie jego nielojalnego przyjaciela. Wkrótce jednak zaręczony z Clementyną (Emma Rabbe) Luis Fernando sam zakochuje się w Elisie.

 

 

 

 

10. Maria Celeste (1994)

Seriale wenezuelskie - Maria Celeste

 

Maria Celeste to serial produkcji wenezuelskiej. Tytułowa bohaterka, w którą wcieliła się Sonya Smith, to dziewczyna, która nie miała łatwego dzieciństwa. Wcześnie straciła rodziców, a następnie została adoptowana. Jako dorosła kobieta poznaje przystojnego Santiago (Miguel de Leon), jednak na drodze ich miłości staje przybrana siostra Marii, Irania (Fedra Lopez).

 

 

 

 

11. Luz Maria (1998 – 1999)

Telenowele latynoskie - Luz Maria

Luz Maria to popularna peruwiańska telenowela, będąca remakem emitowanego w Polsce serialu Stellina. Odtwórczynią głównej postaci w filmie jest Angie Cepeda. Luz Maria to piękna, uboga dziewczyna, która po śmierci matki znajduje zatrudnienie w domu Mendozów. Zięć Miguela Mendozy, Gustavo (Christian Meier) zakochuje się bez pamięci w młodej służącej, nie chce jednak porzucić poruszającej się na wózku żony Angeliny (Rosalinda Serfaty). Mężczyzna nie ma pojęcia, że małżonka jest w rzeczywistości zdrowa, pozoruje jednak niepełnosprawność, by zatrzymać przy sobie ukochanego.

12. Zbuntowany anioł (Muneca brava, 1998 – 1999)

Top telenowele argentyńskie - Zbuntowany anioł

Zbuntowany anioł to popularna argentyńska telenowela. W roli głównej wystąpiła piosenkarka Natalia Oreiro, partnerował jej zaś Facundo Arana. Milagros to dziewczyna, która wychowała się w sierocińcu. Po osiągnięciu pełnoletności zostaje zatrudniona jako służąca w zamożnym domu rodziny Di Carlo. Wkrótce okazuje się, że Milagros jest nieślubną córką pana domu, a na dodatek darzy uczuciem jego syna Iva.

13. Paulina (La usurpatora, 1994)

Seriale latynoskie - Paulina

Paulina – popularna w Polsce telenowela opowiadająca o dwóch siostrach bliźniaczkach – jednej dobrej, drugiej złej. Obie role wykreowała Gabriela Spanic. Paola Bracho to wyrachowana zamożna dama, którą nudzi życie u boku męża i dwójki dzieci. Gdy zatem przypadkiem odkrywa, że posiada sobowtóra – Paulinę Martinez – postanawia „wziąć sobie urlop” od roli matki i żony. Jej miejsce zastępuje łagodna siostra, a ona sama udaje się w podróż ze swoim kochankiem. Wkrótce jednak wraca i ma zamiar odzyskać to, co porzuciła.

14. Brzydula (Yo soy Betty, la fea, 1999 – 2001)

Telenowele kolumbijskie - Brzydula

Brzydula to telenowela kolumbijska. Tytułowa brzydula – Betty – jest niezbyt urodziwą, ale za to niesłychanie inteligentną dziewczyną, która znajduje pracę w domu mody „Eco Moda”. Niemal od razu dziewczyna zakochuje się w przystojnym prezesie, Armandzie Mendoza. Brak urody sprawia jednak, że szef początkowo nie zauważa jej jako kobiety. Sytuacja powoli zaczyna jednak ulegać zmianie.

15. Fiorella (Pobre Diabla, 2000 – 2001)

Peruwiańskie seriale - Fiorella Angie Cepeda

Fiorella to kolejna telenowela z Angie Cepedą w roli głównej. W stolicy Peru mieszka wpływowy magnat prasowy, Mejia Guzman. Gdy mężczyzna dowiaduje się o swojej śmiertelnej chorobie, postanawia spędzić ostatnie chwile w ramionach pięknej, ubogiej dziewczyny, Fiorelli, która zostaje jego małżonką. Po śmierci męża młoda żona ma nadzieję na otrzymanie majątku, najpierw musi jednak spełnić wymogi testamentu.

Udostępnij “Top 15 – seriale latynoamerykańskie” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.