Filmy o górach – top 25 produkcji

Filmy o górach obejmują bardzo różne gatunki. Od obrazów survivalowych opowiadających o niesamowitych przygodach alpinistów przez filmy sensacyjne po kino wojenne. Przedstawiamy 25 dobrych produkcji kinowych, w których najważniejszym motywem jest górska wędrówka.

Góry to popularny temat filmowy, który pojawia się w kinie w rozmaitych odsłonach. Malownicze łańcuchy górskie stanowią niezwykle wdzięczną scenerię przygód bohaterów. Jest to przestrzeń natury – dzikiej i nieokiełznanej, najczęściej pokazywanej w opozycji do kultury (jej znakiem bywa np. miasto). Górska wędrówka może stanowić metaforę trudnych życiowych zmagań i rozwiązywania problemów. Jedną z najpopularniejszych odmian filmów o górach są trzymające w napięciu historie himalaistów, najczęściej oparte na faktach. Takie obrazy survivalowe mogą również przybierać formę kina katastroficznego. Zamieć śnieżna czy lawina to bardzo znane motywy pojawiające się w utworach o tej tematyce. Zwykle główny przekaz w tym wypadku można określić jako wiarę w to, że najważniejsze w życiu jest przetrwanie – niezależnie od tego, z jak ciężkimi okolicznościami przyjdzie się nam zmagać.

Filmy o górach są również realizowane w obrębie takiego gatunku jak kino wojenne. Wiele ważnych bitew w historii świata rozegrało się właśnie na terenie górskim, który mógł zarówno okazać się sprzymierzeńcem, jak i najgorszym wrogiem walczących żołnierzy. Góra może być również pokazywana w zupełnie innym kontekście – jako miejsce podwyższenia, a więc przestrzeń wyróżniona i przeznaczona do kontaktowania się z sacrum, odwołująca się do sfery mistycznej. W takiej odsłonie góry mogą funkcjonować w kinie religijnym, ale także podejmującym uniwersalną tematykę filozoficzną.

Najlepsze filmy o górach

1. Komu bije dzwon (For Whom The Bell Tolls, 1943)

filmy o górach - Kmu bije dzwon

Film Sama Wooda na podstawie głośnej powieści Ernesta Hemingwaya to jeden z klasyków, który można kojarzyć z górską scenerią. Akcja obrazu rozgrywa się podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1937 roku. Głównym bohaterem opowieści jest Amerykanin Robert Jordan, członek oddziałów walczących z faszystowską frakcją generała Franco. Mężczyzna otrzymuje do wykonania niebezpieczną misję. Ukryty w górskiej jaskini musi przeczekać noc, by o świcie wysadzić most, odcinając tym samym ucieczkę frankistom. W zadaniu towarzyszy mu młoda dziewczyna, Maria, okrutnie doświadczona w czasie wojny.

Komu bije dzwon to film, który zdobył dziewięć nominacji do Oscara, choć ostatecznie statuetkę otrzymała tylko odtwórczyni drugoplanowej roli Pilar – Katina Paxinou. Główne kreacje stworzyli natomiast Gary Cooper i Ingrid Bergman. Góry wpisują się tu w mroczną Hemingwayowską symbolikę tkwiącego w człowieku okrucieństwa, dzikich zwierzęcych instynktów oraz scenerii śmierci.

2. Na skraju przepaści (Five Days One Summer, 1982)

Najlepsze filmy o górach - Na skraju przepaści

Film, którego interesująca akcja rozgrywa się w górskiej scenerii. Przedstawiona w Na skraju przepaści historia toczy się w latach 30. Do szwajcarskiej górskiej miejscowości przyjeżdża dwójka turystów. Dojrzały mężczyzna i jego ponad dwadzieścia lat młodsza towarzyszka podają się za małżeństwo. Prawda jest jednak zupełnie inna i dość szokująca: Douglas jest wujem Kate i jednocześnie jej kochankiem. Para postanawia odbyć kilka wysokogórskich wycieczek. W tym celu wynajmują lokalnego przewodnika, Johanna, przystojnego młodego mężczyznę, który szybko zwraca uwagę na dziewczynę, a ona również nie pozostaje wobec niego obojętna. Wspólne wyprawy przybierają zatem interesujący obrót, zwłaszcza po tym, jak odkrywają w górach ciało alpinisty. Mężczyzna ten zaginął tuż przed swoim ślubem kilkadziesiąt lat wcześniej, a wierna mu narzeczona nigdy nie wyszła za mąż, czekając na jego powrót. W rolach głównych wystąpili Sean Connery, Betsy Brantley i Lambert Wilson.

3. Krzyk kamienia (Cerro Torre: Schrei aus Stein, 1991)

film o gorach - Krzyk kamienia

Kolejny na liście filmów o górach Krzyk kamienia to międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Wernera Herzoga. Akcja obrazu rozgrywa się w południowoamerykańskiej Patagonii, w Parku Narodowym Los Glaciares, gdzie wznosi się imponująca granitowa iglica o wysokości 3133 m n. p. m. – Cerro Torre. Film Herzoga przedstawia górską wspinaczkę na ten szczyt grupy składającej się z mistrza świata alpinizmu sportowego, Martina (Stefan Glowacz), znanego himalaisty Roccia (Vittorio Mezzogiorno) i relacjonującego wszystko reportera Ivana (Donald Sutherland).

Krzyk kamienia jest filmem typowym dla Herzoga, w którym na pierwszy plan wysuwa się swoista domentarność fabuły. Reżyser poszukiwał bowiem form, które znajdują się na pograniczu kina i prawdziwego życia. Również motyw starcia człowieka z potęgą natury jest charakterystyczną cechą tej twórczości. Film nominowano do Złotego Lwa.

4. K2 (1991)

filmy o przetrwaniu w górach - K2

K2 Franka Roddama to emocjonująca historia górskiej wspinaczki na drugi najwyższy szczyt świata – K2 w Górach Karakorum na granicy Chin i Pakistanu. Główni bohaterowie to alpiniści-amatorzy: Taylor Brooks (Michael Biehn) jest prokuratorem, a Harold Jameson (Matt Craven) fizykiem. Obaj postanawiają dołączyć do profesjonalnej wyprawy górskiej na K2, na której czele stoi miliarder Phillip Claiborne (Raymond J. Barry). Podejmują próbę zdobycia szczytu wbrew wszelkim pojawiającym się po drodze problemom. Pragnienie sprostania wyzwaniu staje się niczym obsesja, która wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i instynktem samozachowawczym.

Film Roddama pokazuje ambiwalencję ryzykownego alpinizmu, który z jednej strony zaspokajaja głębokie ludzkie pragnienia, ale z drugiej jest nieustannym igraniem z życiem. Obraz prowokuje do zadawania pytań o to, jaką rolę w wyczynowym sporcie odgrywają uzależnienie od adrenaliny i skrajnych emocji.

5. Alive. Dramat w Andach (1993)

filmy gorskie - Alive. Dramat w Andach

Ten film o górach został oparty na faktach. W 1972 roku samolot z zawodnikami rugby na pokładzie w drodze do Chile rozbija się w Andach. Katastrofę przeżywa część pasażerów i załogi, jednak brak pomocy, żywności, ciepłej odzieży i leków z godziny na godzinę pogarszają ich sytuację. Zrozpaczeni rozbitkowie postanawiają dokonać aktu kanibalizmu – pożywić się szczątkami nieżyjących osób. To jednak dopiero początek dramatycznej walki o przetrwanie.

Obraz Franka Marshalla Alive, w którym zagrali między innymi Ethan Hawke, Vincent Spano czy Josh Hamilton, to jeden z najbardziej poruszających katastroficznych filmów ukazujących niszczycielską potęgę gór. Obraz stawia bardzo uniwersalne pytania o to, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by zachować życie. Pokazuje również, że chęć przetrwania to najsilniejszy z ludzkich instynktów, dzięki któremu człowiek może pokonać najbardziej nieprawdopodobne przeszkody.

6. Siedem lat w Tybecie (Seven Years in Tibet, 1997)

filmy górskie - Siedem lat w tybecie

Filmy o górach to nie tylko historie o wspinaczkach, ale także bogate w filozoficzne sensy opowieści. Taką jest Siedem lat w Tybecie w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda. Film został oparty na wydarzeniu z biografii słynnego austriackiego himalaisty, Heinricha Harrera, który w 1939 roku brał udział w niemieckiej wyprawie na Nanga Parbat. Po wybuchu wojny został internowany w brytyjskim obozie w Indiach. W 1944 roku zbiegł i przedostał się do Tybetu, gdzie przebywał siedem lat – do 1952 roku.

W postać Heinricha Harrera wcielił się Brad Pitt. Siedem lat w Tybecie pokazuje spotkanie świata Zachodu reprezentowanego przez Austriaka z kulturą Wschodu. Harrer zostaje nauczycielem młodego Dalajlamy. Relacja przynosi obustronne korzyści: bohater przekazuje tybetańskiemu przywódcy informacje o europejskiej nauce, a sam otrzymuje w zamian bogactwo wiedzy na temat ludzkiej duchowości i emocji. Centralne miejsce w filmie zajmuje wewnętrzna metamorfoza Europejczyka, który na nowo uczy się życia w zgodzie z naturą i jej życiodajną mocą.

7. Na krawędzi (Cliffhanger, 1993)

filmy o alpinistach - Na krawędzi

Na krawędzi Renny’ego Harlina to jeden z górskich filmów łączących konwencję kina przygodowego z thrillerem. Akcja obrazu rozgrywa się w Górach Skalistych. Grupa ratowników dostaje wezwanie od rzekomo potrzebujących pomocy alpinistów. Na miejscu okazuje się, że są to niebezpieczni terroryści, którzy potrzebują kogoś, kto pomoże im znaleźć zagubione w skałach 100 milionów dolarów i przeprowadzi ich przez góry. W filmie wystąpili między innymi Sylvester Stallone, John Lithgow, Michael Rooker czy Janine Turner.

Zapierające dech w piersiach widoki Górk Skalistych, efektowne sceny realizowane w górskim krajobrazie, dynamiczna i zaskakująca akcja to główne atuty filmu Na krawędzi. Walorem obrazu jest również znakomita plejada aktorów. Dla miłośników filmów o górach to klasyka gatunku.

8. Granice wytrzymałości (Vertical Limit, 2000)

filmy o himalaistach - Granice wytrzymałości

Film Martina Campbella Granice wytrzymałości to dobry film przygodowy o górach. Grupa alpinistów rusza w wyprawę na K2. Niestety trójka ludzi z załogi zostaje uwięziona w lodowej szczelinie. Brat himalaistki, która znalazła się w tarapatach, Peter, organizuje akcję ratunkową. Wraz ze znajomym i kanadyjską lekarką wyruszają w niebezpieczną podróż. W roli Petera wystąpił Chris O’Donnell, natomiast odważną lekarkę zagrała polska gwiazda – Izabella Scorupco.

Granice wytrzymałości ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Nie brakuje tu wspaniałych widoków, scen mrożących krew w żyłach, a także emocji uwiarygadniających niemal nadludzkie działania bohaterów. To kino dobrze zrobione, z efektowną dramaturgią i ciekawą fabułą.

9. Czekając na Joe (Touching the Void, 2003)

film o alpinistach - Czekając na Joe

Film Kevina Macdonalda Czekając na Joe to niezwykle poruszająca, a zarazem trzymająca w napięciu opowieść oparta na faktach. Przedstawione tu wydarzenia rozgrywają się w peruwiańskich Andach w 1985 roku. Dwóch przyjaciół-alpinistów: Joe Simpson i Simon Yates wspólnie wyruszają na podbój Siula Grande. W trakcie wspinaczki dochodzi do wypadku, który wystawia na próbę przyjaźń i moralność mężczyzn, ale też ich fizyczną i psychiczną wytrzymałość.

Czekając na Joe to świetny film górski, który powstał na podstawie książki głównego bohatera tych wydarzeń Joe Simpsona, pt. Dotknięcie pustki. W obrazie wykorzystano autentyczne wypowiedzi uczestników wyprawy, co nadaje całości wymiar niesłychanie autentyczny, bliski konwencji dokumentu. W rolach głównych wystąpili Brendad Mackey i Nicholas Aaron. Utwór zdobył statuetkę BAFTA za najlepszy brytyjski film.

10. Północna ściana (Nordwand, 2008)

filmy o wyprawach w góry - Północna ściana

Kolejny na naszej liście filmów o górach obraz – Północna ściana w reżyserii Philippa Stolzla. To również kolejna pozycja oparta na prawdziwych wydarzeniach. Akcja filmu rozgrywa się w 1936 roku. Niemiecka nazistowska propaganda zatacza coraz szersze kręgi. Wyjątkowe zdolności aryjskiej rasy ma potwierdzić zdobycie jednego z najtrudniejszych szczytów Alp Berneńskich w Szwajcarii – Eigeru i to od strony jego najbardziej niebezpiecznej, północnej ściany. Na podbój góry wyrusza dwóch niemieckich alpinistów: Toni Kurz (Benno Furmann) i Andi Hinterstoisser (Florian Lukas). Austriacy nie chcą być gorsi i wysyłają parę swoich przedstawicieli, którzy podążają tuż za pierwszymi śmiałkami. Są to Willy Angerer (Simon Schwarz) i Edi Rainer (Georg Friedrich). Wyprawę bacznie obserwują niemieckie media. Wkrótce optymistyczna wspinaczka przeradza się w dramatyczną walkę na śmierć i życie.

Film stanowi niezwykle realistyczny obraz górskiej wspinaczki w ekstremalnie trudnych warunkach. Zdjęcia przedstawiające monumentalne krajobrazy robią duże wrażenie, a akcja trzyma w dużym napięciu. Szczególne wrażenie robi zarysowana tu historyczna perspektywa alpinizmu. Bohaterowie z lat 30. wydają się wręcz bezbronni w starciu z potężnym żywiołem przyrody, zwłaszcza w porównaniu z dzisiejszym profesjonalnym strojem i wyposażeniem himalaistów.

11. Nanga Parbat (2010)

film o wyprawie w góry - Nanga Parbat

Wśród dobrych filmów o górach warto wymienić Nanga Parbat niemieckiego reżysera Josepha Vilsmaiera. Obraz powstał w oparciu o prawdziwą historię, która rozegrała się w 1970 roku. Dwóch braci Messnerów: Reinhold (Florian Stetter) i Gunter (Andreas Tobias) postanawia wspólnie zdobyć szczyt Nanga Parbat na zachodnim skraju Himalajów. Podczas wyprawy ginie starszy z rodzeństwa.

Co ciekawe, Nanga Parbat spotkał się z mieszanymi uczuciami alpinistów, którzy zarzucili produkcji jednostronne pokazanie wydarzeń z perspektywy ocalałego Reinholda. Do dziś nie wyjaśniono tajemnicy śmierci Guntera, a biorący w niej udział himalaiści przedstawiają zupełnie inną wersję…

12. Zaginiony (The Wildest Dream, 2010)

filmy dokumentalne o górach - Zaginiony

Ten film, choć jest pełnometrażowym dokumentem a nie fabułą, z pewnością będzie się podobał wszystkim miłośnikom kina o górach. Opowiada niezwykle frapującą historię brytyjskiego himalaisty, George’a Mallory’ego, który w 1924 roku wraz ze swoim towarzyszem Andrew Irvinem zaginęli podczas zdobywania szczytu Mount Everest. Po 75 latach doskonale zachowane ciało Mallory’ego znajduje alpinista Condrad Anker. Himalaista postanawia ponownie wejść na Mount Everest, by wyjaśnić zagadkkową śmierć z 1924 roku. Zaginiony rekonstruuje również biografię Mallory’ego na podstawie jego zachowanej korespondencji z ukochaną żoną. Listy odczytują Ralph Finnes i Natasha Richardson.

Ponadto w filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia i nagrania z lat 20. XX wieku. Narratorem w dokumencie jest Liam Neeson. Szczególnie ciekawie wypadają historyczne aspekty górskiej wspinaczki, która sto lat temu wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiejsze wyprawy.

13. Cisza (2010)

góry film - Cisza

Polski film nakręcony na podstawie prawdziwych wydarzeń. Cisza w reżyserii Sławomira Pstronga przedstawia dramat, który wydarzył się w polskich Tatrach 28 stycznia 2003 roku. Wówczas grupa licealistów z nauczycielem geografii wyruszyła na Rysy. Niestety zeszła lawina, która spowodowała śmierć siedmiorga nastolatków i jednego opiekuna grupy. W filmie zagrali świetni polscy aktorzy: Edyta Olszówka, Marcin Perchuć, Przemysław Sadowski, Mateusz Banasiuk, Antoni Królikowski czy Olga Frycz.

Cisza jest produkcją stacji TVN, zrealizowaną w ramach cyklu Prawdziwe Historie, który przedstawia fabularny zapis autentycznych i jednocześnie szczególnie poruszających wydarzeń. Opowieść została zrekonstruowana z perspektywy matki jednego z tragicznie zmarłych licealistów, co uwypukla dramatyczne przeżycia rodzin stających w obliczu niewyobrażalnej i niespodziewanej straty.

14. 127 godzin (127 Hours, 2010)

filmy o górach na faktach - 127 godzin

W grupie najlepszych filmów o górach nie może zabraknąć obrazu Danny’ego Boyle’a 127 godzin. Fabuła została oparta na faktach. Głównym bohaterem opowieści jest młody turysta górski, Aaron Ralston. Mężczyzna odbywa wyprawę po Utah (Wielka Kotlina i Wielka Wyżyna Kolorado w USA), gdy niespodziewanie zostaje przygnieciony przez głaz w Parku Narodowym Canyonlands. Uwięziony w kanionie spędza ponad 5 dni (tytułowe 127 godzin).

Obraz został nakręcony na podstawie autobiograficznej książki Between a Rock and a Hard Place. Film drobiazgowo analizuje, co się dzieje z człowiekiem w sytuacji skrajnego zagrożenia i wycieńczenia organizmu. Pokazuje, jak niezbadane i ogromne możliwości posiada ludzki umysł, który może stać się zarówno największym wrogiem, jak i największym sprzymierzeńcem.

15. A Lonely Place to Die (2011)

filmy w górach - A Lonely Place to Die

Następna pozycja w naszym rankingu najlepszych filmów o górach – A Lonely Place to Die w reżyserii Juliana Gilbeya. Brytyjska produkcja to nie klasyczny obraz wspinaczkowy, ale trzymający w napięciu thriller z bardzo ciekawą fabułą. Grupa alpinistów zdobywa górskie zbocza Szkocji. Przypadkiem znajdują kilkuletnią dziewczynkę ukrytą w podziemnym bunkrze. Przerażone i wygłodzone dziecko niestety nie mówi po angielsku, więc ciężko się z nim porozumieć. Grupa zabiera dziewczynkę ze sobą, nie podejrzewając, że za tajemniczym zdarzeniem kryją się groźni porywacze. W roli przewodniczki stojącej na czele alpinistów wystąpiła Melissa George, natomiast pozostałe kreacje stworzyli między innymi Karel Roden, Sean Harris, Eamonn Walker czy Alec Newman.

Oprócz wciągającej akcji, motywu zagadki do rozwiązania i pełnych napięcia scen pościgu porywaczy za alpinistami film oferuje wspaniałe ujęcia dzikich skalistych krajobrazów. Natura jest tu przestrzenią ambiwalentną, która z jednej strony może pomóc bohaterom się ukryć, z drugiej natomiast uruchamia krwiożercze instynkty, a sceneria z sielskiego krajobrazu ewoluuje w złowrogi teren śmierci.

16. Turysta (Force Majeure, 2014)

filmy o katastrofach w górach - Turysta

Film górski, który łączy w sobie kino psychologiczne i survivalowe. Turysta to międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Rubena Ostlunda. Pewna szwedzka rodzina z dwójką dzieci udaje się na urlop w Alpy. Podczas gdy na tarasie ekskluzywnego hotelu spożywają śniadanie, niespodziewanie schodzi lawina. Matka stara się uratować dzieci, natomiast ojciec ucieka. Wszystkim udaje się wyjść cało z opresji, jednak ekstremalne okoliczności wystawiają na próbę łączącą małżeństwo relację.

W rolach głównych wystąpili tu Johannes Kuhnke i Lisa Loven Kongsli. Turysta uwypukla problem, który w wielu produkcjach górskich nie jest wyeksponowany tak mocno, czyli fakt, że walka z żywiołem jest nie tylko testem dla ludzkiej determinacji biologicznego przetrwania, ale również sprawdzianem moralnym.

17. Buntownicy na krawędzi (Valley Uprising, 2014)

filmy przygodowe w górach - Buntownicy na krawędzi

Buntownicy na krawędzi w reżyserii Petera Mortimera i Nicka Rosena to interesujący dokument opowiadający o ludziach, którzy tworzą specyficzną subkulturę wspinaczy. Grupa mieszkająca na polach namiotowych w Yosemite Valley uprawia wspinaczkę na miejscowych klifach. Jednocześnie jednak lekceważy obowiązujące w parku przyrodniczym zasady.

Film jest niezwykle wciągającą historią całej subkultury oraz jej rozwoju na przestrzeni 50 lat. Pokazuje, jak w tym czasie zmieniała się wspinaczka wysokogórska i w jakim kierunku ewoluowały metody pokonywania skalistych przeszkód. Malownicze widoki dodatkowo podwyższają przyjemność z seansu.

18. Everest (2015)

film o wspinaczce górskiej - Everest

Dzieło Baltasara Kormakura to już klasyczna pozycja filmu górskiego. Obraz został oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się w 1996 roku. Grupa wpinaczy-amatorów wyrusza z przewodnikiem na najwyższy szczyt świata. Każdy z członków ekipy ma inną motywację zdobycia szczytu. Niektórzy zamożni i znudzeni codziennością poszukują ekscytujących wrażeń, inni całe życie zbierali fundusze, by móc wejść na Everest. Podczas niebezpiecznej wyprawy rozpętuje się jednak burza śnieżna, która doprowadza do tragedii.

W rolę przewodnika Roba Halla w filmie Everest wcielił się Jason Clarke. Everest to bardzo interesująco ukazana historia., która prowokuje wiele pytań. Obraz zwraca bowiem uwagę nie tylko na szlachetne lub często niewytłumaczalne motywacje alpinistów, które każą im podejmować tak niebezpieczne wyzwania. Obnaża również całkiem egoistyczne pobudki stojące za ekstremalną ekspedycją. Natura zaś okazuje się tu żywiołem, które zawsze ma ostatnie słowo.

19. Meru (2015)

film o katastrofach w górach - Meru

Meru wyreżyserowany przez małżeństwo: Jimmy’ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi to kolejny na naszej liście dokument o górach. Film pokazuje historię wyprawy trzech himalaistów na tytułową górę Meru w indyjskich Himalajach. Jest to relacja tzw. wyprawy „Shark’s Fin”, w której w 2011 roku wzięli udział Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk. Była to druga, tym razem udana próba zaatakowania szczytu. Wcześniejsza wspinaczka z 2008 roku skończyła się bowiem niepowodzeniem.

Film przedstawia kulisy zarówno wyprawy z 2008 jak i 2011 roku. Pierwsza mogła skończyć się tragicznie – po drodze wydarzył się wypadek, w wyniku którego jeden z alpinistów został poważnie ranny, a ponadto zeszła niebezpieczna lawina. Obraz zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance w USA.

20. Wspinaczka (L’ascension, 2017)

góry filmy - Wspinaczka

Wspinaczka to francuska komedia w reżyserii Ludovica Bernarda opowiadająca o szalonej wyprawie na Mount Everest. Pewien bardzo zakochany mężczyzna postanawia udowodnić wybrance Nadii szczerość swoich uczuć i obiecuje, że dla niej zdobędzie najwyższy szczyt świata. Wkrótce ku niedowierzaniu najbliższego otoczenia rozpoczyna przygotowania do wspinaczki. Planowana wyprawa szybko przyciąga uwagę mediów. Co ciekawe, Wspinaczka powstała na podstawie wspomnień Nadira Dendoune’a, który jako całkowity amator wszedł na Mount Everest. W rolach głównych wystąpili Ahmed Sylla i Alice Belaidi.

21. Pomiędzy nami góry (The Mountain Between Us, 2017)

film katastroficzny w górach - Pomiędzy nami góry

Pomiędzy nami góry w reżyserii Hany’ego Abu-Assada to poruszająca historia nakręcona na podstawie powieści Charlesa Martina. Alex i Ben to para ludzi, którzy przypadkowo spotykają się na lotnisku. Gdy z powodu śnieżycy lot zostaje odwołany, oboje stają przed dylematem. On jest chirurgiem spieszącym się na ważny zabieg, ona kolejnego dnia ma wyjść za mąż. Zdesperowani bohaterowie czarterują zatem awionetkę, jednak podczas podróży samolot rozbija się w Górach Skalistych, a pilot ginie. Alex i Ben zdani jedynie na siebie muszą na pustkowiu podjąć walkę o życie. W rolach głównych wystąpili Kate Winselet i Idris Elba. Konwencja kina surivalowego łączy się tu z dramatem miłosnym. Góry okażą się bowiem dla pary nie tylko próbą przetrwania, ale również przewartościują ich dotychczasowe wybory życiowe i cele.

22. Wind River. Na przeklętej ziemi (2017)

filmy z akcją w górach - Wind River

Akcja tego filmu również rozgrywa się w górskiej scenerii. Dokładnie na terenie indiańskiego rezerwatu Wind River, w stanie Wyoming, gdzie tropiciel dzikiej zwierzyny przypadkowo znajduje ciało zamordowanej i zgwałconej dziewczyny. Do rozwiązania sprawy zostaje przydzielona agenta FBI Jane Banner. Ponieważ jednak funkcjonariuszka nie zna lokalnych zwyczajów i trudno jej zdobyć zaufanie społeczności, w śledztwie pomaga jej tropiciel Cory Lambert. W rolach głównych wystąpili Elizabeth Olsen i Jeremy Renner.

Film Taylora Sheridana interesująco pokazuje zmagania na dwóch frontach: bohaterowie muszą jednocześnie rozwikłać zagadkę i walczyć z niesprzyjającą przyrodą, która działa na ich niekorzyść. Wkrótce okolicę ma bowiem nawiedzić śnieżyca, która zatrze wszystkie tropy. Obraz przypomina główne motywy wcześniejszych filmów reżysera, zwłaszcza Sicario (2015), gdzie również mamy do czynienia z konfrontacją kobiecej i męskiej perspektywy widzenia świata i radzenia sobie z jego porządkiem.

23. Dwunasty człowiek (Den 12. Men, 2017)

filmy akcja w górach - Dwunasty człowiek

To jeden z ciekawszych filmów o górach, w dodatku oparty na autentycznych wydarzeniach. Norweski dramat historyczny Dwunasty człowiek Haralda Zwarta rozgrywa się podczas II wojny światowej, w 1943 roku. Brytyjczycy w ramach operacji Martin Red wysyłają do wybrzeży Norwegii dwunastu wyszkolonych norweskich komandosów. Niestety na skutek zdrady gestapo dowiaduje się o akcji i organizują obławę, w wyniku której ginie jedenastu żołnierzy. Tylko jeden z członków ruchu oporu ucieka w góry i znajduje schronienie w jaskini. Ma zamiar przedrzeć się do neutralnej Szwecji. Wkrótce jednak okazuje się, że natura może być równie groźna jak uzbrojeni ludzie. W rolę Jana Baalsruda, dwunastego z całej grupy bojowników o wolność, wcielił się Thomas Gullestad.

Film zdobył dwie statuetki Amandy, nagrody Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Haugesund. Obraz pokazuje nie tylko starcie człowieka z naturą, ale również uświadamia, jak istotna w sytuacjach próby jest ludzka solidarność. To dzięki pomocy mieszkańców małych wiosek, bohater może bowiem kontynuować swoją morderczą podróż. Uwagę zwracają również wspaniałe zdjęcia norweskich plenerów: zachwycających północnych fiordów.

24. Dwunastu odważnych (12 Strong, 2018)

góry filmy - Dwunastu odważnych

Ten film to przykład kina wojennego rozgrywającego się w górach. Dwunastu odważnych Nicolai Fuglsiga przedstawia historię jednego z amerykańskich oddziałów wojskowych wysłanych do Afganistanu po zamachach 11 września 2001 roku. Jednostką dowodzi kapitan Mitch Nelson (Chris Hemsworth), który otrzymuje misję nawiązania współpracy z działającym na miejscu Sojuszem Północnym walczącym z talibami. Na jego czele stoi Dostum (Navid Negahban).

Dwunastu odważnych to ciekawe ujęcie spotkania dwóch odmiennych kultur w imię walki ze wspólnym wrogiem. Przewagę mają tu miejscowi rewolucjoniści, którzy dobrze znają trudny, niebezpieczny teren Afganistanu. Mudżahedini pokazują amerykańskim żołnierzom, jak przetrwać w groźnym, górskim terenie.

25. Zew krwi (The Call of the Wild, 2020)

film o górach dla dzieci - Zew krwi

Film Chrisa Sandersa to ekranizacja powieści Jacka Londona z 1903 roku. Głównym bohaterem opowieści jest pies Buck, mieszaniec bernardyna i owczarka szkockiego, który wraz ze swoim właścicielem mieszka w słonecznej Kalifornii. Któregoś dnia sympatyczny czworonóg zostaje uprowadzony i sprzedany. Trafia na śnieżną Alaskę, w samym szczycie gorączki złota. Tutaj jego życie całkowicie się zmienia. Buck musi ciężko pracować jako pies zaprzęgowy i dostosować się do skrajnie trudnych warunków górskiego surowego klimatu.

Powieść Londona była przenoszona na ekran kilkukrotnie. W adapatacji z 1935 roku zagrał Clark Gable, w wersji z 1972 roku wystąpił Charlton Heston, natomiast w filmie Sandersa w rolę Johna Thorntona wcielił się Harrison Ford. Piękne zdjęcia do filmu stworzył Janusz Kamiński, natomiast autorem klimatycznej muzyki jest John Powell. Obraz stanowi interesującą pozycję kina przygodowego i familijnego, z mądrym głębokim przesłaniem. Nie jest jednak wierną ekranizacją oryginału – reżyser znacząco zmienia zakończenie tej historii o psie, który odkrył swoją pierwotną dziką naturę.

Udostępnij “Filmy o górach – top 25 produkcji” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.