Krakowski pokaz „La La Landu” – OldCamera.pl patronem medialnym

Oldcamera.pl patronem medialnym pokazu filmu La La Land

Jeśli macie ochotę przenieść się do świata oscarowego musicalu, który zachwycił publiczność na całym świecie, koniecznie musicie być w Krakowie 22 stycznia. Pokaz La La Landu uświetni wystąpienie profesora Bogusława Skowronka.

Prawie Kino wraz z NZS Uniwersytetu Pedagogicznego organizują seans głośnego filmu Damiena Chazelle La La Land z 2016 roku. Wspaniały musical z doborową obsadą uzyskał aż 14 nominacji do Oscara, z czego zdobył 6 statuetek. Były to nagrody w kategoriach: najlepsza reżyseria, muzyka, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia. Akademia Filmowa wyróżniła również Emmę Stone jako najlepszą aktorkę pierwszoplanową oraz nagrodziła filmową piosenkę. Dzieło Chazelle zdobyło także inne prestiżowe odznaczenia, jak np. cztery Złote Globy.

Reżyser, który objawił światu swój talent już jako twórca Whiplash (2013), w wypadku La La Landu postawił przed sobą bardzo trudne zadanie. Sięgnął bowiem po gatunek kina, który zasadniczo wymarł. Wskrzeszenie musicalu w formule great love story okazało się jednak wyjątkowo udane. Historia o parze początkujących artystów ma bowiem w sobie zarówno słodycz marzeń i wielkiej miłości, jak i gorycz porażki i sentyment za tym, co na zawsze utracone. W rolach głównych Chazelle obsadził wspaniały aktorski duet: Emmę Stone i Ryana Goslinga – malowniczą parę, która szturmem podbiła serca współczesnej widowni.

Muzyka w kinie Damiena Chazelle

Wybór musicalu w wypadku Damiena Chazelle jest gestem szczególnie znaczącym. W kinie tego reżysera muzyka odgrywa bowiem bardzo ważną rolę. Tak było w Whiplash, którego akcja rozgrywa się w środowisku muzyków jazzowych. Warstwa dźwiękowa istotnie współtworzy również klimat najnowszego dzieła Chazelle – Pierwszy człowiek (2018). Twórca we wszystkich tych obrazach pozostaje wierny jednemu kompozytorowi. Justin Hurwitz, bo o nim mowa, to przyjaciel reżysera z czasów studenckich, a ich wspólna wizja pozostaje wyraźnie widoczna w realizowanych produkcjach. Muzyka jest dla Chazelle uniwersalnym językiem za pomocą, którego można opisać rzeczywistość i ludzkie dylematy. Muzyka to również narzędzie wykorzystywane przez człowieka do rozumienia świata, budowania swojej tożsamości i jej wyrażania.

W przestrzeń filmów Chazelle muzyka wkracza jednak również jako profesja i wtedy bywa niezwykle zazdrosną kochanką. Wymaga bowiem poświęcenia wszystkiego. Na tej płaszczyźnie staje się pojemną metaforą wyboru, jakiego świat wcześniej czy później zażąda od każdego. Zadziwiające, że bohaterowie Chazelle zawsze wybierają podobnie, choć zupełnie inaczej niż w klasycznym kinie Hollywood. Reżyser nie boi się w tym względzie demaskować mitów Fabryki Snów, do czego przewrotnie nawiązuje tytuł La La Land. Nie można mieć wszystkiego, zdaje się powtarzać uparcie. Wybór jednego pociąga za sobą nieuchronną utratę czegoś innego. Czy jesteście na to gotowi? – zapytuje widzów twórca.

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy zatem na pokaz oscarowego musicalu Damiena Chazelle, a także na frapującą dyskusję z udziałem profesora Bogusława Skowronka. Z pewnością będzie to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kina. Wstęp wolny!

22 stycznia, godz. 18
Audytorium im. Wincentego Danka
Budynek główny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
ul. Podchorążych 2

Więcej informacji na facebookowym profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/340387630146406/