Ryan Gosling – przystojniak o dwóch twarzach

Ryan Gosling

Ryan Gosling, fot. NASA/Aubrey Gemignani

Jest młody i przystojny, a kamera niewątpliwie go kocha. Ryan Gosling to swoisty fenomen w najnowszym kinie Hollywood. Jego kolejne kreacje niezależnie od tego, czy w kasowych produkcjach czy w filmie niszowym, spotykają się w niesłabnącym aplauzem publiczności, zwłaszcza wśród kobiet.

Ryan Gosling w Klubie Myszki Miki

Ryan Thomas Gosling urodził się w 1980 roku w kanadyjskim mieście London. W dzieciństwie często podróżował po kraju ze względu na profesję ojca, który zajmował się handlem. Po rozwodzie rodziców Ryan zamieszkał z matką i starszą siostrą, co, jak sam twierdzi, ukształtowało jego szczególną wrażliwość. Nie raz był również zazdrosny o matkę, która wzbudzała niemałe zainteresowanie wśród mężczyzn. Do dziś matka jest jedną z najważniejszych kobiet w życiu aktora, co podkreślił, pojawiając się z nią w 2007 roku na oscarowej gali.

Gosling ukończył Gladstone Public School, potem Cornwall Collegiate and Vocational School, a następnie studiował w Burlington w Lester B. Pearson Hihg School. Nie był jednak bardzo pilnym uczniem, przeciwnie, miał duże problemy w szkole, cierpiał na zaburzenia koncentracji, ze względu na co przez rok matka samodzielnie uczyła go w domu. Ryan nie potrafił również odnaleźć się wśród rówieśników. Jako nastolatek prawie nie miał przyjaciół. Interesował się natomiast muzyką, a także baletem. Przełomem w jego życiu był rok 1993 roku, kiedy Gosling wygrał casting organizowany w Montrealu przez Disney Chanel. Otrzymał dwuletni kontrakt w programie Klub Myszki Miki i przeniósł się na Florydę. Współpracował wówczas z innymi dziecięcymi gwiazdami, jak Justin Timberlake, Britney Spears czy Christina Aguilera.

Pierwsze kreacje aktorskie Ryana Goslinga

Gosling - Fanatyk

Ryan Gosling w filmie Fanatyk

W 1995 roku Gosling wrócił do Kanady. Wcześniej zdążył jednak zagrać swoją pierwszą rolę filmową w serialu Czy boisz się ciemności? Uwagę krytyki wzbudziła kreacja Ryana w Młodym Herkulesie, a potem w filmie Tytani (2000). Rolą z prawdziwego zdarzenia była jednak dopiero ta w obrazie Fanatyk z 2001 roku. Gosling wcielił się w neonazistę, który nieoczekiwanie dowiaduje się, że ma korzenie żydowskie. Film ten ujawnił zdolności młodego aktora do kreowania ról dramatycznych i skomplikowanych. Dzieło Henry’ego Beana nie odniosło jednak sukcesu finansowego.

W 2002 roku Ryan Gosling wraz z Sandrą Bullock zagrał w filmie Śmiertelna wyliczanka, za który otrzymał całkiem przyzwoitą gażę, a co więcej, dzieło to stało się początkiem płomiennego romansu aktora z piękną hollywoodzką gwiazdą. Choć związek rozpadł się dość szybko, wokół Ryana zaczęła narastać aura łamacza niewieścich serc. Rok później aktor wcielił się w skomplikowaną postać młodocianego przestępcy w filmie Odmienne stany moralności w reżyserii Matthew Ryana Hoge’a.

Pamiętnik – filmowy pomnik Ryana Goslinga

Ryan Gosling filmy

Ryan Gosling i Rachel McAdams w filmie Pamiętnik

Wielkim przełomem w karierze Ryana Goslinga był piękny romantyczny film Pamiętnik (2004) w reżyserii Nicka Cassavetesa. Aktor stworzył tu niezapomnianą kreacją Noah Calhoun, młodego, ubogiego chłopca, który podczas wakacji zakochuje się szaleńczą miłością w pięknej zamożnej Allie (Rachel McAdams). Letnia przygoda przekształca się w głębokie i dojrzałe uczucie, które przetrwa pomimo wielu lat rozłąki. Ryan Gosling objawił się tu jako ideał mężczyzny – wrażliwy, kochający po grób, a jednocześnie silny i potrafiący walczyć o kobietę do ostatku sił. Pamiętnik to głośne great love story, które zapewniło Goslingowi trwałe miejsce w historii kina. Aktor dostał za swoją rolę aż cztery nagrody Teen Choice, w tym za najseksowniejszą scenę miłosną. Co ciekawe, ekranowe uczucie przeniosło się do realnego świata. Ryan i Rachel McAdams na dwa lata stworzyli piękną parę.

Dwie twarze Ryana Goslinga

Właściwie aktorskie kreacje Ryana Goslinga grupują się w dwa główne typy. Gwiazdor z jednej strony fenomenalnie odtwarza romantycznych kochanków darzących swoje wybranki wręcz metafizycznym uczuciem. Oprócz kultowego Pamiętnika przykładem może tu być film należący do kina niszowego, Blue Valentine (2010). Gosling zagrał w nim mężczyznę, który zakochuje się w pięknej studentce medycyny Cindy (w tej roli Michelle Williams). Kiedy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży ze swoim byłym partnerem, Dean nie waha się jej poślubić i wychowywać wspólnie małą córeczkę. Mężczyzna robi wszystko, by utrzymać małżeństwo, które z czasem popada w poważny kryzys.

Do tej grupy ról można też zaliczyć kreacje Goslinga spod znaku „słodkich drani”. Chodzi o seryjnych uwodzicieli kobiet, którzy jednak pod wpływem prawdziwej miłości zmieniają swoje postepowanie. Takiego mężczyznę Gosling zagrał np. w Kocha, lubi szanuje. Na planie tego filmu aktor po raz pierwszy spotkał się z Emmą Stone, z którą potem stworzył jeszcze inne ekranowe duety. Z pewnością scena z Crazy, Stupid Love, gdy Gosling ze Stone odtwarzają słynne taneczne podnoszenie z legendarnego Dirty Dancing, stała się swoistym znakiem rozpoznawczym aktora. To właśnie wydaje się tajemna recepta na niesłychane powodzenie Goslinga wśród kobiecej części publiczności. Odtwarza on stare, niemal ograne chwyty ze świadomym przymrużeniem oka („Znacie to, prawda?”), ale za to z jakim wdziękiem! Na urok Ryana Goslinga można się nabrać za każdym razem, niczym Emma Stone w Kocha, lubi, szanuje. Bo czy to pewno tylko heca? A może ten Ryan właśnie taki jest w głębi duszy?

Filmy z Ryan Gosling - Kocha, lubi, szanuje

Ryan Gosling w filmie Kocha, lubi, szanuje

Ryan Gosling jako twardziel i marzyciel

Drugi element gwiazdorskiego wizerunku Goslinga stanowi jego twarda, męska strona, często z moralną skazą. Gwiazdor potrafi zagrać np. nauczyciela-mentora młodzieży, który zmaga się z narkotykowym nałogiem. Za Szkolny chwyt (2006), bo o nim mowa, aktor otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Gosling sprawdza się świetnie w kreacjach ludzi z ciemnego światka lub inteligentnych i nieustępliwych stróżów prawa. Na uwagę zasługuje tu Słaby punkt (2007), w którym aktor wcielił się w młodego prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie zabójcy żony. W tym filmie Ryan stworzył ciekawy ekranowy duet z wielkim gwiazdorem, Anthony Hopkinsem. Inną egzemplifikację „twardego” Ryana stanowi np. rola w głośnej kontynuacji kultowego filmu science-fiction, Blade Runner 2049 (2017).

Swoistym połączeniem twardego i romantycznego wizerunku Ryana jest natomiast Drive (2011) Nicolasa Windinga Refna, nagrodzony Złotą Palmą za najlepszą reżyserię. Gosling gra tu brutalnego Kierowcę, szofera gangsterów, który potrafi rozprawić się ze znęcającym się nad żoną mężem i jednocześnie być wrażliwym mężczyzną, darzącym kobietę romantycznym uczuciem.

Gosling Ryan biografia - La La Land

Ryan Gosling w filmie La La Land

Niemal emblematyczny wizerunek Goslinga jako romantyka i marzyciela wykorzystał z kolei Damien Chazelle w swojej oscarowej produkcji La La Land (2016). To historia o dwójce początkujących artystów, którzy szukają drogi do kariery, ale też pragną wielkiej miłości. Mia (Emma Stone) i Sebastian pasują do siebie idealnie, kochają się i wzajemnie się wspierają. On stawia pierwsze kroki jako pianista jazzowy, ona jako aktorka. Pewnego dnia staną jednak przed trudnym wyborem: miłość czy obiecująca kariera? W La La Land Gosling wykorzystał wszystkie swoje atuty, które doskonale wpisały się w główny pomysł filmu. Jego chłopięca wrażliwość i anielska twarz osłabiają negatywne strony wizerunku bohatera i czynią jego motywacje zrozumiałymi dla odbiorcy. Rola w filmie Chazelle przyniosła Goslingowi nominację do Oscara, a także prestiżową nagrodę Złoty Glob.

Najnowsza kreacja Ryana to kolejny występ w filmie Chazelle, Pierwszy człowiek. Gwiazdor stanął tu przed wymagającym zadaniem stworzenia wizerunku człowieka, który poświęcił wszystko dla dwuznacznej, bo księżycowej idei. W 2014 roku artysta zadebiutował również po drugiej stronie kamery jako reżyser Lost River.

Obecnie Ryan Gosling to jedno z najważniejszych nazwisk w Fabryce Snów. Mimo to sława nie zniweczyła jego wrodzonej skromności. Aktor jest znany z angażowania się w działalność charytatywną i ustabilizowanego życia rodzinnego. Od 2011 roku pozostaje w związku z Evą Mendes, z którą ma dwie córki. Aktor skrzętnie ukrywa swoje życie prywatne. Który z jego ekranowych portretów jest najbliższy prawdzie? To słodka tajemnica Ryana.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.