Dziewczyny Bonda – 20 niebezpiecznych kobiet agenta 007

Kiedy 5 października 1962 roku, podczas premiery pierwszego epizodu z serii o 007, z ust brytyjskiego aktora Seana Connery’ego padły słynne słowa: „Bond. James Bond”, filmowy świat nie zdawał sobie sprawy, z jak potężnym uniwersum przyjdzie mu się zmierzyć. Otwierający sagę „Doktor No” w reżyserii Terence’a Younga ustanowił nie tylko początek popkulturowego fenomenu, ale przede wszystkim utrwalił w umysłach widzów pewien archetyp kobiety. Każdy obraz opowiadający o przygodach brytyjskiego tajnego agenta oferuje zarówno efektowne sceny akcji, jak i przepiękne lokacje filmowe, jednak najciekawszym elementem nadal pozostają osławione dziewczyny Bonda. Moment, w którym szwajcarska aktorka Ursula Andress wyłoniła się z Morza Karaibskiego, żeby stanąć naprzeciw 007, z miejsca przeszedł do historii kina, a kobiece bohaterki, dzięki wprowadzeniu nowych standardów piękna, zostały zredefiniowane.

Prezentujemy 20 unikalnych dziewczyn Bonda. Są wśród nich zarówno romantyczne opiekunki, jak i femme fatales pragnące śmierci przystojnego agenta. Główne kryteria, jakie posłużyły za ich wybór, to silny charakter, pewność siebie i świadomość przewagi nad 007.

Dziewczyny Bonda

1. Zena Marshall („Doktor No” jako Miss Taro)

Dziewczyny Bonda - Zena Marshall

Pierwsza dziewczyna Bonda na tej liście to Zena Marshall w roli Miss Taro. Kobieta pracuje jako osobista asystentka Głównego Sekretarza Rządu Kolonialnego na Jamajce Pleydella Smitha, lecz jej nadrzędnym zadaniem jest informowanie demonicznego Doktora Juliusa No o działaniach Jamesa Bonda. Kiedy Regionalny Funkcjonariusz ds. Kontroli John Strangways ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, agencja MI6 wysyła 007 do zbadania sprawy. W trakcie wizyty u sekretarza Bond zaprasza atrakcyjną Miss Taro na kolację. Kobieta z początku udaje niedostępną, jednak jej lojalność względem właściciela jamajskiej wyspy Crab Key Doktora No jest tak silna, że zaprasza tajnego agenta do swojego domu na wzgórzach.

Podczas podróży Bond miał zostać uśmiercony przez lokalnych płatnych zabójców, jednak wyszedł cało z opresji. Zaskoczona jego przybyciem Miss Taro przyjmuje go w najbardziej swobodnym stroju – ręczniku zasłaniającym intymne części ciała. Ostatecznie kobieta zostaje przechytrzona przez Bonda i oddana w ręce policyjnych służb, jednak gest polegający na splunięciu tajnemu agentowi w twarz pokazuje jej wrogie usposobienie i bezkrytyczność wobec własnych działań. Charakterystyczną bronią asystentki Doktora No, poza obezwładniającym wyglądem, jest specjalny lakier do paznokci.

2. Tania Mallet („Goldfinger” jako Tilly Masterson)

Dziewczyny Jamesa Bonda - Tania Mallet

Tania Mallet jako Tilly Masterson wciela się w rolę siostry zamordowanej Jill – ikonicznej „złotej dziewczyny”, którą uśmiercił Oddjob, koreański zapaśnik i osobisty ochroniarz jubilera i miłośnika złota Aurica Goldfingera. Podczas przejażdżki po szwajcarskich górach pałająca żądzą zemsty kobieta ulega wypadkowi samochodowemu, którego sprawcą jest James Bond. Dzięki specjalnemu ekwipunkowi, w jaki zaopatrzony był najsłynniejszy pojazd 007 – szary Aston Martin DB5, tajny agent uszkadza dwa prawe koła jej auta. Niepodejrzewająca niczego dziewczyna odtrąca względy Bonda i w dalszym ciągu, w pojedynkę, postanawia kontynuować działania mające na celu zlikwidowanie człowieka odpowiedzialnego za śmierć siostry.

Do kolejnego spotkania Tilly i 007 dochodzi w podczas nocnej eskapady w lesie, w którym mieści się fabryka Goldfingera. Dziewczyna nieświadomie uruchamia mechanizm alarmujący oprychów działających na zlecenie złowrogiego jubilera. Po karkołomnej ucieczce Astonem Martinem prowadzonym przez Bonda kobieta ginie z rąk Oddjoba, którego melonik, zaopatrzony w rondo z ostrzem, roztrzaskuje jej twarz. Tilly Masterson nie tyle nie ulega urokowi tajnego agenta, co kompletnie nie jest nim zainteresowana. Zemsta za śmierć siostry Jill stanowi jej cel życiowy, a przypadkowo nawiązane znajomości nie są w stanie przysłonić jej motywacji.

3. Honor Blackman („Goldfinger” jako Pussy Galore)

Kobiety Bonda - Honor Blackman

Kolejna dziewczyna Bonda – Honor Blackman jako Pussy Galore – jest osobistym pilotem jubilera i przemytnika złota Aurica Goldfingera. Jej uroda i wdzięk są współmierne do usług świadczonych na rzecz fanatycznego przełożonego. Kobieta jest nie tylko wybitną jednostką w szeregach Auric Enterprises, ale także charyzmatyczną przywódczynią specjalnego oddziału żeńskiej drużyny lotniczej „Latający cyrk Pussy Galore”. Do jej pierwszego spotkania z Bondem dochodzi na pokładzie samolotu. Odurzony gazem mężczyzna, po przebudzeniu z głębokiego letargu, na widok atrakcyjnej kobiety wypowiada słynną sentencję: „Chyba śnię”.

James i Pussy spotykają się regularnie na terenie imponującej siedziby Goldfingera, w Kentucky. 007 bez powodzenia próbuje uwieść zmysłową pilotkę, a kiedy staje się coraz bardziej nachalny względem niej, kobieta bezlitośnie powala go na ziemię, a to wszystko dzięki perfekcyjnej znajomości judo. Z czasem jednak serce Pussy Galore subtelnieje do tego stopnia, że niezależna i w pełni samodzielna postanawia pomóc Bondowi w walce z Goldfingerem. Dzięki niej tajny agent udaremnia wybuch bomby w Forcie Knox, zapobiegając tym samym kontaminacji złota na 58 lat. Pussy Galore jest pierwszą kobietą z serii o 007, która była idealną przeciwwagą dla Bonda. Jej znajomość broni, sprawność fizyczna, doświadczenie w walce i umiejętność dowodzenia zespołem imponowały brytyjskiemu szpiegowi, a dodatkową zaletą tej niebezpiecznej dziewczyny był niebagatelny urok osobisty i zmysł odnalezienia się w każdej sytuacji.

4. Luciana Paluzzi („Operacja Piorun” jako Fiona Volpe)

Kobiety Jamesa Bonda - Luciana Paluzzi

Luciana Paluzzi wcielająca się w Fionę Volpe to profesjonalna zabójczyni na usługach tajnej organizacji przestępczej Spectre, którą dowodzi najsłynniejszy antagonista Jamesa Bonda Ernst Stavro Blofeld. Kobieta zostaje oddelegowana do pomocy Emiliowi Largo zajmującemu drugie miejsce w hierarchii tej bezprawnie działającej instytucji. Do jej pierwszego spotkania z Bondem dochodzi podczas pościgu na słynnym torze wyścigowym Silverstone, w Wielkiej Brytanii. Zabójczyni, przy pomocy dwóch karabinów umieszczonych z przodu motocykla, uśmierca hrabiego Lippe odpowiedzialnego za nieudaną próbę zamachu na życie 007. Bond co prawda nie rozpoznaje kobiety, ponieważ podczas całej akcji miała na głowie kask ochronny, jednak z czasem zaczyna domyślać się, z kim tak naprawdę ma do czynienia.

Podczas pobytu w stolicy Bahamów Nassau drogi tych dwojga krzyżują się każdego dnia. Kiedy Bond dowiaduje się, że kobieta zajmuje pokój hotelowy obok jego apartamentu, postanawia wykorzystać tę okazję do bliższego poznania jej. „Operacja Piorun”, poza świetnie sfilmowanymi sekwencjami pod wodą, słynie ze sceny w łazience, kiedy biorąca kąpiel w wannie Fiona nie ma czym się nakryć. Skonfundowana prosi Bonda, aby podał jej coś, co mogłaby na siebie włożyć. 007 nie zastanawia się długo i zamiast ręcznika wiszącego nieopodal rzuca kobiecie klapki. Fiona Volpe jest pierwszą bohaterką z serii o Bondzie, która uświadamia brytyjskiemu szpiegowi, że pójście z nim do łóżka nie musi wcale oznaczać przejścia na drogę prawa i cnoty. Uwodzicielska zabójczyni ginie z rąk swoich ludzi podczas tańca z Bondem w klubie Kiss Kiss.

Dziewczyny Jamesa Bonda

5. Karin Dor („Żyje się tylko dwa razy” jako Helga Brandt)

James Bond dziewczyny - Karin Dor

Jedna z najbardziej demonicznych dziewczyn Bonda to Karin Dor w roli Helgi Brandt. Kobieta, podobnie jak wcześniej wspomniana Fiona Volpe, pracuje dla przestępczego syndykatu Spectre. W strukturze organizacji posługuje się przydomkiem „Numer 11”. Jest bezwarunkowo oddana Blofeldowi, a do jej pozostałych obowiązków należy asystowanie japońskiemu przedsiębiorcy – Panu Osato, który także jest członkiem złowrogiego syndykatu. Do ulubionych narzędzi tortur kobiety należy zestaw niewielkich noży służących do zdejmowania skóry.

Helga Brandt poznaje Jamesa Bonda podczas jego wizyty w „Osato Chemicals and Engineering”, w Tokio. Tajny agent przedstawia się jako dyrektor zakładów chemicznych Robert Fisher i z miejsca wpada jej w oko. Dzięki specjalnemu wyposażeniu biura w różnego rodzaju detektory, Pan Osato od razu poznaje prawdziwą tożsamość mężczyzny. Konsultuje całą sprawę z niemiecką zabójczynią i wspólnie dochodzą do wniosku, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest zamordowanie brytyjskiego szpiega.

Do ponownego spotkania Helgi Brandt i 007 dochodzi na pokładzie statku Ning-Po, kiedy po wyczerpującej walce z ludźmi Osato w dokach Kobe, tajny agent wpada w jej sidła. Kobieta wymierza mu policzek na powitanie, by następnie przejść do nieco drastyczniejszych metod perswazji. Kiedy podatny na jej wdzięki tajny agent wyznaje, dla kogo naprawdę pracuje, Helga, udając skruszoną, uwodzi go i obiecuje przetransportowanie w bezpieczne miejsce. Konsekwencją jej chytrego planu jest pozostawienie w awionetce przykutego do siedzenia Bonda, a następnie detonacja niewielkiej bomby na pokładzie pojazdu. 007 wychodzi cało z opresji, natomiast Helga Brandt, odpowiedzialna za nieudaną próbę zamachu na jego życie, zostaje zjedzona przez piranie w tajnej rezydencji Blofelda, ukrytej w wulkanie. Jej bezgraniczne oddanie przełożonemu i niechęć względem Bonda plasują ją na czołowym miejscu pośród najbardziej złych i niebezpiecznych kobiet w historii całej serii.

6. Diana Rigg („W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” jako Teresa di Vicenzo)

James Bond kobiety - Diana Rigg

Hrabina Teresa di Vicenzo (w tej roli Diana Rigg) jest córką Marc-Ange’a Draco – przywódcy jednej z najpotężniejszych organizacji przestępczych na świecie, z siedzibą na Korsyce. Poza tą bezprawną działalnością biznesmen prowadzi legalną firmę budowlaną „Draco Construction”. Podczas przejażdżki po portugalskich wzgórzach samochód Jamesa Bonda zostaje agresywnie wyprzedzony przez pojazd tajemniczej kobiety. Szpieg, niewiele myśląc, postanawia ją śledzić. Kiedy mężczyzna dojeżdża na plażę, bo tam zatrzymała się hrabina, jest świadkiem jej próby samobójczej. Bond ratuje roztrzęsioną kobietę, by następnie wdać się w bójkę z ludźmi Draco. Hrabina pospiesznie opuszcza plażę, a tajny agent, zaskoczony jej nielogicznym zachowaniem, zachodzi w głowę, kim jest ta tajemnicza piękność.

Następnego dnia, podczas rozgrywki w pokera, do stołu Bonda przysiada się tajemnicza nieznajoma, której ocalił życie. Kobieta przegrywa partię i informuje krupiera, iż nie ma środków finansowych na pokrycie zakładu. Nieco zaskoczony Bond wstawia się za zbuntowaną Teresą i rekompensuje koszty jej lekkomyślnego zachowania. Para spędza razem wieczór, jednak w środku nocy kobieta potajemnie opuszcza pokój. Przy nocnej szafce, obok łóżka, zostawia Bondowi równowartość długu, jaki zaciągnęła w kasynie.

Teresa jest oczkiem w głowie swojego ojca, jednak z uwagi na jego konszachty ze światem przestępczym, nie szanuje go i robi wszystko, aby uprzykrzyć mu życie. Zdeterminowany Draco w przeszłości wysyłał córkę do prywatnych szwajcarskich szkół licząc na zmianę jej zachowania, a kiedy i to zawiodło, nie miał pomysłów na zapewnienie jej lepszych warunków. W akcie desperacji oferuje Bondowi milion funtów w złocie za poślubienie Teresy. Brytyjski szpieg stanowczo odmawia, lecz kiedy ojciec zbuntowanej dziewczyny informuje go o kryjówce Ernsta Stavro Blofelda, tajny agent przystaje na zaproponowany mu wcześniej warunek.

Teresa di Vicenzo jest najbardziej niezwykła spośród wszystkich kobiet pojawiających się w serii o 007. Jej bunt to jedynie przykrywka dla tłumienia silnych emocji, a wybuchowy charakter świadczy o życiowym zagubieniu. Im więcej czasu kobieta spędza u boku szarmanckiego Bonda, tym lepiej odnajduje się w przeróżnych sytuacjach, jednak największym sukcesem okazuje się zdecydowana poprawa relacji z ojcem.

Kiedy brytyjski szpieg wpada w pułapkę zastawioną przez Blofelda w wiosce Mürren, w Szwajcarii, na ratunek przybywa nie kto inny jak Teresa. Po udanej akcji Bond oświadcza się swojej wybawicielce, a oferowana przez Draco wypłata miliona funtów w złocie nie dochodzi do skutku, ponieważ uczucie jest silniejsze od pieniędzy. Podczas podróży poślubnej Teresa zostaje zastrzelona przez wspólniczkę Blofelda Irmę Bunt. Bond odwiedzi jej pomnik w 12. epizodzie z serii „Tylko dla twoich oczu”, w reżyserii Johna Glena.

Ukochana Jamesa słynie z powiedzenia: „Teresa była święta. Ja jestem znana jako Tracy”. Atrybuty hrabiny w postaci oszałamiającego wyglądu, pewności siebie, bezkompromisowego charakteru, niebanalnego poczucia humoru i odwagi powinny uplasować ją na pierwszym miejscu spośród wszystkich dziewczyn Bonda.

07. Jill St. John („Diamenty są wieczne” jako Tiffany Case)

Kobieta Bonda - Jull St. John

Dziewczyna Bonda, której największą miłością są drogocenne kamienie to Jill St. John, czyli Tiffany Case. Jest przemytniczką diamentów na stałe mieszkającą w Amsterdamie. Do jej talentów, poza profesjonalnym szmuglowaniem drogocennych kamieni, należy świetny kamuflaż, w skład którego wchodzą różnorodne peruki oraz znajomość tajników niezbędnych do pozyskiwania odcisków palców. James Bond, podający się za brytyjskiego przemytnika Petera Franksa, od razu nabiera się na obłudne metody pracy dziewczyny. Kiedy szmuglerka poznaje prawdziwą tożsamość tajnego agenta, podejmuje z nim współpracę nie tylko z powodu oczyszczenia swojego imienia, ale przede wszystkim w celu zdobycia diamentów.

Tiffany Case, poza bezbłędną figurą i świadomością swojej klasy, dysponuje szeroką paletą niezwykle przydatnych cech osobowości – jest komunikatywna i punktualna, zawsze nienagannie ubrana, a jej zuchwałe wypowiedzi potrafią zdyskredytować niejednego wybitnego mówcę i nie ma większego znaczenia, czy odbiorcą komunikatu jest dojrzały mężczyzna, czy dziesięcioletni chłopiec biorący udział w zawodach na cyrkowej strzelnicy. Imię Tiffany nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ Panna Case, podobnie jak Holly Golightly – bohaterka książki Trumana Capote’a i filmu Blake’a Edwardsa „Śniadanie u Tiffany’ego” – słynie z zamiłowania do diamentów. Urok osobisty Jamesa Bonda niespecjalnie na nią działał, za to diamenty, którymi dysponował, doprowadzały młodą kokietkę do szaleństwa.

8. Lola Larson & Trina Parks („Diamenty są wieczne” jako Bambi & Thumper)

Bond dziewczyny Lola Larson i Trina Parks

Tym razem duet na naszej liście słynnych kobiet Bnda: Lola Larson & Trina Parks, czyli Bambi i Thumper. To wysokiej klasy akrobatki mieszkające w kolosalnej rezydencji przedsiębiorcy i miliardera Willarda Whyte’a, będącego właścicielem słynnego hotelu „Whyte House” w Las Vegas, w stanie Nevada. Kobiety zawsze działają w parze, przez co są dwa razy bardziej niebezpieczne. James Bond spotyka śmiercionośne piękności w jednej z kwater należących do Whyte’a. Zanim wybitne akrobatki dowiedzą się, kim jest tajemniczy jegomość, stoczą z nim intensywny pojedynek. Bond co prawda wychodzi zwycięsko z tej potyczki, ale przez dobre trzy minuty zaciekle walczy o życie.

Bambi i Thumper zapożyczyły swoje imiona od postaci z kultowej animacji Walta Disney’a „Bambi” z 1942 roku, w reżyserii Bena Sharpsteena i Davida Handa. Kobiety, dzięki imponującym sylwetkom i akrobatycznym umiejętnościom, zestawionym z przebiegłością i zabójczym instynktem wyczulonym na każdy najdrobniejszy ruch przeciwnika, mogą pozbawić życia niejednego silnego herosa.

9. Barbara Bach („Szpieg, który mnie kochał” jako Anya Amasova)

Dziewczyna Bonda - Barbara Bach

Kolejna kobieta Bonda – Major Anya Amasova (w tej roli Barbara Bach), znana również jako XXX, jest agentką radzieckiego wywiadu pierwotnie zatrudnioną przez KGB. Podczas misji w Alpach Austriackich jej ukochany Sergei Barsov ginie z rąk 007. Przełożony uroczej agentki i zamordowanego szpiega – generał Gogol, nie zna personaliów osoby odpowiedzialnej za jego śmierć. Kiedy brytyjska łódź podwodna zostaje porwana przez niezidentyfikowany obiekt, rząd Jej Królewskiej Mości obwinia Sowietów za ten incydent. Problem w tym, że radzieckie służby również tracą swój statek. Skonsternowani, obarczają brytyjski rząd za sabotowanie ich działań na morzu. W celu dogłębnego zbadania sprawy MI6 wysyła swojego najlepszego agenta Jamesa Bonda, natomiast Sowieci powierzają tę niebezpieczną misję agentce XXX – major Amasovej.

Do spotkania tych dwojga dochodzi w Kairze, podczas pokazu z wykorzystaniem światła i dźwięku na egipskich piramidach. Po unieszkodliwieniu przez Bonda dwóch radzieckich opryszków, będących osobistą eskortą pani major, drogi agentów ponownie przecinają się w klubie Mojaba należącym do egipskiego biznesmena Maxa Kalby. Mężczyzna dysponuje tajemniczym mikrofilmem, na którym zapisano plany dotyczące sabotażu zarówno brytyjskiej, jak i radzieckiej łodzi podwodnej. Niewielki czytnik danych zostaje zrabowany przez płatnego zabójcę o pseudonimie „Buźka”, a właściciel lokalu ginie od ugryzienia, bowiem napastnik zaopatrzony jest w specjalne stalowe zęby.

Kiedy 007 przechwytuje mikrofilm, major Amasova czyni wszelkie starania, aby pozbawić go tego przedmiotu. W końcu jej plan dochodzi do skutku, a przełożeni szpiegów wysyłają ich na misję do Sardynii, bo tam, według informacji zawartych na czytniku, przebywa człowiek odpowiedzialny za całe zamieszanie – szwedzki miliarder, właściciel firmy transportowej „Stromberg Shipping” i miłośnik morskich stworzeń – Karl Stromberg. Podczas śledztwa prowadzonego przez parę agentów wychodzi na jaw, że to Bond odpowiedzialny jest za śmierć ukochanego major Amasovej. Kobieta informuje brytyjskiego szpiega, że jak tylko misja mająca na celu schwytanie demonicznego Stromberga zakończy się powodzeniem, wówczas pozbawi go życia.

Major Anya Amasova jest jedną z najbardziej unikalnych dziewczyn Bonda w historii całej serii. Jej umiejętności zarówno pod kątem intelektu, jak i bezpośredniej walki z przeciwnikiem utrzymują się na takim samym poziomie, jak w przypadku brytyjskiego agenta. Kiedy Bond ratuje ją z rąk Stromberga, agentka XXX przez dłuższą chwilę zastanawia się, czy aby na pewno nie pozbawić go życia. Anya Amasova jest piękna, przebiegła i niezwykle zaradna, a według informacji, jakich udzielił na jej temat bezpośredni przełożony generał Gogol, to jeden z najbardziej światłych umysłów w całej radzieckiej agenturze.

Kobiety Bonda

10. Caroline Munro („Szpieg, który mnie kochał” jako Naomi)

Dziewczyna Jamesa Bonda - Caroline Munro

Caroline Munro jako Naomi z filmu „Szpieg, który mnie kochał” to kolejna dziewczyna Jamesa Bonda. Naomi jest asystentką i osobistym pilotem magnata komunikacyjnego Karla Stromberga. Do jej zadań należy nie tylko spełnianie zachcianek wyniosłego przełożonego, ale przede wszystkim likwidacja nieproszonych lub natrętnych gości. Kobieta czerpie z tego prawdziwą przyjemność, jednak do jej ulubionych zleceń bez wątpienia należy flirtowanie z przystojnymi mężczyznami, zaproszonymi na pokład Atlantydy – prywatnej bazy Stromberga, jego oceanicznej cytadeli.

Kiedy James Bond, w towarzystwie zjawiskowej major Amasovej, pojawia się na Sardynii, od razu budzi zainteresowanie Naomi. Kobieta jest tak pewna siebie, że obecność radzieckiej agentki nie tyle nie stanowi dla niej konkurencji, co jest idealną możliwością do uświadomienia Bondowi, kto tu naprawdę rządzi. Podczas pościgu po sardyńskim wybrzeżu, kiedy 007 wraz z XXX uciekają białym Lotusem Esprit przed gońcami Stromberga, dochodzi do fenomenalnej wymiany ognia między nimi a sterującą śmigłowcem Naomi. Samochód pary agentów zaopatrzony jest w wiele unikalnych funkcji, dzięki czemu nie tylko uchodzą z życiem, ale unicestwiają asystentkę Stromberga.

Naomi jest pierwszą kobietą z serii filmów o 007, która ginie bezpośrednio z rąk brytyjskiego szpiega. Co prawda Bond uśmierca ją za pośrednictwem pocisku wystrzelonego z samochodu, jednak w żadnym wcześniejszym epizodzie z sagi, liczącej wówczas dziesięć produkcji, taka sytuacja nie miała miejsca.

11. Carole Bouquet („Tylko dla twoich oczu” jako Melina Havelock)

Dziewczyny Bond - Carole Bouquet

Piękna Carole Bouquet wciela się w dziewczynę Jamesa Bonda w filmie „Tylko dla twoich oczu”. Aktorka gra Melinę Havelock, Greczynkę brytyjskiego pochodzenia. Jej ojciec – Sir Timothy Havelock – świadczy usługi jako morski archeolog na rzecz MI6. Podczas pobytu na jego jachcie dziewczyna jest świadkiem zabójstwa rodziców. Melina wie, że sprawcą tej niewybaczalnej zbrodni jest osobisty pilot zamordowanego ojca – Kubańczyk Hector Gonzales. Kobieta rusza w ślad za nim, a kiedy udaje się jej zlikwidować złoczyńcę, na drodze mścicielki staje James Bond.

Agent Jej Królewskiej Mości informuje Melinę, iż jej ojciec pracował nad sprawą zaginięcia brytyjskiego statku, na pokładzie którego znajdował się system ATAC, czyli automatycznie naprowadzające urządzenie sterujące. Wszystkie tropy doprowadzają Jamesa i Melinę do szmuglera narkotyków Arisa Kristatosa i jego oponenta trudniącego się przemytem – Milosa Columbo. Na brytyjskiego agenta i jego urokliwą towarzyszkę co rusz czyhają nowe niebezpieczeństwa, jednak łączące ich uczucie okaże się idealnym rozjemcą niekomfortowych sytuacji zagrażających ich życiu.

Melina Havelock jest ekspertką w posługiwaniu się kuszą. Ten groźny przyrząd, w połączeniu z inteligencją i wdziękiem, plasuje ją na kluczowym miejscu pośród najbardziej samodzielnych i zaradnych kobiet w historii bondowskiej serii. Do intymnego zbliżenia z Bondem dochodzi dopiero pod sam koniec filmu i to z jej inicjatywy. 007 przez cały czas traktuje ją w opiekuńczy sposób, a szacunek, jakim obdarza tę uwodzicielską mścicielkę, wykracza daleko poza ramy jego uczuciowej obojętności względem płci pięknej.

12. Lynn-Holly Johnson („Tylko dla twoich oczu” jako Bibi Dahl)

Dziewczyny James Bond - Lynn Holly Johnson

Bibi Dahl (Lynn-Holly Johnson) jest przybraną bratanicą greckiego przemytnika Arisa Kristatosa. Przyszywany stryj jest wielkim fanem talentu młodej damy i inwestuje ogromne środki finansowe w jej sportową karierę, ponieważ dziewczyna jest zawodową łyżwiarką figurową z szansą na zdobycie złotego medalu podczas igrzysk olimpijskich. Podczas jednego z wyczerpujących treningów Bibi jest świadkiem rozmowy między Jamesem Bondem a Arisem Kristatosem. Temat ich konwersacji jest jej całkowicie obojętny, natomiast prezencja brytyjskiego komandora wzbudza w dziewczynie ciekawość do tego stopnia, że pewnego popołudnia postanawia wkraść się do jego pokoju, aby spędzić z nim romantyczne chwile.

Agent Jej Królewskiej Mości od wejścia odrzuca jej zalotne gesty, tłumacząc że jest dla niego zdecydowanie za młoda. Zmysłowa szesnastolatka nie daje się tak łatwo zbyć i podaje do informacji Bonda, że w kwestiach damsko-męskich nie jest amatorką. W ramach “zadośćuczynienia” 007 zaprasza sportsmenkę na lody, a kiedy dziewczyna jest już gotowa do wyjścia, rzuca mu się na szyję i częstuje go tak namiętnym pocałunkiem, że zdezorientowany traci dech.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Bibi jest do szaleństwa zakochana w przystojnym tajnym agencie. Kiedy rozentuzjazmowani zjeżdżają z włoskich stoków w Cortinie, są świadkami zawodów w biatlonie, a biorący w nich udział – aktualny mistrz świata – Erich Kriegler okazuje się być faktyczną miłością beztroskiej łyżwiarki. Bond jest dla niej chwilową pokusą, jednak to na widok wybitnego sportowca dziewczyna całkowicie traci panowanie nad sobą.

13. Kristina Wayborn („Ośmiorniczka” jako Magda)

Dziewczyny Bonda Kristina Wayborn

Na liście dziewczyn Bonda nie może również zabraknąć Kristiny Wayborn w roli Magdy. Magda jest popleczniczką afgańskiego księcia Kamal Khana i „prawą ręką” tajemniczej przemytniczki biżuterii Ośmiorniczki, mieszkającej w imponującym pałacu w Delhi. Do jej pierwszego spotkania z Jamesem Bondem dochodzi podczas aukcji w domu towarowym „Sotheby’s”, w Londynie. Blond piękność przybywa tam w towarzystwie Kamal Khana w celu zdobycia jaja Fabergé – dzieła sztuki złotniczej z czasów Aleksandra III Romanowa i Mikołaja II.

Po zachowaniu tajemniczej pary widać, jak bardzo zależy im na wygraniu licytacji, ponieważ kwoty, do jakich podbijają wartość drogocennego przedmiotu, sięgają wysokości pół miliona funtów. Jeśli Bond nie brałby udziału w aukcji, Kamal Khan zapłaciłby za przedmiot o sto tysięcy mniej. To zajście nie umyka uwadze Magdy, która rzuciwszy zalotne spojrzenie w stronę 007, z niecierpliwością będzie wyczekiwać na kolejne posunięcie z jego strony.

Do ich drugiego spotkania dochodzi w kasynie, w Delhi. Goście, w tym James i Magda, są świadkami kolosalnego zwycięstwa, jakie Kamal Khan odniósł nad majorem Clive’em w grze w kości. Bond zwraca szczególną uwagę na zachowanie afgańskiego księcia. Zasiada z nim do stołu i prosi, bo to podobno przywilej gracza, o możliwość skorzystania z jego „magicznych” kości. W ten oto sposób wygrywa batalię, a kiedy informuje Kamal Khana o fakcie posiadania oryginalnego jaja Fabergé, wściekły książę wydaje na niego wyrok śmierci. Kiedy agent Jej Królewskiej Mości uchodzi z życiem, wówczas podstępny monarcha wysyła swoją „tajną broń” – Magdę. Po spędzeniu upojnego wieczoru z Bondem w jego pokoju hotelowym kobieta podstępnie wykrada drogocenne jajo.

Magda jest nie tylko uwodzicielską pięknością, ale przede wszystkim utalentowaną akrobatką, iluzjonistką i konferansjerką w cyrku Ośmiorniczki. Kiedy dowiaduje się o zdradzie Kamal Khana, wraz z Bondem i swoją opiekunką postanawia uderzyć w osobę dwulicowego księcia. Organizuje szwadron specjalnie wyszkolonych dziewczyn i wypowiada walkę siłom demonicznego zdrajcy.

14. Grace Jones („Zabójczy widok” jako May Day)

Aktorki z Bonda - Grace Jones

May Day (Grace Jones) jest osobistą protektorką i kochanką miliardera Maxa Zorina. Bogaty przemysłowiec, w przeszłości pracujący dla KGB, regularnie zleca jej trudne do wykonania misje. Podczas jednej z nich, polegającej na zlikwidowaniu francuskiego detektywa Achille’a Aubergine’a, który badał sprawę stosowania dopingu u koni Zorina, kobieta natrafia na Jamesa Bonda. Brytyjski komandor jest świadkiem jej niezwykle efektownego skoku z Wieży Eiffla, a kiedy zamaskowana piękność za pośrednictwem spadochronu dryfuje nad ulicami Paryża, zdezorientowany postanawia ją dopaść. Pościg kończy się niepowodzeniem, a zadowolona z siebie kobieta wybucha demonicznym śmiechem.

May Day wielokrotnie próbuje pozbawić życia tajnego agenta, ale kiedy dowiaduje się o zdradzie Maxa Zorina, wraz z 007 postanawia pokrzyżować plany byłemu przełożonemu. Szalony miliarder, przy wykorzystaniu bomby ogromnych rozmiarów, postanawia zniszczyć Krzemową Dolinę w San Francisco, w stanie Kalifornia. Umieszcza ładunek głęboko pod ziemią, w miejscowej kopalni. Kiedy May Day i James Bond odnajdują śmiercionośny surowiec, kobieta prosi go, aby wszedł do windy i przy pomocy specjalnego urządzenia przetransportował materiał wybuchowy na jej pokład.

Mężczyzna jest zaskoczony bezgraniczną siłą, jaką dysponuję ta szczupła, lecz dobrze zbudowana dziewczyna. Bohaterka opuszcza 007, by następnie, już z bombą na pokładzie, wciągnąć go z powrotem na górę. Kiedy hamulec pojazdu, na którym umieszczają ładunek w celu wywiezienia go z kopalni, blokuje koło, zdeterminowana May Day uruchamia środek transportu i wydostaje się na zewnątrz. Ostatecznie ginie z powodu wybuchu bomby.

May Day była w przeszłości poddawana eksperymentom, którym przewodził przybrany ojciec Maxa Zorina Doktor Hans Glaub. W rezultacie jego działań kobieta mogła poszczycić się nadludzką siłą i większą od przeciętnego człowieka odpornością na ból. Jej altruistyczna postawa nie wynika z inicjatywy Bonda, lecz z uczuciowego zawodu, co dobitnie pokazuje wewnętrzną siłę kobiety i zdecydowanie w działaniu.

Kobiety Jamesa Bonda

15. Carey Lowell („Licencja na zabijanie” jako Pam Bouvier)

Aktorka z Bonda - Carey Lowell

Carey Lowell jako Pam Bouvier także dołączyła do słynnych dziewczyn Bonda. Jej bohaterka świadczyła niegdyś usługi dla CIA jako pilot i informator. Jednym z bezpośrednich łączników kobiety był wieloletni przyjaciel Jamesa Bonda Felix Leiter. 007 mija się z Pam na jego weselu, jednak z uwagi na pośpiech kobiety nie zamienia z nią nawet jednego zdania. Agentka pracuje pod przykrywką jako kurier dla bezwzględnego handlarza narkotyków Franza Sancheza, schwytanego parę godzin przed uroczystością zaślubin przez Leitera i Bonda. Kiedy kolejnego dnia brytyjski komandor odwiedza dom przyjaciela, zastaje jego zamordowaną żonę, a Felixa ledwo żywego.

Do jego wiadomości dociera także informacja, że baron narkotykowy zbiegł policyjnym służbom, które z uwagi na potężne kontakty kryminalisty, nie są w stanie ponownie aresztować go. Pozbawiony licencji na zabijanie Bond postanawia podjąć współpracę z panną Bouvier i prosi ją, aby udawała jego osobistą asystentkę. Jego celem jest zemsta za śmierć żony przyjaciela, natomiast amerykańską agentkę interesują rakiety Stinger będące w posiadaniu szefa ochrony Franza Sancheza – pułkownika Hellera.

Pam Bouvier jest pierwszą kobietą po radzieckiej major Anyi Amasovej, która posiada kontakty militarne, doświadczenie w walce, a w trakcie misji odznacza się niebywałą odwagą i zmysłem przetrwania. Bez jej pomocy brytyjski szpieg nie tylko nie dokonałby zemsty na Franzu Sanchezie, ale przede wszystkim nie uszedłby z życiem. Amerykańska agentka co prawda zakochuje się w nim, jednak nie czyni żadnych kroków w celu uwiedzenia go.

16. Famke Janssen („GoldenEye” jako Xenia Onatopp)

wszystkie kobiety Bonda - Famke Janssen

Równie piękna jak niebezpieczna Famke Janssen to kolejna kobieta Bonda. Xenia Onatopp jest pilotem myśliwskim w przeszłości pracującym dla armii Związku Radzieckiego. Aktualnie świadczy usługi dla przestępczego syndykatu Janus, na czele którego stoi były agent sekcji 00 Alec Trevelyan. Kobieta wielokrotnie udowodniła Bondowi, że jest świetnym kierowcą i graczem w bakarata, a próba uwiedzenia jej może zakończyć się śmiercią. Podczas pokazu maszyn wojskowych w Monte Carlo doświadczona pilotka uprowadza wysokiej klasy helikopter nowej generacji o nazwie Tiger. W towarzystwie rosyjskiego Przewodniczącego Działu Przestrzeni generała Arkadija Grigorowicza Orumowa udaje się do militarnego bunkra znajdującego się w Severnaya, na Syberii, by tam dokonać mordu na wszystkich pracownikach bazy.

Celem ich ataku jest zdobycie elektromagnetycznej broni orbitalnej o nazwie GoldenEye, stworzonej za czasów Zimnej Wojny przez radzieckich specjalistów. Po masakrze dokonanej na rosyjskich programistach i żołnierzach para złoczyńców wykrada śmiercionośny dysk, który dzięki sygnałom z Ziemi może wysłać w dowolne jej miejsce impuls elektromagnetyczny o ogromnej sile.

Xenia Onatopp jest nie tylko wysokiej klasy pilotem, ale przede wszystkim zimną, nieobliczalną zabójczynią. Każda możliwość uśmiercenia kogoś podnieca ją do tego stopnia, że nawet gwałtowny generał Orumov jest zaskoczony zachowaniem kobiety i nie rozumie porywczego postępowania swojej partnerki. Do specjalnych umiejętności rosyjskiej zbrodniarki należy chwyt polegający na miażdżeniu udami, zwłaszcza podczas stosunku seksualnego. Przekonał się o tym kanadyjski admirał Chuck Farrell, który skończył martwy po spotkaniu z demoniczną kobietą.

Xenia Onatopp zostaje zgładzona w kubańskiej puszczy, z inicjatywy Bonda, kiedy podczas ściskania go udami zostaje wciągnięta między dwie symetrycznie do siebie ukształtowane grube gałęzie drzew. Rosyjska zabójczyni jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczną kobietą spośród wszystkich damskich czarnych charakterów w historii serii o 007.

17. Maria Grazia Cucinotta („Świat to za mało” jako Giulietta da Vinci alias Cigar Girl)

Dziewczyny Bond - Maria Grazia Cucinotta

„Świat to za mało” pozwolił zabłysnąć na ekranie następnej dziewczynie Bonda, którą została Maria Grazia Cucinotta. Jej pochodząca z Włoch bohaterka – Giulietta da Vinci – jest płatną zabójczynią, zatrudnioną przez rosyjskiego terrorystę Renarda w celu likwidacji wskazanych przez niego obiektów. Do jej spotkania z Jamesem Bondem dochodzi w Bilbao, podczas posiedzenia z udziałem szwajcarskiego bankiera Pana Lachaise. Kobieta uśmierca finansistę, a ścigany przez hiszpańskie służby policyjne agent Jej Królewskiej Mości z trudem umyka obławie.

Kiedy 007 zostaje wezwany do siedziby MI6 w Londynie, jest świadkiem zabójstwa Sir Roberta Kinga – bliskiego przyjaciela jego bezpośredniej przełożonej M. Za zabójstwem przedsiębiorcy stoi Giulietta da Vinci, znana jako Cigar Girl. Bond udaje się za nią w pościg i w tym celu wykrada prototyp wojskowej łodzi motorowej autorstwa Q. Po karkołomnej gonitwie kanałem Tamizy, a następnie londyńskimi ulicami, Cigar Girl wsiada do balona powietrznego, a wiszący na jego linie tajny agent rozkazuje jej poddanie się i oferuje w zamian ochronę przed zleceniodawcami kobiety. Przerażona tym faktem Giulietta strzela w zbiornik zaopatrujący balon w paliwo i ginie na miejscu.

Cigar Girl to kolejna niebezpieczna kobieta godnie reprezentująca damskie czarne charaktery z serii o 007. Profesjonalna zabójczyni odznacza się nie tylko zjawiskową urodą, ale przede wszystkim lojalnością względem swoich pracodawców. Woli umrzeć niż wejść w jakikolwiek układ z Bondem i agencją MI6. Potrafi obsłużyć każdy rodzaj broni – od noża po dużych rozmiarów karabin maszynowy, a dodatkowe umiejętności pozwalające na kierowanie zarówno łodzią motorową, jak i balonem powietrznym sytuują ją w panteonie najbardziej groźnych kobiet, z jakimi Bond miał do czynienia.

18. Sophie Marceau („Świat to za mało” jako Elektra King)

Kobieta Bond - Sophie Marceau

W filmie „Świat to za mało” dziewczyną Bonda została Sophie Marceau. Elektra, w którą wciela się francuska aktorka, jest córką zamordowanego Sir Roberta Kinga. W przeszłości padła ofiarą porwania, a osobą odpowiedzialną za ten czyn był rosyjski terrorysta Renard. Do spotkania z Jamesem Bondem dochodzi podczas pogrzebu jej ojca, w Szkocji. Po uroczystości ostatniego pożegnania do wiadomości 007 dociera informacja, iż córka zamordowanego magnata naftowego była przetrzymywania w nieludzkich warunkach, a Sir Robert King – za namową M – nie wypłacił porywaczowi okupu w wysokości pięciu milionów dolarów, tylko posłużył się nią jako przynętą.

Agent Jej Królewskiej Mości zostaje oddelegowany nie tyle do pomocy, co do sprawowania kontroli nad Elektrą i jej ryzykownymi krokami biznesowymi. 007 niezamierzenie wdaje się w romans ze spadkobierczynią naftowej fortuny, a gdy z czasem wychodzą na jaw prawdziwe intencje kobiety, jest już za późno, by trzeźwo ocenić sytuację. Elektra King nie mogła wybaczyć bogatemu ojcu, że wolał posłużyć się nią jako przynętą niż wypłacić żądany okup. Obciążona traumą kobieta padła ofiarą syndromu sztokholmskiego – stanu psychicznego wywołanego silnym stresem, pojawiającego się u ofiar porwań, wyrażającego się odczuwaniem sympatii do osób je przetrzymujących. Dziewczyna jest w rzeczywistości kochanką Renarda, a śmierć jej ojca została przez nią zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach.

Elektra King to pierwszy przypadek w historii całej sagi o 007, gdzie kobieta jest głównym czarnym charakterem. Demoniczna dziewczyna specjalizuje się nie tylko w umiejętnym tuszowaniu śladów zbrodni, ale jest przede wszystkim ekspertką w dziedzinie wyszukanych tortur. Podczas jednej z takich „zabaw”, kiedy Bond zostaje przykuty do krzesła, kobieta pokazuje, na co ją stać. Przechytrzona przez 007 próbuje uciec, jednak jej plan kończy się niepowodzeniem. Elektra King jest nie tylko pierwszym damskim pierwszoplanowym czarnym charakterem w historii serii o 007, ale także pierwszą kobietą zastrzeloną przez Bonda. Scena, w której zdeterminowany tajny agent pociąga za spust, jest jedną z najbardziej okrutnych i do dziś nie powtórzono podobnego zabiegu fabularnego.

19. Rosamund Pike („Śmierć nadejdzie jutro” jako Miranda Frost)

Kobiety Jamesa Bonda - Rosamund Pike

Miranda Frost (czyli Rosamund Pike) jest absolwentką Uniwersytetu Harvarda i złotą medalistką olimpijską w dziedzinie szermierki. Pracuje pod przykrywką dla MI6 jako publicystka aroganckiego biznesmena Gustava Gravesa. James Bond zostaje oddelegowany do zinfiltrowania jego działalności. Podczas konferencji prasowej, mającej na celu pozyskanie wiedzy na temat przyszłych planów pewnego siebie przedsiębiorcy, kobieta zwraca uwagę brytyjskiego szpiega. Spotyka 007 drugi raz, w trakcie jego pojedynku szermierskiego z rozwścieczonym Gravesem. Na zalotne uwagi agenta reaguje nie tyle cynizmem, co absolutnym chłodem i wyraźnie daje mu do zrozumienia, żeby trzymał się od niej z daleka.

Kiedy do wiadomości Bonda dociera, że Miranda także pracuje dla MI6, jest przekonany o jej oddaniu i lojalności. Z czasem okazuje się, że ta oziębła piękność jest odpowiedzialna za infiltrację brytyjskich służb, a jej prawdziwym przełożonym okazuje się dawny wróg 007 – północnokoreański pułkownik Tan-Sun Moon, który na potrzeby kamuflażu przyjął tożsamość i wygląd Gustava Gravesa.

Miranda Frost to najbardziej zimna spośród wszystkich damskich adwersarek, jakie stanęły na drodze brytyjskiego tajnego agenta. Jest piękna, wykształcona, wysportowana, a jej nienaganne maniery i perfekcja w komunikowaniu się z mediami w sprawach biznesowych pokazują jej nieprzeciętną inteligencję i fizyczną elastyczność. Lodowata bogini preferuje komnaty o niskiej temperaturze, nie pragnie atencji ze strony płci męskiej, a jedyne, co ma dla niej wartość, to bezgraniczne oddanie pułkownikowi Moonowi.

20. Ana de Armas („Nie czas umierać” jako Paloma)

Kobieta James Bond - Ana de Armas

Ana de Armas w roli Pameli to ostatnia w tym zestawieniu dziewczyna Jamesa Bonda. Paloma jest kubańską agentką pracującą na zlecenie CIA. Kobieta, na polecenie przyjaciela Jamesa Bonda Felixa Leitera, asystuje 007 podczas akcji w barze El Nido, polegającej na odbiciu naukowca Valdo Obrucheva z rąk organizacji Spectre. Agent Jej Królewskiej Mości jest oczarowany uroczą agentką, a biorąc pod uwagę fakt, że dziewczyna jest po trzytygodniowym treningu i nie ma doświadczenia w bezpośredniej walce z wrogiem, jej umiejętności wykraczają daleko poza zakres czasu, jaki poświęciła na szkolenie.

Paloma nie wdaje się w romanse z mężczyznami, z którymi współpracuje. Przed misją preferuje szybkiego drinka, dzięki czemu obsługuje broń palną lepiej niż niejeden doświadczony żołnierz. Poza wybitnymi umiejętnościami strzeleckimi doskonale radzi sobie pod kątem walki wręcz, a jej sukienka – wystylizowana na wzór kreacji radzieckiej major Anyi Amasovej – daje wyraźnie do zrozumienia, że kobiety najsprawniejsze w boju preferują właśnie taki rodzaj garderoby.

 

 

Avatar photo

Aleksander Biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna oraz Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Przenosi wybrane filmy na grunt muzyczny. Regularnie publikuje artykuły dla portali Plaster Łódzki i Kinomisja Pulp Zine. W kinie najbardziej ceni jego żeński element, a "Kobieta z wydm" Hiroshiego Teshigahary to dla niego wyznacznik obrazu doskonałego.