„Moonraker” – kobiety Draxa nieosiągalne nawet dla Bonda

Moonraker

James Bond – brytyjski tajny agent, któremu nie oprze się żadna kobieta, w 11. epizodzie z serii „Moonraker”, obcuje z ośmioma zniewalającymi pięknościami, jednak jego usposobienie względem nich jest czysto platoniczne. Nieosiągalne, niedające się omamić żadnemu mężczyźnie, są śmiercionośną bronią w rękach swojego „ojca” – bezwzględnego miliardera Hugo Draxa. W żadnym wcześniejszym ani późniejszym filmie z serii o 007 nie spotkamy się z tak unikalnym wyeksponowaniem kobiecego uroku i inteligencji.

„Moonraker” – zarys fabuły

W 1979 roku na ekrany kin weszła 11. odsłona przygód Jamesa Bonda „Moonraker”, w reżyserii Lewisa Gilberta. Tym razem tajny agent bada sprawę zaginięcia promu kosmicznego, który Brytyjczycy wypożyczyli od tajemniczego miliardera Hugo Draxa. Na polecenie swojego przełożonego Bond wyrusza do Kalifornii, gdzie znajduje się nie tylko ogromna fabryka produkująca statki umożliwiające pozaziemskie podróże, ale także imponujących rozmiarów willa będąca własnością magnata przemysłowego. Ponadto o fenomenie rezydencji świadczy fakt, iż każdy kamień, niezbędny do jej wzniesienia, został przywieziony z Francji.

Hugo Drax jest człowiekiem cynicznym i zmanierowanym. Cechuje go wytworny styl życia, zamiłowanie do kompozycji Fryderyka Chopina i polowań na bażanty. Włada nim niepohamowana żądza panowania nad światem. W tym celu planuje wytruć całą rasę ludzką, poza nieliczną, skrupulatnie dobraną grupą mężczyzn i kobiet, którzy mieliby przeczekać eksterminację na specjalnie do tego przygotowanej stacji kosmicznej, a następnie zasiedlić planetę i rodzić piękne fizycznie istoty.

Moonraker film

Kobiety Draxa

Miliarder uformował grupę ośmiu niezwykle zjawiskowych kobiet odznaczających się niebywałą urodą, ponadprzeciętną inteligencją i dobrymi manierami. Połowa z nich zostaje bezpośrednio przedstawiona Bondowi, jak na przykład Signora Del Mateo, Lady Victoria Devon, Countess Lubinski, Mademoiselle Deradier, jednak pozostałe występują anonimowo. Każde ich pojawienie się rozbudza ciekawość widzów. Kobiety rozlokowane są w różnych miejscach świata – dwie z nich spotykamy w weneckich muzeach i fabryce szkieł, inne w amazońskiej dżungli, a pozostałe u boku samego Draxa.

Motyw muzyczny Kobiet Draxa

Moonraker” jest dziesiątym filmem z serii, na potrzeby którego ilustrację muzyczną napisał wybitny brytyjski kompozytor, laureat czterech Oskarów – John Barry. Jego utwór „Bond Lured Into Pyramids” jest niczym innym, jak motywem przewodnim Kobiet Draxa. Kompozycja odznacza się nie tylko wyrazistą, subtelną melodią, ale przede wszystkim odziera piękne diwy z ich tajemnicy. Poznajemy prawdziwe motywacje kobiet, a sam Bond nie jest w stanie zaszkodzić im w żaden sposób. Przed jego oczami jawią się bowiem jako nieosiągalne boginie, nietykalne istoty samodzielnie ustanawiające swój własny porządek.

Aktorki wcielające się w role Kobiet Draxa

Producent Albert R. Broccoli zaangażował Irkę Bochenko, Anne Lonnberg, Chichinou Kaeppler, Christinę Hui, Françoise Gayat, Nicaise Jean-Louis, Catherine Serre i Béatrice Libert. Aktorki nie zrobiły większej kariery w przemyśle filmowym, jednak na stałe zapisały się na kartach bondowskiego uniwersum. Pierwsza z wyszczególnionych – Irka Bochenko, która pierwsze sześć lat swojego życia spędziła we Wrocławiu – z rozrzewnieniem wspomina okres realizacji „Moonraker”. Opowiedziała polskiemu dziennikarzowi Piotrowi Zającowi o kulisach powstawania produkcji, świetnych relacjach zarówno z aktorami, jak i pozostałymi członkami zespołu filmowego.

Film Moonraker recenzja

„Moonraker”, według wielu rankingów pod kątem filmów o Jamesie Bondzie, uchodzi za najsłabszy z całej serii. Produkcji zarzuca się bowiem nadmiar poczucia humoru, sztuczność efektów specjalnych i zbyt wyraźne inspiracje „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa, które w tamtym okresie święciły triumf w kinach na całym świecie. Pomimo faktu, iż obraz Lewisa Gilberta jest daleki od bondowskiego ideału, jako jedyny może poszczycić się wybitnymi postaciami ośmiu tajemniczych kobiet. Każda ich obecność na ekranie pobudza zmysły i udowadnia, że poprzez ich nieosiągalność, nawet dla samego Bonda, mamy do czynienia z fenomenem z innej planety.

Bibliografia:

MI6 Staff, „Moonraker Girls At Château Drax”, [dostęp: 4 stycznia 2022], mi6-hq

Zając P., „Wywiad z Irką Bochenko, która zagrała w filmie „Moonraker” u boku Rogera Moore’a”, [dostęp: 4 stycznia 2022], kulisybonda

Avatar photo

Aleksander Biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna oraz Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Przenosi wybrane filmy na grunt muzyczny. Regularnie publikuje artykuły dla portali Plaster Łódzki i Kinomisja Pulp Zine. W kinie najbardziej ceni jego żeński element, a "Kobieta z wydm" Hiroshiego Teshigahary to dla niego wyznacznik obrazu doskonałego.