Top 20 – horrory na faktach

Te horrory powstały na podstawie prawdziwych historii. Nic dziwnego, że są tak straszne. To nie tylko opowieści o duchach, ale także o nawiedzonych domach czy opętaniach. Horrory na faktach obejmują wszystkie konwencje tego filmowego gatunku. Szczególne miejsce zajmują tu historie o seryjnych mordercach, których zbrodnie mrożą krew w żyłach, a nawet wydają się nieprawdopodobne. Ich odmianą jest typ gore, charakteryzujący się obecnością na ekranie niezwykle krwawych scen.

Obok horrorów satanistycznych i gore można tu również znaleźć historie o monstrach, w jakie mogą przerodzić się zwyczajne elementy przyrody, jak ptaki czy owady. Wierność pierwowzorowi przyjmuje w wypadku horrorów na faktach różny stopień. Czasem jest to bardzo szczegółowa relacja z prawdziwych wydarzeń, a czasem jedynie inspiracja tym, co miało miejsce. Najistotniejsze jest tu zawsze wtargnięcie w codzienne, zwyczajne życie tego, co niewytłumaczalne i irracjonalne.

Horrory na faktach

1. Amityville (Amityville Horror, 1979) – reż. Stuart Rosenberg

Horrory na faktach - Amityville

Amityville to głośny film Stuarta Rosenberga oparty na prawdziwej historii. Rodzina Lutzów kupuje piękny dom za miastem nieświadoma, że ponad rok wcześniej w posiadłości doszło do strasznej zbrodni. Ronald Defeo zastrzelił swoją sześcioosobową rodzinę, twierdząc, że zmusiły go do tego głosy dochodzące z domu. Wkrótce nowi lokatorzy również zaczynają odczuwać dziwną aurę opętanego domu. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepsza muzyka. W 2005 roku powstał remake słynnego horroru w reżyserii Andre Douglasa. W rolach głównych wystąpili wówczas Ryan Reynolds i Melissa George.

2. Egzorcysta (The Exorcist, 1973) – reż. William Friedkin

top horrory na faktach - Egzorcysta

Egzorcysta to klasyka gatunku horroru i jednocześnie film oparty na faktach. Fabuła nawiązuje mianowicie do przypadku opętania kilkunastoletniego chłopca, który miał miejsce w 1949 roku w USA, w stanie Iowa. W filmie występuje postać nastolatki, Regan MacNeil (Linda Blair). Jej matka zaniepokojona dziwnym zachowaniem córki postanawia skorzystać z porady doświadczonego egzorcysty, ojca Merrina (w tej roli Max von Sydow). Film zdobył dwa Oscary i cztery Złote Globy.

3. Egzorcyzmy Emily Rose (The Exorcism of Emily Rose, 2005) – reż. Scott Derrickson

Horrory oparte na faktach - Egzorcyzmy Emily Rose

Egzorcyzmy Emily Rose to jeden z najgłośniejszych horrorów na faktach. Film powstał na podstawie historii młodej Niemki, Anneliese Michel, która w 1976 roku zmarła po serii odprawionych nad nią egzorcyzmów. Po śmierci dziewczyny odbył się proces sądowy. Stwierdzono w nim, że Michel zmarła w skutek zagłodzenia i wymierzono dwóm duchownym karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. W filmie akcja zostaje przeniesiona do Stanów Zjednoczonych. W rolach głównych wystąpili Jennifer Carpenter, Tom Wilkinson i Laura Linney.

4. Demon. Historia prawdziwa (An American Haunting, 2005) – reż. Courtney Solomon

Filmy o duchach na faktach - Demon Historia prawdziwa

Demon to horror oparty na wydarzeniach z 1918 roku, jakie rozegrały się w stanie Tennessee. Pewnej nocy dom Johna Bella (Donald Sutherland), jego żony Lucy (Sissy Spacek) i córki Betsy (Rachel Hurd-Wood) nawiedza duch. Od tej pory w posiadłości zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy. Mężczyzna łączy te wydarzenia ze sporem z sąsiadką oskarżaną o czary. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Wydarzenia w stanie Tennessee zostały udokumentowane i opisane w kilkudziesięciu książkach.

5. Teksańska masakra piłą mechaniczną (The Texas Chainsaw Massacre, 2003) – reż. Marcus Nispel

Dobre horrory na faktach autentycznych - Teksańska masakra piłą mechaniczną

Teksańska masakra piłą mechaniczną z 2003 roku to remake słynnego horroru Tobe’a Hoopera z 1974 roku. Wydarzenia przedstawione w filmie miały miejsce rok wcześniej. W jednym z domów w Teksasie znaleziono zwłoki 33 osób, które zostały bestialsko zamordowane przez pracownika lokalnej rzeźni. Psychopata posługiwał się piłą mechaniczną i nosił na twarzy maskę wykonaną z ludzkiej skóry. W filmie wystąpili między innymi Jessica Biel, Jonathan Tucker, Erica Leerhsen czy Mike Vogel.

6. Wzgórza mają oczy (The Hill Have Eyes, 2006) – reż. Alexandre Aja

Horrory na faktach pl - Wzgórza mają oczy

Wzgórza mają oczy z 2006 roku to z kolei remake filmu Wesa Cravena. Horror został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. W XVI wieku w Szkocji żył bowiem niejaki Sawney Beane, który stworzył sektę praktykującą kanibalizm. Kult ten może istnieć do dzisiaj. Oto rodzina odbywa podróż samochodem przez pustynię. Nieoczekiwanie wóz się psuje, a na turystów napadają zmutowani kanibale. Film należy do gatunku horrorów gore – z drastycznymi scenami przemocy i rozlewem krwi.

7. Obecność (The Conjuring, 2013) – reż. James Wan

Filmy o duchach - Obecność

Obecność to horror oparty na historii badaczy zjawisk paranormalnych, małżeństwa Warrenów. Lorraine (Vera Fermiga) i Ed (Patric Wilson) pewnego dnia otrzymują zlecenie od rodziny, która twierdzi, że jej dom nawiedziły demony. Postanawiają zbadać sprawę, a na miejscu uświadamiają sobie, że muszą zmierzyć się z czymś, z czym nigdy do tej pory nie mieli do czynienia. Rodzina Perronów mieszkała w nawiedzonym domu w Harrisville przez 10 lat, bezskutecznie próbując przywrócić normalność w codziennym życiu.

8. Oni (Ils, 2006) – reż. David Moreau, Xavier Palud

Straszne horrory na faktach - Oni

Oni to trzymający w napięciu francusko-rumuński horror oparty na prawdziwych wydarzeniach. Clementine i Lucas spędzają weekend w swoim położnym na odludziu domu. W nocy odbierają dziwny telefon, potem zaś ktoś kradnie ich samochód z podjazdu. Gdy Lucas udaje się sprawdzić, co się stało, do domu wdziera się grupa nastolatków, którzy urządzają krwawe polowanie na małżonków.

9. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991) – reż. Jonathan Demme

Najlepsze horrory na faktach - Milczenie owiec

Milczenie owiec, najgłośniejszy film w karierze Anthony’ego Hopkinsa, to również horror na faktach. Pierwowzorem Hannibala Lectera, psychiatry-psychopaty, który mordował ludzi i spożywał ich ciało, była autentyczna postać meksykańskiego chirurga więziennego, doktora Alfredo Ball Trevino, którego Thomas Harris, autor książek będących podstawą scenariusza, spotkał w latach 60. Co więcej, w USA miało miejsce kilka przypadków kanibalizmu, jednym z nich były czyny Alberta Fisha, atakującego kobiety w Nowym Jorku.

10. Nieznajomi (The Starngers, 2008) – reż. Bryan Bertino

Horrory filmy na faktach - Nieznajomi

Nieznajomi to kolejny horror oparty na prawdziwych wydarzeniach. Kirsten (Liv Tyler) i James (Scott Speedman) wykradają się z przyjęcia weselnego swoich przyjaciół, by spędzić wspólnie upojną noc w domu letniskowym rodziców Jamesa. Nad ranem para zostaje jednak napadnięta przez trzy zamaskowane osoby.

11. Kruk. Zagadka zbrodni (The Raven, 2012) – reż. James McTeigue

Horror na faktach - The Raven

Kruk to horror inspirowany życiem i twórczością Edgara Allana Poe. W Baltimore pojawia się seryjny morderca, który swoje makabryczne zbrodnie wzoruje na pomysłach z powieści i opowiadań słynnego pisarza. Edgar Poe zostaje więc poproszony przez policję o pomoc w schwytaniu groźnego psychopaty. W roli głównej wystąpił John Cusack, pozostałe kreacje stworzyli natomiast Luke Evans i Alice Eve.

12. Duch (Poltergeist, 1982) – Tobe Hooper

Horrory o demonach na faktach - Duch

Duch to jeden z najsłynniejszych filmów Tobe’a Hoopera, a co więcej horror oparty na faktach. Rodzina Freelingsów wprowadza się do nowego domu. Wkrótce dzieci zaczynają wspominać dorosłym, że nie czują się bezpiecznie. Początkowo sceptyczni rodzice wkrótce również zauważają niepokojące sygnały. Okazuje się, że dom został zbudowany na starym indiańskim cmentarzu. Podobne wydarzenia rozegrały się w 1958 roku w Seaford w domu Hermannów w stanie Nowy Jork.

13. Rytuał (The Rite, 2011) – reż. Mikael Hafstrom

Horrory o egzorcyzmach - Rytuał

Rytuał to horror luźno oparty na historii księdza, który szkoli się w Watykanie na egzorcystę. Duchowny jest w głębi duszy dość sceptyczny w stosunku do zjawisk paranormalnych. Z czasem pod wpływem sędziwego ojca Lucasa i osobistych doświadczeń jego podejście do kwestii wiary diametralnie się zmienia. Pierwowzorem głównego bohatera był ksiądz Gary Thomas, który współpracował z twórcami filmu podczas jego powstawania. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins i Colin O’Donoghue.

14. Zbaw nas ode złego (Deliver Us from Evil, 2014) – reż. Scott Derrickson

Filmy o opętaniu na faktach - Zbaw nas ode złego

Zbaw nas ode złego to horror, który powstał na podstawie wspomnień nowojorskiego policjanta współpracującego przy szczególnie trudnych sprawach z katolickim egzorcystą. W filmie Ralph Sarchie (Eric Bana) próbuje rozwikłać zagadkę serii brutalnych morderstw. W pewnym momencie postanawia sięgnąć po pomoc księdza Mendozy (Edgar Ramirez).

15. Wolf Creek (2005) – reż. Greg McLean

Mocne horrory na faktach - Wolf Creek

Wolf Creek to opowieść, której akcja rozgrywa się w Australii. Podczas podróży przez pustynię grupie przyjaciół psuje się samochód. Niespodziewanie pewien mężczyzna oferuje im pomoc. Wkrótce okazuje się, że nieznajomy nie ma dobrych zamiarów. Film został zainspirowany historią mordercy, Ivana Milata, który na przełomie lat 80. i 90. zamordował w Australii co najmniej siedmiu młodych ludzi podróżujących po kraju.

16. Udręczeni (The Haunting in Connecticut, 2009) – reż. Peter Cornwell

Horrory na faktach paranormalne - Udręczeni

Udręczeni przedstawiają historię chorego na nowotwór chłopaka, który wraz z matką przeprowadza się do nowego domu. Wkrótce okazuje się, że w nowym lokum skumulowały się złe siły próbujące zniszczyć mieszkańców. Rodzina odkrywa, że wcześniej mieścił się tu zakład pogrzebowy, a jego właściciele praktykowali okultyzm. W rolach głównych wystąpili Kyle Gallner, Amanda Crew i Elias Koteas.

17. Ostatni sakrament (The Sacrament, 2013) – reż. Ti West

Fajny horror na faktach - Ostatni sakrament

Ostatni sakrament to historia dziennikarza poszukującego swojej zaginionej siostry. Wraz z przyjacielem udają się do dziwnej społeczności – Parafii Eden – gdzie odnajdują dziewczynę. Wkrótce okazuje się, że wszyscy znaleźli się w pułapce groźnej sekty. Inspiracją dla filmu były wydarzenia z 1978 roku, kiedy mieszkańcy osady Jonestown pod wpływem nauk guru popełnili masowe samobójstwo.

18. Winchester. Dom duchów (2018) – reż. Michael Spierig, Peter Spierig

Horrory na faktach 2018 - WInchester

Winchester to horror oparty na faktach z Helen Mirren w roli głównej. Tytułowy winchester to karabin powtarzalny skonstruowany przez William Winchestera, ale również nazwisko konstruktora i wdowy po nim. Panią Winchester nawiedzają duchy ludzi zabitych z tej broni. Aby się przed nimi ochronić wdowa każe wznieść olbrzymią posiadłość-labirynt, mający zapewnić jej bezpieczeństwo.

19. Colonia (2015) – reż. Florian Gallenberger

Najstraszniejsze horrory na faktach - Colonia

Colonia to niejednorodny gatunkowo film o cechach thrillera, horroru i dramatu. Przedstawia autentyczną historię z lat 70. Młoda stewardessa Lena (Emma Watson) spędza romantyczne chwile u swojego chłopaka Daniela (Daniel Bruhl) studiującego w Chile. Niespodziewanie w kraju wybucha rewolucja, a mężczyzna zostaje wywieziony do Colonia Dignidad. Dziewczyna wyrusza za ukochanym. Okazuje się, że Colonia jest budzącą grozę sektą. Para podejmuje desperacką próbę ucieczki.

20. Veronica (2017) – reż. Paco Plaza

Horrory 2018 - Veronica

Veronica to hiszpański horror na faktach. Główną bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, która pewnego wieczoru wraz z koleżankami z liceum bierze udział w seansie spirytystycznym, grając w Ouija. Dwa dni później zaczyna mieć halucynacje, a w jej domu zaczynają wydarzać się dziwne rzeczy. Demony nawiedzają całą rodzinę nastolatki. Wkrótce bezsilna dziewczyna zgłasza sprawę na policję w Madrycie. Wydarzenia rozegrały się naprawdę w latach 90. w stolicy Hiszpanii.

Udostępnij “Top 20 – horrory na faktach” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.