Top 5 – najlepsze filmy z Vivien Leigh

Vivien Leigh nie przywiązywała szczególnej wagi do X muzy, ponieważ jej największą pasją — którą dzieliła z mężem Laurence’em Olivierem — był teatr. Pomimo to udział w kilku głośnych produkcjach filmowych wystarczył, by zagwarantować aktorce miano legendy wielkiego ekranu. O jakich tytułach mowa?

Najlepsze filmy z Vivien Leigh

1. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind, 1939, reż. Victor Fleming)

Najlepsze filmy z Vivien Leigh

Zielonooka piękność z Południa, Scarlett O’Hara, to oscarowa i bez wątpienia najbardziej ikoniczna rola Vivien Leigh. Melodramat Przeminęło z wiatrem został nakręcony na podstawie powieści amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell z 1936 roku. Zarówno film, jak i książka opowiadają o miłosnych perypetiach bogatej i krnąbrnej głównej bohaterki rozgrywających się na tle bratobójczej wojny secesyjnej. Ta ważna dla obywateli Stanów Zjednoczonych ekranizacja epopei zdobyła aż osiem Oscarów, w tym za „najlepszy film”. W postać Rhetta Butlera, który zabiegał o względy Scarlett, wcielił się hollywoodzki amant, Clark Gable.

2. Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire, 1951, reż. Elia Kazan)

Top filmy z Vivien Leigh - Tramwaj zwany pożądaniem

Drugi zasłużony Oscar dla Vivien Leigh! Tramwaj zwany pożądaniem pierwotnie istniał jako dramat sceniczny pióra Tennessee’go Williamsa, po raz pierwszy wystawiony przez Elię Kazana na Broadwayu w 1947 roku. W wersji filmowej główną bohaterką jest manieryczna i wyrafinowana w ubiorze Blanche DuBois (Leigh), która przyjeżdża tramwajem „Desire” w odwiedziny do swojej młodszej siostry, Stelli (Kim Hunter), mieszkającej w Nowym Orleanie. Niemal natychmiast po przekroczeniu progu chwiejna emocjonalnie kobieta popada w konflikt z nowo poznanym szwagrem – ordynarnym Stanleyem Kowalskim (Marlon Brando)…

3. Pożegnalny walc (Waterloo Bridge, 1940, reż. Mervyn LeRoy)

Ranking filmów z Vivien Leigh - Pożegnalny walc

Kulisy pewnej fikcyjnej tragedii, do której doszło na londyńskim moście Waterloo w czasach I wojny światowej. Młodzi narzeczeni – baletnica Myra Lester (Leigh) i kapitan Roy Cronin (Robert Taylor) – zostają rozdzieleni w przeddzień swojego ślubu, ponieważ dowództwo wojskowe odsyła mężczyznę na front. Podczas jego nieobecności Myra ledwo wiąże koniec z końcem, a na dodatek, pewnego dnia dowiaduje się z ogłoszenia w gazecie, że jej ukochany poległ w walce z wrogiem. Zdesperowana kobieta, za namową koleżanki (Virginia Field), decyduje się zarabiać na życie jako prostytutka. Niedługo potem okazuje się, że nekrolog był fałszywy…

4. Lady Hamilton (That Hamilton Woman, 1941, reż. Alexander Korda)

Filmy z Vivien Leigh - Lady Hamilton

Najlepszy i najczęściej przywoływany owoc aktorskiej współpracy małżeństwa Olivierów na dużym ekranie. Jest to oparta na faktach historycznych opowieść o zakazanej miłości pomiędzy zasłużonym admirałem floty brytyjskiej z okresu wojen napoleońskich, Horatio Nelsonem (Laurence Olivier), a tytułową Lady Hamilton (Leigh). Owa dama była angielską modelką i tancerką słynącą z ponadprzeciętnej urody. Będąc w związku małżeńskim z lordem Williamem Hamiltonem (Alan Mowbray), została długoletnią kochanką Nelsona, a po jego bohaterskiej śmierci w bitwie na morzu – zrozpaczona – popadła w alkoholizm i długi…

5. Anna Karenina (1948, reż. Julien Duvivier)

Vivien Leigh filmy

Vivien Leigh po raz kolejny w arystokratycznym kostiumie, tym razem z XIX-wiecznej Rosji. Zaślubiona ze starszym, wpływowym urzędnikiem państwowym, Aleksiejem Kareninem (Ralph Richardson), Anna (Leigh) nawiązuje płomienny romans z młodym i przystojnym hrabią o nazwisku Wroński (Kieron Moore). Na wieść o tym „skoku w bok”, śmietanka towarzyska dystansuje się od rodziny Kareninów, a oburzony skandalicznym zachowaniem żony Aleksiej zakazuje kobiecie widywać się z ich kilkuletnim synkiem, Sieriożą (Patrick Skipwith)… W innych ekranizacjach słynnej powieści Lwa Tołstoja w rolę Anny Kareniny wcielały się dla przykładu: Greta Garbo, Tatjana Samojłowa (znana z filmu Lecą żurawie) i Keira Knightley.

Udostępnij “Top 5 – najlepsze filmy z Vivien Leigh” swoim znajomym.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)