Filmy o napadach na bank – TOP 20 produkcji

Filmy o napadach na bank to jedna z popularniejszych odmian kina sensacyjnego, należąca do podgatunku „heist movie”. Motyw kradzieży dużych pieniędzy często wchodzi w mariaż z innymi konwencjami opowiadania. Często pojawiają się tu bowiem również wątek miłosny, komediowy, kryminalna zagadka czy egzystencjalny dramat. Historie o napadach na bank są opowiadane z różnych perspektyw: złodziei planujących swój wielki skok, ścigających ich detektywów lub przypadkowych uczestników całego zajścia.

Obrabowanie dużej instytucji finansowej to niezwykle wdzięczny temat filmowy: pozwala rozwinąć ciekawą intrygę, zapewnia widzom duże emocje i intelektualną łamigłówkę, która wymaga śledzenia skomplikowanych planów przestępców. W tle czai się zaś uniwersalne marzenie o zdobyciu wielkich pieniędzy, zapewniających życie wolne od przyziemnych trosk. Nie zawsze wszystko idzie jednak zgodnie z zamysłem… Prezentujemy 20 dobrych filmów o napadach na bank.

Filmy o napadach na bank

1.”Pieskie popołudnie” („Dog Day Afternoon”, 1975)

Filmy o napadach na bank - Pieskie popołudnie

Jeden z najlepszych filmów o napadzie na bank i klasyka kina gangsterskiego – „Pieskie popołudnie” w reżyserii Sidneya Lumeta. Obraz, choć oparty na faktach, przedstawia bardzo nietypową historię skoku na instytucję finansową. Sonny (Al Pacino) i Sal (John Cazale) dokonują długo planowanego napadu. Na miejscu okazuje się jednak, że w skarbcu nie ma pieniędzy, a policja bardzo szybko otacza budynek, w którym złodzieje przebywają wraz z zakładnikami. Dalszy przebieg zdarzeń zależy więc jedynie od pomysłowości przestępców.

Nagrodzone Oscarem za najlepszy scenariusz „Pieskie popołudnie” (dla Franka Piersona) to znakomity kryminał ze świetnymi głównymi rolami męskimi. Film prezentuje nie tylko ciekawą intrygę, ale również stanowi świetne kino psychologiczne. Nie brak tu także obserwacji mechanizmów społecznych i działań wymiaru sprawiedliwości oraz egzystencjalnego portretu ludzkiego dramatu w obliczu kryzysu.

2. „Ucieczka gangstera” („The Gateway”, 1972)

Filmy o napadzie na bank - Ucieczka gangstera

Kolejna pozycja na naszej liście filmów o napadach na bank – „Ucieczka gangstera” w reżyserii Sama Peckinpaha. To historia Doca McCoya, skazanego za napady, który ma do wykonania pewne zobowiązanie. Niejaki Jack Benyon załatwia bohaterowi przedterminowe zwolnienie z więzienia, jednak w zamian za to żąda nie lada przysługi. McCoy z pomocą dwóch innych ludzi musi obrabować bank. Niestety sprawy się komplikują, gdy jeden z uczestników napadu zabija strażnika, a drugi próbuje zlikwidować Doca. Ranny bohater wraz z żoną podejmuje zatem desperacką próbę ucieczki do Meksyku. Jego śladami podąża zaś policja i żądni zemsty zleceniodawcy.

Główną rolę w „Ucieczce gangstera” zagrał fenomenalny Steve McQueen, a w jego małżonkę wcieliła się Ali MacGrow. Obie kreacje są popisowe, a sam film łączy konwencję sensacji z atrakcyjnym kinem drogi. Do historii przeszła również nominowana do Złotego Globu świetna muzyka Quincy’ego Jonesa.

3. „Bonnie i Clyde” („Bonnie and Clyde”, 1967)

Film o napadach na bank - Bonnie i Clyde

To klasyka filmów o rabunkach i napadach na bank – „Bonnie i Clyde” w reżyserii Arthura Penna. Oparta na faktach historia z lat 30. XX wieku stała się jedną z najsłynniejszych filmowych gangsterskich opowieści. Clyde Barr po wyjściu z więzienia poznaje piękną kelnerkę Bonnie w bardzo osobliwych okolicznościach: próbuje ukraść samochód jej matki. Niemal błyskawicznie bohaterowie przypadają sobie do gustu i wyruszają we wspólną podróż, w czasie której rabują i zabijają. Pewnego dnia niebezpieczni kochankowie wpadają jednak w policyjną zasadzkę…

W nagrodzonym dwoma Oscarami filmie legendarne role zagrali Faye Dunaway i Warren Beatty. Nagrodę Akademii zdobyła za to drugoplanowa aktorka: Estelle Parsons. Twórcy obrazu powracającego do klasyki kina gangsterskiego z lat 30., w epoce kulturowej kontestacji lat 60. nie musieli obawiać się już ograniczeń cenzuralnych. Para pięknych morderców została przedstawiona w romantyczny sposób i wyposażona w głębszą motywację walki z niesprawiedliwym systemem, w którym bezduszne banki okradają biednych obywateli. Penn stworzył na ekranie legendę bohaterów, których losy zapowiada wysłany przez Bonnie do prasy wiersz: „Pewno zginą gdzieś kiedyś oboje/W grobie spoczną ich ciała dwa/Żal odczują nieliczni/Ulgę sprawią policji/Że nie żyją Bonnie i Clyde”.

4. „Desperatki” („Set It Off”, 1996)

Najlepsze filmy o napadach na bank - Desperatki

Bardzo interesujące i zapadające w pamięć kino o napadzie na bank. „Desperatki” w reżyserii F. Gary’ego Graya to historia czterech czarnoskórych kobiet, których ciężkie życie, a także ogromne problemy finansowe skłaniają do decyzji o obrabowaniu instytucji finansowej. Frankie, Cleo, Stony i Tity pracując nocą w firmie sprzątającej, wspólnie dochodzą do wniosku, że jedynie przestępstwo może wyrwać je z trudnej sytuacji. Sporządzenie planu ułatwia fakt, że wyrzucona z pracy w banku Frankie świetnie orientuje się w działalności tej instytucji. Wprowadzenie w życie założonego projektu może się jednak okazać dużo trudniejsze, niż się wydawało.

Świetne kreacje aktorskie w „Desperatkach” stworzyły Jada Pinkett Smith, Queen Latifah, Vivica A. Fox i Kimberly Elise. Film reżysera takich hitów jak „Negocjator” czy „Włoska robota” stanowi wciągający dramat z pogłębionymi obserwacjami socjologicznymi. To portret Ameryki, która nie dla każdego jest rajem, ale bywa miejscem porażających i niemożliwych do pokonania nierówności. Z filmu pochodzi słynna piosenka En Vogue „Don’t Let Go”.

5. „Vabank” (1981)

Najlapsze filmy o napadach - Vabank

Znany polski film o napadzie na bank – „Vabank” – debiut Juliusza Machulskiego. Akcja kultowej komedii kryminalnej rozgrywa się w latach 30. w Warszawie. Henryk Kwinto (w tej roli sam Machulski), znany kasiarz, właśnie wychodzi z więzienia, do którego trafił zadenuncjowany przez Gustawa Kramera (Leonard Pietraszak), właściciela banku. Postanawia więc zemścić się na zdrajcy.

Wzorowany na „Żądle” George’a Roya Hilla film zdobył niesłychaną sympatię polskich widzów. Cięty humor, wyraziste postaci, a do tego klimat retro wzbudzający sentyment za okresem międzywojnia szczególnie przypadły wszystkim do gustu.

6. „Gorączka” („Heat”, 1995)

Filmy o napadzie na bank lista - Gorączka

Tego filmu nie może zabraknąć na liście najlepszych produkcji o napadach na bank. „Gorączka” Michaela Manna z fenomenalnymi kreacjami Roberta DeNiro (jako groźnego przestępcy planującego ostatni skok), Ala Pacino (w roli porucznika Hanny depczącego po piętach gangowi) oraz Vala Kilmera, Toma Sizemore’a i Jona Voighta, to klasyka historii kina. Neil McCauley ma na sumieniu wiele napadów z bronią w ręku. Postanawia jednak, że czas wycofać się z branży i z pokaźną sumą pieniędzy udać się na spokojną emeryturę. Zanim to jednak nastąpi, ma zamiar dokonać ostatniego przestępstwa: napadu na bank. Jego tropem podąża jednak czujny detektyw.

To właśnie w „Gorączce” dwaj wielcy gwiazdorzy kina gangsterskiego: Al Pacino i Robert DeNiro po raz pierwszy wspólnie pokazali się na ekranie. Co prawda wcześniej obaj pojawili się na planie „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, jednak dopiero u Michaela Manna można zobaczyć ich we wspólnej scenie.

7. „Taxi” (1998)

Filmy o napadach na bank spis - taxi

Świetna komediowa seria Luca Bessona została zapoczątkowana w 1998 roku filmem opowiadającym o brawurowym pościgu za groźnym gangiem rabusiów, którzy napadają na kolejne banki. To bardzo nietypowa gonitwa, ponieważ policjant (w tej roli Frederic Diefenthal) prowadzi ją z tylnego siedzenia taksówki. Za kierownicą zasiada zaś były dostawca pizzy, a aktualnie taksówkarz, niejaki Daniel (Samy Naceri), przyłapany przez stróża prawa na przekroczeniu prędkości. W zamian za darowanie kary ma pomóc policjantowi w złapaniu szajki złodziei.

Nagrodzony dwoma Cezarami film „Taxi” szalenie spodobał się widzom i doczekał się kilku sequeli. Trzymająca w napięciu akcja, świetne gagi, zabawne dialogi i postaci, no i oczywiście szaleńcze pościgi – to wszystko sprawiło, że widzowie pokochali całą serię i wciąż cieszy się ona sporą popularnością.

8. „Bank lady” („Banklady”, 2013)

Film o napadzie na bank na faktach - Bank Lady

Oryginalny niemiecki film, którego akcja koncentruje się wokół napadów na bank. Akcja obrazu rozgrywa się w latach 60. w RFN. Główną bohaterką filmu jest Gisela Werler (Nadeshda Brennickle), młoda kobieta, która marzy o wyjeździe z małego miasteczka, gdzie wiedzie nudne i przewidywalne życie. Gdy pewnego dnia dziewczyna poznaje taksówkarza okradającego banki, Hermanna Wittorffa (Charly Hubner), postanawia się do niego przyłączyć i spróbować zupełnie innej egzystencji.

“Bank lady” prezentuje nie tylko ciekawą kryminalną historię, ale także psychologiczny wizerunek wiodącej bohaterki i interesujący portret Niemiec Zachodnich. Film okrzyknięto niemiecką wersją „Bonnie i Clyde”, zwłaszcza, że podobnie jak amerykańska historia został oparty na faktach. Autentyczna para złoczyńców została złapana i skazana na więzienie: Gisela na 9, jej partner na 15 lat. W areszcie się pobrali, a po wyjściu na wolność, spędzili ze sobą resztę życia.

9. „Jak zabić starszą panią” („The Ladykillers”, 1955)

Komedie o napadzie na bank - Jak zabić starszą panią

Klasyka komedii kryminalnej – film Alexandra Mackendricka nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz Williama Rose – „Jak zabić starszą panią”. Pani Wilberforce (Katie Johnson) to stateczna starsza osoba, która wynajmuje mieszkanie zdolnemu muzykowi, profesorowi Marcusowi (Alec Guinness). Mężczyznę często odwiedzają inni koledzy po fachu, żeby wspólnie ćwiczyć przed występem. Pewnego dnia pani Wilberforce orientuje się jednak, że ma do czynienia z mistyfikacją. Zamiast rzekomej próby instrumentów w pokoju gra bowiem nastawiona płyta, a panowie parają się zupełnie inną profesją niż deklarowali. Planują mianowicie napad na bank.

W brytyjskim filmie nagrodzonym dwiema statuetkami BAFTA oprócz wymienionej pary aktorów zagrali również Herbert Lom, Cecil Parker, Peter Sellers i Danny Green. Obraz wytwórni Ealing operuje czarnym humorem i groteską, a jednocześnie stanowi komentarz do powojennej sytuacji w Wielkiej Brytanii. Widać tu powiew tęsknoty za konserwatywnym, starym porządkiem społecznym.

Filmy o napadzie na bank

10. „Węgierska robota” („A Viszkis”, 2017)

Napad na bank filmy - Węgierska robota

Kolejny na naszej liście filmów o napadach na bank obraz oparty na faktach. Dzieło Nimróda Antala, reżysera „Kontrolerów” to historia niejakiego AttiliAmbrusa, nazywanego Robin Hoodem bloku wschodniego. Mężczyzna, który ma zwyczajne marzenia, ale za to zero perspektyw na ich spełnienie w postkomunistycznym kraju lat 90., postanawia napadać na banki. A że robi to nie tylko w brawurowym, ale również eleganckim stylu (zostawia po sobie jedynie zapach whiskey i wysyła policjantom szampana) szybko staje się bohaterem opinii publicznej. Główną rolę w „Węgierskiej robocie” zagrał Bence Szalay, a w ścigającego go detektywa Laszlo wcielił się Zoltan Schneider.

11. ”Stander z Johannesburga” (2003)

Filmy o kradzieżach - Stander z Johannesburga

Ten film również zainspirowały prawdziwe wydarzenia. „Stander z Johannesburga” w reżyserii Bronwena Hughesa opowiada historię kapitana policji, który pracując w RPA w latach 80., postanowił jednocześnie zajmować się działalnością przestępczą. Dokonuje głośnych napadów na bank, by potem zjawić się na miejscu w roli stróża prawa zabezpieczającego ślady włamania. Pewnego dnia Stander zostaje jednak aresztowany i skazany na długie więzienie. W areszcie poznaje kilku podobnych do siebie przestępców, z którymi ucieka. Wkrótce wszyscy dokonują serii skoków na bank, a ich działalność pod szyldem „gangu Standera” zyskuje legendarną sławę.

W roli głównej wystąpił Thomas Jane, znany między innymi z filmu „Punisher”, a jego ojca generała zagrał Marius Weyers. Pozostałe postaci wykreowali Dexter Fletcher i David Patrick O’Hara. „Stander z Johannesburga” to nie tylko kryminalna fabuła oparta na faktach, ale także szerszy kontekst społeczny. W tle rysuje się bowiem polityka apartheidu w RPA i rażące nierówności, które powodują, że działalność gangu Standera jest postrzegana przez mieszkańców kraju jako bunt wobec autorytaryzmu i walka z niesprawiedlwym systemem.

12. „Uciekinierzy” („Les fugitis”, 1986)

Komedia o napadzie na bank - Uciekinierzy

Zabawna francuska komedia o napadzie na bank – „Uciekinierzy” w reżyserii Francisa Vebera. Głównym bohaterem filmu jest ojciec chorej dziewczynki, Francois Pignon (Pierre Richard), który desperacko potrzebuje pieniędzy na jej leczenie. W rozpaczy postanawia napaść na bank. W czasie skoku, uciekając przed policją, bierze na zakładnika przypadkowego mężczyznę. Szybko okazuje się, że jest to Jean Lucas (Gerard Depardieu), przestępca, który właśnie wyszedł z więzienia po odsiedzeniu wyroku za serię napadów na bank… Ich śladem podąża komisarz Duroc (Maurice Barrier).

Francis Veber zrealizował wiele popularnych francuskich komedii. W 1989 roku wyreżyserował również amerykański remake komedii, pod tytułem „Trzej uciekinierzy”. W rolach głównych wystąpili Nick Nolte, Martin Short i Alan Ruck.

13. „Skok stulecia” („Den of Thieves”, 2018)

Film o napadzie na bank w maskach - Skok stulecia

Trzymająca w napięciu i interesująca fabuła o wielkim napadzie na bank. „Skok stulecia” Christiana Gudegasta to historia groźnej szajki przestępców, na czele której stoi niezwykle pomysłowy i inteligentny Ray Merriman (Pablo Schreiber). Mężczyzna opracowuje plan spektakularnego napadu na bank. Skok ma zapewnić zarówno przywódcy, jak i jego pomocnikom prawdziwą górę pieniędzy. Gdy jednak pewne szczegóły projektu przedostają się do policji, na trop gangu wpada słynący z bezkompromisowych metod Nick Flanagan (Gerard Butler).

„Skok stulecia” to świetne kino sensacyjne w dobrym stylu. Charyzmatyczny przestępca znajduje tu godnego siebie przeciwnika – równie błyskotliwego stróża prawa. Psychologiczny pojedynek jest zaś nie tylko intelektualną łamigłówką, ale pełną emocji i zwrotów akcji historią, której finał pozostaje niepewny aż do końca.

14. „Miasto złodziei” („The Town”, 2010)

Film o napacie na bank - Miasto złodziei

Oryginalny film o napadzie na bank – „Miasto złodziei” Bena Afflecka, w którym on sam zagrał również w roli głównej. Wcielił się w zawodowego kryminalistę, który podobnie jak wcześniej jego ojciec, żyje z groźnych przestępstw. Podczas napadu na bank Doug i jego towarzysze biorą zakładniczkę. Claire Keesey (Rebecca Hall) wkrótce odzyskuje wolność, jednak żyje w cieniu traumy po doświadczeniu skrajnie niebezpiecznej sytuacji, rabusie znają zaś jej personalia i adres. Doug zaczyna interesować się Claire, a nieświadoma jego prawdziwej tożsamości kobieta zakochuje się w nim z wzajemnością. Ten związek będzie jednak dla obojga ogromnym zagrożeniem.

„Miasto złodziei” to propozycja dla tych, którzy szukają w kinie różnorodności. Mamy tu bowiem świetnie poprowadzony wątek kryminalny, romans, film sensacyjny i psychologiczny w jednym. A do tego świetne aktorstwo i interesujący obraz Bostonu. Produkcja odmalowuje portret irlandziej społeczności miasta. Film powstał na podstawie powieści Chucka Hogana „Prince of Thieves”.

15. „Drugie oblicze” („The Place Beyond the Pines”, 2012)

Filmy o napadzie na bank ranking - Drugie oblicze

Film Dereka Cianfrance’a z doborową aktorska obsadą to dobre kino kryminalne z wątkiem napadu na bank. Głównym bohaterem opowieści jest Luke (Ryan Gosling), który zostaje gangsterem napadającym na banki pod wpływem serii życiowych zdarzeń. Pracujący jako motocyklowy kaskader w cyrku mężczyzna pewnego dnia dowiaduje się, że ma syna ze związku z dziewczyną, którą rok wcześniej opuścił. To całkowicie zmienia jego podejście do życia. Luke chce zasłużyć na miano ojca i zapewnić dziecku środki do życia. Opuszcza więc cyrk, a namówiony przez Robina (Ben Mendelsohn) zaczyna rabować banki. To splata jego losy z pewnym policjantem, Averym Crossem (Bradley Cooper). Byłą partnerkę Luka, Rominę, zagrała Eva Mendes.

Derek Cianfrance wcześniej nakręcił inny film z Ryanem Goslingiem – poruszający dramat obyczajowy – „Blue Valentine”. Również i tam aktor wcielił się w mężczyznę, który pod wpływem roli ojca przechodzi głęboką metamorfozę. „Drugie oblicze” to kino, w którym widać rękę tego samego reżysera: zainteresowanego tematyką egzystencjalną.

16. „Na fali” („Point Break”, 1991)

Ranking filmów o napadzie na bank - Na fali

„Na fali” to nasza kolejna propozycja, którą umieszczamy na liście dobrych filmów o napadach na bank. Nietypowa sceneria dla tego typu kina: rajskie kalifornijskie plaże i wysokie fale oceanu, potęgują zaś przyjemność płynącą z seansu. Gang przestępców dokonuje serii napadów na banki w Los Angeles. Złodzieje zawsze ukrywają swoje twarze pod maskami amerykańskich prezydentów. Wszystkie tropy prowadzą do grupy surferów, na czele której stoi niejaki Bodhy (w tej roli Patrick Swayze). Sprawa zostaje powierzona początkującemu agentowi, Johnny’emu Utah (Keanu Reeves). Ma on przeniknąć do zamkniętego środowiska, ale żeby to zrobić, najpierw musi opanować sztukę surfingu. Jego trenerką zostaje piękna Tyler (Lori Petty).

„Na fali” to film, który z pewnością nie zawiedzie miłośników wartkiej akcji, pościgów i niebezpiecznych przygód. To produkcja zdolnej amerykańskiej reżyserki, Kathryn Bigelow, która potrafi robić mocne, interesujące kino.

17. „Plan doskonały” („Inside Man”, 2006)

włamanie do banku film - Plan doskonały

Ten film Spike’a Lee zwraca uwagę oryginalnym poprowadzeniem wątku napadu na bank. Zostaje on bowiem rozwiązany w bardzo zaskakujący sposób, a głównym atutem skoku okazuje się właśnie precyzyjny i przemyślany w najdrobniejszych detalach plan. Rabunku dokonuje Dalton Russell (w tej roli Clive Owen), który bierze zakładników i twardo negocjuje warunki ich wypuszczenia. Sprawę prowadzi detektyw Keith Frazier (Denzel Washington), a właściciel banku prosi o pomoc wytrawną negocjatorkę, Madeliene White (Jodie Foster).

Gwiazdorska obsada to jeden z głównych atutów „Planu doskonałego”. Na ekranie możemy zobaczyć całą plejadę świetnych aktorów, którzy jak zwykle nie zawodzą, ale potrafią wydobyć ze swoich postaci całą gamę emocji. Oprócz wymienionych gwiazd wystąpili tu Willem Defoe i Christopher Plummer.

18. “Aż do piekła” („Hell or High Water”, 2016)

Filmy o włamaniu do banku - Aż do piekła

Film Davida Mackeziego „Aż do piekła” to ciekawa propozycja dla miłośników kina kryminalnego. Akcja rozgrywa się w Teksasie. Dwóch braci Howard: Toby (Chris Pine) i Tanner (Ben Foster) napadają na bank. Mężczyźni są zdesperowani, ponieważ z powodu długów tracą rodzinną farmę. Uciekają z łupem, jednak ich tropem ruszają dwaj strażnicy Teksasu: Marcus (Jeff Bridges) i Alberto (Gil Birmingham).

„Aż do piekła” poza interesującym wątkiem „heist movie” oferuje również ciekawy obraz Ameryki pogrążonej w ekonomicznym kryzysie. Jałowe ziemie Teksasu są tu doskonałą scenerią dogorywających ludzkich marzeń o bogactwie, które zamiast realizacji przekształcają się w niebotyczne długi nie do spłacenia i sprowadzają bohaterów na drogę beznadziei oraz przestępstwa.

19. „W starym, dobrym stylu” („Going in Style”, 2017)

Filmy o kradzieży w banku - W starym dobrym stylu

Śmieszna komedia Zacha Braffa opowiada o brawurowym napadzie na bank, dokonanym przez trójkę emerytów, zgodnie z tytułem – w starym, dobrym stylu. Joe Harding (Michael Caine) podczas jednej z wizyt w swoim banku jest świadkiem udanej kradzieży dużych pieniędzy. Ponieważ popada w długi i bank wkrótce zajmie jego dom, który chciał zostawić swojej córce i wnuczce, mężczyzna zaczyna myśleć o dokonaniu podobnego czynu. Przedstawia ten pomysł swoim przyjaciołom: Williemu (Morgan Freeman) i Albertowi (Alan Arkin), którzy również desperacko potrzebują pieniędzy. Williego nie stać bowiem na sfinansowanie przeszczepu nerki, a Albert chciałby chociaż na emeryturze móc sobie pozwolić na samodzielne mieszkanie i związek z miłą Annie (Ann-Magret). Gdy dodatkowo wypłata ich emerytur zostaje wstrzymana, nie ma już na co czekać.

W jaki sposób jednak emeryci mogą poradzić sobie z napadem na bank? Żeby się przekonać, trzeba obejrzeć tę kryminalną komedię z gwiazdorską obsadą.

20. „Angielska robota” („The Bank Job”, 2008)

Napad na bank najlepsze filmy - Angielska robota

W rankingu najlepszych filmów o napadzie na bank z pewnością nie może również zabraknąć „Angielskiej roboty” Rogera Donaldsona. Fabuła tej produkcji została oparta na faktach. Otóż w 1971 roku w Londynie doszło do głośnego skoku na bank. Znamienne jest jednak to, że policja utajniła zebrane w tej sprawie dowody, a przestępców do dziś nie odnaleziono. Właśnie te wydarzenia pokazano w filmie, najciekawsze zaś okazały się kwestie zakulisowe, a więc kompromitujące materiały przechowywane w skrytkach przez polityków i osoby z rodziny królewskiej.

Prawdopodobnie właśnie z tego powodu, do dziś cały napad nie został oficjalnie wyjaśniony. Przynajmniej tak twierdzą twórcy, którzy podobno dotarli do samych sprawców całego zamieszania i mają informacje z pierwszej ręki. W filmie zagrała plejada świetnych aktorów: Jason Statham, Saffron Burrows, Stephen Campbell Moore czy Daniel Mays.

 

 

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.