Filmy i seriale o królowych – top 20 produkcji

Filmy i seriale o królowych to najczęściej widowiska historyczne zrealizowane z wielkim rozmachem, choć w obrębie tego podgatunku nie brakuje również intymnych portretów wielkich władczyń. W kinie niemal od początku jego istnienia słynne następczynie tronu były obiektem zainteresowania i fascynacji. Królowa jako figura należąca do świata przeszłości to bowiem postać nietypowa – z jednej strony kobieca, z drugiej, ze względu na atrybut władzy, związana ze sferą męską – publiczną i polityczną.

Filmy o królowych

1. „Królowa Krystyna” („Queen Christina, 1933)

Filmy o królowych - Królowa Krystyna

To legendarna pozycja wśród filmów o władczyniach. W tytułową szwedzką królową Krystynę z dynastii Wazów wcieliła się sama Greta Garbo. Obraz Roubena Mamouliana przedstawia historię siedemnastowiecznej monarchini, która po ponad dwudziestu latach sprawowania władzy postanowiła abdykować. W filmie powodem rezygnacji Wazówny z tronu jest miłość do przystojnego hiszpańskiego ambasadora, niejakiego Antonia (w tej roli John Gilbert). W rzeczywistości motywy abdykacji córki Gustawa II Adolfa były nieco bardziej skomplikowane i do dziś nie zostały do końca wyjaśnione. Wśród nich wymienia się konwersję Krystyny na katolicyzm, a także pogłoski o jej androginicznej naturze.

Kreacja królowej Krystyny bez wątpienia należy do najwybitniejszych ról w dorobku Grety Garbo, której udało się stworzyć złożony portret światłej, interesującej i pełnej majestatu monarchini rozdartej między osobistymi pragnieniami a powinnością względem swojego narodu. Z perspektywy czasu “Królowa Krystyna” stała się niemal symbolem legendarnej i niedoścignionej pozycji aktorki w historii przemysłu filmowego. Natomiast sam akt filmowej abdykacji stanowił zapowiedź rzeczywistego porzucenia kina przez boską Gretę, do którego doszło kilka lat po premierze.

2. „Sissi” (1955)

Filmy o władczyniach - Sissi

Historia cesarzowej Elżbiety, nazywanej przez poddanych pieszczotliwie Sissi, przeszła do klasyki filmowej dzięki obrazowi Ernsta Marischki z 1955 roku, a przede wszystkim dzięki ikonicznej roli Romy Schneider. Austriacka aktorka zagrała tu pełną wdzięku i poczucia humoru księżniczkę, która zamiast swojej siostry została żoną cesarza Franciszka Józefa. Widzowie na całym świecie pokochali Sissi w wykonaniu Schneider, a gwieździe bardzo trudno było uwolnić się od sugestywnego wizerunku młodej władczyni. Romy wystąpiła tu w duecie ze swoją matką, również aktorką, Magdą Schneider, która zagrała właśnie matkę cesarzowej. We Franciszka Józefa wcielił się natomiast Karlheinz Böhm.

Słynna austriacka cesarzowa Sissi do dziś pozostaje postacią legendarną, szczególnie ze względu na swoją niesamowitą urodę, którą zachowała do późnych lat. Restrykcyjna dieta, tajniki dbania o wspaniałe długie włosy, a także ćwiczenia pozwalające utrzymać jej szczupłą figurę i sprawność fizyczną stanowią przedmiot dociekań wielu badaczy. Nic dziwnego, że również film „Sissi” zapisał się w historii kina, a jego główna bohaterka jest jedną z najważniejszych postaci filmowych królowych.

3. „Kleopatra” (1963)

Filmy i seriale o królowych - Kleopatra

Na liście najlepszych filmów o królowych z pewnością nie może zabraknąć słynnej „Kleopatry” z Elizabeth Taylor. W rolę wielkiej władczyni starożytnego Egiptu wcielało się wiele sławnych aktorek: Theda Bara, Claudette Colbert czy Vivien Leigh, jednak to wersja Jospeha L. Mankiewicza z Liz Taylor stała się tą najbardziej pamiętną. Oczywiście w centrum hollywoodzkiej opowieści o Kleopatrze znajduje się wielki romans, a właściwie dwa słynne związki królowej, które miały wpływ na losy antycznego świata: z Juliuszem Cezarem (Rex Harrison) i z Markiem Antoniuszem (Richard Burton). To właśnie na planie „Kleopatry” rozkwitł burzliwy romans Taylor z Burtonem, który nie tylko zelektryzował spragnioną wrażeń publiczność, ale ostatecznie zakończył się dwukrotnym małżeństwem pary.

Nagrodzone czterema Oscarami dzieło Mankiewicza to przykład epickiego hollywoodzkiego kina, realizowanego z ogromnym rozmachem. Wielki budżet pozwolił na stworzenie legendarnej superprodukcji, z oszałamiającymi kostiumami i scenografią. Kreacja Liz Taylor ukształtowała natomiast powszechne wyobrażenie o Kleopatrze – szalenie pięknej, niebezpiecznej i intelegientnej kobiety, która miała ambicje sterowania polityką i interesami starożytnego świata.

4. „Elizabeth” (1998)

Filmy o królowych i księżniczkach - Elizabeth

Elżbieta I, królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Tudorów, która zasiadała na tronie w XVI wieku, to jedna z najczęściej portretowanych przez kino monarchiń. Legendarną kreację tej bohaterki stworzyła Bette Davis w filmie Michaela Curtiza „Prywatne życie Elżbiety i Essexa” (1939). Obraz koncentrował się na romansie królowej z młodszym od niej Robertem Devereuxem, ostatecznie skazanym na karę śmierci. We współczesnym kinie ikoniczną rolę Elżbiety I zagrała zaś Cate Blanchett, w nagrodzonej Oscarem „Elizabeth” Shekhara Kapura z 1998 roku. Aktorka za swój wspaniały występ zdobyła Złoty Glob oraz nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Udało jej się pokazać złożoną osobowość wielkiej władczyni, zmuszonej do walki o swoją pozycję i z wysiłkiem budującą silne imperium.

„Elizabeth” to opowieść o kobiecie posiadającej wszelkie predyspozycje do rządzenia krajem, która aby móc samodzielnie podejmować decyzje, musi wyrzec się swoich osobistych pragnień i zanegować przypisywane jej płci powołanie do małżeństwa i macierzyństwa. Cate Blanchett wcieliła się w brytyjską królową również w kontynuacji filmu – „Elizabeth: złoty wiek” (2007), który ukazuje dalsze etapy panowania władczyni. Widzimy tu imperatorową jako sprawnego polityka, wojowniczkę, ale też kochankę. W rolę jej miłości wcielił się Clive Owen.

5. „Anna tysiąca dni” („Anne of the Thousand Days”, 1969)

Filmy o rodzinie królewskiej - Anna tysiąca dni

Kolejny obraz na naszej liście filmów o królowych to nagrodzona Oscarem brytyjska „Anna tysiąca dni” w reżyserii Charlesa Jarrotta. Wspaniałe widowisko historyczne opowiada o losach matki Elżbiety I, Annie Boleyn, której związek z angielskim królem, Henrykiem VIII zmienił losy całej monarchii. Władca, aby się z nią ożenić, musiał bowiem stanąć przeciwko papieżowi, który nie zezwolił na rozwód monarchy z pierwszą żoną – Katarzyną Aragońską. Henryk VIII wypowiedział więc posłuszeństwo wierze katolickiej i stworzył własny odłam chrześcijaństwa: kościół anglikański na czele z osobą angielskiego króla.

Opowiedziana z pasją historia namiętnego związku władcy z Anną Boleyn do dziś zachwyca rozmachem i grą aktorską. W parę głównych bohaterów wcielili się Richard Burton i Genevieve Bujold. Film wyróżnia się wspaniałymi, plastycznymi zdjęciami, efektowną scenografią i wyszukanymi dialogami. Szalenie interesujące i jednocześnie tragiczne dzieje Anny Boleyn przedstawia również np. „Sześć żon Henryka VIII” (1972) czy głośny film „Kochanice króla” (2008) z Natalie Portman (jako Anną) i Scarlett Johansson (jako jej siostrą Marią).

6. “Lady Jane” (1986)

Filmy i seriale o władczyniach - Lady Jane

„Lady Jane” w reżyserii Trevora Nunna to kolejny angielski film prezentujący biografię królowej. Mimo że Jane Grey władała Anglią jedynie przez 9 dni, jej losy okazały się na tyle ciekawe, że stały się kanwą pięknej filmowej historii. W rolę lady wcieliła się Helena Bonham Carter. Zagrała młodą, naiwną dziewczynę wychowaną w wierze protestanckiej, która po śmierci jedynego syna Henryka VIII i jednocześnie jej kuzyna Edwarda, na skutek pałacowych intryg rodziców zostaje osadzona na tronie Wielkiej Brytanii. Młoda królowa właśnie wyszła za księcia Guildforda Dudleya (Cary Elwes), z którym pomimo początkowych problemów, połączyło ją wielkie uczucie. Wkrótce jednak Maria, siostra zmarłego króla Edwarda, wyznawczyni wiary katolickiej, postanawia odzyskać tron.

„Lady Jane” to historyczny melodramat, w którym na pierwszy plan wysuwa się romans i tragiczne dzieje młodej królowej. Kreacja Heleny Bonham Carter jako niewinnej dziewczyny, wbrew własnej woli wrzuconej w wir wielkiej polityki jest poruszająca. To sylwetka odważnej i wiernej do końca swoim przekonaniom młodej kobiety, która zostaje zniszczona przez okrutne reguły walki o władzę.

7. „Królowa Margot” („La reine Margot”, 1994)

Filmy historyczne o królowych - Królowa Margot

Na naszej liście najlepszych filmów o władczyniach umieszczamy również „Królową Margot” w reżyserii Patrice Chereau na podstawie głośniej powieści Aleksandra Dumasa (ojca). Dzieje francuskiej dziedziczki tronu z dynastii Walezjuszów, żyjącej w XVI wieku, to burzliwa opowieść o pałacowych intrygach, namiętności, zdradzie i jednym z najbardziej krwawych epizodów w historii Francji, czyli rzezi hugenotów. Małgorzata de Valois, katoliczka, ma zostać żoną Henryka z Nawarry z dynastii Burbonów, który reprezentuje wiarę hugenotów. Ślub ma oficjalnie doprowadzić do zakończenia wojny religijnej we Francji pomiędzy dwoma odłamami chrześcijaństwa. Okazuje się jednak, że zawarcie małżeństwa jest tylko pretekstem, który matka panny młodej, Katarzyna Medycejska, wykorzystuje do wymordowania przybyłych do Paryża weselników-hugenotów.

„Królowa Margot” została nagrodzona Złotą Palmą w Cannes, a także pięcioma Cezarami. Osobna Złota Palma przypadła odtwórczyni roli Katarzyny Medycejskiej – Virnie Lisi. W postać królowej Małgorzaty wcieliła się zjawiskowo piękna Isabelle Adjani, a jej małżonka zagrał Daniel Auteuil. Film jest bogatym historycznym freskiem, który demaskuje wiele mitów o szesnastowiecznych obyczajach, a szczególnie o kobietach. Tytułowa Margot to bowiem czołowa skandalistka swoich czasów, słynąca z wybujałego temperamentu.

8. „Maria Antonina” („Marie Antoinette”, 2006)

Filmy królowe - Maria Antonina

Maria Antonina to kolejna postać królowej, która często wzbudza zainteresowanie twórców filmowych. Legendarną rolę tej władczyni zagrała Norma Shearer w arcydziele W. S. Van Dyke’a z 1938 roku. Wspaniałe kostiumy do tego filmu stworzył Gilbert Adrian, ulubiony projektant Grety Grabo. Adrianowi, który starannie przestudiował modę epoki, a także malarstwo tego okresu, udało się uszyć stroje z tkanin odtworzonych z XVIII wieku. We współczesnym kinie bardzo ciekawie przedstawiła historię francuskiej królowej Sofia Coppola, w nagrodzonym Oscarem filmie z 2006 roku.

W postać Marii Antoniny wcieliła się tu Kirsten Dunst, której udało się ocieplić wizerunek władczyni powszechnie znanej z pogardliwego stosunku do ubogiego paryskiego ludu. Żona Ludwika XVI to w filmie Coppoli młodziutka dziewczyna, która stopniowo uczy się być wpływową kobietą na jednym z najważniejszych europejskich dworów. Po wypełnieniu macierzyńskiej powinności, która daje jej upragnioną pozycję, przychodzi również pragnienie korzystania z życia i posiadanej władzy. Do końca odizolowana od zwyczajnego świata królowa pozostaje jednak zupełnie nieświadoma meandrów wielkiej polityki, a finalne wygnanie z Wersalu jawi się jej jak przerwanie pięknego snu.

9. „Młoda Wiktoria” („The Young Victoria”, 2009)

Królowe filmy i seriale - Moda Wiktoria

Wśród filmów o królowych nie może również zabraknąć “Młodej Wiktorii”, traktującej o słynnej brytyjskiej monarchini, znanej również jako “babka Europy”. Wnuki tej długo panującej władczyni panowały bowiem w wielu europejskich krajach. Wiktora z dynastii Hanowerskiej objęła władzę jako osiemnastolatka w 1837 roku. Film Jeana-Marca Valee to opowieść o głośnej historii miłosnej z władczynią w roli głównej. Chodzi mianowicie o afekt, jakim brytyjska królowa obdarzyła saksońskiego księcia Alberta z rodu Saxe-Coburg-Gotha. Wiktoria bez pamięci zakochała się w przystojnym kuzynie i pomimo że nie dorównywał jej swoją pozycją i majątkiem postanowiła go poślubić.

Brytyjską monarchinię zagrała Emily Blunt, natomiast w jej małżonka wcielił się Rupert Friend. „Młoda Wiktoria” to film, który z pewnością spodoba się miłośnikom kina kostiumowego. Mamy tu wspaniałe stroje z epoki (Oscar za kostiumy), obyczaje angielskiego dworu, wielką politykę i oczywiście porywającą miłosną historię, w dodatku opartą na faktach. Mariaż historii i romansu to połączenie, które zawsze się sprawdza.

Filmy i seriale o władczyniach

10. „Cesarzowa” („Man Cheng Jin Dai Huang Jin Jia”, 2006)

Azjatyckie filmy o cesarzowych - Cesarzowa

Filmy o królowych to również pozycje spoza zachodniego kręgu kulturowego. Jeśli ktoś ma ochotę bliżej poznać realia azjatyckich dynastii, a zwłaszcza kobiet na tronie, to z pewnością doceni „Cesarzową”. Yimou Zhang to bardzo znany reżyser, twórca takich dzieł, jak np. „Dom latających sztyletów”, „Zawieście czerwone latarnie” czy „Hero”. Akcja „Cesarzowej” rozgrywa się w Chinach w odległym X wieku. Na tronie zasiada cesarz Ping (Yun-Fat Chow). Panowaniu dynastii zagraża jednak ujawnienie rozgrywającego się na dworze skandalu. Cesarzowa Phoenix (Li Gong) ma bowiem romans z synem władcy z pierwszego małżeństwa, księciem Wanem (Ye Liu). Ten jednak nie kocha swojej macochy, a co więcej, królowa ma świadomość, że mąż stopniowo ją podtruwa.

„Cesarzowa” to film zrealizowany z wielkim rozmachem. Na uwagę zasługują przede wszystkim wspaniałe kostiumy, monumentalne dekoracje i wysmakowane zdjęcia. Główna bohaterka to postać tragiczna, która świadoma miłosnej porażki i rychłej śmierci, nie poddaje się losowi, ale walczy o przyszłość swojego syna.

11. „Joanna Szalona” („Juana la Loca”, 2001)

słynne krłowe filmy - Joanna Szalona

Hiszpańska królowa, Joanna Kastylijska, to władczyni, której losy zostały pokazane w filmie „Joanna Szalona” z 2001 roku. Obraz wyreżyserował Vincente Aranda, a w główną rolę wcieliła się Pilar Lopez de Ayala. Akcja filmu rozgrywa się w XVI wieku, kiedy księżniczka Joanna, córka Królów Katolickich, niespodziewanie dziedziczy hiszpańską koronę. Wraz ze swoim małżonkiem, Filipem Pięknym (Daniele Liotti), udaje się zatem do Hiszpanii, gdzie obejmuje władzę. Królową bardziej niż rządzenie interesuje jednak niewierność męża, którego szczerze kocha i obdarza niesłychaną namiętnością. Z powodu ciągłych zdrad Filipa władczyni zaczyna tracić zmysły.

„Joanna Szalona” to dość intymny portret królowej jako kobiety cierpiącej katusze z powodu wielkiej miłości i niszczącej namiętności. W czasach gdy w królewskich małżeństwach nie było miejsca na prawdziwe uczucie, a jedynie na polityczne układy, szczery afekt mógł wydawać się wręcz przejawem szaleństwa. Pomimo oficjalnie obowiązującej religii chrześcijańskiej swoboda obyczajów, zwłaszcza wśród mężczyzn, była czymś powszechnym, a żądanie wierności wydawało się wręcz fanaberią.

12. „Powiernik królowej” („Victoria and Abdul”, 2017)

Nowe filmy o królowych - Powiernik królowej

Wśród filmów o władczyniach „Powiernik królowej” rysuje się nader interesująco. Obraz Stephena Frearsa przedstawia bowiem jeden epizod z panowania angielskiej królowej Wiktorii. Chodzi mianowicie o jej długoletnią przyjaźń z hinduskim sekretarzem, Abdulem Karimem. Relacja ta była powodem wielu plotek, ale też przypuszcza się, że znacząco wpłynęła na rządy królowej w końcowym okresie jej panowania. W rolach głównych wystąpili Judi Dench i Ali Fazal.

„Powiernik królowej” to nie tylko opowieść o niezwykłej przyjaźni, ale także próba pokazania relacji pomiędzy brytyjską koroną i Dalekim Wschodem. Królowa Victoria nie była bowiem jedynie władczynią Wielkiej Brytanii, lecz nosiła również tytuł cesarzowej Indii. Jej panowanie uosabia epokę kolonialną, film zaś pokazuje stopniowe otwieranie się Zachodu na Inność i dojrzewanie do uznania jego odrębnej kultury. Królowa Victoria faktycznie fascynowała się Indiami, a Abdul Karim nauczył ją dwóch języków: urdu i hindustani.

13. „Faworyta” („The Favourite”, 2018)

filmy o brytyjskich królowych - Faworyta

„Faworyta” w reżyserii Yórgosa Lánthimosa to nagrodzony siedmioma statuetkami BAFTA film o panowaniu królowej Anny, rządzącej Wielką Brytanią na początku XVIII wieku. Wcielająca się w postać władczyni Olivia Colman dostała za swoją rolę Oscara. Film opowiada o skomplikowanych kobiecych relacjach w pałacu Anny. Królowa obdarza bowiem wielkim zaufaniem jedną ze swoich dam dworu, lady Sarah (Rachel Weisz), którą dopuszcza do współdecydowania o sprawach wagi państwowej. Sytuacja zmienia się jednak, gdy na dworze pojawia się młoda szlachcianka, Abigail (Emma Stone) z ogromnym apetytem na wielką karierę.

„Faworyta” to film skupiający się na kobiecej rywalizacji o władzę. Bohaterki, wbrew stereotypom związanym z płcią, w dążeniu do dominacji potrafią być agresywne i przebiegłe. To mistrzynie manipulacji i spisku, które chłodno kalkulują swoje szanse na zdobycie przewagi. W filmie ważną rolę odgrywa również symbolika macierzyńska, jak np. 17 królików hodowanych przez królową, które jak zaznaczyła Hannah Greig, konsultantka filmu, mają symbolizować zmarłe dzieci królowej Anny.

14. „Królowa i ja” („Drottningen och jag”, 2008)

Królowa i ja - filmy o królowych

„Królowa i ja” to kolejny obraz w naszym rankingu najlepszych filmów o władczyniach. To bardzo interesujący dokument, w którym mamy do czynienia z historią najnowszą, rozgrywającą się w Iranie. Tytułowa królowa to bowiem Farah Diba, która wprawdzie nie ma arystokratycznych korzeni, jednak wychodzi za samego szacha Mohammadda Rezę Pahlaviego. Para żyje razem przez kilkadziesiąt lat, wychowując czworo dzieci. W 1978 roku w kraju wybucha jednak rewolucja, w wyniku której cała cesarska rodzina musi ratować się ucieczką.

W 29. rocznicę rewolucji jedna z jej uczestniczek, Nahid Persson, również żyjąca na obczyźnie, postanawia porozmawiać z byłą cesarzową. Chce jej zadać wiele interesujących pytań: jak wspomina swoje życie w Iranie? Czy była szczęśliwa? I być może najważniejsze: czy wiedziała o systemowo zaplanowanych zbrodniach, jakie miały miejsce w kraju?

15. „Maria, królowa Szkotów” („Mary, Queen of Scots”, 2018)

Najnowsze filmy o królowych - Maria królowa Szkotów

„Maria, królowa Szkotów” w reżyserii Josie Rourke to nowocześnie opowiedziana historia jednego z najbardziej znaczących politycznych rywalizacji szesnastowiecznej Europy: pomiędzy królową Elżbietą z dynastii Tudorów a Marią Stuart, królową Szkocji. Angielska władczyni obawiała się, że Maria, która w przeciwieństwie do niej, urodziła syna, może zagrozić jej pozycji. Po wielu perypetiach ostatecznie uwięziła więc szkocką kuzynkę, a ta próbując się uwolnić, brała udział w spiskach przeciwko Elżbiecie.

Film jest fascynującym obrazem psychologicznego pojedynku pomiędzy dwiema silnymi kobietami swojej epoki. Na ekranie centralne miejsce zajmuje spotkanie obu rywalek, jednak jest to scena fikcyjna. Elżbieta I i Maria Stuart wprawdzie często ze sobą korespondowały, jednak nigdy się nie spotkały. Na uwagę zasługują wspaniałe kreacje: Margot Robbie w roli angielskiej władczyni i Saoirse Ronan w roli szkockiej królowej.

16. „Królewna Śnieżka i Łowca” (“Snow White and the Huntsman”, 2012)

Królewna Śnieżka i Łowca - najlepsze filmy o królowych

Film fantasy „Królewna Śnieżka i Łowca” to reinterpretacja znanej baśni braci Grimm. Obraz posiada mroczny klimat, emanujący atmosferą grozy i fatalizmu. Co ciekawe, równie ważną postacią jak tytułowa Śnieżka (w tej roli Kristen Stewart) okazuje się zła królowa Ravenna, która skazuje swoją piękną pasierbicę na śmierć. Figura władczyni w wykonaniu zjawiskowej Charlize Theron zyskuje wymiar wieloznaczny. Jej bezlitosne okrucieństwo posiada wydźwięk tragiczny, jest bowiem podszyte autentycznym lękiem o utratę jedynego narzędzia władzy, jakim dysponuje kobieta w jej świecie: młodości i urody. W łowcę sprzeniewierzającego się rozkazom królowej wcielił się Chris Hemsworth.

„Królewna Śnieżka i Łowca” Ruperta Sandersa to wielowymiarowa opowieść o desperackiej próbie przetrwania kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn. To diagnoza bezwzględnej kobiecej rywalizacji, która zastępuje solidarność i siostrzeństwo. To wreszcie wyśmienita i ambiwalentna kreacja władczyni.

17. “Królowa” (“The Queen”, 2006)

Władczynie filmy - Królowa

Królowa” Stephena Frearsa to udany portret najsłynniejszej współczesnej monarchini: Elżbiety II. Film skupia się na bardzo trudnym okresie dla brytyjskiej rodziny królewskiej, a mianowicie okolicznościach śmierci księżnej Diany. Elżbieta II wraz z premierem Tonym Blairem próbują ustalić, jak będzie wyglądał pogrzeb tragicznie zmarłej i powszechnie kochanej przez naród Diany. Ta z pozoru neutralna uroczystość staje się sprawą najwyższej wagi i może zaważyć na stosunku poddanych do monarchii.

Najmocniejszą stroną „Królowej” jest świetna, nagrodzona Oscarem i Złotym Globem, kreacja Helen Mirren, której udało się przekonująco zagrać brytyjską władczynię. Aktorka nie tylko oddała podobieństwo fizyczne, gestykulację i mimikę monarchini, ale pokazała trafne wyważenie pomiędzy królewską godnością a intymnym portretem Elżbiety II. Bardzo dobrą rolę zagrał również wcielający się w brytyjskiego premiera Michaela Sheena.

18. „The Crown” (serial 2016 – 2021)

Seriale o monarchii brytyjskiej - The Crown

Nie sposób pominąć w zestawieniu najlepszych filmów o królowych niezwykle popularnego serialu Netflixa „The Crown”. To bardzo interesujący obraz współczesnej dynastii Windsorów, którego akcja rozpoczyna się u schyłku panowania Jerzego VI. Młoda księżniczka Elżbieta po śmierci swojego ojca przyjmuje królewskie berło i zaczyna pełnić najważniejszą rolę swojego życia. Odtąd nie jest już tylko żoną ukochanego Filipa (Matt Smith) i matką swoich dzieci, ale również królową, choć w jej czasach oznacza to coś innego niż w poprzednim stuleciu. Świetne kreacje Elżbiety II stworzyły tu Claire Foy i Olivia Colman, pokazując damę, której obecność w wielkiej polityce, choć pozbawiona możliwości bezpośredniej ingerencji, stanowi istotną siłę równoważącą rozmaite opcje.

Zdobywca siedmiu Złotych Globów – serial Netflixa „The Crown” – to niezwykle przemyślana, ciekawa opowieść o losach brytyjskiej korony, za którą stoi dość klarowne przesłanie: we współczesnym świecie istnienie monarchii wciąż ma sens. I właśnie to przekonanie przebija z każdego odcinka fascynującej rodowej sagi, w jakiej bohaterowie zrzucający ciasne więzy dworskich konwenansów, jak abdykujący na rzecz brata Edward (Alex Jennings), są jednoznacznie potępiani jako nieodpowiedzialni światowcy.

19. „Wielka” („The Great” – serial 2020)

Seriale o królowych - Wielka

Australijsko-brytyjski serial „Wielka” to z kolei historia jednej z najsławniejszej monarchini w dziejach – carycy Katarzynie. Legendarną kinową kreację rosyjskiej władczyni stworzyła Marlene Dietrich w filmie Josepha von Sternberga “Imperatorowa” z 1934 roku. W kolejnych odcinkach obserwujemy dokonującą się metamorfozę młodej dziewczyny w świadomą swoich możliwości inteligentną i równie bezwzględną władczynię wielkiej Rosji. Serial nie zachowuje pełnej wierności względem faktów historycznych, dostosowując wizerunek cesarzowej do współczesnej wiedzy psychologicznej, a także teorii feministycznych.

Główną rolę w „Wielkiej” zagrała Elle Fanning, która dała się poznać jako aktorka ciekawa i wielowymiarowa. Film Tony’ego McNamary operuje zróżnicowaną stylistyką, nie stroni od komedii, romansu, a nawet elementów satyry i groteski. Z pewnością nominowana do nagrody Emmy adaptacja sztuki McNamary zasługuje na uwagę.

20. „Nastoletnia Maria Stuart” („Reign” – serial 2013 – 2017)

Seriale o rodzinach królewskich - Nastoletnia Maria Stuart

Ostatni w naszym wyborze serial o królowej: „Nastoletnia Maria Stuart”. To wspominana już szesnastowieczna i ciągle żywa w pamięci potomnych historia szkockiej władczyni, która choć kilkadziesiąt lat życia spędziła w uwięzieniu, stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki. Serial pokazuje niezwykle interesujące i bogate w niespodziewane zwroty acji dzieje młodziutkiej królowej.

Główną rolę w serialu zagrała Adelaide Kane. Warto podkreślić, że „Nastoletnia Maria Stuart” jest luźno oparta na faktach historycznych, a twórcy produkcji postawili na atrakcyjną opowieść i wyraziste sylwetki bohaterów.

Filmy i seriale o królowych – podsumowanie

Można powiedzieć, że najbardziej znamienną cechą filmów o władczyniach jest dwoistość głównej postaci, czyli swoista gra pomiędzy prywatnym a oficjalnym wizerunkiem bohaterek. Królowe, cesarzowe, imperatorowe – jedyne przedstawicielki swojej płci, które w odległej przeszłości mogły decydować o losach państw i narodów do dziś wzbudzają niekłamaną fascynację. Chociaż i współczesne monarchinie, mimo że nie dysponują już realną władzą, pozostają dla kina interesujące.

Literatura:

“Kino klasyczne” pod red. T. Lubelskiego, R. Syski i I. Sowińskiej, Kraków 2011.

Udostępnij “Filmy i seriale o królowych – TOP 20 produkcji” swoim znajomym.

 

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.