Top 20 – reżyserki filmowe – kino kobiet

To one tworzą panteon kobiecych gwiazd reżyserii filmowej. Odważne i bezkompromisowe – reżyserki światowego formatu. Oto 20 najwybitniejszych przedstawicielek kina kobiet.

Reżyserki filmowe

1. Alice Guy-Blaché

Reżyserki filmowe - Alice Guy-Blanche

Alice Guy-Blaché to pierwsza w historii kina reżyserka filmowa. Urodzona w 1873 roku twórczyni początkowo realizowała filmy we Francji, potem zaś związała się ze Stanami Zjednoczonymi. Do USA wyjechała wraz z mężem–operatorem i dorobiła się własnej wytwórni. Po rozwodzie wróciła do Francji, jednak wszystkie kopie jej dzieł przepadły, a ona sama żyła w niedostatku. Twórczość Guy-Blaché doceniono dopiero po latach. Była autorką takich filmów, jak np. Paryż nocą (1904) czy Życie Chrystusa (1906).

 

 

2. Lois Weber

Kino kobiet - Loise Weber

 

Lois Weber to kolejna pionierka kina kobiet. Amerykanka szkoliła się pod okiem Alice Guy-Blaché. W swoich filmach poruszała charakterystyczną problematykę, jak np. status kobiety w społeczeństwie czy macierzyństwo. Jako jedna z pierwszych pokazała również na ekranie nagie kobiece ciało. Jej najważniejszym filmem był obraz Where Are My Children?, z wątkiem aborcji.

 

3. Germaine Dulac

Najlepsze reżyserki - Germaine Dulac

 

Germaine Dulac była jedną z prekursorek filmowego feminizmu, tworząc nurt kina niezależnego (feminist independent film). Francuska reżyserka tworzyła dzieła awangardowe, jak np. Uśmiechnięta pani Beudet (1922) – uznawany za pierwszy film feministyczny. Muszelka i pastor (1928) z kolei osadzony był w poetyce surrealizmu, a w nurcie impresjonistycznym utrzymane było Święto hiszpańskie.

 

4. Agnes Varda

Top reżyserki

Agnes Varda była kolejną reżyserką tworzącą w nurcie awangardowym – należała do przedstawicielek francuskiej Nowej Fali. Prywatnie była żoną znanego reżysera, Jacquesa Demy. Debiutowała wybitnym dziełem Cleo od 5 do 7. Varda realizowała głównie dokumenty, choć jednym z jej najgłośniejszych filmów był fabularny obraz – Bez dachu i praw (1985), opowiadający prawdziwą historię bezdomnej kobiety. Typowo feministyczny film Vardy to natomiast Jedna śpiewa, druga nie.

5. Vera Chytilova

Ranking reżyserek - Vera Chytilova

Vera Chytilova to czeska reżyserka filmowa, przedstawicielka nurtu Nowej Fali. Debiutowała interesującym filmem O czymś innym, będącym analizą „przeznaczenia kobiety”. Tematykę kobiecą poruszała również w Stokrotkach (1966) – ciekawym awangardowym obrazie. Inne wybitne pozycje reżyserki to Gra o jabłko (1976) czy Bardzo późne popołudnie fauna (1983).

 

6. Lana Gogoberidze

Kino kobiece - Lana Gogoberidze

Lana Gogoberidze to gruzińska reżyserka, zainteresowana problematyką kobiecą. Już jej pierwszy film – Pod jednym niebem (1961) traktował o historii kobiet w Gruzji. Realizowała świetne komedie, jak np. Gdy zakwitły migdały. Sławę przyniosły reżyserce Kilka pytań na tematy osobiste (1977), a także filmy Dzień dłuższy od nocy (1983), Kołowrót (1986) czy Walc na brzegu (1992).

7. Łarisa Szepitko

 Reżyserki lista - Łarisa Szepitko

 

Łarisa Szepitko była znaną radziecką reżyserką filmową. Zrealizowała między innymi Samotną (1966) czy Ty i ja (1971). Jej dzieło Wniebowstąpienie (1976) zostało wyróżnione Złotym Niedźwiedziem w Berlinie. Film opowiadał o dwóch radzieckich żołnierzach, którzy w czasie II wojny światowej zostają postawieni przechodzą próbę honoru.

 

 

8. Sally Potter

Kobiety kina - Sally Potter

 

Sally Potter to angielska autorka kina kobiet, znana z dzieł awangardowych. Jej najgłośniejszym filmem był Orlando (1992), oparty na prozie Virginii Woolf. Ponadto do znanych obrazów Potter należą Lekcja tanga (1997) i Człowiek, który płakał (2000). W tym ostatnim wystąpiły takie gwiazdy, jak Christina Ricci, Cate Blanchett czy Johnny Depp.

 

 

9. Jane Campion

Kino kobiece - Jane Campion

 

Jane Campion to znana australijska reżyserka, której filmy podbiły serca publiczności na całym świecie. Debiutowała w nurcie dokumentalnym, najbardziej spektakularne sukcesy przyniosła jej jednak fabuła. Piękny Fortepian (1993) z Holly Hunter w roli głównej został obsypany prestiżowymi nagrodami, wśród których znalazły się trzy Oscary. Kolejne obrazy Campion również należą do wybitnych osiągnięć, jak Portret damy (1996), Tatuaż (2003) czy Jaśniejsza od gwiazd (2009).

 

10. Agnieszka Holland

Top 20 reżyserki - Agnieszka Holland

 

Agnieszka Holland to jedna z najwybitniejszych reżyserek na świecie. Znajduje się w gronie pięciu kobiet-autorek filmów nominowanych do Oscara. Otrzymała wspomnianą nominację trzykrotnie za dzieła: Gorzkie żniwa (1985), Europa, Europa (1990) i W ciemności (2011) – wszystkie traktujące o holocauście. Międzynarodowym sukcesem był również film Tajemniczy ogród (1993) na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett.

 

 

11. Kathryn Bigelow

Reżyserki Oscary - Kathryn Bigelow

 

Kathryn Bigelow to jedna z kobiecych ikon kina. Amerykańska reżyserka, ale także scenarzystka i producentka filmowa zasłynęła jako autorka filmów wojennych. Do jej najbardziej znanych dzieł należą The Hurt Locker. W pułapce wojny (2008), nagrodzony sześcioma Oscarami i Wróg numer jeden, z Jessicą Chastain w jednej z głównych ról. Do tej pory Bigelow jest jedyną kobietą wyróżnioną Nagrodą Akademii Filmowej za reżyserię.

 

 

12. Amy Heckerling

Kino feminizm - Amy Heckerling

 

Amy Heckerling to amerykańska reżyserka, która ma na swoim koncie popularne komedie familijne z serii I kto to mówi (1989) z Johnem Travoltą i Kirstie Alley w rolach głównych. Ponadto zrealizowała Frajera czy Nigdy nie będę twoja (2007) z Michelle Pfeiffer. W swojej twórczości zajmuje się tematyką dorastania, macierzyństwa i relacji w związkach.

 

 

13. Marta Meszaros

Kobiety film - Marta Meszaros

Marta Meszaros to węgierska przedstawicielka kina kobiet. W swoich filmach porusza problematykę totalitarnych systemów społecznych, a także analizuje sytuację kobiecych bohaterek. Do jej znanych dzieł należą Dziewczyna (1968), Córy szczęścia (1999) czy Niepochowany (2004) – o węgierskim premierze, uczestniku rewolucji 1956 roku.

 

 

14. Lina Wertmüller

Film kobiety - Lina Wertmuller

 

Lina Wertmüller jest włoską autorką filmową, pierwszą w historii kobietą-reżyserką nominowaną do Oscara. Jej najgłośniejszym dziełem było Siedem miłości Pasqualino (1976). Ponadto zrealizowała takie filmy, jak Urażony honor hutnika Mimi (1972), Krwawa zemsta (1978) czy Camorra (1985).

 

 

15. Margarethe von Trotta

Kino dla kobiet - Margarethe von Trotta

 

Margarethe von Trotta – niemiecka reżyserka, scenarzystka i aktorka – zaczynała karierę, występując w filmach Rainera Wernera Fassbindera. Następnie wraz ze swoim ówczesnym mężem, Volkerem Schlondorffem, zrealizowała Utraconą cześć Katarzyny Blum. Reżyserka należy do przedstawicielek Nowego Kina Niemieckiego. Jej najgłośniejszym filmem jest Czas ołowiu (1981), nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji.

 

16. Susanne Bier

Kino dla kobiet - Susanne Bier

 

Susanne Bier to duńska reżyserka, która zasłynęła z takich filmów, jak Bracia (2004), Tuż po weselu czy Things We Lost In the Fire z Halle Berry i Benicio Del Toro. Największy rozgłos przyniósł jej jednak obraz W lepszym świecie (2010), który otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a także został odznaczony Złotym Globem.

 

 

17. Lynne Ramsay

Znane reżyserki - Lynna Ramsay

 

Lynne Ramsay to brytyjska reżyserka filmowa, wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami, jak BAFTA czy Złota Palma w Cannes. Do jej bardziej znanych obrazów należy film Musimy porozmawiać o Kevinie (2011), opowiadający o niezwykle trudnej relacji matki z aspołecznym synem. Inne głośne dzieła Ramsay to Nazwij to snem (1999) czy Nigdy cię tu nie było (2017).

 

 

18. Andrea Arnold

Kobieta reżyser - Andrea Arnold

 

Andrea Arnold – angielska reżyserka – zaczynała karierę filmową, realizując filmy krótkometrażowe, z których Wasp zdobył Oscara. Do jej najbardziej znanych dzieł należą zaś Fish Tank (2009) i Wichrowe wzgórza (2012). Pierwszy z nich to mocny dramat obyczajowy, którego bohaterką jest nastoletnia dziewczyna.

 

 

19. Sofia Coppola

Sławne reżyserki - Sofia Coppola

 

Sofia Coppola to znana szerokiej publiczności hollywoodzka reżyserka. W swoich filmach często przedstawia pogłębione portrety psychologiczne kobiecych bohaterek. Najbardziej znane obrazy reżyserki to nagrodzony Oscarem i Złotym Globem Między słowami (2003), Przekleństwa niewinności (1999), Maria Antonina (2006) czy wyróżniony w Cannes Na pokuszenie (2017).

 

 

20. Isabel Coixet

Women Filmmakers - Isabel Coixet

 

Isabel Coixet to hiszpańska reżyserka, która zdobyła międzynarodowy rozgłos filmem Moje życie beze mnie (2003). Jeszcze większym sukcesem było zaś Życie ukryte w słowach (2005). Uwagę publiczności przykuła również kontrowersyjna Elegia (2008), oparta na powieści Philipa Rotha.

 

 

Udostępnij “Top 20 – reżyserki filmowe – kino kobiet” swoim znajomym.