OldCamera.pl » RANKINGI FILMÓW » Top 25 – thrillery i filmy psychologiczne

Top 25 – thrillery i filmy psychologiczne

Filmy thriller - Czarny łabędź

Niepewność, klaustrofobiczna atmosfera, tajemnica czy suspens to główne elementy wyróżniające dobry thriller psychologiczny. Prowadzi on widza prosto do świata pozorów, aby po serii skomplikowanych intryg i zwrotów akcji wywołać w nim zaskoczenie oraz dreszcz niepokoju. Oto 25 najlepszych dreszczowców i filmów psychologicznych.

Najlepsze thrillery i filmy psychologiczne

 

1. Siedem (Se7en, 1995)

Fenomenalny thriller kryminalny Davida Finchera, twórcy specjalizującego się w niezrównanym klimacie napięcia i pełnej zawirowań fabule. Siedem zachwyca skomplikowaną intrygą, zdumiewającymi zwrotami akcji, a także świetnym aktorstwem. Dwóch policjantów, Somerset i Mills, podąża tropem seryjnego mordercy. Okazuje się, że inteligentny psychopata wybiera swoje ofiary według klucza biblijnych siedmiu grzechów głównych. Zagrali tu: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey i Gwyneth Paltrow.

2. Oldboy (2003)

Druga część słynnej trylogii „zemsty”, którą wyreżyserował Chan-wook Park. Oldboy to koreańskie dzieło o niezwykłym ładunku emocjonalnym, które wyróżniają drobiazgowa brutalność, świetnie skonstruowana intryga i bardzo dobra gra aktorska (w roli głównej Min-sik Choi). Film przedstawia wstrząsającą historię mężczyzny imieniem Dae-su, który pewnego wieczoru zostaje uprowadzony. Bohater nie wie, kto i dlaczego zlecił jego porwanie. W niewoli spędza aż 15 lat. Kiedy udaje mu się odzyskać wolność, postanawia wprowadzić w życie plan krwawej zemsty.

3. Mulholland Drive (2001)

Największe dzieło Davida Lyncha, które w 2016 roku zdobyło również tytuł najlepszego filmu XXI wieku. Mulholland Drive cechuje surrealizm, odejście od chronologii zdarzeń i klimat oniryzmu. To tajemnicza historia cierpiącej na amnezję Rity (Laura Harring), której los splata się z Betty (Naomi Watts). Kobiety starają się wspólnymi siłami odkryć przeszłość Rity i odtworzyć historię jej wypadku. Nie będzie to jednak zadanie proste. Realne wydarzenia z życia bohaterek mieszają się bowiem z ich sferą marzeń sennych.

4. Podziemny krąg (Fight Club, 1999)

Druga pozycja w reżyserii Davida Finchera na naszej liście. Fight Club to film legenda. Opowiada o cierpiącym na bezsenność mężczyźnie, który w przypadkowych okolicznościach poznaje ekscentrycznego Taylera. Wspólnie szukają sposobu na rozładowanie tłumionych emocji i egzystencjalnych rozterek. Postanawiają założyć tajny klub, w którym miałyby odbywać się brutalne walki na pięści. Wkrótce ich nielegalna organizacja zyskuje na popularności i zaczyna przypominać strukturę sekty. W obsadzie: Edward Norton, Brad Pitt i Helena Bonham Carter.

5. Psychoza (Psycho, 1960)

Arcydzieło mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka, które zapoczątkowało serię horrorów typu slasher. Psychoza to historia Marion Crane (Janet Leigh), która po kradzieży 40 tys. dolarów rusza w podróż do ukochanego. Ze względu na warunki pogodowe zatrzymuje się ona w zapomnianym przez świat, przydrożnym motelu prowadzonym przez Normana Batesa (Anthony Perkins). Tam zostaje brutalnie zamordowana w kultowej już scenie pod prysznicem. W ślad za Marion rusza jej siostra i kochanek, którym towarzyszy bystry detektyw.

6. Lokator (Le locataire, 1976)

Niedocenione dzieło Romana Polańskiego (Zob. Top 10 – najlepsze filmy Romana Polańskiego). Lokator to studium ludzkiej psychiki i mechanizmów społecznych, w którym pełen napięcia, mroczny klimat thrillera łączy się niemal z horrorem. Trelkovsky (w tej roli sam Polański) to imigrant, poszukujący mieszkania we Francji. Wynajmuje on dość obskurny pokój, w którym poprzednia lokatorka odebrała sobie życie. Wkrótce w kamienicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a mężczyzna podejrzewa własnych sąsiadów o spisek, który miałby również i jego pchnąć do samobójstwa.

7. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991)

Klasyczny thriller psychologiczny spod ręki Jonathana Demme’a, obsypany prestiżowymi nagrodami (5 Oscarów). Agentka FBI Clarice Starling staje przed zadaniem zdemaskowania mordercy kobiet „Buffalo Billa”. Pomocną w rozwiązaniu sprawy okazuje się współpraca z odsiadującym wyrok kanibalem i psychiatrą Hannibalem Lecterem. Milczenie owiec nie jest zaledwie kolejnym dobrym filmem o notorycznym zabójcy, to pogłębiona psychologicznie historia, której jednym z głównych motywów staje się intelektualne starcie agentki ze spostrzegawczym doktorem Lecterem. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins i Jodie Foster.

8. Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)

To kultowy dramat psychologiczny w reżyserii Milosa Formana nagrodzony pięcioma Oscarami, w tym dla najlepszego filmu i aktorów pierwszoplanowych. Głównym bohaterem tej poruszającej opowieści jest Randle Patrick McMurphy – buntowniczy rzezimieszek, który, aby uniknąć więzienia, insynuuje chorobę psychiczną. Mężczyzna trafia do szpitala na oddział nieugiętej siostry Ratched. McMurphy przewraca do góry nogami życie podopiecznych zakładu psychiatrycznego i uczy ich radości życia. To z kolei nie podoba się siostrze Ratched, która rozpoczyna z nim psychologiczną walkę. Główne role w filmie Lot nad kukułczym gniazdem wykreowali tu wybitny Jack Nicholson i Louise Fletcher.

9. Incepcja (Inception, 2010)

Wyróżnione czterema Oscarami nietuzinkowe dzieło Christophera Nolana, w którym zagrali m.in. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt czy Tom Hardy. Niedaleka przyszłość i czasy zaawansowanej technologii. Złodziej Cobb specjalizuje się w wykradaniu myśli z umysłów śniących ludzi. Ze swymi zdolnościami jest pożądaną osobą w strukturach szpiegowskich, jednocześnie będąc poszukiwanym oszustem przez organy ścigania. Wkrótce Cobb otrzymuje nową ofertę: tym razem ma wszczepić ideę do umysłu wskazanej persony. Incepcja to swoista przestroga przed nowoczesną technologią, która w niepowołanych rękach może stanowić zagrożenie dla jednostki.

10. Wyspa tajemnic (Shutter Island, 2010)

Słynny thriller Martina Scorsese, Wyspa tajemnic, według świetnego scenariusza Laety Kalogridis. Niezapomnianą kreację stworzył tu wielki Leonardo DiCaprio. Główny bohater tej historii to szeryf federalny, który ma za zadanie rozwikłać tajemnicze zniknięcie pacjentki w odosobnionym szpitalu dla chorych psychicznie przestępców. To wciągający, wielowątkowy obraz, pozostający w pamięci długo po zakończeniu seansu. Widać w nim wyraźną inspirację niemym arcydziełem Roberta Wiene’a Gabinet doktora Caligari.

11. Fargo (1996)

Jeden z najlepszych filmów braci Coen, wyróżniony dwoma Oscarami. To oryginalny thriller, w którym można odnaleźć charakterystyczne dla twórców spore pokłady absurdu i czarnego humoru, towarzyszącym scenom brutalnej przemocy. Fargo opowiada o sprzedawcy samochodów Jerrym (William Macy), popadającym w spore kłopoty finansowe. Mężczyzna postanawia upozorować porwanie własnej żony i w ten sposób wyłudzić pieniądze od bogatego, lecz skąpego teścia. Wdrożony w życie plan zaczyna się jednak komplikować.

12. Czarny łabędź (Black Swan, 2010)

Czarny łabędź – spektakularny, wielopoziomowy obraz Darrena Aronofsky’ego z Natalie Portman i Milą Kunis w rolach głównych. Nina jest baleriną, której życie całkowicie pochłania balet. Ambicję dziewczyny podsyca toksyczna matka, przelewająca na córkę własne, niespełnione marzenia. Wkrótce przed Niną otwierają się niebywałe możliwości – ma ona szansę wystąpić, jako główna bohaterka Jeziora Łabędziego. Aby zyskać rolę, musi jednak uporać się z nową rywalką – utalentowaną i żywiołową Lily. Tancerki rozpoczną rywalizację na śmierć i życie.

13. Wstręt (Repulsion, 1965)

Wstręt Romana Polańskiego to doskonałe studium postępującego obłędu i paraliżującego lęku wobec mężczyzn, podszytego najprawdopodobniej traumą molestowania seksualnego. Na taką psychiczną przypadłość cierpi właśnie Carol Ledoux (Catherine Deneuve), która po wyjeździe siostry zostaje zamknięta w czterech ścianach sam na sam ze sobą. Carol nawiedzają halucynacje i niepokojące wizje gwałtów. Kobieta zaczyna tracić kontakt z otaczającą ją rzeczywistością.

14. Pachnidło: Historia mordercy (Perfume: The Story of a Murderer, 2006)

Zachwycający wizualnie obraz Toma Tykwera, z wyśmienitymi kreacjami aktorskimi. Zagrali tu m.in. Ben Whishaw, Dustin Hoffman i Alan Rickman. To ekranizacja powieści Patricka Süskinda, która przedstawia historię chłopaka o niezwykle czułym węchu. Jean-Baptiste za wszelką cenę chce spełnić marzenie o utrwaleniu najpiękniejszego pachnidła na świecie, jakim jest zapach kobiety. Ogarnięty obsesją mężczyzna zostaje mordercą. Szczególnie zapadającą w pamięć sceną z klimatycznego Pachnidła jest końcowa sekwencja orgii o wysokiej wartości estetycznej.

15. Misery (1990)

Jedna z najlepszych ekranizacji prozy Stephena Kinga (zob. Top 10 – ekranizacje prozy Stephena Kinga), którą wyreżyserował Rob Reiner. Głównym bohaterem tego filmu jest pisarz Paul Sheldon (James Caan), słynny twórca serii o Misery. Mężczyzna ulega nagłemu wypadkowi, a pomocy udziela mu wierna fanka, która zabiera Paula do swego domu i izoluje go od reszty świata. Wkrótce okazuje się, że Annie Wilkes (Kathy Bates) to niebezpieczna dla otoczenia psychopatka.

16. Co się zdarzyło Baby Jane? (What Ever Happened to Baby Jane?, 1962)

Mroczna, wielowątkowa i trzymająca w napięciu opowieść, której realizacji podjął się Robert Aldrich. Fantastyczne kreacje stworzyły w niej największe gwiazdy złotej ery Hollywood – Bette Davis i Joan Crawford. Co się zdarzyło Baby Jane? przedstawia losy dwóch, zwaśnionych ze sobą sióstr. Popadająca w coraz większy obłęd Jane Hudson sprawuje opiekę nad niepełnosprawną Blanche, której karierę aktorską przerwał tajemniczy wypadek. Wkrótce nienawiść Jane sprawia, że druga z sióstr przestaje czuć się bezpiecznie.

17. Musimy porozmawiać o Kevinie (We Need to Talk About Kevin, 2011)

Zapadający w pamięć thriller psychologiczny Lynne Ramsay, ze świetną rolą Tildy Swinton. Jej bohaterka jest matką sprawującego trudności Kevina. Chłopak zdaje się celowo uprzykrzać jej życie, odgrywając przed resztą otoczenia rolę idealnego, poukładanego dziecka. Eva stara się jednakże pokochać syna. Pomimo to historia ich rodziny zakończy się tragicznie. Musimy porozmawiać o Kevinie to intrygujący pod względem realizacji obraz, historia opowiadana jest w nim nielinearnie, a zakończenie skutecznie szokuje.

18. Adwokat diabła (The Devil’s Advocate, 1997)

Klasyk od Taylora Hackforda. Kevin Lomax pomimo swego młodego wieku odnosi niebywałe sukcesy na linii zawodowej i prywatnej. Jest adwokatem, który w całej karierze nie przegrał jeszcze ani jednej sprawy, a także szczęśliwym mężem pięknej Mary. Niespodziewanie dostaje nowe, zyskowne zlecenie i postanawia przeprowadzić się do Nowego Jorku. Nie domyśla się jednak, kim w rzeczywistości może być jego tajemniczy pracodawca. W rolach głównych wystąpili: Keanu Reeves, Al Pacino i Charlize Theron.

19. Krótki film o zabijaniu (1987)

Wstrząsająca historia w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmowym rozwinięciem piątej części cyklu telewizyjnego Dekalog, inspirowanego biblijnymi dziesięcioma przykazaniami. Jacek (Mirosław Baka) rozmyśla nad dokonaniem zbrodni. Na swą ofiarę wybiera niesympatycznego taksówkarza. Plan mężczyzny jest jednak nieudolny, a sam taksówkarz okazuje się silniejszy, niż przypuszczał – w efekcie myśl o „szybkim” zabójstwie przeradza się w brutalne morderstwo. Jacek zostaje skazany na karę śmierci, a jego obrony podejmuje się młody idealista Piotr. Krótki film o zabijaniu to faktyczne rozważania Kieślowskiego nad sensem kary śmierci i biblijnego przykazania „nie zabijaj”. To obraz pełen brutalności i mroku, który zostaje z widzem na długo po zakończonym seansie.

20. Labirynt (Prisoners, 2013)

Duszny i wstrząsający thriller autorstwa Denisa Villeneuve’a. Labirynt to wymagająca pod względem emocjonalnym historia dwóch dziewczynek, które zostają uprowadzone w biały dzień. Ślad po sześciolatkach całkowicie zaginął, a policja okazuje się bezradna. Zdesperowany ojciec jednej z nich postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Więzi i torturuje umysłowo chorego chłopaka, który wydaje mu się być zamieszanym w całą sprawę. Tymczasem z każdym dniem szansa na odnalezienie porwanych stale maleje. W obsadzie m.in. Jake Gyllenhaal, Hugh Jackman i Maria Bello.

21. Dziewczyna z tatuażem (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona w reżyserii Davida Finchera. Dziennikarz Mikael Blomkvist otrzymuje zlecenie od niejakiego Henrika Vangera zbadania sprawy porwania sprzed lat. Nie wie jednak, że jego śladem podąża młoda hakerka Lisbeth. Z czasem Blomkvist dociera do mrocznej tajemnicy rodziny Vangerów. Fantastyczną kreację aktorską w Dziewczynie z tatuażem stworzyła Rooney Mara w roli hakerki. Zagrali tu również Daniel Craig, Christopher Plummer czy Stellan Skarsgard.

22. Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted, 1999)

Słynny dramat psychologiczny Jamesa Mangolda, z Oscarową rolą Angeliny Jolie. Można w nim dostrzec pewną inspirację Lotem nad kukułczym gniazdem. Główna bohaterka Susanna (Winona Ryder) to wrażliwa nastolatka, która nie potrafi odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Za namową lekarza, rodzice umieszczają ją w szpitalu psychiatrycznym. Tam poznaje niezwykłą Lisę, która wydaje się w pełni poczytalną, lecz zbuntowaną dziewczyną. Przyjaźń bohaterek, jaka rozwinie się pod dachem zakładu, z czasem przerodzi się w skomplikowaną i toksyczną relację.

23. Requiem dla snu (Requiem for a Dream, 2000)

Klasyczna pozycja filmów o tematyce narkotykowej. Darren Aronofsky stworzył jednostronny, lecz wstrząsający obraz zagubionych ludzi przegrywających walkę z nałogiem. Harry i jego dziewczyna Marion stają się zależni od narkotyków, natomiast matka Harry’ego, Sara to uzależniona od telewizji lekomanka. Słabości bohaterów wynikają z ich zagubienia we współczesnym świecie i chęci wypełnienia pustki powstałej po niespełnionych marzeniach. Wybitne kreacje aktorskie w Requiem dla snu stworzyli Ellen Burstyn, Jennifer Connelly i Jared Leto.

24. Sekretne okno (Secret Window, 2004)

Ciekawa adaptacja prozy Stephena Kinga, zrealizowana przez Davida Koeppa. Fantastyczne kreacje stworzyli w niej John Turturro i Johnny Depp. Gra on Morta Raineya, pisarza w trakcie rozwodu, który postanawia ustabilizować swoje życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Prowincjonalny spokój Morta zostaje jednak zakłócony – zgłasza się do niego podejrzany mężczyzna zarzucający mu plagiat. Aby udowodnić swą niewinność, pisarz musi odnaleźć zaginiony egzemplarz własnej książki. W jego otoczeniu zaczynają jednak dziać się niepokojące rzeczy.

25. Fatalne zauroczenie (Fatal Attraction, 1987)

Wciągająca opowieść Adriana Lyne’a, z Michaelem Douglasem i Glenn Close w roli niebezpiecznej femme fatale. Dan Gallagher wiedzie ustabilizowane, szczęśliwe życie u boku kochającej żony i córeczki. Gdy jego rodzina wyjeżdża, mężczyzna łamie własne zasady i decyduje się na jednorazowy skok w bok. Poznaje kuszącą Alex, z którą spędza upojną noc. Daje jej do zrozumienia, że nie zamierza opuszczać żony, a po kilku szczęśliwych chwilach we dwoje mają zapomnieć o tym, co ich połączyło. Jednak Alex zakochuje się w mężczyźnie i popada w istną obsesję – wszelkimi środkami postanawia zachować przy sobie kochanka. Fatalne zauroczenie to tragiczny portret osamotnionej, poszukującej uczucia kobiety, a także obraz sprawiedliwej kary na niewiernym mężu.

Udostępnij “Top 25 – thrillery i filmy psychologiczne” swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *