15 polskich aktorów, którzy odeszli przedwcześnie

Trudno wyobrazić sobie polskie kino bez tych nazwisk, a jednak nie było im pisane cieszyć się długim życiem.

Polscy aktorzy, którzy odeszli przedwcześnie

1. Eugeniusz Bodo (1899 – 1943)

Polscy aktorzy, którzy odeszli przedwcześnie - Bodo

 

Eugeniusz Bodo, słynny polski aktor dwudziestolecia międzywojennego, idol ówczesnej publiczności, zagrał między innymi w takich filmach, jak Pieśniarz Warszawy, Piętro wyżej czy Uśmiech losu. To on był najbardziej znanym wykonawcą filmowych szlagierów, jak np. Umówiłem się z nią na dziewiątą. Bodo zmarł z wycieczenia i głodu w sowieckim łagrze w Kotłasie, fałszywie oskarżony o szpiegostwo. Miał 43 lata.

 

2. Kazimierz Junosza-Stępowski (1880 – 1943)

Polscy aktorzy - Kazimierz Junosza Stępowski

K. Junosza-Stępowski, fot. Biblioteka Narodowa

 

Kazimierz Junosza-Stępowski, wielki aktor przedwojennego teatru i filmu, dla szerszej publiczności zaistniał między innymi dzięki głównej roli w filmie Znachor. Do śmierci artysty przyczyniło się nieudane małżeństwo z Jadwigą Zalewską. Żona Junoszy-Stępowskiego podczas II wojny światowej była konfidentką gestapo, co doprowadziło do wydania na nią wyroku śmierci przez polskie podziemie. Niestety zamiast Zalewskiej śmiertelnym starzałem został raniony słynny aktor. Miał wówczas 62 lata.

 

 

3. Zula Pogorzelska (1896 – 1936)

15 polskich aktorów, którzy odeszli przedwcześnie - Zula Pogorzelska

Zula Pogorzelska, fot. Ilustrowany Kurier Poranny, fot. NAC

 

Zula Pogorzelska była wielką gwiazdą międzywojennej estrady, a także występowała w filmach. Dysponowała wspaniałym głosem, to ona śpiewała słynny przebój – Czy pani mieszka sama?. Aktorka zmarła w wieku 40 lat na ciężką i rzadką chorobę, która przerwała wcześniej jej karierę sceniczną – jamistość rdzenia kręgowego.

 

 

4. Igo Sym (1896 – 1941)

Polskie gwiazdy filmu Igo Sym

Igo Sym, fot. “Kino” 1937 r.

 

Igo Sym był znanym przedwojennym aktorem teatralnym i filmowym, prywatnie mężem córki malarza – Juliana Fałata, Heleny. W czasie II wojny światowej artysta stał się jednym z najzagorzalszych współpracowników hitlerowców, którzy powierzyli mu zarządzanie teatrem i kinem. Związek Walki Zbrojnej ze względu na bardzo szkodliwą działalność Syma (donoszenie na kolegów i koleżanki ze środowiska artystycznego) wydał na niego wyrok śmierci. Sym został rozstrzelany w 1941 roku. Miał 45 lat.

 

 

5. Ina Benita (1912 – 1984)

Polskie aktorki - Ina Benita

 

Ina Benita, piękna polska aktorka okresu przedwojennego, zagrała między innymi w filmach Gehenna, Moi rodzice rozwodzą się czy Serce matki. Artystka w czasie wojny uwikłała się w zakazany związek – zakochała się w niemieckim oficerze, za co on trafił na front wschodni, a ona znalazła się na Pawiaku. Przez lata sądzono, że zginęła w powstaniu warszawskim wraz ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem. Ina Benita miała mieć wówczas zaledwie 32 lata. Z najnowszych ustaleń wynika jednak, że aktorka przeżyła wojnę i zmarła w 1984 roku w Mechanicsburgu.

6. Bogumił Kobiela (1931 – 1969)

Tragiczna śmierć polskich aktorów - Bogumił Kobiela

 

Bogumił Kobiela był wielką gwiazdą polskiego kina lat 50. i 60. XX wieku. Do jego wybitnych kreacji filmowych należała np. rola Jana Piszczyka w Zezowatym szczęściu Andrzeja Munka. Aktor zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym w Buszkowie, nieopodal Koronowa. Kobiela miał 38 lat.

 

7. Andrzej Nardelli (1947 – 1972)

Zmarł aktor - Andrzej Nardelli

Andrzej Nardelli, fot. Lindsay Anderson, Piotr Szulkin

 

Andrzej Nardelli był obiecującym aktorem teatralnym i filmowym przełomu lat 60. i 70. Zagrał między innymi w Nie lubię poniedziałku czy Przygodach psach Cywila. Zmarł tragicznie w wieku 25 lat – utopił się w Narwi.

 

 

 

 

8. Adam Pawlikowski (1925 – 1976)

Top polscy aktorzy - Adam Pawlikowski

 

Adam Pawlikowski zagrał w czterdziestu filmach. Do historii kina przeszła scena z jego udziałem z Popiołu i diamentu Andrzeja Wajdy, w której wraz ze Zbigniewem Cybulskim zapala alkohol w kieliszkach. Aktor długo zmagał się z chorobą psychiczną, w wieku 50 lat popełnił samobójstwo – wyskoczył z 8. piętra warszawskiego wieżowca, w którym mieszkał.

 

9. Zbigniew Cybulski (1927 – 1967)

Zbigniew Cybulski - najlepsi polscy aktorzy

 

Zbigniew Cybulski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, popularność zdobył dzięki roli Maćka Chełmickiego w Popiele i diamencie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cybulski zginął tragicznie, wskakując do odjeżdżającego pociągu. Miał 40 lat.

 

 

10. Daria Trafankowska (1954 – 2004)

Polskie aktorki - Daria Trafankowska

 

 

Daria Trafankowska była aktorką teatralną i filmową, a także dziennikarką, znaną szerszej publiczności między innymi z roli siostry oddziałowej w serialu Na dobre i na złe. Artystka zmarła w wieku 50 lat na raka trzustki.

 

11. Anna Przybylska (1978 – 2014)

Anna Przybylska - Polskie aktorki

Anna Przybylska, fot. CCBY

 

Anna Przybylska, znana aktorka, występowała w filmach i serialach. Szczególną sympatię widzów zdobyła rolą Marylki w Złotopolskich. Aktorka zmarła w wyniku raka trzustki w wieku zaledwie 35 lat.

 

 

 

 

12. Jacek Chmielnik (1953 – 2007)

Gwiazdy, które umarły młodo - Jacek Chmielnik

Jacek Chmielnik, fot. PAF Studio 69, fot. CC BY

 

Jacek Chmielnik był wybitną postacią polskiej kultury. Pracował jako aktor, reżyser, dramaturg czy prezenter TV. Do jego najbardziej znanych kreacji należały te z filmów Vabank i Kingsajz Juliusza Machulskiego. Aktor zmarł w wieku 54 lat na skutek porażenia prądem z wadliwej instalacji elektrycznej.

 

 

 

13. Ewa Sałacka (1957 – 2006)

Polskie aktorki, które odeszły przedwcześnie Ewa Sałacka

Ewa Sałacka, fot. PAF Studio 69, CC BY

 

 

Ewa Sałacka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wystąpiła między innymi w filmach Sztuka kochania, Czterdziestolatek 20 lat później czy Tygrysy Europy. Zmarła z powodu ukąszenia pszczoły (była uczulona na jad pszczeli). Miała 49 lat.

 

 

 

14. Maciej Kozłowski (1957 – 2010)

Aktorzy polscy - Maciej Kozłowski

 

Maciej Kozłowski był znanym aktorem teatralnym i filmowym. Wystąpił między innymi w filmach Kroll, Kiler czy Ogniem i mieczem. Artysta zmarł przedwcześnie w wieku 52 lat na raka wątroby.

 

 

15. Edward Żentara (1956 – 2011)

Polski aktor Edward Żentara

 

Edward Żentara był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i dyrektorem teatru w Tarnowie. Artysta zginął śmiercią samobójczą w swoim mieszkaniu. Pozostawił list pożegnalny z wyjaśnieniami swoich motywów, jednak nie ujawniono jego treści. Miał 55 lat.

 

 

Udostępnij “15 polskich aktorów, którzy odeszli przedwcześnie” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.