Dziewczyny Batmana – 8 zjawiskowych kobiet

Dziewczyna Batmana - MIchelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer w roli Kobiety-Kot

Bruce Wayne to tajemniczy miliarder, mieszkający w imponującej willi, na obrzeżach Gotham City. Jego umysł przez cały czas zaprząta tragedia sprzed lat – morderstwo rodziców, którego był świadkiem. Po ich śmierci pieczę nad chłopcem przejął wierny lokaj rodziny Wayne’ów – Alfred Pennyworth. Bruce przez bardzo długi okres nie mógł pogodzić się z tą niewyobrażalną tragedią. W ramach oczyszczenia opuścił rodzinne miasto, by poddać się wyczerpującym treningom. Kiedy po wielu latach powrócił do Gotham City, był już w pełni wyszkolonym wojownikiem, a jego znajomość sztuk walki i obycie z bronią różnego rodzaju, którą zresztą sam później projektował, wykraczało daleko poza granice umiejętności przeciętnego człowieka. W celu uwolnienia rodzinnego miasta od przestępczości postanowił przywdziać kostium nietoperza. W taki oto sposób narodził się Batman.

Człowiek–Nietoperz, z uwagi na swoją zagadkową osobowość, wzbudzał zainteresowanie wielu atrakcyjnych kobiet. Pomimo że był typem introwertycznego samotnika, potrafił nie tylko odwzajemnić okazywane sobie względy, lecz nawet uratować zjawiskowe piękności z opresji. Urazy z przeszłości z czasem ustępowały miłosnym uniesieniom, a obecność reprezentantek płci pięknej podtrzymywała go na duchu. Wśród dziewczyn Batmana znajdziemy nie tylko intrygujące kusicielki, ale przede wszystkim inteligentne i niezwykle zaradne orędowniczki, których charakter, doświadczenie życiowe i troska o innych budziły podziw w zamaskowanym rycerzu. Jego admiracja, objawiająca się dużym, wręcz bezgranicznym poświęceniem względem swoich wybranek, często doprowadzała go do sytuacji bez wyjścia, lecz dzięki sprytowi i sile, potrafił wyjść cało z każdej opresji.

Kobieta Batmana - Kim Basinger

Kim Basinger jako dziewczyna Batmana – Batman (1989)

Prezentowany artykuł skupia się na dziewczynach mrocznego rycerza, występujących w filmach fabularnych, zrealizowanych w latach 1989 – 2022. Ten szczególny zbiór otwiera Kim Basinger wcielająca się w rolę Vicky Vale – będącej naczelną damską postacią w pierwszym epizodzie z serii, wyreżyserowanym przez legendarnego Tima Burtona – „Batman”. Po aktorce znanej z kultowego obrazu Adriana Lyne’a – „9 ½ tygodnia”, zestaw bat – piękności uzupełniły kolejno: Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman, Uma Thurman, Katie Holmes, Maggie Gyllenhaal, Anne Hathaway, Marion Cotillard i Zoë Kravitz.

Każda z wymienionych osobowości filmowych, w bardzo wyraźny sposób, odznaczyła swoje piętno na sadze o tajemniczym mścicielu – począwszy od urodziwej dziennikarki, a skończywszy na utalentowanej złodziejce – akrobatce o pseudonimie Kobieta – Kot. Największe uznanie budzi jednak kwestia ich lojalności względem mrocznego rycerza, ponieważ wszystkie bez wyjątku nie zdradziły prawdziwej tożsamości herosa z Gotham City zarówno swoim poplecznikom, adwersarzom, jak i opinii publicznej.

Prezentujemy kobiety Batmana, dzięki którym Człowiek-Nietoperz nie tylko nabierał nieco łagodniejszych cech charakteru, ale przede wszystkim potrafił opanować targające nim wyrzuty sumienia, spowodowane śmiercią rodziców, a jego filmowa legenda nadal żyje i stale przyciąga nowe rzesze fanów.

Dziewczyna Batmana – 8 niezwykłych kreacji

1. Kim Basinger jako Vicky Vale – “Batman” (1989)

Dziewczyny Batmana - Kim Basinger

Pierwsza dziewczyna Batmana na tej liście to Kim Basinger w roli Vicky Vale. Kobieta zatrudnia się jako fotoreporterka w jednej z największych gazet w mieście – Gotham Globe. Jej partner – Alexander Knox – pracuje aktualnie nad artykułem na temat tajemniczego mściciela w czarnej masce. Cała redakcja nie daje mu spokoju i dowcipkuje z niego na każdym kroku, jednak długonoga piękność, jak zwykł mawiać o niej wyszydzany dziennikarz, zaciekle trzyma jego stronę i pomaga mu w odnalezieniu poszlak, prowadzących do Człowieka–Nietoperza. Kobieta pracowała wcześniej dla magazynów „Vogue” i „Cosmopolitan”, jednak jej największym osiągnięciem jest reportaż z Corto Maltese, na temat ofiar rewolucji w tamtejszym regionie.

Zdjęcia autorstwa Vicky Vale są niezwykle ekspresyjne i oryginalne, a przedstawione na nich ciała zamordowanych bojowników o wolność, robią piorunujące wrażenie nie tylko na podkochującym się w niej koledze z redakcji, lecz nawet na samym Jokerze. Uwodzicielska dziennikarka, uwielbiająca nietoperze, zdobywa dwa zaproszenia na uroczysty bankiet dobroczynny, zorganizowany przez Bruce’a Wayne’a. Miliarder zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia, lecz zanim podejmie zdecydowane kroki względem zmysłowej reporterki, będzie musiał zdradzić dziewczynie swoje alter ego.

Vicky Vale z filmu „Batman”, w reżyserii Tima Burtona, jest kobietą wyjątkowo elegancką i kurtuazyjną, biorąc pod uwagę zarówno okoliczności o charakterze osobistym, jak i wielkie medialne wydarzenia. Fotoreporterka, dzięki nienagannym manierom i nieszablonowej inteligencji, potrafi bez najmniejszych problemów zwrócić uwagę innych, a otrzymanie zaproszenia na randkę od jednej z najważniejszej osobistości Gotham City – Bruce’a Wayne’a – świadczy o jej niebagatelnym uroku.

Kim Basinger - Batman 1989

Kiedy tajemniczy miliarder, podczas balu dobroczynnego zorganizowanego w swoim apartamencie, zostanie przez nią zaczepiony i zapytany, gdzie dziennikarka może znaleźć hojnego gospodarza imprezy – ponieważ nie widziała go wcześniej na oczy – zdezorientowany, odpowie ujmującej nieznajomej, że nie jest pewien i nie będzie to bynajmniej próba flirtu z jego strony, lecz zdumienie spowodowane zauroczeniem atrakcyjnym przybyszem.

Wcielająca się w postać Vicky Vale amerykańska aktorka – Kim Basinger, nie była pierwszym wyborem studia Warner Bros. Rolę tę pierwotnie powierzono, znanej z filmu „Łowca androidów” w reżyserii Ridley’a Scotta, Sean Young, jednak z uwagi na problemy zdrowotne nie mogła wystąpić w produkcji. Kim Basinger pokonała w tamtym czasie wiele popularnych amerykańskich aktorek, które rozważano wówczas przy obsadzaniu głównej postaci żeńskiej, z Diane Keaton, Susan Sarandon i Sigourney Weaver na czele. Odtwarzający rolę Jokera amerykański gwiazdor – Jack Nicholson, z początku odrzucił ofertę wystąpienia w obrazie Tima Burtona, jednak wyraził zgodę dopiero wtedy, gdy – poza gigantyczną gażą, jaką mu zaproponowano – dowiedział się, kto ostatecznie wcieli się w postać Vicky Vale.

2. Michelle Pfeiffer jako Selina Kyle / Kobieta–Kot – “Powrót Batmana” (1992)

Kobiety Batmana - Michelle Pfeiffer

Kolejna dziewczyna Batmana – Michelle Pfeiffer jako Selina Kyle – jest sekretarką psychopatycznego biznesmena, planującego budowę elektrowni, której działanie wpłynęłoby negatywnie na funkcjonowanie Gotham City – Maxa Shrecka. Kobieta zupełnie przypadkowo odkrywa złowieszcze zamierzenia swojego pracodawcy, co skutkuje wypchnięciem jej z okna przez opętanego przedsiębiorcę. Zmaltretowana sekretarka cudem unika śmierci, a liczna chmara kotów, grasująca po okolicy, przywraca na w pół żywą dziewczynę do życia.

Kiedy wycieńczona przekracza próg swojego domu, nabiera zwierzęcych instynktów, przez co doprowadza mieszkanie do ruiny, niszczy wszystkie swoje ubrania, a szykowny lateksowy płaszcz przerabia na seksowny nocny kostium. Zaopatrzona w ostre stalowe pazury i pejcz, przyczynia się do zniszczenia budynku firmy Maxa Shrecka, natomiast świadkowie tego zdarzenia, w osobach Batmana i jego głównego antagonisty – Oswalda Cobblepota, znanego oficjalnie jako Pingwin – są pod nieprawdopodobnym działaniem wampowatego czaru zabójczej piękności. Kobieta–Kot doskonale zdaje sobie sprawę z siły swojego seksapilu, nie unika konfrontacji z napotkanymi rywalami, przez co wydaje się jeszcze bardziej zimna i niedostępna.

Selinę Kyle z filmu „Powrót Batmana”, w reżyserii Tima Burtona, poznajemy jako zakompleksioną i nieśmiałą kobietę, która na każdym kroku jest upokarzana przez swojego nieludzkiego przełożonego – Maxa Shrecka. Dziewczyna prowadzi samotny tryb życia, nie radzi sobie w podtrzymywaniu kontaktów z niedawno poznanymi mężczyznami, codziennie jest poddawana stresogennym sytuacjom do tego stopnia, że zapomina o wielu ważnych obowiązkach zawodowych. Kiedy Max Shreck wypycha ją z wysokiego piętra swojego gabinetu, nie zdaje sobie sprawy, że poprzez swój bezprawny czyn stworzy bezlitosną dominę, która z cichej, ledwo zauważalnej sekretarki, przeistoczy się w pewną siebie, zmysłową, kokieteryjną i wyzywającą boginię mroku, a jedynym mężczyzną, będącym dla niej równorzędnym partnerem, okaże się Człowiek–Nietoperz.

Powrót batmana - Michelle Pfeiffer

Zanim jednak dojdzie do pierwszego spotkania czarującej „kotki” z Batmanem, kobieta – podczas konferencji biznesowej w siedzibie swojego niedoszłego zabójcy – pozna Bruce’a Wayne’a. Zarówno Max Shreck, jak i jego gość będą zahipnotyzowani nagłą zjawiskowością Seliny Kyle. Sekretarka wywrze na nowo poznanym mężczyźnie takie wrażenie, że ten z miejsca straci dla niej głowę. Z czasem jednak niespełnieni kochankowie poznają swoje drugie oblicza, a ich związek, choć zapowiadający się na początku dobrze, legnie w gruzach z powodu odmiennych motywacji obojga partnerów.

Selina Kyle jest najbardziej tragiczną damską bohaterką spośród wszystkich kobiet Batmana. Upokarzana przez całe swoje życie zawodowe, niemająca wsparcia ze strony żadnego mężczyzny, rozmawiająca jedynie ze swoim kotem, wydaje się być niezwykle samotna i nierozumiana. Nawet z chwilą transformacji w zniewalającą piękność, nadal będzie odczuwać frustrację i nieopisany gniew za to, co ją spotkało. Wcielająca się w postać Seliny Kyle amerykańska aktorka – Michelle Pfeiffer, emanowała takim erotyzmem przed kamerą, że w Stanach Zjednoczonych, w restauracjach McDonald’s, wycofano serię figurek z popularnych zestawów dla dzieci – Happy Meal, inspirowanych filmem.

3. Nicole Kidman jako Chase Meridian – “Batman Forever” (1995)

Batman dziewczyny - Nicole Kidman

Nicole Kidman – jako Chase Meridian – wciela się w rolę psycholożki i konsultantki policyjnej, specjalizującej się w rozpadzie osobowości. Urocza pani doktor jest zafascynowana Batmanem do tego stopnia, że – poza gromadzeniem informacji prasowych na jego temat – nie spuszcza z oka tajemniczego herosa, uczestniczy w każdej interwencji, w jakiej ów bohater bierze udział, a jej zamiłowanie do ekstremalnych doświadczeń, w tym brak oporu przed nieprzestrzeganiem procedur, doprowadza kobietę do takiej obsesji, że samodzielnie uruchamia bat-sygnał w celu ponownego spotkania Człowieka–Nietoperza.

Dziewczyna poznaje zamaskowanego rycerza podczas akcji zmierzającej do odbicia zakładników, przetrzymywanych przez byłego prokuratora okręgowego – Harvey’a Denta. Złoczyńca posługuje się pseudonimem „Dwie Twarze”, ponieważ w przeszłości, podczas uczestnictwa w rozprawie sądowej, uległ wypadkowi, za który odpowiedzialny był znany gangster z Gotham City – Salvatore Moroni. Konsekwencją tych wydarzeń było dotkliwe poparzenie połowy twarzy prokuratora, a jego nieodłącznym wyróżnikiem od tamtej pory stała się moneta. W zależności od tego, na którą stronę wypadła, były urzędnik zachowywał się zgodnie z prawem lub wręcz przeciwnie. Za swoją tragedię obwinia Batmana, bo twierdzi, że mroczny rycerz był w stanie zapobiec temu incydentowi.

Batman Forever - Nicole Kidman

Chase Meridian od razu spostrzega, że Człowiek–Nietoperz ma bardzo wiele wspólnego z Harvey’em Dentem, o czym świadczy chociażby fakt, że obaj mężczyźni, według pani doktor, cierpią na coś w rodzaju kryzysu osobowości. Zarówno Batman, jak i były prokurator okręgowy odznaczają się podwójną tożsamością, z tą tylko różnicą, że pierwszy z nich – czy egzystuje jako Bruce Wayne, czy w przebraniu skrzydlatego monstrum – w dalszym ciągu pozostaje dobry i szlachetny, natomiast drugi zainteresowany jest tylko i wyłącznie sianiem zniszczenia.

Podczas pierwszej rozmowy doktor Meridian z zamaskowanym herosem mężczyzna zwraca uwagę, że jej prace odnośnie kryzysu osobowości są co prawda wnikliwe, lecz jednocześnie naiwne. Kobieta uznaje to stwierdzenie za komplement i, jak wskazuje jej imię, będzie ścigać Batmana tak długo, aż rozgryzie jego lęki i motywacje. Kiedy na drodze pani doktor stanie Bruce Wayne, urocza psycholożka zapomni o istnieniu mrocznego rycerza, a jej ideały męskości sprzed lat, przybierające niegdyś formę chłopców z kolczykami lub motocyklistów w skórach, odejdą w zapomnienie.

Chase Meridian z filmu „Batman Forever”, w reżyserii Joela Schumachera, nie jest kolejną ślicznotką, uwiedzioną przez Batmana, ale inteligentną kobietą, której życiowe doświadczenie i zawodowy profesjonalizm wyleczą Bruce’a Wayne’a z traum przeszłości. Z chwilą poznania prawdziwej tożsamości zamaskowanego herosa z Gotham City, urocza psycholożka nie zwątpi w powodzenie terapii, jaką mu zafundowała, lecz będzie nawet bardziej zmotywowana do pracy nad kolejnymi dziwnymi przypadkami, a jej spotkanie z Edwardem Nygmą, znanym jako Człowiek-Zagadka, w szpitalu psychiatrycznym Arkham, stanie się dla niej kolejnym sprawdzianem.

Dziewczyny Batmana lista - Nicole Kidman

Wcielająca się w rolę doktor Chase Meridian – Nicole Kidman, będąca wówczas wschodzącą gwiazdą Hollywood, miała nie lada wyzwanie, ponieważ konkurowanie z wcześniejszą partnerką Batmana – Seliną Kyle / Kobietą–Kotem – brawurowo zagraną przez Michelle Pfeiffer, nie było łatwym zadaniem, ale jak stwierdziła sama pani psycholog: „Czy muszę mieć winylowy kostium i bat?”.

4. Uma Thurman jako Pamela Isley / Poison Ivy – “Batman i Robin” (1997)

Uma Thurman - dziewczyna Batmana

Uma Thurman, wcielająca się w postać Pameli Isley, posiadającej tytuł naukowy doktora, to wysoce wykwalifikowana botaniczka i naukowczyni, pracująca w laboratorium, w jednym z krajów Ameryki Południowej. Jej wynalazki są refundowane przez firmę Bruce’a Wayne’e – Wayne Enterprises, a obsesja kobiety na punkcie roślin – granicząca wręcz z obłędem – sytuuję ją bardzo wysoko w hierarchii ekspertów, w dziedzinie flurologii. Przełożony dziewczyny – doktor Jason Woodrue – przywłaszcza wszystkie prace swojej podwładnej i modyfikuje je na potrzeby swoich okrutnych eksperymentów, w tym stworzenia bezlitosnej kreatury o nadludzkiej sile, posługującej się przydomkiem „Bane”.

Kiedy kobieta odkrywa prawdziwe pobudki szalonego naukowca, postanawia zgłosić jego niehumanitarne praktyki odpowiednim władzom, lecz zanim zrealizuje swój plan, zostanie przez niego zaatakowana i wepchnięta w sam środek zabójczych toksyn. Zachowanie śmiertelnych roślin działa jednak sprzecznie ze swoim powołaniem i przywraca panią doktor do życia, zaopatrując ją przy okazji w niebezpieczne atrybuty, właściwe trującym roślinom. Po unicestwieniu doktora Jasona Woodrue’a kobieta, w towarzystwie demonicznego Bane’a, udaje się do Gotham City, by wypowiedzieć wojnę Bruce’owi Wayne’owi, odpowiedzialnemu rzekomo za zanieczyszczanie środowiska.

Uma Thurman - Batman i Robin

 

Doktor Pamela Isley, posługująca się od tej pory pseudonimem „Poison Ivy” – ponieważ wskutek działania toksycznych roślin jej krew zamieniła się w aloes, skóra pokryła się chlorofilem, a usta wypełniły się trującym jadem – wychodzi naprzeciw Bruce’owi Wayne’owi podczas konferencji prasowej z okazji uruchomienia ogromnego teleskopu w Obserwatorium Gotham. Właściciel Wayne Enterprises uświadamia botaniczkę, iż informacje na temat działalności jego firmy, jakie pozyskała przyjezdna kobieta, są nieprawdziwe, a jako dowód przedstawia protokół informujący o rzeczywistym przebiegu każdego procederu. Rozczarowana pani doktor uwalnia demonicznego Mr. Freeze’a, by przy jego pomocy nie tylko unicestwić biznesmena, ale przede wszystkim przejąć władzę nad miastem i zaopatrzyć je w różnorodne rośliny, zwłaszcza drapieżne. Na drodze pary złoczyńców stają Batman i Robin, do których z czasem dołącza Batgirl.

Doktor Pamela Isley / Poison Ivy z filmu „Batman i Robin”, w reżyserii Joela Schumachera, ma wiele wspólnego z Seliną Kyle, brawurowo zagraną przez Michelle Pfeiffer, ponieważ – podobnie jak Kobieta–Kot – cudem uniknęła śmierci z rąk swojego pracodawcy. Zmysłowa botaniczka, jeszcze przed wypadkiem w laboratorium, była serdeczną i całkowicie oddaną pracy naukowczynią, mogła osiągnąć wiele sukcesów na płaszczyźnie zawodowej, jednak szalony przełożony – doktor Jason Woodrue, zazdrosny o wyniki jej prac, pozbawił ją tego przywileju, a próba uśmiercenia inteligentnej kobiety sprzysięgła się przeciwko niemu. Wcielająca się w rolę Pameli Isley / Poison Ivy amerykańska aktorka – Uma Thurman, wyglądała niezwykle imponująco w obcisłym zielonym stroju i długich czerwonych włosach, a próba uwiedzenia Batmana i Robina wyszła jej na tyle korzystnie, że obaj herosi pokłócili się między sobą, zabiegając o jej względy.

Kobieta Batmana – 8 partnerek Człowieka-Nietoperza

5. Katie Holmes / Maggie Gyllenhaal jako Rachel Dawes w „Batman-początek” (2005) i „Mroczny rycerz” (2008)

Dziewczyna Batmana - Katie Holmes

Batman – początek – Katie Holmes

Kolejna dziewczyna Batmana – Rachel Dawes – jest najbardziej nietypowa z całej palety kobiet z serii o tajemniczym mścicielu w masce, ponieważ już od dziecięcych lat znała Bruce’a Wayne’a. Kiedy wydoroślała, zatrudniła się w ratuszu, by po czasie pełnić funkcję zastępcy prokuratora okręgowego. Jej relacja z Bruce’em Wayne’em została drastycznie zerwana, gdy po śmierci rodziców gwałtownie opuścił Gotham City. Dziewczyna spotyka go ponownie po siedmiu latach rozłąki i od razu zauważa, że dawny przyjaciel z dzieciństwa nie jest tym, kim był przed ucieczką, a wartości, jakie aktualnie reprezentuje, nie pokrywają się z poglądami opuszczonej przed laty kobiety.

Funkcja, którą piastuje Rachel, wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, ponieważ większość ważnych osobistości zajmujących najwyższe stanowiska urzędnicze jest przekupiona przez miejskiego gangstera – Carmine’a Falcone’a. Zdesperowana dziewczyna podejmuje ryzykowną krucjatę przeciwko skorumpowanym zarządcom miejskim, jednak największe zagrożenie będzie czyhać na nią ze strony diabolicznego psychologa – doktora Jonathana Crane’a, dysponującego specjalnym środkiem chemicznym wywołującym fobie, a unikalna maska, jaką nakłada na twarz, doprowadza ofiary do niewyobrażalnego obłędu, skutkującego trwałą chorobą psychiczną.

Kiedy Rachel pozna prawdziwą tożsamość Batmana, mimo że bardzo ceni jego poświęcenie dla mieszkańców Gotham City, nie będzie w stanie dzielić życia z człowiekiem tak intensywnie pochłoniętym zwalczaniem wykroczeń i zbrodni. Kobieta woli usunąć się w cień, aby nie demotywować mrocznego rycerza podczas niebezpiecznych misji, jednak w głębi serca pragnie trwać u boku ukochanego. Jej sytuacja życiowa ulegnie diametralnej zmianie, kiedy pozna prokuratora okręgowego – Harvey’a Denta, którego charyzma i bezinteresowna chęć niesienia pomocy mieszkańcom miasta wyda się dziewczynie bardziej szlachetna niż w przypadku zamaskowanego Bruce’a Wayne’a, nowy partner bowiem nie musi ukrywać swojego oblicza i przebierać się za nietoperza monstrualnych rozmiarów, aby zaprowadzić ład i porządek.

Kobieta Batmana - Maggie Gyllenhaal - Mroczny rycerz

Maggie Gyllenhaal – Mroczny rycerz

Nawet Batman, biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie, trzyma stronę swojej ukochanej i choć niewyobrażalnie cierpi z tego powodu, ostatecznie przestaje walczyć o względy wieloletniej przyjaciółki. Wybór Harvey’a Denta na partnera życiowego okaże się dla ambitnej pani adwokat brzemienny w skutkach, ponieważ przez zasadzkę, jaką zastawił na nich nieobliczalny Joker, kobieta zginie od wybuchu bomby w opuszczonej fabryce.

W rolę Rachel Dawes, w filmie „Batman – Początek” w reżyserii Christophera Nolana, wcieliła się amerykańska aktorka – Katie Holmes, którą w drugiej części sagi – „Mroczny rycerz”, zastąpiła Maggie Gyllenhaal. Obie artystki, mimo niedługiego czasu na ekranie, wykreowały postać na tyle ciekawą, że nawet po uśmierceniu zastępczyni prokuratora okręgowego czuć jej ducha w ostatnim epizodzie trylogii – „Mroczny rycerz powstaje”, a sentencja zamordowanej ukochanej Człowieka-Nietoperza należy do jednej z najlepszych kwestii z całej bat – serii, mianowicie: „Sprawiedliwość to harmonia. Zemsta tylko poprawia Ci humor”.

6. Anne Hathaway jako Selina Kyle / Kobieta–Kot w „Mroczny Rycerz powstaje” (2012)

Słynne kobiety Batmana - Anne Hathaway

Anne Hathaway – jako Selina Kyle – wciela się w postać światowej klasy włamywaczki pochodzącej z blokowisk Old Town, pracującej dla bezwzględnego biznesmena – Johna Daggeta, planującego przejęcie firmy Wayne Enterprises, należącej do – nieobecnego publicznie od bardzo długiego czasu, ekscentrycznego miliardera – Bruce’a Wayne’a. Kobieta dostaje zlecenie zdobycia jego odcisków placów, a najlepszym miejscem do ich pozyskania okazuje się prywatny sejf, umieszczony w rezydencji bogacza, gdzie trwa właśnie uroczystość, dedykowana pamięci zamordowanego przed ośmioma laty prokuratora okręgowego – Harvey’a Denta.

Tajemnicza złodziejka, w celu zrealizowania kradzieży, przebiera się za jedną z pokojówek, a że architektonika willi jest jej doskonale znana, bez najmniejszych problemów dociera do miejsca przeznaczenia, by podprowadzić niezbędne akcesoria. Zdezorientowana, zostaje przyłapana na gorącym uczynku przez właściciela ogromnej rezydencji, jednak sprawność fizyczna wysportowanej dziewczyny jest na tyle majestatyczna, że bez trudu umyka jego ofensywie. Kiedy kobieta spotyka się z jednym z najbliższych doradców Johna Daggeta – Phillipem Stryverem, w celu wymiany łupów – ponieważ w zamian za odciski palców Bruce’a Wayne’a miała otrzymać specjalny dysk, przy użyciu którego jej przestępcza kartoteka uległaby zniszczeniu – cudem uchodzi z życiem. Po brawurowej ucieczce na drodze złodziejki staje, niewidziany od ośmiu lat, Batman, co budzi w niej nie tyle respekt względem mrocznego rycerza, co totalne zaskoczenie jego obecnością.

Kobieta kot - Anne Hathaway - Mroczny rycerz powstaje

Anne Hathaway jest drugą aktorką, biorąc pod uwagę wersje kinowe filmów o „Batmanie”, wcielającą się w postać Seliny Kyle / Kobiety–Kota. Po fenomenalnej kreacji Michelle Pfeiffer w obrazie „Powrót Batmana”, w reżyserii Tima Burtona, trudno było przebić tę niewiarygodnie efektowną i wyrazistą rolę, jednak nowa wersja dziewczyny, biegającej w seksownym lateksowym kostiumie, pomimo że diametralnie różniąca się od modelu wyjściowego z 1992 roku, jest równie ciekawa i intrygująca. Selina Kyle z filmu „Mroczny rycerz powstaje”, w reżyserii Christophera Nolana, nie jest typem zakompleksionej, upokarzanej kobiety, lecz dominującą i pewną siebie bojowniczką i nie ma znaczenia, czy w danej chwili nosi kostium ukrywający tożsamość, czy działa „po cywilu”.

Życie nigdy jej nie rozpieszczało, ponieważ – mając zaledwie szesnaście lat, została umieszczona w domu poprawczym – a następne lata, obfite w kradzieże różnego rodzaju, przyniosły kolejne zatrzymania, przez co kartoteka policyjna gromadziła coraz więcej negatywnych rewelacji na temat przyszłej włamywaczki. Młoda kobieta postanawia zmienić swoje nawyki i zakończyć przestępczą działalność, a spotkanie z Człowiekiem–Nietoperzem, choć z początku niełatwe, w niedalekiej przyszłości okaże się dla niej wybawieniem i w konsekwencji zmotywuje ją do wejścia na drogę prawa i porządku.

Anne Hathaway - Kobieta Kot - Morczny rycerz powstaje

Selina Kyle / Kobieta–Kot w wydaniu Anne Hathaway to chłodna, cyniczna dziewczyna, doświadczona przez życie od najmłodszych lat, doskonale zdająca sobie sprawę z wszechobecnej korupcji panującej w Gotham City. Oziębła wojowniczka, nosząca czarny skórzany kostium, nie czuje strachu przed odebraniem życia przestępcom stającym na jej drodze, przez co popada w konflikt z Batmanem, który – poprzez szacunek do ludzkiego życia, nie stosuje tak drastycznych metod obrony, jak jego nowa partnerka, jednak podczas finałowego pojedynku z nadnaturalnie silnym terrorystą – Bane’em, podejście Seliny okaże się jedynym właściwym wariantem i w konsekwencji ocali go od śmierci. Dodatkowym atutem Kobiety–Kota jest także współczucie dla istot słabszych i uciśnionych, bo jak zwykła mawiać: „Biorę, co potrzebuję od ludzi, którzy i tak mają za wiele. Nie nękam biednych. Pomogłam ludziom częściej niż większość osób w tej sali, w tym pan”.

7. Marion Cotillard jako Miranda Tate / Talia al Ghul – “Mroczny rycerz powstaje”

Kobieta Batmana - Marion Cotillard - Mroczny rycerz powstaje

Kolejna dziewczyna Batmana – Marion Cotillard jako Miranda Tate – jest zaradną przedsiębiorczynią, zainteresowaną pozyskaniem czystej energii – wygenerowanej za pośrednictwem specjalnego reaktora – należącego do Bruce’a Wayne’a, z którym bezskutecznie próbuje nawiązać łączność od dłuższego czasu. Do spotkania uroczej biznesmenki i unikającego kontaktu z ludźmi miliardera dochodzi na balu charytatywnym, zorganizowanym przez nieustępliwą kobietę interesu. Dziewczyna próbuje nakłonić Bruce’a Wayne’a, który jest w posiadaniu reaktora produkującego energię, do bliższej współpracy. Zainwestowała bowiem ogromną kwotę pieniędzy w projekt energetyczny autorstwa swojego ewentualnego partnera.

Unikalne działanie maszyny pomogłoby w przyszłości zaoszczędzić ogromne środki finansowe władzom Gotham City, a introwertycznego miliardera i Mirandę wywindować na sam szczyt biznesowego szczebla. Bruce pokłada ogromne nadzieje w pannie Tate, a jego zaufanie do niej jest tak duże, że przekazuje swoją firmę – Wayne Enterprises, w jej ręce i wierzy, że utalentowana kobieta udźwignie ciężar odpowiedzialności, jakim jest dysponowanie reaktorem, ponieważ źle wykorzystany, może zostać użyty jako broń atomowa o ogromnej sile rażenia i przyczynić się tym samym do nieodwracalnej katastrofy.

Mroczny rycerz powstaje - Marion Cotillard

Kiedy naiwny miliarder poznaje prawdziwe oblicze Mirandy, Gotham City pogrąża się w chaosie, a osobą odpowiedzialną za taki bieg zdarzeń jest nie tylko fałszywa partnerka, lecz przede wszystkim jej podwładny – najemnik Bane. Kobieta okazuje się córką przywódcy tajemniczego bractwa o nazwie „Liga Cieni” – Ra’s al Ghula, który zginął w katastrofie pociągu, zainicjowanej przez Batmana. Mroczny rycerz także wywodzi się z tej organizacji, jednak gdy poznał przed laty jej faktyczne motywacje, mające na celu zgładzenie mieszkańców Gotham City, postanowił opuścić szeregi klanu, a głównego wodza pozbawić życia. Talia al Ghul, bo tak naprawdę nazywa się dziewczyna, decyduje się dokończyć dzieło tragicznie zmarłego ojca i doprowadzić do zagłady miasta, a pomóc jej w tym ma reaktor odnawiający energię, jaki otrzymała od Bruce’a Wayne’a, a raczej Batmana, bo od samego początku znała tożsamość mściciela w masce.

Miranda Tate / Talia al Ghul to najbardziej przebiegła spośród wszystkich kobiet z serii o Człowieku–Nietoperzu. Demoniczna i jednocześnie niezwykle zmysłowa, była w przeszłości więźniarką tak zwanego „Dołu Łazarza” – wgłębienia skalnego, z którego nie ma wyjścia. Dziewczyna, jeszcze jako dziecko, wspięła się po specjalnych kamiennych wyżłobieniach i wydostała z tej demonicznej jaskini, jednak wszyscy śmiałkowie – zarówno przed nią, jak i po niej – próbujący uciec, stracili życie. Ten ponadnaturalny wyczyn uplasował Talię na pierwszym miejscu spośród wszystkich antagonistek Batmana, a kiedy dodamy do tego ponadprzeciętny intelekt dziewczyny, dzięki któremu osiągnęła sukces na płaszczyźnie zawodowej, śmiało możemy dyskutować o wrogu idealnym.

Dziewczyny Batmana spis - Marion Cotillard

Wcielająca się w córkę Ra’s al Ghula francuska aktorka – Marion Cotillard, konkurowała o tę rolę z Rachel Weisz i Naomi Watts, a reżyser filmu – Christopher Nolan, zabiegał o nią do tego stopnia, że podporządkował harmonogram kręcenia zdjęć dacie urodzenia przez artystkę dziecka.

8. Zoë Kravitz jako Selina Kyle / Kobieta–Kot – „Batman” (2022)

Dziewczyny Batmana ranking - Zoe Kravitz

Zoë Kravitz – jako Selina Kyle – wciela się w rolę kelnerki pracującej w klubie nocnym – Iceberg Lounge, prowadzonym przez Oswalda „Pingwina” Cobblepota, natomiast nieoficjalnie jest niezwykle przebiegłą i sprawną złodziejką. Kiedy koleżanka z lokalu, będąca jednocześnie jej partnerką życiową – Annika – zostaje uprowadzona, na drodze kobiety staje Batman, z którym podejmuje współpracę. Mroczny rycerz prosi dziewczynę, by wykorzystała swoje znajomości w Iceberg Lounge i poszukała tropów, mogących doprowadzić do odnalezienia współlokatorki.

Współpraca Seliny z Batmanem przebiega z początku prawidłowo, jednak im bardziej zamaskowany heros naciska na nią, tym bardziej kelnerka dystansuje się od niego i na własną rękę próbuje odszukać Annikę. Kiedy para dowiaduje się o śmierci uprowadzonej, odrzuca na bok wszelkie animozje i uprzedzenia i w sposób w pełni profesjonalny przeprowadza śledztwo, demaskujące najważniejsze osobistości Gotham City – od burmistrza po czołowych urzędników i włodarzy miasta.

The Batman 2022 - Zoe Kravitz

Batman 2022 – Zoe Kravitz

Zoë Kravitz jest trzecią aktorką, biorąc pod uwagę wersje kinowe filmów o „Batmanie”, wcielającą się w postać Seliny Kyle / Kobiety–Kota. Wizerunkowo nie różni się specjalnie od wcześniejszych odtwórczyń tej roli – Michelle Pfeiffer i Anne Hathaway, ponieważ – podobnie jak jej starsze koleżanki po fachu – nosi czarny skórzany trencz, powabne sznurowane kozaki i ozdobny toczek. Wyraźną rozbieżność widać dopiero na płaszczyźnie orientacji seksualnej bohaterki, a dodatkowym czynnikiem – świadczącym o dysproporcjach między córką Lenny’ego Kravitza i Lisy Bonet a wcześniej wspomnianymi interpretatorkami – o którym twórcy obrazów o Człowieku–Nietoperzu nie wspomnieli w żadnym wcześniejszym filmie, jest mianowicie fakt, że Selina to pierworodna największego gangstera w Gotham City – Carmine’a Falcone’a.

Selina Kyle / Kobieta–Kot z filmu „Batman”, w reżyserii Matta Reevesa, to z pozoru twarda, nieuznająca kompromisów kobieta, jednak pod tą maską stanowczości i zdecydowania kryje się przygnębiona, krucha istota, wymagająca miłości i zrozumienia. Batman jest pierwszym mężczyzną w życiu dziewczyny, który nie tylko wzbudził jej zainteresowanie, ale przede wszystkim wykazał się empatią względem niej, ponieważ – podobnie jak Selina – nie miał w życiu oparcia ze strony rodziny i bliskich. Ich relacja przez cały film przypomina emocjonalną sinusoidę, a kiedy wszystkie elementy, zwiastujące ostateczną ugodę między nimi, zintegrują się w całość, następujące po tym, pewne dramatyczne wydarzenie zniweczy plany niedoszłych kochanków.

 Batman 2022 - Zoe Kravitz

Selina ucieka z Gotham City, a swoją decyzję tłumaczy kategorycznym stwierdzeniem, że miasta nie da się już ocalić. Jedyne, co jej pozostało, to żal spowodowany opuszczeniem Człowieka-Nietoperza i większa świadomość nieuczciwości, jaka osadziła się na zdezelowanej drabinie społecznej – skorumpowani urzędnicy zawsze dopną swego i umkną organom sprawiedliwości, natomiast osoby ciężko i etycznie walczące o godne życie, będą przez nich spychane na najgorszy margines.

Bibliografia:

Gardner C., „Batman”, Warszawa 1990;

Gardner C., „Powrót Batmana”, Warszawa 1992;

O’Neil D., „Mroczny rycerz”, Warszawa 2008.

Udostępnij artykuł: “Dziewczyny Batmana – 8 zjawiskowych kobiet” swoim znajomym.

Avatar photo

Aleksander Biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna oraz Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Przenosi wybrane filmy na grunt muzyczny. Regularnie publikuje artykuły dla portali Plaster Łódzki i Kinomisja Pulp Zine. W kinie najbardziej ceni jego żeński element, a "Kobieta z wydm" Hiroshiego Teshigahary to dla niego wyznacznik obrazu doskonałego.