10 polskich dokumentalistów godnych Twojej uwagi
Polskie kino dokumentalne ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów. Poznaj teraz naszą listę najlepszych rodzimych dokumentalistów i ich osiągnięć.
Najlepsi reżyserzy. Sprawdź teraz biografie reżyserów filmowych, analizy twórczości, najlepsze filmy.
Polskie kino dokumentalne ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów. Poznaj teraz naszą listę najlepszych rodzimych dokumentalistów i ich osiągnięć.
Mike Nichols to reżyser takich klasyków, jak „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Absolwent” czy „Bliżej”. Realizował nieprzeciętne fabuły i odkrywał wielkie talenty.
Charlie Chaplin uwielbiał kobiety i często angażował się w skandaliczne romanse. Miał cztery żony i dziesięcioro dzieci. Oto osobisty portret Charliego-kochanka.
Wojtek Smarzowski nieustannie porusza się w obrębie ciemnej problematyki. Interesuje go zło, ale nie tylko to uniwersalne, reżyser analizuje nasze małe polskie piekło.
Akira Kurosawa to geniusz japońskiego kina, który potrafił przełożyć japońską kulturę na język zrozumiały dla widzów całego świata. Jego filmy należą do arcydzieł.
Carlos Saura to reżyser, który w swoich filmach oddaje ducha Hiszpanii – z jej wspaniałą kulturą, sztuką i folklorem, ale też z piętnem konkwisty i patriarchatu.
Czołowe polskie reżyserki tworzą filmy wybitne i poruszające. To przedstawicielki polskiego kina, które udowadniają, że X Muza jest kobietą.
Reżyserki filmowe stanowią niestety mniejszość wśród przedstawicieli tej profesji. Kino kobiet to tymczasem wybitne nazwiska, które zasługują na szczególne uznanie.
Michelangelo Antonioni wprowadził kino na nowe tory. Zdekonstruował filmową narrację, by zająć się tajemnicą świata i jej wrażliwego medium, czyli kobiety.
Najlepsi reżyserzy uczynili z kina sztukę. Ich dzieła to pozycje klasyczne, które na trwałe wpisały się w historię kultury. Oto 20 najbardziej znanych reżyserów.
Billy Wilder to reżyser, który osiągnął doskonałość w różnych gatunkach. Zrealizował bowiem zarówno „Bulwar Zachodzącego Słońca”, jak i film „Pół żartem, pół serio”.
Orson Welles, twórca słynnego filmu „Obywatel Kane”, to reżyser, którego Fabryka Snów wyniosła na szczyt, a następnie bezlitośnie strąciła z piedestału.