Top 20 – najlepsi reżyserzy filmowi

Na naszej liście najlepszych reżyserów znaleźli się przedstawiciele wielu kinematografii, wielcy twórcy kina amerykańskiego, skandynawskiego czy francuskiego. To oni wyznaczyli kanon, ale też przekraczali jego granice. Nade wszystko zaś potrafili opowiedzieć świat i człowieka, poruszając najgłębsze emocje odbiorcy.

Najlepsi reżyserzy filmowi

1.Charlie Chaplin

Najlepsi reżyserzy - Charlie Chaplin

Charlie Chaplin, fot. P.D. Jankens

Charlie Chaplin to niewątpliwie mistrz kina niemego i jego naczelnego gatunku, czyli komedii. Nikt tak jak reżyser Dyktatora nie doprowadził do perfekcji atrybutów „Wielkiej Niemoty”. Strój, mimika, umiejętność jednoczesnego wprawiania widza w stan rozbawienia i wzruszenia to znaki rozpoznawcze twórczości Chaplina. Do jego najdoskonalszych filmów należą Gorączka złota, Światła wielkiego miasta czy Brzdąc.

2. Siergiej Eisenstein

Top reżyserzy Siergiej Eisenstein

Siergiej Eisenstein

Siergiej Eisenstein to wielki reżyser rosyjskiego kina. Jemu zawdzięczamy dokonania w dziedzinie montażu, a dokładnie zjawisko montażu skojarzeniowego. Eisenstein był prawdziwym geniuszem filmowym, stworzył dzieła wielkie pod względem formalnym oraz ideowym. Sztandarowym filmem tego twórcy jest słynny Pancernik Potiomkin. Ponadto Eisenstein wyreżyserował też Październik oraz Iwana Groźnego.

3. David Wark Griffith

Znani reżyserzy - David Wark Grifffith

David Wark Griffith,

David Wark Griffith – amerykański reżyser należący do pionierów kinematografii w USA – niewątpliwie zasługuje na wysoką pozycję wśród wielkich twórców kina. To on uczynił z filmu fabularną opowieść. Dzieła Griffitha posiadają prawdziwie epicki rozmach, jak np. Narodziny narodu czy Nietolerancja. Amerykański reżyser do perfekcji doprowadził również formułę melodramatu. Takie filmy, jak Złamana lilia czy Męczennica miłości z Lillian Gish należą do klasyki tego gatunku.

4. Fritz Lang

Znani reżyserzy filmowi - Fritz Lang

Fritz Lang

Fritz Lang to przedstawiciel niemieckiego ekspresjonizmu, kierunku, który wywarł duży wpływ na rozwój kina, zwłaszcza estetyki noir. Jego sztandarowe dzieło to Zmęczona śmierć. Metafizyczne przesłanie, zdeformowana przestrzeń, mroczne pejzaże stanowią znaki rozpoznawcze Fritza Langa. Reżyser był też jednym z prekursorów kina science-fiction jako autor Metropolis.

5. Orson Welles

Reżyserzy filmowi - Orson Welles

Orson Welles, fot. Carl Van Vechten

Orson Welles to z kolei autor filmu uchodzącego za najdoskonalsze dzieło w historii kina, czyli Obywatela Kane. Oparta na faktach historia kariery wielkiego magnata prasowego została zrealizowana przez amerykańskiego reżysera z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Świetna gra aktorska, umiejętność prowadzenia narracji i mistrzowskie wykorzystanie zabiegu retrospekcji to tylko niektóre zalety kina Wellesa.

6. Federico Fellini

Reżyserowie - Fellini

Federico Fellini

Federico Fellini – włoski mistrz kina – stworzył dzieła epokowe, jak La Strada, Dolce Vita czy Osiem i pół. W tych wielowarstwowych filmach dotykał problemów uniwersalnych: miłości, śmierci, sensu życia i przeznaczenia. Fellini sięgał po rozbudowane metafory, z których naczelną jest leit-motiv teatru mundi. Reżyser lubił podkreślać swoje autorstwo w kreowaniu filmowych wizji, co widać w tytułach jego obrazów, np. Fellini – Rzym.

7. Luis Buñuel

Top 20 reżyserów - Luis Bunuel

Luis Bunuel

Luis Buñuel to autor słynnych surrealistycznych dzieł takich, jak Pies andaluzyjski i Złoty wiek. To także reżyser piętnujący wady mieszczaństwa i elit w filmach Anioł zagłady czy Dyskretny urok burżuazji. Buñuel uchodził za skandalistę, nie wahał się bowiem w swoich obrazach naruszać obyczajowego tabu i sięgać po problematykę erotyczną, dostrzegając jej mroczną stronę. Najlepszą ilustrację tej tendencji stanowią filmy Piękność dnia czy Mroczny przedmiot pożądania.

8. Ingmar Bergman

Najlepszy reżyser Ingmar Bergman

Ingmar Bergman, fot. Lindberg Foto

Ingmar Bergman to reżyser, bez którego trudno sobie wyobrazić kino skandynawskie. Jego dzieła, nawiązujące do starej tradycji szwedzkiej szkoły filmowej, są wyraźnie nasycone ikonologią północy; przeważają w nich rozległe melancholijne pejzaże, spokój i metafizyczna aura. Spod ręki Bergmana wyszły tak wielkie filmy, jak  Siódma pieczęć, Tam, gdzie rosną poziomki czy Szepty i krzyki. We wszystkich reżyser dotykał zagadnienia miłości, śmierci i ludzkiego przeznaczenia.

9. Alfred Hitchcock

Najlepsi reżyserowie - Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock, fot. Fred Palumbo

Alfred Hitchcock – wielki mistrz dreszczowca – nie ma sobie równych w budowaniu atmosfery narastającej grozy. Suspens, bardzo długie ujęcia, symboliczne znaczenie rekwizytu to znaki rozpoznawcze metody reżysera. Do najlepszych dzieł Hitchcocka zalicza się między innymi Rebekę, Psychozę i Północ, północny zachód. Dla reżysera pracowały takie gwiazdy, jak np. Grace Kelly czy Joan Fontaine.

10.Billy Wilder

Wybitni reżyserzy - Billy Wilder

Billy Wilder, fot. Christoph Waghubinger

Billy Wilder zasłynął przede wszystkim jako niezrównany reżyser komedii. Do swoich filmów angażował największe gwiazdy, jak Marilyn Monroe (Pół żartem, pół serio, Słomiany wdowiec) i Audrey Hepburn (Sabrina). Co ciekawe, Wilder świetnie odnajdywał się również w dramacie, nakręcił bowiem słynny Bulwar Zachodzącego Słońca.

11.Jean-Luc Godard

Ranking reżyserów - Jean Luc Godard

Jean-Luc Godard, fot. Gary Stevens

Jean-Luc Godard to wielki artysta francuskiego kina. Reżyser był przedstawicielem Nowej Fali. W swoich dziełach nawiązywał do filozofii egzystencjalnej, a przede wszystkim do literatury, która na prawach cytatu czy aluzji pojawia się w każdym jego obrazie. W warstwie technicznej Godard nieustannie eksperymentował i mieszał porządki. Jego ważniejsze filmy to Do utraty tchu, Pogarda czy Pasja. W 2010 roku reżyser został nagrodzony honorową nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej.

12.Michelangelo Antonioni

Lista reżyserów - Michalangelo Antonioni

Michalangelo Antonioni, fot. Heinz Trenczak

Michelangelo Antonioni to klasyk włoskiej kinematografii. Jego filmy stanowią wyraźną grę z pojęciem filmowego gatunku, a także ludzkiego dążenia do wyjaśniania świata za pomocą prostych reguł. Słynna trylogia Antonioniego z Moniką VittiPrzygoda, Noc i Zaćmienie, a także inne filmy reżysera, jak np. Powiększenie stanowią destrukcję klasycznego wzorca rozwiązywania zagadki. U Antonioniego nic się nie wyjaśnia, a kamera zamiast dawać widzowi przywilej dotarcia do prawdy, rejestruje przypadkowe zdarzenia i szczegóły.

13. Carlos Saura

reżyserzy hiszpańscy - Carlos Saura

Carlos Saura, fot. 2010 r.

Carlos Saura to najwybitniejszy hiszpański reżyser. W swojej twórczości nawiązuje do dzieł Luisa Buñuela, hiszpańskiej literatury i malarstwa Francisco Goyi. W filmach Saury niezwykle istotną funkcję pełnią również motywy baletowe, wykonywane przez parę tancerzy: Cristinę Hojos i Antonio Gadesa, jak np. w Krwawych godach. Do najważniejszych filmów reżysera zalicza się Ogród rozkoszy, Nakarmić kruki czy Elizo, moje życie.

14. Stanley Kubrick

Najlepszy reżyser - Stanley Kubrick

Stanley Kubrick, fot. Stanley Kubrick

Stanley Kubrick to amerykański reżyser, który do historii kinematografii przeszedł jako autor takich filmów, jak np. 2001: Odyseja kosmiczna, Lśnienie czy Mechaniczna pomarańcza. Wszystkie dzieła Kubricka przenika filozoficzna refleksja nad ludzką kondycją i miejscem człowieka w świecie. Reżyser często łamał reguły gatunkowe, tworząc dzieła postmodernistyczne, uchodzące za kontrowersyjne i wzbudzające w odbiorcach skrajne emocje.

15. Akira Kurosawa

Wielcy reżyserzy Akira Kurosawa

Akira Kurosawa

Akira Kurosawa – najsłynniejszy japoński reżyser, który zasłynął z oryginalnej adaptacji twórczości Williama Szekspira. Do najbardziej znanych należą Tron we krwi (na podstawie Makbeta), Zły śpi spokojnie (adaptacja Hamleta) i Ran (Król Lear). Kurosawa przetwarzał w swoich filmach również inne dzieła zachodnie, jak np. Gwiezdne wojny (Ukryta forteca) czy Siedmiu wspaniałych (Siedmiu samurajów). Wybitnym filmem Kurosawy był również Rashōmon.

16. John Huston

Top reżyserzy John Huston

John Huston w filmie Chinatown R. Polańskiego

John Huston to jeden z czołowych twórców kina noir. Jego dzieła przenika zatem mroczna atmosfera, wydarzenia często rozgrywają się nocą, a kobiece bohaterki to najczęściej piękne i zwodnicze femme fatale. Najsłynniejsze dzieła Hustona zrealizowane w tym nurcie to Sokół maltański i Asfaltowa dżungla. Reżyser nakręcił również jeden z najwybitniejszych filmów, w jakich zagrała Marilyn Monroe, czyli Skłóceni z życiem.

17. Ernst Lubitsch

Reżyserzy filmowi Ernst Lubitsch

Ernst Lubitsch

Ernst Lubitsch to autor świetnych komedii, których fabuła najczęściej koncentruje się wokół wątku erotycznego. Historycy kina ukuli nawet pochodzące od nazwiska reżysera określenie „Lubitsch Touch”, oznaczające stylistykę nawiązującą do dzieł tego artysty. Do ważniejszych filmów Lubitscha można zaliczyć Złote sidła, Eskapadę z Marleną Dietrich czy Ninoczkę z Gretą Garbo. Co ciekawe, reżyser wylansował również inną wielką gwiazdę epoki kina niemego – Polę Negri.

18. Woody Allen

Woody Allen najlepsi reżyserzy

Woody Allen, fot. Colin Swan

Woody Allen to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Twórca poświęcił się jednemu gatunkowi – komedii o specyficznym typie humoru, bazującym na absurdzie oraz odniesieniach filozoficznych i literackich. Głównym bohaterem jego filmów jest najczęściej neurotyk mieszkający w dużej metropolii, który próbuje poradzić sobie z własnymi fobiami. Pierwszym dużym sukcesem Allena był film Annie Hall, potem zrealizował zaś między innymi Hannę i jej siostry, Cienie we mgle czy Wszystko gra.

19. Martin Scorsese

Najlepsi reżyserzy Martin Scorsese

Martin Scorsese, fot. David Shankbone

Martin Scorsese to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców kina. Począwszy od świetnego Taksówkarza z Robertem De Niro w roli głównej przez Ostatnie kuszenie Chrystusa do całkiem niedawnych obrazów, jak np. Wyspa tajemnic z Leonardem Di Caprio reżyser prezentuje niezwykle wysoki poziom swoich filmowych obrazów, charakteryzujących się pogłębionym portretem psychologicznym postaci, ciemnym nastrojem i złożonym przekazem.

20. Quentin Tarantino

Znani reżyserzy Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino stał się już niemal klasykiem filmowego postmodernizmu. Reżyser osiągnął doskonałość w pastiszu i parodii tradycyjnych gatunków i konwencji filmowych. Można tu wymienić np. grę z kinem gangsterskim w Pulp Fiction, sensacyjnym w Kill Bill, z filmem wojennym (Bękarty wojny) czy westernem (Django). Tarantino sięga do kultury masowej, demaskując tkwiące w niej mity i uprzedzenia, zwłaszcza rasizm.

Udostępnij “Top 20 – najlepsi reżyserzy filmowi” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.