Top 25 – filmy o wampirach

Filmy o wampirach to bardzo popularna odmiana horroru o długiej tradycji. Historie o krwiożerczych potworach kino zaczerpnęło z literatury i opowieści ludowych. Na wielkim ekranie po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w latach 20., kiedy horror dopiero kształtował swoje cechy gatunkowe. Nurtem, który szczególnie upodobał sobie mroczne opowieści grozy, był niemiecki ekspresjonizm. To Friedrich Wilhelm Murnau jako pierwszy zdecydował się zekranizować głośną powieść Brama Stokera pt. Dracula.

Wampir to, według tradycji ludowej, postać związana z siłami zła. Monstrum żywi się ludzką krwią, sypia w trumnie i lęka się dziennego światła. Opowieści o wampirach eksponują rozmaite cechy tych potworów, odsłaniając tym samym prawdę o naszych ukrytych lękach, zwłaszcza związanych z erotyką, krwią i pochodzeniem zła.

Filmy o wampirach tradycyjnie odzwierciedlały lęki seksualne, ponieważ krew, którą żywi się potwór, jest siedliskiem genów przekazywanych w akcie erotycznym. Z tego powodu wampir atakował przede wszystkim piękne młode kobiety. Co ciekawe wraz z pojawieniem się chorób przenoszonych przez krew, jak np. wirus HIV, wampiryzm stał się w kinie rodzajem groźnej epidemii. W filmach o wampirach można również zaobserwować ewolucję w postrzeganiu źródła zła, którego metaforę stanowi monstrum. O ile we wczesnych produkcjach wampir przybywa do Europy czy szerzej świata Zachodu z zewnątrz, o tyle w późniejszych filmach – zło mieszka już w samym centrum naszej cywilizacji.

Najlepsze filmy o wampirach

1. Nosferatu. Symfonia grozy (1922) – reż. Friedrich Wilhelm Murnau

Filmy o wampirch - Nosferatu

Słynny Nosferatu na podstawie powieści Brama Stokera, pt. Dracula, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów wampira w naszej kulturze. Dzieło opowiada historię krwiożerczego potwora ukrywającego się pod postacią rumuńskiego księcia. Film Friedricha Wilhelma Murnaua nie jest klasycznym horrorem, w latach 20. XX stulecia gatunek ten w pełni się jeszcze bowiem nie ukształtował. Należący do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu utwór to już film kultowy, który wpłynął zarówno na późniejsze wizerunki wampirów, jak i wyznaczył drogę rozwoju kina grozy. W głównej roli wystąpił fenomenalny Max Schreck.

2. Dracula (1992) – reż. Francis Ford Coppola

Film o wampirach - Dracula

Nagrodzony trzema Oscarami Dracula F. F. Coppoli, ze wspaniałą muzyką Wojciecha Kilara, to monumentalne dzieło, będące kolejną ekranizacją powieści Stokera. Vlad Dracula (Gary Oldman) jako rumuński arystokrata przyjeżdża do Londynu, by odszukać utraconą przed laty ukochaną. Partnerkę głównego bohatera zagrała Winona Ryder.

3. Cień wampira (Shadow of the Vampire, 2000) – reż. E. Elias Merhige

Wampiry film - Cień wampira

Cień wampira to bardzo ciekawe dzieło, opiera się bowiem na historii powstawania filmu Nosferatu. Symfonia grozy. Oto niemiecki reżyser, Friedrich Wilhelm Murnau (John Malkovich), postanawia zaangażować do swojego obrazu iście przerażającą postać, Maxa Schrecka (Willem Defoe), który okazuje się prawdziwym wcieleniem krwiożerczego potwora. Wkrótce granice pomiędzy filmem a koszmarną rzeczywistością ulegną zatarciu.

4. Zagadka nieśmiertelności (The Hunger, 1983) – reż. Tony Scott

Wampiry filmy - Zagadka nieśmiertelności

Zagadka nieśmiertelności powstała na podstawie powieści Whitleya Striebera. Główną bohaterką filmu jest piękna wampirzyca Miriam (Catherine Deneuve), która aby zachować wieczną młodość, odżywia się krwią swoich kolejnych kochanków. Praktyki te powodują jednak, że mężczyźni szybko się starzeją, a ona jest skazana na ciągłe poszukiwanie miłości. Gdy podobny los dotyka jej kolejnego ukochanego, Johna (David Bowie), oboje postanawiają znaleźć cudowne remedium na ten problem. Decydują się skorzystać z pomocy doktor Sarah Roberts (Susan Sarandon), która prowadzi prace nad eliksirem młodości.

5. Wywiad z wampirem (Interview with the Vamire: The Vampire Chronicles, 1994) – reż. Neil Jordan

Wampir film - Wywiad z wampirem

Wywiad z wampirem to świetny film, w którym Neil Jordan jawnie gra z konwencją gatunku. Nagrodzone dwoma Oscarami dzieło opowiada historię mężczyzny, Louisa (Brad Pitt) który przeżywa psychiczne katusze po śmierci żony. Jedynym ratunkiem przed cierpieniem okazuje się dla niego przemiana w wampira, zaoferowana przez cynicznego krwiopijcę Lestata (Tom Cruise). Po dwustu latach licznych przygód w nowym wcieleniu, Louis udziela wywiadu dziennikarzowi znanego radia (Christian Slater), w którym wyjawia najbardziej mroczne tajemnice.

6. Saga Zmierzch (Twilight, 2008) – reż. Catherine Hardwicke

Najlepsze filmy o wampirach - Zmierzch

Zmierzch (2008) oraz kolejne części cyklu: Księżyc w nowiu (2009), Zaćmienie (2010), Przed świtem: część 1 (2011) oraz Przed świtem: część 2 (2012) to ekranizacje popularnej sagi autorstwa Stephenie Mayer. To historia zakazanej miłości pięknej dziewczyny i przystojnego wampira. Bella (Kristen Stewart) jest nastolatką, która przeprowadza się wraz z ojcem do małego miasteczka. Wkrótce zakochuje się w tajemniczym Edwardzie Cullenie (Robert Pattison), wampirze, który jednak wraz ze swoim klanem powstrzymuje się od spożywania ludzkiej krwi. Paradoksalnie największym zagrożeniem dla tego związku okazują się przedstawiciele wampirów z wrogiego obozu.

7. Hotel Transylwania (2012) – reż. Genndy Tartakovsky

Fajne filmy o wampirach - Hotel Transylwania

Hotel Transylwania to propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Hrabia Dracula prowadzi ośrodek noclegowy dla potworów rozmaitej maści. Gdy jego ukochana córka wchodzi w trudny wiek (kończy 118 lat), zaczyna się buntować przeciwko zasadom panującym w jej świecie i postanawia je złamać. Zaprzyjaźnia się z ludzkim chłopcem, a następnie zaprasza go do swojego domu.

8. Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn, 1996) – reż. Robert Rodriguez

Komedie o wampirach - Od zmierzchu do świtu

Seth (George Clooney) i Richard Gecko (Quentin Tarantino) to dwaj bracia, którzy zajmują się napadami, a nawet mają na swoim koncie morderstwa. Podczas ucieczki przed policją biorą zakładników: pastora (Harvey Keitel) i jego dorastających synów. Wspólnie docierają do Meksyku, gdzie zatrzymują się w tajemniczym klubie Titty Twister. Nie mają świadomości, że po północy miejsce to opanowują wampiry.

9. Pragnienie (Bak-jwi, 2009) – reż. Chan-wook Park

Japońskie filmy o wampirach - Pragnienie

Pragnienie to mroczny japoński film opowiadający o księdzu, który podczas pracy w Afryce ulega zakażeniu groźnym wirusem. Poważny stan chorego wymaga transfuzji krwi. W trakcie tego zabiegu duchowny zaraża się wampiryzmem. Po powrocie do kraju ksiądz staje się obiektem powszechnego zainteresowania: ludzie widzą w nim obdarzonego ponadnaturalnymi mocami uzdrowiciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w bohaterze budzi się nieznana erotyczna żądza względem żony przyjaciela. W rolach głównych wystąpili Kang-ho-Song i Ok-bin Kim.

10. Blade: Wieczny łowca (1998) – reż. Stephen Norrington

Filmy wampiry horrory - Blade

Tytułowy Blade to pół-człowiek, pół-wampir. Co więcej, jego powikłana tożsamość jest związana z jego powołaniem, które polega na unicestwianiu zagrażających ludziom krwiożerczych potworów. W ten sposób Blade chce dokonać zemsty za zainfekowanie jego matki wampiryzmem i wyłączenie go z populacji człowieka. W roli głównej wystąpił Wesley Snipes.

11. Mroczne cienie (Dark Shadows, 2012) – reż. Tim Burton

Filmy o wampirach i miłości - Dark Shadows

Pod koniec osiemnastego wieku przystojny i zamożny Barnabas Colinwood (Johnny Depp) prowadzi bujne życie towarzyskie i erotyczne. Pewnego dnia nieopatrznie uwodzi i porzuca Angelikę Brouchard (Eva Green). Okazuje się, że kobieta jest czarownicą i w akcie zemsty za złamane serce rzuca na mężczyznę klątwę: zamienia go w wampira i grzebie żywcem. Po dwustu latach Barnabas budzi się jednak ze śmiertelnego snu.

12. Straceni chłopcy (The Lost Boys, 1987) – reż. Joel Schumacher

Horror wampiry - Straceni chłopcy

Straceni chłopcy to klasyczna opowieść o miasteczku terroryzowanym przez wampiry. Dwóch nastoletnich braci osiedla się wraz z matką w Santa Carla. Młodszy z nich szybko zaprzyjaźnia się z paczką chłopaków interesujących się historiami o wampirach. Kiedy jego starszy brat zostaje zaatakowany przez miejscowych krwiopijców i sam staje się jednym z nich, bohater zwraca się do kolegów o pomoc. W rolach głównych wystąpili Corey Haim i Jason Patric.

13. Underworld (2003) – reż. Len Wiseman

Filmy o wampirach i wilkołakach - Underworld

Underworld przedstawia rywalizację dwóch wrogich klanów: Wampirów i Lykanów (wilkołaków). Przedstawicielką tego pierwszego jest piękna Selena (Kate Beckinsale). Kobieta zostaje wyznaczona do specjalnej misji: ma odebrać Michaelowi Corvinowi (Scott Speedman) cenny przedmiot odgrywający kluczową rolę w wojnie.

14. Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive, 2013) – reż. Jim Jarmush

Romantyczne filmy o wampirach - Tylko kochankowie przeżyją

Jim Jarmush, jeden z najciekawszych reżyserów amerykańskiego kina alternatywnego, nakręcił między innymi interesujący film o wampirach. Tylko kochankowie przeżyją to klimatyczna opowieść o krwiopijcach-dekadentach, którzy nie rozumieją współczesnego świata, dlatego chronią się w przestrzeni muzyki, literatury i sztuki. Główni bohaterowie to dojrzała para wampirów: ekscentryczny muzyk Adam (Tom Hiddleston) i jego partnerka Eva (Tilda Swinton), którzy po latach rozłąki, znowu postanawiają być razem. Wszystko jednak zmienia się, gdy odwiedza ich młodsza siostra wampirzycy, Ava (Mia Wasikowska).

15. Pozwól mi wejść (Let Me In, 2010) – reż. Matt Reeves

Dobry film o wampirach - Pozwól mi wejść

Owen (Kodi Smit-McPhee) to nastolatek, który cierpi z powodu rozwodu rodziców, a także bycia szkolną ofiarą. Jego życie odmienia się jednak, gdy poznaje Abby (Chloe Grace Moretz), nową sąsiadkę. Bohater wkrótce odkrywa, że jego przyjaciółka jest wampirzycą i ma coś wspólnego z serią tajemniczych morderstw w miasteczku.

16. Miasteczko Salem (Salem’s Lot, 2004) – reż. Mikael Salomon

Filmy z wampirami - Miasteczko Salem

Miasteczko Salem to film zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga. Głównym bohaterem horroru jest pisarz Ben Mears (Rob Lowe), który szuka natchnienia do nowej książki i w tym celu odwiedza miejsce, gdzie spędził dzieciństwo. W mieście pojawiają się również dwaj inni tajemniczy przybysze. Wkrótce w Salem wybucha tajemnicza epidemia niedokrwistości, a następnie okazuje się, że kolejne osoby znikają w tajemniczych okolicznościach.

17. 30 dni mroku (30 Days of Night, 2007) – reż. David Sale

Film z wampirami - 30 dni mroku

Akcja filmu 30 dni mroku rozgrywa się na Alasce, w miasteczku Barrow. Zimą, gdy przez miesiąc nie dociera tam światło słoneczne, mieszkańcy wyjeżdżają w inne rejony. Niektórzy muszą jednak pozostać, by zapewnić normalne funkcjonowanie miasta. Wśród nich jest szeryf Eben (Josh Hartnett) i jego żona Stella (Melissa George). Wkrótce okazuje się, że podczas panujących ciemności wampiry wyruszają na krwawe łowy.

18. Jestem legendą (I Am Legend, 2007) – reż. Francis Lawrence

Filmy o łowcach wampirów - Jestem legendą

Jestem legendą to postapokaliptyczny obraz świata zdziesiątkowanego przez śmiertelną epidemię. Nieznany wirus zamienia ludzi w wampiry. Szczęśliwie ocalały naukowiec, Robert Neville (Will Smith), próbuje przetrwać wraz ze swoim wiernym psem i jednocześnie opracować szczepionkę. W ciągu dnia zabija ukrywające się w opustoszałym Nowym Jorku bestie, a w nocy sam się przed nimi chowa.

19. Liga niezwykłych dżentelmenów (The League of Extraordinary Gentlemen, 2003) – reż. Stephen Norrington

Filmy o wampirach lista - Liga niezwykłych dźentelmenów

Liga niezwykłych dżentelmenów to kolejny film, w którym pojawia się motyw wampiryczny. Ta wyjątkowa tajemnicza organizacja składa się z niezwykle osobliwych postaci: odkrywcy kopalni króla Salomona (Sean Connery), wampirzycy Miny Harker (Peta Wilson), niewidzialnego człowieka (Tony Curran), agenta do zadań specjalnych, Dorian Gray (Stuart Townsend) i dr Jekylla (Jason Flemyng). Wspólnie z kapitanem Nemo (Naseeruddin Shah) drużyna wyrusza jego łodzią podwodną do Wenecji, gdzie straszny Fantom ma zamiar dokonać krwawego zamachu.

20. Doktor Sen (Doctor Sleep, 2019) – reż. Mike Flanagan

o wampirach filmy - Doktor Sen

Doktor Sen to kontynuacja fabuły słynnego Lśnienia. Głównym bohaterem filmu jest Dan Torrence (Ewan McGregor), syn opętanego Jacka. Teraz już jako dorosły mężczyzna musi borykać się ze swoimi wyjątkowymi telepatycznymi zdolnościami. Pewnego dnia na jego drodze staje Rose (Rebecca Ferguson), dziewczyna obdarowana podobną mocą. Dan, mając świadomość istnienia sekty Prawdziwy Węzeł, poszukującej do swoich obrzędów dzieci o nadprzyrodzonej naturze, chce ochronić przyjaciółkę przed grożącym jej niebezpieczeństwem.

21. O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu (A Girl Walks Home Alone at Night, 2014) – reż. Ana Lily Amirpour

Filmy o wampirzycach - O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu

Akcja filmu rozgrywa się w Iranie, w miasteczku Bad City. Miejsce to stanowi siedlisko zła – kwitnie tu przestępczość i panoszy się moralne zepsucie. Nocą mieszkańców atakuje wampirzyca w czadorze – (Sheila Vand). Pewnego dnia na jej drodze staje przystojny i uczciwy młody mężczyzna (Arash Marandi).

22. Vampire Hunter D: Żądza krwi (2000) – reż. Yoshiaki Kawajiri

Anime o wampirach - Vampire Hunter D

Vampire Hunter D to film z gatunku anime. Głównym bohaterem jest łowca wampirów, który sam posiada wampirze pochodzenie. D otrzymuje zlecenie od ojca dziewczyny porwanej przez krwiożerczego Meiera Linka. Ma uwolnić dziewczynę lub zadac jej śmierć. Wkrótce odkrywa jednak, że przedstawiona mu wersja wydarzeń nie jest do końca prawdziwa.

23. Van Helsing (2004) – reż. Stephen Sommers

Fajne horrory o wampirach - Van Helsing

Akcja filmu rozgrywa się w XIX stuleciu. Profesor Abraham Van Helsing (Hugh Jackman) to znany łowca potworów. Pewnego dnia otrzymuje on zlecenie z samego Watykanu, by unicestwić niebezpiecznego wampira mieszkającego w Transylwanii wraz ze swoimi krwiożerczymi partnerkami. Wyrusza on zatem na krańce Europy, gdzie przy pomocy pięknej Anny (Kate Beckinsale) zmierzy się z groźnym hrabią Drakulą (Richard Roxburgh).

24. Postrach nocy (Fright Night, 2011) – reż. Craig Gillespie

Horrory o wampirach - Postrach nocy

Nastolatek, Charlie Brewster (Anton Yelchin), zaczyna obserwować swojego nowego sąsiada Jerry’ego (Collin Farrell) i wkrótce dochodzi do wniosku, że przystojny i cieszący się niezwykłym powodzeniem u kobiet mężczyzna, naprawdę jest niebezpiecznym wampirem. A co najgorsze, fascynuje się nim nawet matka bohatera (Toni Collette).

25. Co robimy w ukryciu (What We Do in the Shadows, 2014) – reż. Jemaine Clement/Taika Waititi

Wampiry komedia - Co robimy w ukryciu

Co robimy w ukryciu to gatunkowa hybryda nakręcona w stylu paradokumentu. Dziennikarze chcą pokazać życie wampirów we współczesnym świecie i kręcą reportaż o kilku osobnikach mieszkających w stolicy Nowej Zelandii, Wellington. Dokument uwydatnia zabawne perypetie i problemy, z jakimi muszą się zmagać krwiopijcy w nowoczesnej rzeczywistości. Są to między innymi Vladislav (Jemaine Clement), Viago (Taika Waititi) i Anton (Rhys Darby).

Udostępnij “Top 25 – filmy o wampirach” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.