Top 5 – najlepsze filmy z Grace Kelly

Kariera filmowa pięknej i utalentowanej Grace Kelly, która w 1956 roku porzuciła Hollywood, by poślubić księcia Monako, Rainiera III, była wyjątkowo krótka. Reżyser Alfred Hitchcock wielokrotnie namawiał gwiazdę do powrotu na wielki ekran, jednak ta była zbyt pochłonięta pałacowymi obowiązkami. Na domiar tego, życie uwielbianej przez publiczność i poddanych blondwłosej arystokratki zakończył tragiczny wypadek samochodowy, któremu uległa w wieku 52 lat.

Jednakże, ku uciesze fanów, Grace Kelly pozostawiła po sobie niezapomniane role w wysoko cenionych produkcjach filmowych, dzięki którym jej gwiazda świeci niezmiennie do dziś. Oto tytuły, które każdy prawdziwy wielbiciel księżnej Monako powinien znać…

Najlepsze filmy z Grace Kelly

1. W samo południe (High Noon, 1952, reż. Fred Zinnemann)

Grace Kelly W samo południe

Obsypany nagrodami western Freda Zinnemanna był przełomem w karierze Grace Kelly, która wcześniej pracowała głównie jako modelka. Aktorka zagrała w nim drugoplanową rolę kwakierki i młodej żony szeryfa, Willa Kane’a (Gary Cooper).

W obliczu zagrożenia ze strony nadciągającej bandy kryminalistów tchórzliwi mieszkańcy pewnego amerykańskiego miasteczka zostawiają lokalnego stróża prawa bez jakiejkolwiek pomocy. Nierówna walka na śmierć i życie ma rozegrać się dokładnie wtedy, gdy zegar wybije południe. Młoda kobieta zmuszona jest podjąć trudną decyzję – stanąć do krwawego boju w obronie ukochanego, czy pozostać wierną zasadom swojej religii…

 

 

2. M jak morderstwo (Dial M for Murder, 1954, reż. Alfred Hitchcock)

Grace Kelly - M jak morderstwo

Przewrotne i trzymające w napięciu dzieło Alfreda Hitchcocka. Pierwszy film, przy którym mistrz suspensu zaprosił do współpracy Grace Kelly.

Margot Wendice (Kelly) jest bogatą żoną Tony’ego (Ray Milland) – byłej gwiazdy tenisa. Kiedy mężczyzna odkrywa niewierność swojej wybranki, wpada na pomysł odnowienia kontaktu z C. A. Swannem (Anthony Dawson) – kolegą ze studiów o niejasnej, kryminalnej przeszłości. Tony sprytem wymusza na swoim znajomym dokonanie zabójstwa Margot. Nieoczekiwanie, kiedy dochodzi do próby morderstwa, kobieta, w obronie własnej, śmiertelnie rani nożyczkami swojego oprawcę. Rozpoczyna się skomplikowane śledztwo, w którym główną podejrzaną o spowodowanie całego zajścia staje się Margot…

 

 

3. Okno na podwórze (Rear Window, 1954, reż. Alfred Hitchcock)

Okno na podwórze - Grace Kelly

Kto nie lubi podglądać swoich sąsiadów? W Oknie na podwórze Alfred Hitchcock ostrzega widzów, że pospolita ciekawość może być pierwszym stopniem do… morderstwa.

Fotograf Jeff (James Stewart) jest przykuty do wózka inwalidzkiego z powodu złamanej nogi. Dla zabicia czasu mężczyzna wygląda przez okno i przypatruje się mieszkańcom naprzeciwległej kamienicy (sięgając od czasu do czasu po lornetkę). Niesprawnego podglądacza regularnie odwiedza piękna i szykowna narzeczona, Lisa (Grace Kelly). Pewnego dnia Jeff zauważa tajemnicze zniknięcie sąsiadki i zaczyna podejrzewać jej męża o zbrodnię. Razem z ukochaną podejmuje więc próbę rozwikłania kryminalnej zagadki, przy okazji testując ich związek…

 

4. Dziewczyna z prowincji (The Country Girl, 1954, reż. George Seaton)

Dziewczyna z prowincji - Grace Kelly

Film, który w 1955 roku przyniósł Grace Kelly Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Chociaż prasa wielokrotnie zarzucała Amerykańskiej Akademii Filmowej, iż ta przy rozdawaniu nagród niesprawiedliwie pominęła wówczas występ Judy Garland w Narodzinach gwiazdy, przyszła księżna Monako dała w Dziewczynie z prowincji popis solidnego, dramatycznego aktorstwa.

Frank Elgin (Bing Crosby) jest byłą śpiewającą gwiazdą teatru, której karierę pogrzebała choroba alkoholowa. Mężczyzna marzy o powrocie na scenę, jednak nie do końca potrafi zerwać z przeszłością i ze swoim nałogiem. Chociaż reżyser sztuk teatralnych, Bernie Dodd (William Holden), ponagla Franka do wielkiego come backu, jedyną osobą, która w pełni rozumie i wspiera zranionego mężczyznę jest jego oddana żona, Georgie (Kelly).

 

5. Wyższe sfery (High Society, 1956, reż. Charles Walters)

Grace Kelly - filmy - Wyższe sfery

Musical komediowy, będący remakiem Filadelfijskiej opowieści (1940), którym Grace Kelly na zawsze pożegnała się z Hollywood. Na ekranie aktorka nosiła oryginalny pierścionek zaręczynowy, podarowany jej przez księcia Monako.

Piękna arystokratka, Tracy Lord (Kelly), wkrótce ma stanąć na ślubnym kobiercu z mało sympatycznym George’em Kittredge’em (John Lund). Na wesele do rezydencji pary zjeżdżają się niespodziewani goście: gwiazda muzyki jazzowej – Louis Armstrong (we własnej osobie), były mąż kobiety (Bing Crosby) oraz para wścibskich dziennikarzy (Frank Sinatra i Celeste Holm). Czy splot zabawnych wydarzeń zachwieje planem ślubnej uroczystości?

 

Udostępnij “Top 5 – najlepsze filmy z Grace Kelly” swoim znajomym.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)