10 najbardziej wzruszających filmów świątecznych

Te filmy o świętach weszły do klasyki kina. Pokazują magię Bożego Narodzenia i tkwiącą w nim siłę do wewnętrznej przemiany.

Filmy świąteczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ponieważ oddają wyjątkową atmosferę, która raz w roku może zagościć w naszych domach. Miłość, życzliwość, wybaczenie – to pojęcia, jakie kojarzą się nam z tym czasem. Wspaniały nastrój wzbogacają dodatkowo wszystkie bożonarodzeniowe tradycje, a więc wigilia, choinka, świąteczne ozdoby i obdarowywanie się prezentami. Warto czekać na ten okres, by móc delektować się wszystkimi jego urokami.

Filmy o świętach to zazwyczaj poruszające historie, które ukazują, jaką wagę przywiązujemy do Świąt Bożego Narodzenia i jak wielki w nich tkwi potencjał nadziei. To dziecięca wiara w Mikołaja, spełnienie marzeń, miłość, rodzinę i możliwość duchowej metamorfozy nawet najgorszego złoczyńcy. To przekonanie, że każdy z nas zasługuje na drugą szansę i dar od losu i że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego losu.

Świąteczne filmy bywają również opowieściami o spędzaniu Bożego Narodzenia w bardzo trudnych okolicznościach. Takie sytuacje przeżywają na przykład więźniowie, osoby bezdomne, rodziny rozdzielone przez rozmaite wypadki czy żołnierze na froncie walki. Warto zatem obejrzeć te obrazy, by w dowolnym momencie poczuć wyjątkowość tych chwil.

 

Wzruszające filmy świąteczne

1. Opowieść wigilijna (Scrooge) – Ronald Neame

10 wzruszających filmów świątecznych - Opowieść wigilijna

 

Opowieść wigilijna, piękna książka Charlesa Dickensa, doczekała się wielu ekranizacji. Jedną z nich był musical z 1970 roku w reżyserii Ronalda Naeme. Głównym bohaterem dzieła jest skąpy i zły właściciel sklepu, Scrooge (w tej roli Albert Finney), który w wigilijną noc dzięki wizycie duchów odbywa podróż w świat dzieciństwa i przechodzi głęboką przemianę.

 

2. To wspaniałe życie (It’s a Wonderful Life) – Frank Capra

Filmy o świętach - To wspaniałe życie

 

To wspaniałe życie Franka Capry z 1946 roku należy do klasyki kina. Ten świąteczny film przedstawia historię niejakiego George’a Baileya (James Stewart), który w bożonarodzeniowy wieczór postanawia popełnić samobójstwo. Nieoczekiwanie odwiedza go jednak anioł stróż, ukazując bohaterowi jego życie w zupełnie nowym świetle.

 

3. Gospoda świąteczna (Holidy Inn) – Mark Sandrich

Świąteczne filmy romantyczne - Gospoda świąteczna

 

Gospoda świąteczna z 1942 roku w reżyserii Marka Sandricha jest bardzo ciepłą świąteczną opowieścią o miłości i spełnianiu marzeń. Tytułowa gospoda to zajazd, który pragnie otworzyć jeden z bohaterów filmu, Jim (Bing Crosby). Lokal położony w bajkowej scenerii ma działać jedynie w święta. Jim pragnie, by w realizacji tego przedsięwzięcia pomogli mu dawni przyjaciele z zespołu muzycznego: Ted (Fred Astaire) i Lila (Virginia Dale). W filmie zagrała również Marjorie Reynolds.

4. Zmarli (The Dead) – John Huston

Swiąteczne filmy - Zmarli

 

Zmarli (1987) Johna Hustona to kolejny film o tematyce świątecznej. Obraz pokazuje spotkanie zaprzyjaźnionych Irlandczyków w noworoczny wieczór. Niecodzienna atmosfera prowokuje Grettę (Anjelica Huston) do wspomnień o pierwszej wielkiej miłości. W filmie zagrali między innymi Donald McCann i Dan O’Herlihy.

 

5. Żona biskupa (The Bishop’s Whife) – Henry Koster

Filmy o Bożym Narodzeniu - Żona biskupa

 

Żona biskupa (1947) to jeden z bardziej znanych filmów bożonarodzeniowych. Obraz wyreżyserował Henry Koster. W protestanckiego biskupa wcielił się David Niven, natomiast jego małżonkę zagrała Loretta Young. W Święta Bożego Narodzenia duchownego odwiedza boski posłaniec (w tej roli Cary Grant), który uświadamia mu, że służba Bogu polega na spełnianiu obowiązków wobec ludzi, często najbliższych.

6. Białe Boże Narodzenie (White Christmas) – Michael Curtiz

Filmy na święta - Białe Boże Narodzenie

 

Białe Boże Narodzenie to świetna komedia Michaela Curtiza z 1954 roku. Film przedstawia zabawne perypetie grupy artystów, którzy odbywają świąteczne tournee. W rolach głównych wystąpili Bing Crosby, Danny Kaye, Rosemary Clooney i Vera-Ellen.

 

7. Boże Narodzenie (Joyeux Noel) – Christian Carion

Najlepsze filmy świąteczne - Boże Narodzenie

 

Boże Narodzenie w reżyserii Christiana Cariona to film z 2005 roku, któremu za scenariusz posłużyły prawdziwe wydarzenia z I wojny światowej. Dzieło opowiada o jednym z wojennych epizodów, kiedy w 1914 roku żołnierze dwóch wrogich obozów: niemieckiego i francusko-angielskiego przerwali walkę, by wspólnie świętować Boże Narodzenie. W filmie wystąpili między innymi Diane Kruger, Benno Furmann, Guillaume Canet i Gary Lewis.

 

8. Czekając na cud (Noel) – Chazz Palminteri

Filmy bożonaodzeniowe - Czekając na cud

 

Czekając na cud (2004) w reżyserii Chazza Palminteriego to ciepła opowieść o magii Świąt Bożego Narodzenia. Historie kilku ludzi mieszkających na Manhattanie splatają się w wigilijną noc. Każdy z nich stawia czoło poważnym problemom i próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Film posiada iście gwiazdorską obsadę, w rolach głównych wystąpili bowiem Susan Sarandon, Robin Williams, Penelope Cruz, Paul Walker, Alan Arkin i Marcus Thomas.

 

9. Cud na 34. ulicy(Miracle on 34th Street) – Les Mayfield

Filmy o Mikołaju - Cud na 34 ulicy

 

Cud na 34. ulicy to niezwykle wzruszający obraz o świętach z 1994 roku. Reżyserem filmu jest Les Mayfield. Cud na 34. ulicy to opowieść o przywracaniu dziecięcej wiary w świętego Mikołaja i siłę marzeń. Oto zatrudniony w sklepie w roli Mikołaja mężczyzna (Richard Attenborough) utrzymuje, że jest prawdziwym świętym. Wkrótce okazuje się, że tajemniczy starszy pan naprawdę potrafi spełniać marzenia. W filmie zagrały między innymi Mara Wilson i Elizabeth Perkins.

10. Śnięty Mikołaj (The Santa Clause) – John Pasquin

Film o świętym Mikołaju - Śnięty Mikołaj

 

Śnięty Mikołaj (1994) Johna Pasquina jest filmem, który nie tylko bawi, ale też wzrusza. To klasyczna opowieść o tym, w jaki sposób święta potrafią zbliżyć ojca (Tim Allen) z synem (Eric Lloyd). Scott Calvin nie ma zbyt wiele czasu dla swojego dziecka z byłego już małżeństwa. Kiedy musi się nim zająć w święta, obaj nie pałają entuzjazmem. Jedna magiczna noc może jednak wiele zmienić w ich relacji.

 

Udostępnij “10 najbardziej wzruszających filmów świątecznych” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.