10 najlepszych świątecznych komedii

Nic nie wprawia w tak dobry nastrój jak solidna porcja śmiechu przy świątecznym stole. Warto zatem sięgnąć po sprawdzone komedie o świętach Bożego Narodzenia. Oto nasz ranking najśmieszniejszych filmów.

Święty Mikołaj, prezenty i choinka to świąteczny zestaw, który kojarzy nam się z magicznym czasem dzieciństwa. Do tego wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, wigilijny stół i opłatek stanowią celebrację rodzinnego ciepła, do jakiej tęsknimy przez cały rok. Jednocześnie Święta Bożego Narodzenia to czas beztroski i dobrego humoru, dlatego podczas odpoczynku uwielbiamy sięgać po komedie, najlepiej takie, które spodobają się wszystkim domownikom, a do tego opowiadają o Świętach.

Najlepsze świąteczne komedie pozwalają nam miło spędzić czas, odprężyć się, a jednocześnie spojrzeć z pewnym dystansem na towarzyszące przedświątecznym przygotowaniom zaaferowanie. Te filmy są jednocześnie zanurzone w magicznej czasoprzestrzeni kolędowania, świetlnych dekoracji i tradycyjnych pysznych potraw. Wszystko po to, by jeszcze mocniej poczuć urok i nadzieję Bożego Narodzenia.

Najlepsze świąteczne komedie

1. Kevin sam w domu (Home Alone) – Chris Columbus

10 najlepszych światecznych komedii

 

Kevin sam w domu to oczywiście klasyka kina świątecznego i trudno z tym dyskutować. Jedni Kevina kochają, inni mają go już dosyć, jednak film w reżyserii Chrisa Columbusa z 1990 roku cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Głównym bohaterem komedii jest rezolutny ośmiolatek (Macaulay Culkin), który przez przypadek zostaje zmuszony do samotnego spędzenia świąt. Na dodatek jego domem interesuje się grasująca w mieście szajka włamywaczy.

 

2. Kevin sam w Nowym Jorku (Home Alone 2: Lost in New York)

Świąteczne komedie - Kevin sam w Nowym Jorku

 

Kevin sam w Nowym Jorku to kontynuacja Kevina samego w domu. Świąteczna komedia powstała w 1992 roku. Tym razem odważny bohater musi stawić czoła samotnym świętom w wielkiej amerykańskiej metropolii. Co ciekawe, w tym popularnym filmie wystąpił przyszły prezydent USA, Donald Trump.

 

 

3. W krzywym zwierciadle: Witaj święty Mikołaju (Christmas Vacation) – Jeremiah S. Chechik

Filmy świąteczne - Witaj święty Mikołaju

 

Witaj święty Mikołaju (1989) to świetna komedia z serii filmów o amerykańskiej rodzinie Griswoldów. Clark Griswold (Chevy Chase), szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, pragnie przygotować dla swojej rodziny niezapomniane święta. Jednak nic nie układa się po jego myśli. W filmie wystąpili między innymi Beverly D’Angelo, Johnny Galecki i Radny Quaid.

 

4. Ja cię kocham, a ty śpisz (While You Were Sleeping) – Jon Turteltaub

Komedie świąteczne - Ja cię kocham, a ty śpiszz

 

Ja cię kocham, a ty śpisz to niezwykle ciepła, romantyczna komedia z 1995 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Akcja filmu rozgrywa się w świątecznej scenerii. Lucy (w tej roli Sandra Bullock) darzy uczuciem nieznajomego mężczyznę, który codziennie kupuje bilet w metrze, gdzie dziewczyna pracuje jako kasjerka. Pewnego dnia, gdy wybranek kobiety wpada pod pociąg, Lucy ratuje mu życie. Mężczyzna zapada w śpiączkę, a jego rodzina bierze dziewczynę za jego narzeczoną. W roli dwóch kandydatów do ręki Lucy wystąpili Peter Gallagher i Bill Pullman.

5. Nieoczekiwana zmiana miejsc (Trading Places) – John Landis

Świąteczne komedie romantyczne - Nieoczekiwana zmiana miejsc

 

Nieoczekiwana zmiana miejsc to zabawna i mądra świąteczna komedia z doborową obsadą. Reżyserem filmu z 1983 roku był John Landis, który sięgnął po znany motyw „król żebrakiem”. Dwaj milionerzy wpadają na pomysł społecznego eksperymentu – doprowadzają do zamiany miejsc pomiędzy zamożnym managerem (Dan Aykroyd) i lokalnym bezdomnym (w tej roli Eddie Murphy). Ci jednak wspólnie postanawiają się zemścić.

 

6. Family Man (The Family Man) – Brett Ratner

Filmy na święta - Family Man

 

Family Man to kolejny świąteczny przebój filmowy z motywem zamiany ról. Oto bowiem zamożny biznesmen prowadzący samotne życie w czasie Bożego Narodzenia budzi się jako zwyczajny zjadacz chleba, a na dodatek posiadający żonę i dzieci. W Jacka Campbella wcielił się Nicholas Cage. W roli jego ukochanej wystąpiła zaś Tea Leoni.

 

7. To właśnie miłość (Love Actually) – Richard Curtis

Filmy świąteczne ranking - To właśnie miłość

 

To właśnie miłość to typowa romantyczna komedia świąteczna z 2003 roku. Fabuła filmu obejmuje dziesięć różnych historii miłosnych, które rozgrywają się w okresie Bożego Narodzenia. Komedia posiada gwiazdorską obsadę, wystąpili tu między innymi Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson czy Laura Linney.

 

8. Przetrwać święta (Surviving Christmas) – Mike Mitchell

Film o świętach - Przetrwać święta

 

Przetrwać święta w reżyserii Mike Mitchella to zabawny i wzruszający film komediowy, który podkreśla, że święta to czas, gdy rodzina znaczy więcej niż największe sukcesy zawodowe i finansowe. Drew Latham (Ben Affleck) wydaje się spełnionym i szczęśliwym mężczyzną – na koncie posiada miliony i może sobie pozwolić na wszystko, czego zapragnie. Jest jednak coś, czego mu brakuje – to rodzina, której brak staje się dla niego szczególnie uciążliwy w święta. Postanawia więc wrócić w rodzinne strony i zapłacić pewnej rodzinie, by na okres świąt udawała jego prawdziwych krewnych.

9. Zły Mikołaj (Bad Santa) – Terry Zwigoff

Film o Mikołaju - Zły Mikołaj

 

Zły Mikołaj (2003) Terry’ego Zwigoffa to zabawna historia o tym, w jaki sposób miłość może doprowadzić do przemiany nawet najbardziej zatwardziałego serca. Głównym bohaterem filmu jest niezbyt sympatyczny oszust (Billy Bob Thornton), który żyje z okradania galerii handlowych, wykorzystując do tego strój świętego Mikołaja. Spotkanie z małym chłopcem całkowicie odmieni jednak jego podejście do świata.

 

10. Holiday (The Holiday) – Nancy Meyers

Filmy o Świętach Bożego Narodzenia - Holiday

 

Holiday w reżyserii Nancy Meyers dostarcza widzom romantycznych uniesień. Bohaterkami świątecznej komedii są bowiem dwie atrakcyjne singielki, które w okresie Bożego Narodzenia postanawiają zamienić się domami. Nieśmiała Iris (Kate Winselet) z małego angielskiego miasteczka wprowadza się zatem do pięknej willi w Los Angeles. Natomiast Amanda (Cameron Diaz) ląduje na brytyjskiej, odciętej od świata prowincji. W filmie obok dwóch znakomitych aktorek pojawili się Jude Law i Jack Black.

 

Udostępnij “10 najlepszych świątecznych komedii” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.