10 najseksowniejszych aktorek przedwojennego kina – ranking

Przedwojenne kino stworzyło mit kobiety-wampa, czyli pięknej uwodzicielki, która potrafi doprowadzić do zguby każdego mężczyznę. Gwiazdy wpisujące się w ów model zyskały rangę ponadczasowych ikon stylu i kobiecości. Oto nasz ranking najseksowniejszych aktorek przedwojennego filmu.

Aktorki przedwojennego kina

1.Asta Nielsen

Najładniejsze aktorki - Asta Nielsen

Asta Nielsen

 

Asta Nielsen była pierwszą wielką aktorką kina niemego. Z pochodzenia Dunka, szybko podbiła serca publiczności nietuzinkową urodą i charakterystycznymi rolami. Najczęściej grywała kobiety odważne i otwarcie epatujące swoją seksualnością. W filmie Nad przepaścią (1910) Asta Nielsen wykonuje niezwykle zmysłowy taniec, w którym związuje swojego partnera lassem (w tej roli Robert Dinesen) i wabi go erotycznymi gestami. Aktorka często wcielała się w role artystek, które lekceważą społeczne konwenanse. W takich kreacjach pojawiła się np. w filmie Die arme Jenny (1912).

 

 

 

2. Theda Bara

Przedwojenne aktorki - Theda Bara

Theda Bara

Theda Bara to pierwsza w amerykańskim kinie kobieta-wamp. Sama nazwa pojęcia została ukuta właśnie dzięki jej rolom. Bara była prekursorką postaci pięknej „wampirzycy” oszałamiającej mężczyzn swoimi wdziękami, a następnie doprowadzającej ich do życiowej klęski. Grała zarówno wielkie heroiny, jak Kleopatra, Salome czy Julia, jak i kobiety współczesne. Jej pseudonim artystyczny stanowił anagram wyrażenia „Death Arab”, czyli „arabska śmierć”. W historii filmu zapisała się dzięki śmiałemu eksponowaniu ciała, zmysłowym ruchom i legendzie wykreowanej wokół jej rzekomo egzotycznego pochodzenia. Theda Bara zakończyła karierę w filmie na początku lat 20.

 

 

4.Clara Bow

Clara Bow - amerykańskie aktorki

Clara Bow, fot. Bain News Service

 

Clara Bow była niekwestionowaną gwiazdą amerykańskiego kina II dekady XX wieku. Przeszła do historii filmu jako seksbomba, bohaterka słynnego wówczas filmu Ona ma coś (1927) w reżyserii Clarence’a G. Badgera. Wcielała się w postaci uwodzicielskich kobiet w takich obrazach, jak np. Red Hair, Poskromienie flirciarki czy Lekcja miłości. Jej dobra passa dobiegła jednak końca wraz z przełomem dźwiękowym w kinie. Głos Clary Bow zupełnie nie spełnił oczekiwań widzów.

 

 

 

 

 

5. Louise Brooks

Aktorki Hollywood - Louise Brooks

Louise Brooks

 

Louise Brooks stworzyła z kolei bardzo ciekawy wizerunek aktorski, będący połączeniem wampa i flapperki, czyli uroczej „chłopczycy”. Zasłynęła z ról upadłych dziewcząt, które pod wpływem tragicznych życiowych wydarzeń zostają zmuszone do zarabiania na życie jako prostytutki, jak np. Puszka Pandory i Dziennik upadłej dziewczyny Georga Wilhelma Pabsta. Brooks kojarzy się nieodłącznie z prostymi, krótkimi włosami z charakterystyczną grzywką, uwodzicielskim spojrzeniem i sznurem długich pereł.

 

 

6. Pola Negri

Polskie aktorki - Pola Negri

Pola Negri, fot. Photoplay Magazine

 

Któż nie zna naszej dumy narodowej, czyli wspaniałej Poli Negri? To ona – Apolonia Chałupiec – w latach 20. była niekwestionowaną ikoną seksu, zarówno w kinie europejskim jak i hollywoodzkim. Aktorka zaczynała w polskiej wytwórni Sfinks, by przez sukcesy w niemieckich filmach Ernsta Lubitscha dotrzeć do Fabryki Snów. Tam podbiła serca Charliego Chaplina, a następnie Rudolfa Valentino. Zmysłowa Negri akcentowała swoje kocie instynkty, spacerując z tygrysem na smyczy. Do dziś pozostaje symbolem kinowego erotyzmu.

 

 

 

7. Gloria Swanson

Najpiękniejsze aktorki - Gloria Swanson

Gloria Swanson, fot. James Abbe, 1921 r.

Gloria Swanson była największą rywalką Poli Negri. Amerykańska prasa prześcigała się w relacjonowaniu ekscesów świadczących o ich wzajemnej niechęci. Co prawda, dziś wiemy, że prawdopodobnie konflikt obu gwiazd był sztucznie wykreowanym chwytem marketingowym, jednak Swanson niewątpliwie na polu zawodowym rywalizowała z Negri. Trzy razy nominowana do Oscara aktorka zapisała się w historii kina przede wszystkim jako bohaterka fabuł erotycznych. Do jej wyjątkowych kreacji należą te z filmów Manhandled i Stage Struck. Gloria Swanson słynęła z burzliwego życia osobistego, dość wspomnieć, że na ślubnym kobiercu stawała aż sześć razy.

 

 

 

8. Greta Garbo

Greta Garbo - aktorki Hollywood

Greta Garbo

Greta Garbo otwierała epokę drugiego pokolenia hollywoodzkich gwiazd, ale do dziś nie ma sobie równych w rolach nieszczęśliwych femme fatale. Piękna Szwedka, dostrzeżona przez Mauritza Stillera, przywiozła do Hollywood skandynawską melancholię, widoczną w jej powłóczystym spojrzeniu, mimice twarzy i nostalgicznych kreacjach. Stała się niezapomnianą Anną Kareniną, królową Krystyną i damą kameliową, gwiazdą melodramatów. Co ciekawe, w życiu prywatnym Grety Garbo próżno szukać wielkich skandali. Mimo głośnego romansu z Johnem Gilbertem, aktorka zdecydowała się spędzić życie samotnie. Wiele może również świadczyć o jej orientacji homoseksualnej.

 

 

9. Marlena Dietrich

Marlena Dietrich - aktorki Dietrich

Marlena Dietrich

Marlena Dietrich to gwiazda, której kariera sięga daleko poza okres przedwojenny, jednak już w latach 30. stała się jedną z najseksowniejszych kobiet ekranu. Wrotami do sukcesu okazał się film Błękitny Anioł, w którym aktorka zagrała fascynującą uwodzicielkę Lolę Lolę. Potem przyszły dzieła Maroko, Szanghaj-Ekspres czy Blond Venus. Dietrich wykreowała wizerunek kobiety silnej, pod wieloma względami niemal męskiej, otwarcie prezentującej swoje pragnienia. Miewała niezliczone romanse; na liście jej kochanków znaleźli się między innymi John Wayne, Jean Gabin czy Ernest Hemingway. Aktorka nie stroniła również od erotycznych przygód z kobietami.

 

 

10. Jean Harlow

Amerykańskie aktorki - Jean Harlow

Jean Harlow

 

Jean Harlow stała się pierwszą platynową blondynką w Hollywood. Uznaje się ją za pierwowzór Marilyn Monroe. Wizerunek ów przypieczętował film Franka Capry o znamiennym tytule Romans platynowej blondynki. Harlow, piękna dziewczyna o boskiej figurze i obfitym biuście, często występowała u boku Clarka Gable’a. Uwielbiała białe stroje. Zmarła w wieku zaledwie 26 lat, na skutek powikłań po ciężkiej infekcji.

 

 

 

Udostępnij “10 najseksowniejszych aktorek przedwojennego kina – ranking” swoim znajomym.

 

Literatura:

H. Hoffmann, B. Hoffmann, Leksykon gwiazd kina amerykańskiego, APF 2006 r.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.