„Jesienna dziewczyna” – filmowe spotkania w WDK w Rzeszowie

Jesienna dziewczyna - WDK Rzeszów

11 września odbyło się spotkanie filmowe poświęcone tej najbardziej jesiennej z gwiazd polskiego kina – Kalinie Jędrusik, która zawitała w progi Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gromadząc nie tylko fanów jesieni, Kaliny, polskich komedii, ale nade wszystko kinomanów.

Ta filmowa inicjatywa miała zdecydowanie nostalgię kina lat sześćdziesiątych, za sprawą filmu wieczoru – „Lekarstwo na miłość” Jana Batorego. Ta kultowa już komedia kryminalna z romansem w tle wciąż bawi, wciąż czaruje – jest bowiem uroczą i niezwykle przebojową pozycją w polskiej powojennej kinematografii. Warto wspomnieć, że owemu „lekarstwu”, mimo lat, przybywa coraz więcej fanów w różnym wieku.

Ideą powstania cyklu jest zwrócenie uwagi na role kobiet w polskim kinie. Jakich ról mogła spodziewać się aktorka, co jej oferowano, a co ostatecznie grała? Czy emploi to przyjaciel, czy wróg aktorki oraz, czy możliwe było wyjście poza własne ramy i ograniczenia?

Kalina Jędrusik - Jesienna dziewczyna

Kalina Jędrusik i wyjątkowy jubileusz

To Kalinowe święto odbyło się z wyjątkowej przyczyny, w tym roku mija bowiem 90 lat od urodzin i 30 od daty śmierci Kaliny. W klimat nie tylko tego filmu, ale i kina tamtych lat – produkcji, dzieł uchodzących już za klasykę, aktorek, sław, gwiazd i gwiazdeczek kina, wielkich karier i efemeryd ekranu – wprowadziły nas dwie wyjątkowe osoby: Katarzyna Wajda, filmograf z Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego oraz Karolina Marciszewska, dziennikarka filmowa, redaktorka programu „Deja vu- audycja filmowa” w rzeszowskim Radiu Centrum.

Podczas przedfilmowej dyskusji padło wiele interesujących kwestii dotyczących kariery filmowo-teatralno-piosenkarskiej Kaliny Jędrusik oraz wybrzmiało kilka anegdot zza kulis. Rozprawiliśmy się też z niektórymi plotkami czy legendami o naszej wspaniałej Artystce. Jednego jesteśmy pewni – dyskusja ta była i tak zdecydowanie zbyt krótka, by przybliżyć tę wielowymiarową kobietę, nietuzinkową aktorkę obdarzoną talentem tak komediowym, jak i dramatycznym, pięknym głosem i bezbrzeżnie smutnym spojrzeniem. Bowiem o Kalinie można długo… Polskie kino wciąż prowokuje wiele ciekawych pytań, które można zadać z perspektywy kobiet – gwiazd, muz, ikon.

Kalina Jędrusik WDK Rzeszów

„Jesienna dziewczyna” – projekt cykliczny

Projekt „Jesienna dziewczyna” rozpoczął przegląd gwiazd od tej najgłośniejszej — Kaliny Jędrusik. Stąd też nazwa dla cyklu i dla przywoływanych kolejnych dam polskiego ekranu, również dlatego, że spotkania odbywać będą się jesienią. W kolejnych edycjach przypominać będziemy sylwetki kolejnych niezapomnianych, bądź też Tych, które będziemy starać się przywołać z odmętów zapomnienia.

Radosną konkluzją jest fakt, że tamte filmy i ówczesne gwiazdy wciąż są magnesem przyciągającym widzów. Prawdziwe aktorstwo, talent, twórczy polot stanowią nieprzemijające wartości, które bronią się mimo upływu lat, a nawet – zyskują, ponieważ współczesnemu widzowi podoba się ta patyna. Sięganie po dawne produkcje filmowe to nie jest odgrzewany „kotlet”, to nadal porywające danie, zachwycające podniebienia rozsmakowanych kinomanów.

Składamy serdeczne podziękowania dla naszych patronów medialnych: PIK- Podkarpacki Informator Kulturalny, Deja vu- audycja filmowa oraz Oldcamera – wszystko o starym kinie. Dziękujemy, że głosiliście dobrą, filmową nowinę o „Jesiennej dziewczynie- spotkaniach z kinem kobiecym”.