Top 23 – filmy biograficzne

Filmy biograficzne to taki rodzaj kina fabularnego, który opowiada o życiu jakiejś sławnej lub wybitnej postaci. Ich bohaterami są zatem pisarze, malarze, naukowcy czy politycy. Historia może tu przybierać zróżnicowaną formę: może mianowicie przedstawiać całą biografię lub koncentrować się na jej wybranym fragmencie. Istotną cechą tego gatunku jest połączenie dwóch wątków dotyczących postaci: ukazuje się zarówno jej działalność publiczną, jak i życie prywatne. Bardzo często obecny jest również wątek miłosny.

Filmy biograficzne mogą wiernie oddawać prawdziwe wydarzenia lub jedynie inspirować się życiem danej postaci. W jednym i drugim wypadku kino to skupia się na jakimś znaczącym etapie historii, jej niezwykłym, wzruszającym lub szokującym przebiegu. Ze względu na specyfikę tego gatunku w centrum fabuły znajduje się konkretna postać, dlatego większość ciężaru powodzenia filmu bierze na siebie odtwórca głównej roli. Dzięki temu kino biograficzne daje aktorom duże możliwości do popisu.

W obrębie filmu biograficznego kolejną istotną sprawą jest odpowiednia charakteryzacja postaci. Upodobnienie aktora do pierwowzoru to prawdziwe wyzwanie. Efekty owej pracy często zaś przerastają najśmielsze oczekiwania i odtwórcy głównych ról niejednokrotnie stanowią idealną kopię swojego bohatera. A które filmy biograficzne warto zobaczyć? Te, które bawią, wzruszają i wzbudzają niekłamany podziw. Oto nasz ranking.

Najlepsze filmy biograficzne

1. Pasteur (The Story of Louis Pasteur, 1936) – William Dieterle

Filmy biograficzne - Pasteur

Pasteur to fascynująca biografia jednego z najbardziej wpływowych naukowców XIX wieku. Odkrycia francuskiego uczonego, a zwłaszcza opracowanie szczepionki przeciwko wściekliźnie, to jedne z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny. Film prezentuje niezwykle interesującą sylwetkę słynnego mikrobiologa – zarówno jako człowieka nauki, jak i osobowość. Główną rolę w filmie zagrał Paul Muni. Dzieło zostało nagrodzone trzema Oscarami za: najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszy scenariusz oraz najlepsze materiały oryginalne do scenariusza.

2. Życie Zoli (The Life of Emile Zola, 1937) – William Dieterle

Biograficzne filmy - Życie Zoli

Rok po filmie Pasteur William Dieterle nakręcił kolejną filmową biografię, tym razem biorąc na warsztat postać Emila Zoli, wielkiego pisarza naturalistycznego. W głównego bohatera wcielił się po raz kolejny Paul Muni. Film przedstawia interesującą sylwetkę literata, jego drogę do sławy, przyjaźń z Paulem Cezzanem oraz udział w głośnym procesie Dreyfusa. Również to dzieło Dieterlego zdobyło trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu.

3. Isadora (1968) – Karel Reisz

Top filmy biograficzne - Isadora

Isadora to nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film opowiadający o życiu legendarnej tancerki, Isadory Duncan. Artystka słynęła z niezależności i bezkompromisowego zachowania, a na scenie wylansowała zupełnie nowy rodzaj zmysłowego tańca. Jej burzliwe życie osobiste obfitowało w liczne romanse, ale też tragiczne wydarzenia, które odbiły dramatyczne piętno na jej psychice. Rolę Isadory zagrała Vanessa Redgrave.

4. Mahler (1976) – Ken Russell

Najlepsze filmy biograficzne - Mahler

Mahler to film biograficzny opowiadający o słynnym kompozytorze – Gustavie Mahlerze. Ramę czasową historii stanowi schyłek życia artysty, kiedy schorowany i skonfliktowany z żoną Almą, wspomina najważniejsze chwile swojego życia. Kompozytor wraca myślami do wydarzeń z dzieciństwa, ale też początków kariery i małżeństwa z Almą. Przed oczami artysty stają najbardziej traumatyczne wątki jego biografii. Główną rolę w filmie zagrał Robert Powell, w żonę Mahlera wcieliła się zaś Georgina Hale, której kreacja została wyróżniona Nagrodą BAFTA.

5. Czerwoni (Reds, 1981) – Warren Betty

Dobre filmy biograficzne - Czerwoni

Reds to głośny film Warrena Betty prezentujący życie Johna Reeda, amerykańskiego dziennikarza o lewicowych poglądach, który zapałał miłością do rewolucji październikowej i pragnął przełożyć jej idee na grunt USA. Dzieło nagrodzono trzema Oscarami, jego szczególnym atutem była zaś doborowa obsada: Warren Betty, Diane Keaton, Jack Nicholson, Gene Hackman czy Maureen Stapleton. W fabułę filmu wpleciono również wywiady z amerykańskimi intelektualistami tamtych czasów. Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi odznaczeniami, w tym trzema Oscarami, Złotym Globem oraz statuetką BAFTA.

6. Gandhi (1982) – Richard Attenborough

Film biograficzny - Gandhi

Gandhi Richarda Attenborougha to filmowa biografia słynnego indyjskiego bojownika o wolność. W roli głównej wystąpił Ben Kingsley. Film prezentuje losy Mahatmy Gandhiego w retrospektywie – początek stanowi zabójstwo tytułowego bohatera przez Nathurama Godse, które miało miejsce w 1948 roku. Dzieło prezentuje najważniejsze etapy działalności słynnego bojownika – od studiów prawniczych przez pobyt w Afryce Południowej po dokonania w Indiach. Film zdobył aż osiem statuetek Oscara i dwa Złote Globy.

7. Wagner (1983) – Tony Palmer

Ciekawe biografie - Wagner

Wagner to telewizyjny miniserial zrealizowany w 1983 roku przez Tony’ego Palmera. W roli tytułowej wystąpił Richard Burton. Film prezentuje interesującą biografię Richarda Wagnera, słynnego niemieckiego kompozytora epki romantyzmu. Dzieło Palmera zostało docenione przez krytykę i spotkało się z entuzjastycznym odbiorem. W filmie wystąpili również Gramma Craven, Vanessa Redgrave i Marthe Keller.

8. Amadeusz (Amadeus, 1984) – Milos Forman

Najlepsze biografie filmy - Amadeusz

Amadeusz to nagrodzone ośmioma Oscarami dzieło Milosza Formana poświęcone biografii Mozarta. Reżyser przyjął ciekawą perspektywę opowiadania o genialnym muzyku. Pokazał go z punktu widzenia Antonio Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza Józefa II, z którym Mozart nieustannie rywalizował. Co więcej, obaj muzycy stanowili osobowościowe przeciwieństwa. W rolę Amadeusza wcielił się Tom Hulce, natomiast Salieriego zagrał F. Murray Abraham.

9. Pożegnanie z Afryką (Out of Africa, 1985) – Sydney Pollack

Biografie filmy - Pożegnanie z Afryką

Pożegnanie z Afryką to poruszający film Sydneya Pollacka, opowiadający o losach duńskiej pisarki Karen Blixen. Dzieło powstało głównie na podstawie wspomnień autorki z jej pobytu w Afryce. Młoda kobieta wraz z mężem wyjeżdża na Czarny Ląd, żeby zająć się uprawą kawy. Szybko okazuje się, że małżonek-arystokrata nie ma zamiaru dochować wierności żonie, a jego liczne zdrady mają również dla niej przykre zdrowotne konsekwencje. Pisarka postanawia wziąć rozwód i samodzielnie prowadzić plantację. Wkrótce w jej życiu pojawia się wyjątkowy mężczyzna. W rolach głównych wystąpili Meryl Streep i Robert Redford, a film zdobył aż siedem Oscarów.

10. Chaplin (1992) – Richard Attenborough

Biografie znanych ludzi filmy - Chaplin
Chaplin to filmowy portret jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina, Charliego Chaplina, mistrza komedii i twórcy niezapomnianej postaci Charliego Trampa. W roli głównej wystąpił Robert Downey Jr. W filmie zagrała również córka Chaplina – Geraldine Chaplin, która wcieliła się w Hannah Chaplin. Attenborough nakręcił swój obraz na podstawie wspomnień słynnego reżysera. W wydawcę jego autobiografii wcielił się Anthony Hopkins.

11. Tina (What’s Love Got to Do with It, 1993) – Brian Gibson

Biograficzny film - Tina

Tina Briana Gibsona to film opowiadający o losach amerykańskiej królowej rocka – Tinie Turner. Obraz ukazuje losy gwiazdy od dzieciństwa po największe sceniczne sukcesy. W filmie został poruszony trudny temat toksycznego związku piosenkarki z Ike Turnerem, który przysporzył artystce wiele cierpienia. W rolach głównych wystąpili Angela Bassett (nagrodzona Złotym Globem) i Laurence Fishburne.

12. Wieczna miłość (Immortal Beloved, 1994) – Bernard Rose

Filmy biograficzne na faktach - Wieczna miłość

Wieczna miłość Bernarda Rose to piękny film biograficzny o życiu Ludwiga van Beethovena. Akcja dzieła rozpoczyna się w 1827 roku, w momencie śmierci słynnego kompozytora. Brat Beethovena zobowiązany ostatnią wolą muzyka próbuje odnaleźć jego dawną ukochaną, której – określając ją mianem „wiecznej miłości” – artysta zapisał swój majątek. Dzieło Rose to wspaniała mieszanka muzyki klasycznej i romantycznego malarstwa. W Beethovena wcielił się Gary Oldman.

13. Miłość i wojna (In Love and War, 1996) – Richard Attenborough

Filmy biograficzne ranking - Miłość i wojna

Miłość i wojna Richarda Attenborougha to film opowiadający o wojennym romansie Ernesta Hemingwaya z Agnes von Kurovsky. Akcja dzieła rozgrywa się we Włoszech w 1918 roku, ranny żołnierz zakochuje się bez pamięci w opiekującej się nim pielęgniarce. Starsza o osiem lat od młodego korespondenta kobieta boi się jednak odwzajemnić jego uczucia. Jednocześnie o przychylność pielęgniarki stara się chirurg Domenico Caraccio (Emilio Bonucci). W rolach głównych wystąpili Chris O’Donnell i Sandra Bullock.

14. Selena (1997) – Gregory Nava

Filmy biograficzne lista - Selena

Selena to historia życia popularnej amerykańskiej piosenkarki o latynoskich korzeniach. Gdy artystka osiągnęła szczyty popularności, a świat leżał u jej stóp, została zamordowana przez swoją bliską współpracownicę. W postać Seleny wcieliła się Jennifer Lopez, która stworzyła tu jedną z najważniejszych ról w swojej aktorskiej karierze.

15. 8 mila (8 Mile, 2002) – Curtis Hanson

Filmy biograficzne spis - 8 mila

8 mila to świetny film biograficzny przedstawiający losy Eminema i jego trudną drogę do kariery białego rapera. W roli głównej wystąpił sam Eminem, który wiarygodnie oddał historię swojego życia, a jego piosenka, stanowiąca przewodni motyw muzyczny filmu – Lose Yourself – została nagrodzona Oscarem. W matkę wokalisty wcieliła się Kim Basinger, jego ukochaną zagrała Britanny Murphy, natomiast przyjaciela Mekhi Phifer.

16. Frida (2002) – Julie Taymor

Najciekawsze biografie filmy - Frida

Frida w reżyserii Julie Taymor to opowieść o jednej z najbardziej ekscentrycznych i fascynujących artystek XX wieku – Fridzie Kahlo. Legendarna meksykańska malarka, brawurowo zagrana przez Salmę Hayek, została pokazana przez pryzmat jej długoletniego związku z komunistycznym działaczem i znanym artystą Diego Riverą. Film prezentuje bogatą, charyzmatyczną osobowość kobiety, która całe życie zmagała się z kalectwem po poważnej chorobie z dzieciństwa, a które nie przeszkodziło jej korzystać z życia, kochać i spełniać marzenia.

17. Skazany na bluesa (2005) – Jan Kidawa-Błoński

Polskie filmy biograficzne - Skazany na bluesa

Skazany na bluesa Jana Kidawy-Błońskiego to filmowa biografia Ryszarda Riedla, legendarnego wokalisty zespołu Dżem. W postać Ryśka wcielił się Tomasz Kot, natomiast jego żonę zagrała Jolanta Fraszyńska (nagrodzona Złotą Kaczką). Film podkreśla charyzmatyczną osobowość muzyka, jego śląskie korzenie, a także tragiczne uwikłanie w narkotykowy nałóg. Frapująca historia rozgrywa się zaś na tle kultowych przebojów Dżemu.

18. Spacer po linie (Walk the Line, 2005) – James Mangold

Polecane biografie filmy - Spacer po linie

Spacer po linie to biograficzna historia związku dwóch gwiazd muzyki country: Johnny’ego Casha i June Carter. W głównych rolach wystąpili Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon, którzy zostali osobiście wybrani przez piosenkarzy. Film pokazuje trudne osobiste losy Casha – jego ciężkie dzieciństwo, traumatyczne przeżycia, a także uzależnienie od narkotyków, które przezwyciężył dzięki pomocy ukochanej. Reese Witherspoon dostała za swoją kreację Oscara i Złoty Glob, odtwórcę głównej roli również nagrodzono Złotym Globem.

19. Niczego nie żałuję: Edith Piaf (La mome, 2007) – Olivier Dahan

Dobry film biograficzny - Niczego nie żałuję

Niczego nie żałuję to filmowa opowieść o życiu legendarnej francuskiej artystki, Edith Piaf. W roli słynnej piosenkarki wystąpiła Marion Cotillard, która została nagrodzona za swoją kreację Oscarem, Złotym Globem i statuetką BAFTA. Aktorka niezwykle sugestywnie zagrała ikonę francuskiej muzyki miłosnej, której burzliwe i dramatyczne losy są równie poruszające, jak jej wybitny repertuar. W pozostałych rolach w filmie wystąpili między innymi Sylvie Testud, Pascal Greggory czy Emmanuelle Seigner.

20. Jak zostać królem (2010) – Tom Hooper

Biografie sławnych ludzi - Jak zostać królem

Jak zostać królem to głośny film biograficzny przedstawiający okoliczności koronacji Jerzego VI na króla Wielkiej Brytanii w 1939 roku. Odtwórcą głównej roli został Colin Firth, nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i statuetką BAFTA. Film koncentruje się wokół słabości nowego króla, która stanowi istotną przeszkodę w publicznych przemowach. Jerzy VI z powodu jąkania pilnie potrzebuje fchowej pomocy. W charakterze nauczyciela poprawnej dykcji zostaje zatrudniony Lionel Logue (Geoffrey Rush).

21. Mój tydzień z Marilyn (My Week with Marilyn, 2011) – Simon Curtis

Biografie aktorów - Mój tydzień z Marilyn

Mój tydzień z Marilyn Simona Curtisa ukazuje krótki epizod z życia wielkiej amerykańskiej gwiazdy. Film koncentruje się na jednym tygodniu 1956 roku, kiedy to MM zjawia się w Londynie, by nakręcić film Książę i aktoreczka. Wydarzenia prezentowane są z punktu widzenia asystenta reżysera, który nawiązuje z hollywoodzką gwiazdą bliższą znajomość. W roli Marilyn Monroe wystąpiła obsypana nagrodami Michelle Williams.

22. Pierwszy człowiek (First Man, 2018) – Damien Chazelle

Biograficzne kino - Pierwszy człowiek

Pierwszy człowiek Damiena Chazelle to film biograficzny przedstawiający historię Neila Armstronga. Obraz prezentuje życie prywatne i zawodowe astronauty od momentu jego zainteresowania projektem NASA o nazwie Gemini, mającym na celu podróż na Księżyc. Film pokazuje ludzką twarz legendarnego kosmonauty, jego osobisty dramat rodzinny oraz podkreśla odwagę, jaką było zaangażowanie się w bardzo niebezpieczny projekt o historycznym znaczeniu dla całego świata. Neila Armstronga przekonująco zagrał Ryan Gosling, w jego żonę wcieliła się zaś Claire Foy. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz kilka nagród za muzykę.

23. Bohemian Rhapsody (2018) – Bryan Singer

Fajne filmy biograficzne - Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody to film prezentujący sylwetkę Freddiego Mercury’ego i losy legendarnego zespołu Queen. Słynnego wokalistę zagrał Rami Malek. Dzieło obsypano nagrodami: cztery Oscary, dwa Złote Globy, dwie statuetki BAFTA – żeby wymienić te najważniejsze. Niewątpliwym atutem filmu są kultowe przeboje słynnej grupy.

Udostępnij TOP 25 – filmy biograficzne swoim znajomym.

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.