„Jesienna dziewczyna” – WDK w Rzeszowie o Kalinie Jędrusik

Kalina Jędrusik - Jesienna dziewczyna - patronat Oldcamera

„Jesienna dziewczyna” to hasło przewodnie wrześniowego spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, poświęconego szalenie fascynującej postaci kobiecej polskiego kina – Kalinie Jędrusik. Pokaz kultowego filmu „Lekarstwo na miłość” w reżyserii Jana Batorego uświetni Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej, a całość poprowadzi dziennikarka Radia Centrum Karolina Marciszewska. Jeśli cenicie sobie nostalgiczny klimat jesiennych wieczorów i urok starego polskiego kina, nie może Was zabraknąć. Serdecznie polecamy to wyjątkowe wydarzenie pod naszym patronatem medialnym!

„Jesienna dziewczyna” – co to za projekt?

Jesień to czas, kiedy przyroda szczególnie nastraja nas do nostalgicznych rozmyślań i sentymentalnych wspomnień. Cóż zaś może stworzyć bardziej melancholijną aurę niż magia starego kina? Tej jesieni Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zainicjował wyjątkowy cykl poświęcony kobietom polskiego filmu. „Jesienna dziewczyna” – bo taka maksyma przyświeca projektowi – to zaplanowana seria spotkań dotyczących polskich aktorek, których kreacje, charyzma i niepowtarzalny styl szczególnie zapisały się na kartach kinematografii. Bohaterką tegorocznego wrześniowego spotkania będzie wielka diva polskiego filmu: Kalina Jędrusik:

„Gwiazda kina, ale i wspaniała aktorka, etatowa „zasmucaczka” w Kabarecie Starszych Panów i ówczesna skandalistka. Kobieta z pomysłem na siebie, kipiąca energią, inteligencją i seksapilem. Obdarzona pięknym głosem i takim samym spojrzeniem, altruiska i buntowniczka, pełna pasji i charyzmy. Czy to sprawiło, że stała się legendą polskiego kina?” – tak o Jędrusik piszą Organizatorzy wydarzenia.

Legendarna Kalina nieprzypadkowo stała się pierwszą i wyjątkową heroiną uroczego cyklu. W tym roku wypada mianowicie 90. rocznica urodzin aktorki (według niektórych źródeł 91.) i 30. rocznica jej śmierci. W ramach cyklu zostanie zaprezentowany film, w którym gwiazda stworzyła jedną ze swoich najbardziej rozpoznawalnych kreacji – „Lekarstwo na miłość” (1966) w reżyserii Jana Batorego, na podstawie powieści Joanny Chmielewskiej „Klin”.

Kalina - jesienna dziewczyna - WDK w Rzeszowie

Kalina Jędrusik w filmie Lekarstwo na miłość

„Zdolna i piękna czy promowana i modna?”

„Zdolna i piękna czy promowana i modna?”, „jakich ról mogła spodziewać się aktorka, co jej oferowano, a co ostatecznie grała?, „ulubienica widzów czy ulubienica reżyserów?” – to tylko niektóre z wielu pytań na temat Kaliny Jędrusik i polskich aktorek, na które będzie można poznać odpowiedź podczas spotkania w WDK w Rzeszowie. Projekcji towarzyszyć będzie bowiem interesujące spotkanie prowadzone przez Karolinę Marciszewską, dziennikarkę filmową, redaktorkę programu „Deja vu- audycja filmowa” w Radiu Centrum. W roli Gościa specjalnego wystąpi Katarzyna Wajda, filmograf z Filmoteki Narodowej, pracująca w Instytucie Audiowizualnym.

OldCamera.pl z przyjemnością objęła patronat medialny nad „Jesienną dziewczyną” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wspieramy oryginalne i szczytne projekty, którym przyświeca popularyzacja wiedzy na temat roli kobiet w polskim kinie. Serdecznie polecamy Państwu zatem to wydarzenie i wraz z Organizatorami zapraszamy do Rzeszowa w sobotę 11 września 2021 roku o godzinie 18.00. Nie może Was zabraknąć!