,,Podchody”, czyli najnowszy polski slasher

Podchody polski slasher

Tytuł: “Podchody”

Rok produkcji: 2022

Reżyseria i scenariusz: Łukasz Przewrocki, Maja Pałecka, Mateusz Przewrocki

Obsada: Maja Pałecka, Kinga Gut, Klaudia Markus, Paweł Romuzga, Łukasz Przewrocki, Jakub Kras, Kamil Matusz, Mateusz Przewrocki

Operator kamery: Konrad Widyna

Muzyka: Fryderyk Lutyński

 

Krótkometrażowy film pt. ,,Podchody” to najnowszy projekt Produkcji Troja – amatorskiej grupy filmowej, która w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie.

Film “Podchody” – kilka słów o fabule

“Podchody” to opowieść o grupie studentów, która postanawia spędzić wakacyjną przerwę daleko od miejskiego zgiełku. Las zdaje się doskonałą opcją na szybki i tani wyjazd. Od samego początku ekipa prowadzona jest przez Filipa. Chłopak czuję się odpowiedzialny za udany przebieg wyjazdu, dlatego z dwójką znajomych postanawia zorganizować tytułowe ,,Podchody”. Bohaterowie dzielą się na dwie grupy: Zuza, Krystian i Filip rozkładają zadania, a Jadzia, Damian, Kornelia i Stasiu – je rozwiązują.

Każda z osób biorących udział w rozgrywce stanowi oryginalną indywidualność. Warto zwrócić uwagę na postać Stasia i Kornelii, którzy przez “grzeczny” wygląd i temperament – wyróżniają się mocno na tle całej paczki. Nie jest to jednak jedyna filmowa para, którą możemy zobaczyć w danym projekcie. Uczucie rozwija się także pomiędzy Zuzą, a Filipem, niestety ich relacja ze względu na przeszłość bohaterki, wygląda na znacznie bardziej skomplikowaną. Największą rozrywkę z wyjazdu czerpią Damian i Jadzia, którzy nie tylko są najbardziej zdeterminowani do rozwiązywania zadań, ale również skrycie podobają się sobie. W filmie pojawiają się jeszcze dwie postacie; Adam – o nim wiemy najmniej – oraz Krystian, który oddałby życie za paczkę przyjaciół, ponieważ jak sam mówi – wychował się w domu dziecka i traktuje ich jak rodzinę.

Nieświadomi niebezpieczeństwa dwudziestolatkowie wchodzą w głąb lasu. Gdy gra zaczyna się rozkręcać, na drodze studentów staje zamaskowana postać, która zmusza młode osoby do prawdziwej walki o własne życie. Okazuje się, że bohaterowie nie mogą opuścić lasu dopóki gra się nie zakończy. Film dostępny jest na platformie YouTube.

Slashery, czyli znak młodego kina?

Slasher to rodzaj filmu charakteryzujący się fabułą, w której bohaterowie “giną” kolejno w nietypowych okolicznościach. Tak jest również w wypadku “Podchodów”, jednak należy pamiętać, że nie jest to pierwszy film w polskiej kinematografii, jakiemu można przypisać cechy tego gatunku. Na początku roku 2020 dużą sensację wzbudził projekt “W lesie dziś nie zaśnie nikt” w reżyserii Bartosza Kowalskiego. Kino grozy w Polsce zasilają również takie tytuły, jak: “Pora mroku” (rok premiery 2008), czy “Wilkołak” (2018). Slasher nie jest popularnym nurtem w polskim kinie, jednak coraz więcej młodych twórców próbuje w nim swoich sił.

Podchody polski film

Kilka słów o Produkcji Troja

Amatorska grupa filmowa “Produkcja Troja” – powstała w 2012 roku. Nazwa pochodzi od braci trojaczków, którzy założyli dany projekt. Aktualnie grupa przyciąga do siebie zdolnych studentów z całej Polski, którzy nie tylko występują w filmie, ale również piszą scenariusze, robią grafiki, a nawet tworzą własną muzykę. Przez ostatnie dziesięć lat “Produkcja Troja” stworzyła około osiemdziesięciu projektów filmowych, w tym dwa seriale młodzieżowe. Od 2019 roku działania grupy można śledzić w serwisie YouTube, na kanale “Produkcja Troja”.

Materiał powstał we współpracy z Produkcją Troja.