Top 20 – filmy o koniach

Konie to wyjątkowo wdzięczni bohaterowie filmowi. Często pojawiają się jako wierni towarzysze człowieka, a czasem jako autonomiczne postaci. Filmy o koniach oddają piękno i szlachetność tych zwierząt. Pokazują, że to czworonożne stworzenie potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka, pomóc mu w trudnych chwilach, a czasem nawet uratować przed grożącym niebezpieczeństwem.

Konie towarzyszyły ludziom od zawsze, pomagając im w pracy, a przede wszystkim w przemieszczaniu się na duże odległości. Niemal od zawsze człowiek nawiązywał również z tymi zwierzętami bliskie relacje, dostrzegając w nich inteligencję i wielkie pokłady szczerych uczuć. W filmie koń zaczął pojawiać się przede wszystkim jako bohater westernów, wierny towarzysz kowbojów, czasami jedyny przyjaciel i powiernik jego tajemnic. Z czasem koń w wielu filmach zyskał status niemal samodzielnej postaci, zdolnej do wykonywania trudnych zadań czy poświęcenia z narażeniem własnego życia.

Filmy o koniach z jednej strony podkreślają niekwestionowane zalety tych czterokopytnych zwierząt, z drugiej natomiast czynią z nich wymowne symbole. Dzikie konie symbolizują bowiem wolność, ale też pogoń za marzeniami i życie w zgodzie z własnymi zasadami, poza zewnętrzną presją.

 

Filmy o koniach

1. Karino (1976) – reż. Jan Batory

Filmy o koniach - Karino

Karino to polski film, będący kinową wersją popularnego serialu telewizyjnego. Obraz Jana Batorego opowiada o przygodach wyścigowego rumaka, którego trudny poród przyjmuje młoda lekarka weterynarii, Grażyna Barska (Claudia Rieschel). Wydarzenie to splata losy i serca dziewczyny i konia. Film pokazuje historię Karino od jego wczesnego dzieciństwa po wielkie sukcesy na torze wyścigowym. W opowieści nie brakuje dramatów i wzruszających chwil.

2. Czas wojny (War Horse, 2011) – reż. Steven Spielberg

Film o koniach - Czas wojny

Czas wojny to kolejny film, w którym główną rolę odgrywa koń. Akcja obrazu Stevena Spielberga rozgrywa się podczas I wojny światowej. Joey to koń, który dorasta na farmie otoczony przyjaźnią i opieką Alberta (Jeremy Irvine). Kiedy wybucha wojna, zwierzę zostaje jednak sprzedane armii i wyrusza na front. Bierze udział w największych bitwach, wzbudzając wśród żołnierzy podziw swoją odwagą i poświęceniem dla człowieka. Nawet w najgorszych okolicznościach Joey nie zapomina jednak o swoim ukochanym przyjacielu Albercie.

3. Czarny Książę (Black Beauty, 1994) – reż. Caroline Thompson

Fajne filmy o koniach - Czarny Książę

Czarny Książę Caroline Thompson to piękny film nakręcony z wielką wrażliwością na los koni zmuszanych przez człowieka do ciężkiej pracy ponad ich siły. Tytułowy koń ma szczęście przyjść na świat w cudownym miejscu: na farmie, która daje mu schronienie, a także należytą opiekę właścicieli. Któregoś dnia zwierzęta zostają jednak sprzedane, a Czarny Książę rozpoczyna wędrówkę po nieprzyjaznych gospodarstwach, gdzie pomimo ciężkiej pracy czeka go okrutne traktowanie.

4. Folwark zwierzęcy (Animal Farm, 1954) – reż. John Halas, Joy Batchelor

Najlepsze filmy o koniach - Folwark zwierzęcy

Folwark zwierzęcy z 1954 roku to popularna animowana ekranizacja książki George’a Orwella z 1943 roku. Paraboliczna powieść pod kostiumem opowieści o losach pewnej farmy zawiera wypowiedź na temat totalitaryzmu, a szczególnie stalinizmu. Oto w folwarku dochodzi do buntu zwierząt, które wypędzają niesprawiedliwego właściciela i same przejmują władzę. Na czele nowego porządku stają świnie. Bardzo szybko okazuje się jednak, że ich rządy również przeradzają się w dyktaturę, której najbardziej poruszającą ofiarą jest Bokser, koń pociągowy pracujący z oddaniem dla wspólnej sprawy.

5. Czarny koń (The Long Shot, 2004) – reż. Georg Stanford Brown

FIlmy o koniach wyścigowych - Czarny koń

Czarny koń opowiada o kobiecie, która po porzuceniu przez męża i przeprowadzce do północnej Kalifornii próbuje poradzić sobie z samodzielnym życiem i wychowaniem córki. Gdy Annie (Julie Benz) zatrudnia się w stadninie koni, zaczyna angażować się w opiekę nad koniem Toledo. Kobieta ma zamiar wystartować w wyścigach, jednak okazuje się, że koń ślepnie. Mimo to bohaterka nie zamierza się poddawać.

6. Zaklinacz koni (The Horse Whisperer, 1998) – reż. Robert Redford

FIlmy o koniach, które warto obejrzeć

Zaklinacz koni to również piękny film, w którym bardzo istotną rolę pełni motyw koni. Bohaterką obrazu jest nastoletnia dziewczynka, Grace (Scarlett Johansson), która uwielbia jazdę konną. Pewnego dnia podczas porannej wycieczki Grace ulega poważnemu wypadkowi – wpada pod ciężarówkę, w wyniku czego traci nogę. Koń Pielgrzym również odnosi poważne rany, a ponadto całkowicie traci zaufanie do ludzi. Matka dziewczynki (Kristin Scott Thomas) wpada na pomysł, żeby wysłać córkę i jej ukochanego Pielgrzyma na ranczo słynnego „zaklinacza koni”, Toma Bookera (Robert Redford).

7. Skłóceni z życiem (The Misfits, 1961) – reż. John Huston

Wzruszające filmy o koniach - Skłóceni z życiem

Skłóceni z życiem to wyjątkowy film Johna Hustona, w którym zagrała cała plejada hollywoodzkich gwiazd: Marilyn Monroe, Clark Gable i Montgomery Clift. Ekranizacja prozy Arthura Millera przedstawia historię trojga ludzi: Roslyn, Gaya i Perce’a, którzy wybierają się razem na polowanie na dzikie mustangi. Gdy jednak konie zostają schwytane, Roslyn poruszona losem zwierząt, zmienia zdanie i postanawia je uwolnić. Film do dziś owiewa tajemnicza legenda. Był to bowiem ostatni występ MM i Clarka Gable’a.

8. Zaplątani (Tangled, 2010) – reż. Nathan Greno, Byron Howard

Konie filmy dla dzieci - Zaplątani

Zaplątani to zabawny film animowany oparty na kanwie baśni braci Grimm o Roszpunce, dziewczynce, która została obiecana przez rodziców złej czarownicy. Wiedźma zamknęła zaś dziewczynę w wysokiej wieży i za sprawą jej długich magicznych włosów zachowywała wieczną młodość. W Zaplątanych jedną z najzabawniejszych postaci jest królewski rumak, który ściga niejakiego Flynna. Gdy zbój przypadkowo trafia do wieży Roszpunki, losy całej trójki się splatają i prowadzą do zaskakującego finału.

9. Wicher (Ostwind – Zusammen sind wir frei, 2013) – reż Katja von Garnier

Filmy o koniach dla dzieci - Wicher

Wicher to niemiecki film familijny opowiadający o przyjaźni czternastoletniej Miki (Hanna Binke) i narowistego konia. Po tym jak dziewczynka nie otrzymuje promocji do następnej klasy, zostaje wysłana na wieś do babci, by pomóc jej w pracy. Uwagę bohaterki zwraca przetrzymywany w stajni koń, który wzbudza u wszystkich strach. Nieoczekiwanie Mice udaje się nawiązać więź ze zwierzęciem.

10. Hidalgo – ocean ognia (2004) – reż Joe Johnston

Lista filmów o koniach - Hidalgo

Hidalgo Joe Johnstona to film oparty na prawdziwej historii, którego akcja toczy się pod koniec XIX wieku. Głównym bohaterem obrazu jest Frank T. Hopkins (Viggo Mortenssen), kurier poczty konnej, postanawiający wziąć udział w wyścigu zwanym Oceanem Ognia. Są to niebezpieczne i wyczerpujące zawody organizowane przez arabskiego szejka, a trasa obejmuje 3000 mil ciągnące się przez dzikie tereny Arabii Saudyjskiej, Iraku i Syrii. Hopkins nie wie, że wraz ze swoim wiernym koniem Hidalgo weźmie udział nie tylko w wyścigu o trofeum, ale również o życie.

11. Król wiatru (King of the Wind, 1990) – reż. Leslie Sayle, Phil Frey

Filmy przygodowe o koniach - Król wiatru

Król wiatru to baśniowa opowieść o koniu naznaczonym piętnem Allacha. Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku. Pewien chłopiec o imieniu Agba opiekuje się małym źrebakiem. Wkrótce tak mocno zżywa się ze zwierzęciem, że kiedy koń zostaje sprzedany królowi Francji, bohater rusza jego śladem. Wspólnie przeżywają wiele niesamowitych przygód.

12. Dogonić marzenia (Ride Like a Girl, 2019) – reż. Rachel Griffith

Filmy o koniach na faktach - Dogonić marzenia

Dogonić marzenia to film Rachel Griffith oparty na prawdziwej historii. Opowiada o dziewczynie, która pokochała konie i zamarzyła o wygraniu najtrudniejszego na świecie wyścigu Melbourne Cup, mimo że nigdy wcześniej nie osiągnęła tego żadna kobieta. Michelle Payne (Teresa Palmer) dla zdobycia celu poświęca niemal wszystko i nie poddaje się nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.

13. Czarny rumak (The Balck Stallion, 1979) – reż. Caroll Ballard

Końskie filmy - Czarny rumak

Czarny rumak w reżyserii Caroll Ballard to oscarowy film opowiadający o niezwykłych przygodach chłopca i jego konia. Alec (Kelly Reno) i czarny arabski ogier cudem ratują się z tonącego statku. Trafiają na bezludną wyspę, gdzie muszą sobie radzić sami, wzajemnie się wspierając. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności zostają uratowani. Alec postanawia wyszkolić swojego ukochanego rumaka u świetnego trenera (Mickey Rooney) na najlepszego konia wyścigowego. Film powstał na podstawie powieści Waltera Farleya.

14. Niepokonany Seabiscuit (Seabiscuit, 2003) – reż Gary Ross

Filmy konne - Niepokonany Seabuiscuit

Niepokonany Seabiscuit to film, który zdobył aż siedem nominacji do Oscara. Akcja obrazu rozgrywa się w latach 30. XX wieku w USA. Trzech mężczyzn, którzy w czasie wielkiego kryzysu utracili niemal wszystko, postanawia wytrenować konia, który wygra w wyścigu. Start w zawodach oznacza dla nich znacznie więcej niż tylko zdobycie trofeum, bohaterowie mają nadzieję osiągnąć określony cel i pomimo osobistych przegranych ponownie włączyć się w nurt życia. W rolach głównych wystąpili Jeff Bridges, Chris Cooper i Tobey Maguire.

15. Polegaj na mnie (Lean on Pete, 2017) – reż. Andre Haigh

Polecane filmy o koniach - Polegaj na mnie

Polegaj na mnie to brytyjski film w reżyserii Andrew Haigha. Głównym bohaterem opowieści jest piętnastoletni Charley (Charlie Plummer), który wraz z ojcem przeprowadza się do Portland. Wkrótce zatrudnia się przy opiece nad końmi wyścigowymi. Gdy pewnego dnia dowiaduje się, że jeden z koni, Pete, ma zostać wysłany do rzeźni, nocą wykrada zwierzę. Chłopak udaje się do swojej ciotki, gdzie, jak ma nadzieję, zwierzę będzie mogło spokojnie umrzeć.

16. Biała grzywa (Crin blanc: Le cheval sauvage, 1952) – reż. Albert Lamorisse

Ciekawe filmy o koniach - Biała grzywa

Biała grzywa to poruszający francuski film Alberta Lamorisse. Opowiada o chłopcu o imieniu Folco (Alain Emery), któremu udaje się oswoić dzikiego konia. Strażnicy Camargue, którzy kontrolują teren, gdzie żyje koń, obiecują bohaterowi, że jeśli zwierzę go polubi, będzie mógł go zatrzymać. Kiedy jednak tak się dzieje, chcą odebrać chłopcu konia. Wtedy Folco w popłochu ucieka na rumaku, co prowadzi do strasznej tragedii.

17. Wyścig marzeń (Dreamer: Inspired by a True Story, 2005) – reż. John Gatins

Filmy o koniach spis - Wyścig marzeń

Wyścig marzeń Johna Gatinsa przedstawia historię wyścigowej klaczy Sonador, która podczas zawodów niefortunnie łamie nogę. Rozwścieczony właściciel obwinia o całe zdarzenie trenera Bena Crane’a (Kurt Russell). Zwalnia ujeżdżacza z pracy, a jako odprawę ofiarowuje mu kaleką klacz. Ben wraz ze swoją córką Cale (Dakota Fanning) postanawiają zrobić wszystko, by koń wrócił do zdrowia i sprawności.

18. Niezwyciężony Secretariat (Secretariat, 2010) – reż. Randall Wallace

Filmy o koniach dla młodzieży - Niezwyciężony Secretariat

Niezwyciężony Secretariat to film wyprodukowany przez Disneya z 2010 roku. Penny Chenery (Diane Lane) przejmuje po ojcu stadninę koni. Mimo że kobieta kompletnie nie zna się na tej branży, postanawia wyszkolić Secretariata na zwycięzcę. Szczególna relacja ze zwierzęciem odmieni całe życie bohaterki. W filmie obok Diane Lane wystąpił John Malkovich.

19. Mustang (The Mustang, 2019) – reż. Laure de Clermont-Tonnerre

Filmy o ranczu i koniach - Mustang

Mustang to oparta na faktach historia rozgrywająca się w środowisku więziennym. Roman Coleman jest skazańcem, który zgłasza się do programu resocjalizacji polegającego na szkoleniu dzikich mustangów. Nawiązanie relacji z koniem wstrząśnie mężczyzną i zapoczątkuje jego wewnętrzną metamorfozę. W głównej roli wystąpił Matthias Schoenaerts.

20. Wiedźmin (serial Netflix, 2019 -)

Filmy o koniach Netflix - Wiedźmin

Wiedźmin to serial Netflixa nakręcony na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Obraz z gatunku fantasy przedstawia historię Geralta z Rivii zajmującego się zabijaniem gnębiących ludzkość potworów. Zamknięty w sobie Geralt nie posiada wielu przyjaciół, tym ważniejsze miejsce w jego sercu zajmuje ukochany koń Płotka, który dotrzymuje mu towarzystwa i nie raz wyciąga z tarapatów.

Udostępnij “TOP 20 – filmy o koniach” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.