Top 20 – filmy o superbohaterach

Superbohaterowie z komiksów na stałe weszli do dorobku popkultury. Ekranizacje ich przygód wśród sporej grupy odbiorców cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż biją kasowe rekordy.

Kino superbohaterów korzysta z dwóch głównych źródeł. Są to komiksy DC Comics oraz Marvel Comics. Pierwsze z wydawnictw powstało w 1937 roku w Nowym Jorku, a w obrębie jego utworów znalazły się takie postaci, jak Superman, Batman, Wonder Woman czy Green Lantern oraz oczywiście ich zaciekli wrogowie, czyli np. Joker, Lex Luthor lub Riddler. Ponadto DC dysponuje prawami do opowieści o drużynach bohaterów, jak np. Liga Sprawiedliwości. Na podstawie historii DC Comics powstało mnóstwo animacji, a także filmów fabularnych, które są kręcone od początku lat 50. XX wieku. Debiutem w wypadku tych drugich były ekranizacje komiksów o Supermanie.

Marvel Comics to z kolei amerykańskie wydawnictwo, które wykreowało między innymi Spider-Mana, Kapitana Amerykę, Iron Mana czy Daredevila. Do grup supebohaterów Marvela należą np. Avengersi lub X-Meni. Przez pewien czas producentem filmów o Spidermanie było Sony Entertainment, które następnie zaczęło współpracę z Marvel Studio i włączyło tego herosa do Marvel Cinematic Universe. Pierwszym dziełem z serii ekranizacji komiksów był Iron Man z 2008 roku z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej.

Filmy o superbohaterach

1. Superman (Clark Kent)

Filmy o superbohaterach - Superman

Superman – Christopher Reeve

Superman to bohater wykreowany przez DC Comics. W świecie filmowym doczekał się wielu ekranizacji. Do klasycznych pozycji należy Superman z 1978 roku w reżyserii Richarda Donnera z Christopherem Reeve w roli głównej. Aktor został nagrodzony za swój debiut statuetką BAFTA. Sam film zdobył zaś pięć Saturnów. Ukochaną przybysza z planety Krypton, który na co dzień jest skromnym pracownikiem redakcji gazety, zagrała Margot Kidder. Nieco mniej udane były nowsze realizacje komiksu: Superman. Powrót (2006) Bryana Singera z Bryanem Singerem w roli głównej oraz Człowiek ze stali Zacka Snydera z Henrym Cavillem.

2. Spider-Man (Peter Parker)

Filmy z superbohaterami

Spide-Man 2 – Tobey Maguire

Spider-Man to z kolei bohater z komiksowego świata Marvela. Peter Parker pewnego dnia zostaje ukąszony przez radioakatywnego pająka, dzięki czemu zyskuje nadzwyczajną moc. Od tego czasu bohater w kostiumie człowieka-pająka interweniuje w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, pomagając bezbronnym ofiarom przemocy. Najlepszą filmową adaptacją komiksu jest wersja Sama Raimiego, trylogia zapoczątkowana w 2002 roku, w której w Spider-Mana wcielił się Tobey Maguire, zaś jego wybrankę Mary Jane Watson zagrała Kirsten Dunst. W 2012 roku Marc Webb nakręcił dylogię Niesamowity Spider-Man i Niesamowity Spider-Man 2, przedstawiające losy Petera Parkera-nastolatka, który dopiero przeistacza się w superbohatera. Główną rolę w filmach zagrał Andre Garfield. Dużym sukcesem okazał się Spider-Man Uniwersum z 2018 roku, komputerowo-animowany film akcji, w którym pojawiają się bohaterowie z wielu światów alternatywnych: np. Spider-Man Noir. Film zdobył tak prestiżowe nagrody, jak Oscar, BAFTA czy Złoty Glob.

3. Batman (Bruce Wayne)

Top filmy o superbohaterach - Batman

The Dark Night Rises – Christian Bale jako Batman

Batman z uniwersum DC Comics doczekał się bardzo wielu filmowych opowieści. W przeciwieństwie do wielu superbohaterów, ten nie jest obdarzony żadną nadludzką siłą. Swoje niezwykłe osiągnięcia zawdzięcza wynalazkom technicznym i tężyźnie fizycznej. Batman, znany na co dzień jako milioner Bruce Wayne, czuwa nad porządkiem w Gotham City, walcząc z kolejnymi przeciwnikami, jak np. Joker, Harvey Dent-Dwie Twarze czy Bane (Zguba). Dobrze przyjętym filmem z serii o człowieku-nietoperzu był nagrodzony Oscarem Batman w reżyserii Tima Burtona z 1989 roku. W tytułową rolę wcielił się Michael Keaton, Jokera zagrał zaś Jack Nicholson. Kontynuacją filmu był Powrót batmana (1992), gdzie odtwórczynią kobiety-kot została Michelle Pfeiffer. Mniej udane okazały się filmy Batman Forever (1995) z Valem Kilmerem oraz Batman i Robin (1997) z Georgem Clooneyem.

Zdecydowanie najlepszą historię Batmana przedstawił Christopher Nolan w swojej wybitnej trylogii: Batman: Początek (2005), Mroczny rycerz (2008) oraz Mroczny rycerz powstaje (2012). Reżyser odwołał się do serii komiksów The Dark Night. Odtwórcą głównej roli w filmie był Christian Bale, jego ukochaną zagrała Katie Holmes. W Bane’a wcielił się zaś Tom Hardy.

4. Iron Man (Tony Stark)

Superbohaterowie - Iron Man

Iron Man – Robert Downey

Iron Man to superbohater z uniwersum Marvela. Na co dzień jest znany jako Tony Stark, zamożny przedsiębiorca. Dzięki skonstruowanej przez siebie cybernetycznej zbroi mężczyzna może podejmować walkę z różnymi zagrożeniami współczesnego świata. W kinie udaną postać Iron Mana wykreował Robert Downey, jego ukochaną Pepper zagrała zaś Gwyneth Paltrow. Aktor wystąpił w kilku filmach przedstawiających przygody tego superbohatera: Iron Man (2008), Iron Man 2 (2010) i Iron Man 3 (2013). Ponadto superbohater, w którego wciela się Downey, pojawia się również w innych obrazach traktujących o herosach Marvella.

5. Joker

Superbohaterowie film - Joker

Joker – Jared Leto w filmie Legion samobójców

Joker to postać z komiksów opowiadających o Batmanie, stworzonych przez DC Comics. Bohater należy do głównych wrogów człowieka-nietoperza. Wizerunek tej postaci ma charakter groteskowy: Joker przypomina demonicznego klauna ze strasznym uśmiechem, zniekształcającym jego twarz. Bohater jest psychopatą, który dokonuje odrażających morderstw, okraszając je swoim makabrycznym poczuciem humoru. Joker doczekał się w kinie kilku świetnych kreacji aktorskich. Należą do nich role Jacka Nicholsona w Batmanie Tima Burtona (1989) i Heath Ledgera w Mrocznym rycerzu (2008). Ledger został za swoją rolę pośmiertnie odznaczony Oscarem. Joker jest również jednym z głównych bohaterów Legionu samobójców Davida Ayera (2016), w którym w postać tę wcielił się Jared Leto. Film przedstawia niecodzienną historię miłości Jokera i Harley Quinn (Margot Robbie), pięknej pani psychiatry, która zakochuje się w swoim pacjencie.

6. Hulk (Bruce Banner)

Filmy superbohaterowie

Hulk – Eric Bana

Hulk to superbohater z uniwersum Marvela. Postać ta stanowi alter ego szanowanego naukowca, doktora Roberta Bruce’a Bannera, który podczas jednego ze swoich eksperymentów ulega napromieniowaniu. Od tej pory, gdy uczony wpada w gniew, zamienia się w ogromnego potwora, który nie panuje nad żądzą zniszczenia wszystkiego, co stanie mu na drodze. Hulk jako główny bohater pojawia się w filmach Hulk (2003) Anga Lee oraz Incredible Hulk (2008) Louisa Leterriera. W pierwszym z nich w roli herosa wystąpił Eric Bana, w drugim zaś Edward Norton.

7. Kapitan Ameryka (Steven Rogers)

Kapitan Ameryka - filmy

Kapitan Ameryka – Chris Evans

Kapitan Ameryka to kolejny bohater z komiksów Marvela. Heros dysponuje okrągłą tarczą wykonaną z vibranium, która chroni go przed rozmaitymi atakami. Nadzwyczajne moce zyskał podczas II wojny światowej na skutek spożycia serum superżołnierza. Do najsłynniejszych filmowych adaptacji komiksów o tym bohaterze należy Captain Ameryka: pierwsze starcie (2011) Joe Johnstona, w którym w głównej roli wystąpił Chris Evans. W 2014 roku pojawiła się produkcja Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz braci Russo. W tym filmie superbohater musi zmierzyć się z tytułowym Zimowym Żołnierzem (w tej roli Sebastian Stan). U boku ma jednak Czarną Wdowę (Scarlett Johansson) i Nicka Fury (Samuel L. Jackson). Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016) to natomiast zarówno kontynuacja poprzednich filmowych opowieści o tym herosie, jak i kolejna część filmu Avengers: Czas Ultrona. Główną osią fabuły jest tu konieczność zmierzenia się bohaterów z międzynarodowym prawem, które ma ściśle regulować zasady korzystania z pomocy Mścicieli.

8. Doctor Strange (Steven Strange)

Filmy o supermocach

Doctor Strange – Benedict Cumberbatch

Doctor Strange, jeden z bohaterów komiksów Marvela, to utalentowany neurochirurg, Steven Strange, który na skutek wypadku samochodowego zyskuje magiczne moce. Heros jest główną postacią filmu Doktor Strange w reżyserii Scotta Derricksona. Odtwórcą tytułowej roli jest Benedict Cumberbatch. Strange uczy się używać swoich metafizycznych zdolności pod okiem Starożytnej (Tilda Swinton) i Mordo (Chiwetel Ejiofor). Gdy już osiągnie biegłość w sztukach walki, będzie się musiał zmierzyć z Kaeciliusem (Mads Mikkelsen), który próbuje osłabić ochronę Ziemi.

9. Daredevil (Matt Michael Murdock)

Marvel filmy - Daredevil

Daredevil – Charlie Fox

Daredevil z Marvel Comics to niewidomy superbohater, który walczy z przestępczością w diabelskim czerwonym kostiumie. Postać ta posiada nadludzki słuch i węch. Na co dzień Daredevil ukrywa swoją tożsamość i pracuje jako prawnik Matt Michael Murdock. Bohatera spotkała osobista tragedia: jego ojciec-bokser został zamordowany, gdy odmówił przyjęcia korupcyjnej propozycji. Historię Daredevilla przeniesiono w niezbyt udany sposób na wielki ekran w 2003 roku. Mark Steven Johnson zrealizował film z Benem Affleckiem w roli głównej. Znacznie lepsze adaptacje historii tego superbohatera przyniosły seriale Netflixa: Daredevil oraz Defenders, w którym w herosa wciela się Charlie Cox.

10.Thor

Marvel Studio filmy - Thor

Thor – Chris Hemsworth

Thor, kolejny superbohater Marvel Comics, to postać wzorowana na nordyckim bogu piorunów. Jest on władcą Asgardczyków, który żyje od tysięcy lat dzięki spożywaniu magicznych jabłek Idunn. Jego atrybutem jest młot Mjolnir, umożliwiający bohaterowi latanie w powietrzu i krzesanie śmiertelnych piorunów. Historię o Thorze przeniesiono do kina w 2011 roku. W filmie Kennetha Branagha w głównego bohatera wcielił się Chris Hemsworth. Ojca Thora, Odyna, który wpada w gniew i wypędza syna na Ziemię, zagrał Anthony Hopkins. W roli wybranki superherosa wystąpiła zaś Natalie Portman. Kontynuacją obrazu były film Alana Taylora Thor: Mroczny świat (2013) i Thor Ragnarok (2017) Taiki Waititi.

11. Ant-Man (Scott Lang)

Avengers - Ant-Man

Ant-Man – Paul Rudd

Ant-Man, czyli człowiek-mrówka, to jeden z superbohaterów Marvela. W historii komiksowej atrybuty charakterystyczne dla tego herosa posiada trzech bohaterów. Pierwszym z nich jest doktor Hank Pym, naukowiec, który opracowuje formułę specjalnego hełmu zmniejszającego człowieka do mikroskopijnych rozmiarów i umożliwiającego mu komunikację z owadami. Jego następcą zostaje zaś Scott Lang, zajmujący się złodziejstwem. Trzecim Ant-Manem jest zaś Eric O’Grady. Filmowy Ant-Man został wyreżyserowany przez Peytona Reeda. Hanka Pyma zagrał tu Michael Douglas, natomiast Scotta Langa Paul Rudd. W 2018 roku powstał sequel filmu pod tytułem Ant-Man i Osa. W roli Osy, partnerki Scotta Langa wystąpiła Evangeline Lilly.

12. Avengers

Avengers filmy

Avengers: End game

Avengers to elitarna grupa superbohaterów uniwersum Marvela. Po raz pierwszy pojawili się w komiksie z 1963 roku. Na wielkim ekranie serię o Mścicielach rozpoczął film The Avengers (2012) Jossa Whedona. Przedstawiał on walkę superbohaterów z kosmitami mającymi zamiar zniszczyć ziemię. W filmie pojawili się Thor (Chris Hemsworth), Iron-Man (Robert Downey), Hulk (Mark Ruffalo), Kapitan Ameryka (Chris Evans), Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) oraz Hawkeye (Jeremy Renner). W kolejnych częściach cyklu Avengers role superherosów odtwarzali ci sami gwiazdorzy. W 2015 roku wyprodukowano Avengers: Czas Ultrona, w którym głównym wrogiem Mścicieli był tytułowy Ultron, potwór, powstały jako skutek uboczny programu Tony’ego Starka mającego na celu obronę Ziemi. Ultron zamiast bronić planety przed kosmitami, zaczyna utożsamiać wrogów z ludźmi.

Kontynuacją cyklu był film Avengers: Wojna bez granic (2018) Anthony’ego i Joego Russo. W tej części Mściciele walczą z Thanosem (Josh Brolin), który zbiera kamienie nieskończoności, by uśmiercić połowę mieszkańców wszechświata. Ich pomocnikami stają się między innymi Doctor Strange (Benedict Cumberbatch), Spider-Man (Tom Holland), Gamora (Zoe Saldana) i Czarna Pantera (Chadwick Boseman). Ostatnie ogniwo serii stanowią Avengers: Endgame (2019), który bije prawdziwe rekordy popularności i ma szansę osiągnąć status najbardziej kasowego filmu w historii kina. Obraz jest prawdziwą gratką dla wszystkich fanów superbohaterów, obfituje w liczne aluzje do poprzednich części, ale też osobnych filmów o superherosach i jest sprawnie skomponowaną mieszanką akcji, dobrej zabawy i porcji wzruszeń.

13. Wonder Woman (Diana z Themysciry)

Filmy na podstawie komiksów - Wonder Woman

Wonder Woman – Gal Gadot

Wonder Woman to superbohaterka z serii utworów DC Comics. Kobieta stanowi alternatywną osobowość Diany Prince, członkini plemienia Amazonek, które zamieszkują wyspę Themyscira. Diana to córka królowej Hippolity. Wraz z Supermanem i Batmanem należy do Ligi Sprawiedliwości. Superbohaterka dysponuje nadludzkimi mocami, między innymi ogromną siłą czy zdolnością porozumiewania się ze zwierzętami. W filmie najbardziej znane kreacje Wonder Woman pojawiały się w produkcjach telewizyjnych i serialach. Pierwszą adaptacją tej historii była Wonder Woman z 1974 roku w reżyserii Vincenta McEveety, z główną rolą Cathy Lee Crosby. Dużą popularnością cieszył się serial z lat 70. z kreacją Lyndy Carter.

Do najnowszych produkcji, w których występuje Wonder Woman należy film Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości (2016) Zacka Snydera. Superbohaterkę zagrała tu Gal Gadot. Samodzielnym obrazem poświęconym tej bohaterce jest zaś Wonder Woman (2017) Patty Jenkinsa. Żaden z tych filmów nie należy jednak do szczególnie udanych.

14. Marv

Filmy komiksowe - Sin City

Marv – Mickey Rourke

Marv to bohater serii komiksów Franka Millera Sin City. Jest to mężczyzna po przejściach, z twarzą pełną blizn. Gdy po wyjściu z więzienia znajduje ukojenie w ramionach czułej prostytutki Goldie, ktoś morduje jego ukochaną. Marv postanawia dowiedzieć się prawdy i wymierzyć sprawiedliwość, choć będzie musiał za to ponieść najwyższą karę. Komiks został przeniesiony na wielki ekran przez Roberta Rodrigueza. Reżyser nakręcił dwa filmy z cyklu: Sin City: Miasto grzechu (2005) oraz Sin City: Damulka warta grzechu (2014). Oba filmy są utrzymane w poetyce komiksu z licznymi nawiązaniami do estetyki klasycznego kina noir. W rolę Marva wcielił się Mickey Rourke. Goldie zagrała Jaime King.

15. Punisher (Frank Castle)

Marvel wszystkie filmy - Punisher

Punisher – Jon Bernthal

Punisher to postać z komiksów Marvela. Frank Castle jest byłym żołnierzem piechoty morskiej, którego rodzina zostaje zamordowana w okrutny sposób przez mafię. Od tej pory mężczyzna jako Punisher wymierza  przestępcom własną sprawiedliwość. Nosi czarny strój z białą czaszką i należy do najbrutalniejszych z superbohaterów, ponieważ zabija swoich wrogów. Na wielkim ekranie Punisher po raz pierwszy pojawił się w 1989 roku. Była to adaptacja w reżyserii Marka Goldblatta, a w roli głównej wystąpił Dolph Lundgren. W 2004 roku Punishera nakręcił Jonathan Hensleigh. W tej wersji w postać Franka Castle wcielił się Thomas Jane, zaś jego przeciwnika zagrał John Travolta. W 2008 roku do kin weszła zaś wersja Lexi Alexandra z Rayem Stevensonem. Wszystkie te filmy nie były jednak zbyt wysokich lotów. Znacznie lepszą odsłoną przygód superbohatera okazał się serial Netflixa The Punisher z główną kreacją Jona Bernthala.

16. Constantine

Top 20 - filmy o superbohaterach - Constantine

Constantine – Keanu Reeves

John Constantine to główny bohater komiksu Hellblazer wydawanego przez DC Comics. Mężczyzna jest egzorcystą i magiem. W filmie postać ta pojawiła się w 2005 roku. Constantine w reżyserii Francisa Lawrence’a to historia bohatera, który musi zmierzyć się z demonami zamieszkującymi ludzkie ciała. Po nieudanej próbie samobójczej mężczyzna odkrywa w sobie potężny, a jednocześnie mroczny dar: widzi upiory, które działają w świecie, przywdziewając skórę człowieczych istot. Od jego poświęcenia i efektów walki z siłami zła zależy ratunek wielu dusz. W roli Constantine’a wystąpił Keanu Reeves, natomiast jego ekranową partnerkę zagrała Rachel Weisz.

17. X-Men

X-men filmy

Deadpool

X-Men to zespół bohaterów pojawiających się w komiksach Marvela od lat 60. XX wieku. X-Meni są zmutowanymi istotami szkolonymi w Instytucie Xaviera. Kieruje nim Profesor X, dziedzic klanu Xavierów. Ośrodek edukuje najwybitniejszych mutantów. Do pierwszej generacji wyszkolonych tu superbohaterów należą: Cyclops, Iceman, Bestia, Anioł, Jean Grey (Marvel Girl), Mimic, Havoc i Lorna Dane. Instytut przechodzi zmienne koleje losu, w obrębie X-menów dochodzi do schizmy i podziału bohaterów.

Do tej pory zrealizowano wiele ekranizacji X-Menów. W 2000 roku do kin wszedł film X-Men Bryana Singera opowiadający o przygodach głównych superbohaterów tej komiksowej serii. W Wolverine’a wcielił się Hugh Jackman, Profesora Xaviera zagrał Patrick Stewart, Magneto McKellen, Jean Grey Farnke Janssen, a Cyklopa James Marsden. Trzy lata później powstała druga część filmu, a w 2006 trzecie ogniwo cyklu: X-Men: Ostatni bastion. Poszczególne filmy rozwijają wątki określonych bohaterów. X-Men Geneza: Wolverine (2009) Gavina Hooda czy Wolverine (2013) Jamesa Mangolda. Prequelem całej serii jest zaś X-Men: Pierwsza klasa (2011). Dużą popularnością cieszył się Deadpool (2016) Tima Millera, opowiadający o żołnierzu, który poddany nielegalnemu eksperymentowi przechodzi nieoczekiwaną metamorfozę. Obraz miał charakter komediowy i w dużej mierze parodystyczny. W roli głównej wystąpił Ryan Reynolds. Kontynuacją filmu był Deadpool 2 (2018). Na 2020 rok został zapowiedziany natomiast film Nowi mutanci, który będzie utrzymany w konwencji kina grozy i ma zapoczątkować zupełnie nową serię kinowych X-Menów.

18. Strażnicy Galaktyki

Strażnicy Galaktyki filmy

Strażnicy Galaktyki

Strażnicy Galaktyki to kolejna superdrużyna z uniwersum Marvela. Ci superpbohaterowie zajmują się walkami z demonicznymi siłami w kosmosie. Do tej pory powstały dwa filmowe obrazy przedstawiające przygody herosów: w 2014 i 2017 roku. Obie części Strażników Galaktyki zostały wyreżyserowane przez Jamesa Gunna. Główną postacią jest Peter Quill (Chris Pratt), który zuchwale wykrada magiczny Glob, co ściąga na niego uwagę potężnego i złego Ronana (Lee Pace). Aby uniknąć groźnego konfliktu w Galaktyce, Quill musi poszukać pomocy. Zyskuje czterech sprzymierzeńców, którzy wkrótce stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Do jego drużyny należą Gamora (Zole Salanda), Drax (Dave Bautista), humanoidalne drzewo Groot (głos: Vin Diesel) oraz gadający szop Rocket (głos: Bradley Cooper).

19. Kapitan Marvel (Carol Danvers)

Filmy Avengers - Kapitan Marvel

Kapitan Marvel – Brie Larson

Kapitan Marvel to superbohaterka Marvela, której poświęcono osobny kinowy film. Carol Danvers, pilot Amerykańskich Sił Powietrznych, podczas eksplozji zostaje napromieniowana, dzięki czemu zyskuje nadludzkie moce. Po uprowadzeniu przez obcą rasę Kree, zmienia się również jej genotyp. W ten sposób rodzi się superbohaterka o imieniu Kapitan Marvel, dysponującej nadludzkimi zdolnościami. Należą do nich np. przewidywanie przyszłości czy odporność na trucizny. Film Kapitan Marvel (2019) wyreżyserowali Anna Boden i Ryan Fleck. W roli głównej wystąpiła Brie Larson. Obraz ten ma charakter przełomowy, jest to bowiem pierwsza produkcja Studia Marvel, której główną postacią jest kobieta. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów uniwersum Marvela.

20. Aquaman

Filmy DC - Aquaman

Aquaman – Jason Momoa

Aquaman to superbohater z serii DC. W komiksach istnieje kilka wersji na temat pochodzenia tego herosa. Kinowe realizacje odwołują się głównie do cyklu The Atlantis Chronicles z 1990 roku, w których postać ta występuje jako król Atlantydy. Pierwszy raz na wielkim ekranie Aquaman pojawił się w filmie Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości. Ponadto był obecny w nieudanej Lidze sprawiedliwości (2017) Zacka Snydera. Najlepszą i samodzielną wersję opowieści o Aquamanie stanowi film Jamesa Wana z 2018 roku. Odtwórcą głównej roli we wszystkich filmach jest Jason Momoa. W filmie Wana na ekranie superbohaterowi partnerują Amber Heard jako Mera, Willem Dafoe jako Nuidis Vulko czy Nicole Kidman – odtwórczyni Atlanny.

Udostępnij “Top 20 – filmy o superbohaterach” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.