Top 30 – filmy o zombie

Filmy o zombie stanowią odmianę kina katastroficznego, ponieważ atak zombie jest rodzajem epidemii przenoszonej przez krew. Istnieją tu zatem cechy wspólne z wampiryzmem, w obu wypadkach mamy do czynienia z krwiożerczymi potworami, jednak zombie uosabia zupełnie inny model patologii. Polega ona mianowicie na przeistoczeniu człowieka w istotę całkowicie bezwolną i działającą automatycznie. Zombie stanowi zatem metaforę strachu przed utratą wolności i kontroli nad własnym życiem.

Symbolika tej postaci często odnosi się do lęku przed totalitaryzmem i wszelkimi systemami mającymi na celu społeczną uniformizację. Atak zombie często przyjmuje postać inwazji obcych – napadających na planetę Ziemia z kosmosu.

Horror zombie został zapoczątkowany w 1968 roku przez George’a Romero w kultowej Nocy żywych trupów, rozpoczynającej całą serię. Już w tym prekursorskim dziele można zaobserwować charakterystyczny dla całego gatunku motyw chaosu ogarniającego Ziemię dotkniętą rozprzestrzeniającą się epidemią. Zombie powodują dezorganizację istniejącego porządku, anarchię i niszczenie cywilizacji. Mogą jednak również symbolizować zgubne tendencje współczesności, jak np. bezmyślny konsumpcjonizm.

Filmy o zombie

1. Noc żywych trupów (Night of the Living Dead, 1968) – reż. George Romero

Filmy o zombie - Noc żywych trupów

Noc żywych trupów to dzieło epokowe, zainicjowało ono bowiem gatunek horror zombie. Na skutek wybuchu rakiety wystrzelonej z Ziemi w kierunku planety Wenus dochodzi do emisji nieznanego promieniowania. Powoduje ono masowe zmartwychwstanie zmarłych. Pierwszym świadkiem tego wydarzenia jest przebywające właśnie na cmentarzu rodzeństwo: Johnny (Russell Streiner) i Barbra (Judith O’Dea). Staja się oni również obiektem ataku powstałych z grobów krwiożerczych potworów – zombie.

2. Świt żywych trupów (Dawn of the Dead, 1978) – reż. George A. Romero

Filmy zombie - Świt żywych trupów

Świt żywych trupów to nakręcona dziesięć lat później kontynuacja Nocy żywych trupów. Akcja filmu rozgrywa się kilka dni po wydarzeniach z poprzedniej części. Zombie zdążyły już opanować sporą część Ziemi. Tymczasem dwóch policjantów i dziennikarz ze swoją partnerką uciekają helikopterem z epicentrum zagrożenia. Udaje im się schronić w dużym, opustoszałym centrum handlowym. Wspólnie mają zamiar odeprzeć atak morderczych potworów. W rolach głównych wystąpili Ken Foree, Scott Reiniger, David Emge i Gaylen Ross.

3. Dzień żywych trupów (Day of the Dead, 1985) – reż. George Romero

Filmy o zombi - Dzień żywych trupów

Kolejną częścią cyklu Romero jest Dzień żywych trupów. Tym razem ostatni ocaleni próbują się schronić w podziemnym bunkrze. Są to żołnierze i naukowcy, którzy mają zamiar wymyślić remedium na epidemię morderczych zombie. Mózgiem całej operacji jest doktor Logan (Richard Liberty), który bada ciała potworów. Uczony dochodzi do wniosku, że zombie nie są całkiem stracone dla rodzaju ludzkiego i można je oswoić. Wkrótce postanawia wcielić w życie swój szalony plan.

4. Martwe zło (The Evil Dead, 1981) – reż. Sam Raimi

Najlepsze filmy o zombie - Martwe zło

Martwe zło to już kultowy zombie horror. Grupa znajomych wyjeżdża do małego domku w lesie. Gdy odnajdują starą księgę i nagranie z zaklęciem wywołującym demony, miłe chwile zostają brutalnie przerwane. Bohaterowie będą bowiem musieli stoczyć walkę o życie z powstałymi z grobów potworami. W rolach głównych wystąpili Bruce Campbell, Ellen Sandweiss, Richard DeManincor, Betsy Baker i Theresa Tilly.

5. Dom w głębi lasu (The Cabin in the Woods, 2011) – reż. Drew Goddard

Filmy z zombie - Dom w głębi lasu

Dom w głębi lasu to film, który przedstawia świadomą grę z konwencjami gatunku. Fabularnie nawiązuje do głośnego Martwego zła. Wszystko zaczyna się klasycznie: grupa młodych ludzi udaje się na weekendowy wypad do położonego na odludziu domku nad jeziorem. Dobrą zabawę przerywa jednak odnalezienie w piwnicy tajemniczej księgi. Bohaterowie nieświadomie ściągają na siebie atak zombie.

6. Rec (2007) – reż. Jaume Balaguero i Paco Plaza

Filmy o zombie apokalipsa - Rec

Hiszpański horror Rec to film nakręcony w konwencji paradokumentu. Dziennikarka realizująca reportaż o pracy strażaków towarzyszy im podczas nocnej zmiany. Wspólnie udają się pod adres, z którego otrzymują zgłoszenie o awanturze. Chodzi o jeden z lokali w dużej kamienicy. Po wejściu do środka starsza lokatorka rzuca się na strażaka i gryzie go. Już po chwili cały budynek zostaje poddany kwarantannie z powodu podejrzenia epidemii. W środku bohaterowie muszą się zmierzyć ze śmiertelnym zagrożeniem. W roli głównej wystąpiła Angela Vidal (Manuela Velasco). W 2008 roku John Erick Dowdle nakręcił amerykańską wersję horroru pod tytułem Kwarantanna.

7. Resident Evil (2002) – reż. Paul W. S. Anderson

Zombi filmy - Resident Evil

Resident Evil, zrealizowany na podstawie gry komputerowej, zapoczątkował cykl popularnych filmów z Millą Jovovich w roli głównej. Podczas nieudanego tajnego eksperymentu z laboratorium firmy The Umbrella Corporation wydostaje się śmiercionośny wirus. Początkowo wydaje się, że wszyscy pracownicy zginęli. Wkrótce jednak okazuje się, że zostali oni zamienieni w zombie. Na miejsce zostaje wysłana specjalna grupa, która ma zutylizować wirusa. Niestety w zadaniu oprócz potworów przeszkadza im superinteligentny komputer Red Queen. Za to istotnej pomocy dostarcza ogłuszona przez wybuch Alice, szefowa ochrony.

8. Dead Set (2008) – miniserial

Filmy zombi - Dead Set

Dead Set to brytyjski miniserial o inwazji zombie. Krwiożercze potwory opanowują cały kraj. Tymczasem niczego nieświadomi uczestnicy programu Big Brother prowadzą beztroskie życie w odizolowanym domu. Nie mają pojęcia, że wkrótce będą musieli walczyć ze zbliżającą się armią „umarlaków”.

9. Zombie Express (Boo-san-haeng, 2016) – reż. Sang-ho Yeon

Azjatyckie filmy o zombie - Zombie Express

Zombie Express to koreański horror o tajemniczej epidemii przemieniającej ludzi w krwiożercze potwory. Głównym bohaterem filmu jest rozwiedziony pracownik korporacji mieszkający w Seulu, który w dniu urodzin córki jedzie z nią pociągiem do matki w Pusan. W czasie podróży w kraju rozwija się jednak choroba zombie, a kolejni zakażeni atakują ludzi. Wkrótce mężczyzna będzie musiał zrobić wszystko, by ocalić przed śmiercią swoją córkę i siebie. W rolach głównych wystąpili Yoo Gong i Su-an Kim.

10. Zombieland (2009) – reż. Ruben Fleischer

Komedie o zombie - Zombieland

Zombieland przedstawia świat całkowicie opanowany przez śmiertelnie groźne bestie w krzywym komediowym zwierciadle. Wśród ludzi, którym udało się uniknąć najgorszego losu, znajdują się student Columbus (Jesse Eisenberg) i odważny Tallahasse (Woody Harrelson). Różnice charakterów pomiędzy nimi są tak duże, że większym zagrożeniem niż zombie są dla siebie sami nawzajem.

11. Wysyp żywych trupów (Shaun of the Dead, 2004) – reż. Edgar Wright

Łowcy zombie - Wysyp żywych trupów

Głównym bohaterem komedii Wysyp żywych trupów jest Shaun (Simon Pegg), młody mężczyzna, który nie może się odnaleźć w dorosłym życiu. Całymi dniami przesiaduje w pubie ze swoim przyjacielem. Jego dziewczyna Liz (Kate Ashfield) w końcu więc z nim zrywa. W dniu,w którym bohater podejmuje decyzję o zmianie swojego życia, Londyn zostaje zaatakowane przez armię zombie.

12. 28 dni później (28 Days Later, 2002) – reż. Danny Boyle

Filmy o apokalipsie zombie - 28 dni później

28 dni później przedstawia Londyn zaatakowany przez śmiercionośnego wirusa. Obrońcy praw zwierząt włamują się do laboratorium, w którym przeprowadza się eksperymenty i nieświadomie doprowadzają do uwolnienia groźnej choroby. Wirus zamienia zainfekowanych ludzi w bezwolne, krwiożercze zombie. 28 dni po tym wydarzeniu ze śpiączki wybudza się Jim (Cillian Murphy), który stwierdza, że szpital jest zupełnie pusty, a na ulicach grasują hordy zarażonych.

13. Cargo (2013) – reż. Yolanda Ramke i Ben Howling

wszystkie filmy o zombie - cargo

Ładunek, bo również pod takim tytułem jest znany film Yolandy Ramke i Bena Howlinga to opowieść rozgrywająca się w przyszłości. Cały świat zostaje opanowany przez śmiertelnie groźne potwory – zombie. Wśród nielicznych ocalałych znajduje się ojciec (Andy Rodoreda), który za wszelką cenę próbuje ochronić przed śmiercią swoją małą córeczkę.

14. Super 8 (2011) – reż. J. J. Abrams

Fajne filmy o zombie - Super 8

Film Super 8 jest swoistym hołdem J. J. Ambramsa dla kina Stevena Spielberga. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w miasteczku Ohio. Paczka nastolatków postanawia zrealizować amatorski film o zombie za pomocą kamery Super 8. W czasie zdjęć, kręconych w okolicy torów kolejowych, dochodzi do katastrofy pociągu. Szeryf (w tej roli Kyle Chandler) postanawia przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. Wkrótce w miasteczku dochodzi do groźnych, niewytłumaczalnych wydarzeń.

15. Wszechstronna dziewczyna (The Girl with All the Gifts, 2016) – reż. Colm McCarthy

Epidemia zombie film - Wszechstronna dziewczyna

W przyszłościowym świecie rzeczywistość zostaje zdominowana przez zombie. Naukowcy próbują zatem przetransformować istotę ludzką tak, by mogła przeżyć zainfekowanie. W końcu udaje się stworzyć człowieka o niezwykłych zdolnościach, jest to Melanie (Sennia Nanua).

16. 28 tygodni później (28 Weeks Later, 2007) – reż. Juan Carlos Fresnadillo

Horror zombie - 28 tygodni później

Fabuła filmu 28 tygodni później kontynuuje historię z obrazu 28 dni później. Pół roku zajęło ludzkości uporanie się z wirusem powodujących metamorfozę człowieka w zombie. Zorganizowano specjalną strefę, w której zdrowi mieszkańcy powoli wracają do normalnego życia. Pewnego dnia jednak w oazie pojawia się nowe zakażenie.

17. World War Z (2013) – reż. Marc Forster

Miasto zombie film - World War Z

World War Z przedstawia historię byłego funkcjonariusza ONZ, który wraz z rodziną musi stawić czoła inwazji zombie. Gerry Lane (Brad Pitt) w trakcie podróży z żoną (w tej roli Mireille Enos) i dwiema córkami niespodziewanie zatrzymuje się w olbrzymim korku. Wkrótce zauważają, że ludzie wokół zaczynają się dziwnie zachowywać i okazywać nadmierną agresję. Lane jako doświadczony śledczy wyczuwa, iż doszło do nadzwyczajnej sytuacji: ataku zombie.

18. Armia ciemności (Army of Darkness, 1992) – reż. Sam Raimi

Filmy o zombie lista - Armia ciemności

Armia ciemności to jedna z kontynuacji fabuły Martwego zła z 1981 roku. Główny bohater, Ash (Bruce Campbell), odbywa podróż w czasie i przenosi się do średniowiecznej Anglii. Na miejscu musi stawić czoła potężnej armii ciemności Necronomiconu. Jednocześnie zakochuje się w atrakcyjnej Sheili (Embeth Davidtz).

19. Smętarz dla zwierzaków (Pet Sematary, 1989) – reż. Mary Lambert

Top filmy o zombie - Smętarz dla zwierząt

Smętarz dla zwierząt, na podstawie prozy Stephena Kinga, to kolejny film z motywem zombie. Małżeństwo Creedów z dwójką dzieci postanawia zamieszkać w malowniczej Nowej Anglii. Pewnego dnia kot rodziny zostaje śmiertelnie potrącony przez samochód. Pochowane na pobliskim indiańskim cmentarzu zwierzę po jakimś czasie ponownie zjawia się w domu, choć nieco odmienione. Gdy syn Creedów ginie w wypadku, zrozpaczony ojciec postanawia złożyć jego ciało na tej samej nekropolii, z nadzieją na jego zmartwychwstanie.

20. Ziemia żywych trupów (Land of the Dead, 2005) – reż. George A. Romero

Apokalipsa zombie film - Ziemia żywych trupów

Ziemia żywych trupów to kolejna część słynnego cyklu Romero. Na początku XXI wieku reżyser po raz kolejny powrócił do znanej fabuły. Po całkowitym opanowaniu Ziemi zombie przechodzą metamorfozę: bezmyślne potwory zaczynają przejawiać inteligencję i tworzą zorganizowaną społeczność, której celem jest zniszczenie ostatniej ludzkiej siedziby – obwarowanego i odizolowanego od reszty świata miasta.

21. Zombieland: kulki w łeb (Zombieland: Double Tap, 2019) – reż. Ruben Fleischer

Komedie zombie - Zombieland: kulki w łeb

Ten film to powstała po dziesięciu latach kontynuacja Zombielandu. Krwiożercze potwory przejęły panowanie nad światem i jednocześnie rozwinęły swoje zdolności. Zombie zaczęły przejawiać symptomy samodzielnego myślenia, dlatego stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Tallahassee i Colubus po raz kolejny stoczą walkę z potworami, a także ze sobą nawzajem.

22. Opętani (The Crazies, 2010) – reż. Breck Eisner

Horrory o zombie - Opętani

Opętani to historia o groźnym wirusie. Niebezpieczny drobnoustrój wymyka się z tajnego laboratorium i szybko doprowadza do epidemii w małym miasteczku USA. Zarażeni ludzie wykazują mordercze skłonności i za wszelką cenę dążą do zagłady najbliższego otoczenia. Zanim do miasta dotrze pomoc wojska, miejscowy szeryf David Dutton (Timothy Olyphant) wraz z kilkoma przyjaciółmi musi stawić czoła zagrożeniu.

23. Player One (2018) – reż. Steven Spielberg

Najlepsze filmy z zombie - Player One

Player One to dość niezwykły film Spielberga, którego fabuła rozgrywa się w świecie przyszłości. Ludzie żyją w zdewastowanym, nieprzyjaznym i ponurym świecie, a jedyną ucieczką od rzeczywistości jest wirtualna gra. Każdy nosi zatem gogle, które przenoszą go do innego wymiaru. Pewnego dnia kreator gry postanawia przyznać specjalną nagrodę temu, kto znajdzie ukryte „easter egg”. Wade Owen zamierza wystartować w wielkim wyścigu, po drodze przeżywa zaś masę niesamowitych przygód, między innymi musi uchronić siebie i swoich przyjaciół przed atakiem zombie.

24. Mgła (The Mist, 2007) – reż. Frank Darabont

Zombie horrory - Mgła

Mgła na podstawie opowiadania Stephena Kinga to tajemnicza opowieść, której akcja rozgrywa się w małym miasteczku o nazwie Maine. Nocą miejscowość nawiedza potężna burza. Zasmuceni ogromem strat mieszkańcy ruszają na zakupy do pobliskiego sklepu, żeby nabyć rzeczy potrzebne do naprawy zniszczeń. Tymczasem miasto zostaje spowite gęstą mgłą, a w okolicy zaczynają grasować krwiożercze potwory.

25. Wiecznie żywy (Warm Bodies, 2013) – reż. Jonathan Levine

Najlepsze horrory o zombie - Wiecznie żywy

Głównym bohaterem filmu Wiecznie żywy jest mężczyzna-zombie, R (Nicholas Hoult). Świat został opanowany przez żywe trupy, a R błąka się po ruinach miasta, gdzie spotyka młodą dziewczynę, która niegdyś była związana z jedną z jego ofiar. R i Julie (Teresa Palmer) nieoczekiwanie zakochują się w sobie i, pomimo skrajnie trudnych okoliczności, postanawiają walczyć o swoją miłość.

26. Operacja Overlord (Overlord, 2018) – reż. Julius Avery

Zombie - Operacja Overlord

Podczas II wojny światowej amerykańscy spadochroniarze wysłani na misję do okupowanej przez Niemców Francji dostają się do podziemi strategicznej wieży. Okazuje się, że mieści się tam tajne nazistowskie laboratorium, w którym odbywają się makabryczne eksperymenty. Ich efektem jest stworzenie krwiożerczych zombie – nowej broni hitlerowców – to główne elementy fabuły Operacji Overlord.

27. Grindhouse: Planet Terror (2007) – reż. Robert Rodriguez

Zombie komedie - Grindhouse: Planet Terror

Małe miasteczko w Teksasie, rządzone przez bezwzględnego szeryfa, zostaje opanowane przez epidemię zombie. Chorzy o odrażającym wyglądzie atakują kolejnych mieszkańców, między innymi tancerkę go go Cherry (Rose McGowan). Dziewczyna w wyniku starcia traci nogę, jednak szybko zastępuje kończynę karabinem maszynowym i wraz z grupą znajomych wyrusza na krwawe polowanie.

28. Fido (2006) – reż. Andrew Currie

Zombie film - Fido

Fido to kanadyjska czarna komedia. Po inwazji zombie na Ziemię ludzkość znajduje antidotum na ten problem – specjalną obrożę, która pozwala panować nad agresją żywych trupów. Ludzie zaczynają wykorzystywać zombie do wykonywania prac fizycznych. Jednego z nich, Fido (Billy Connolly), Helen Robinson (Carrie-Anne Moss) wynajmuje jako ogrodnika. Jej samotny syn Timmy postanawia się zaprzyjaźnić z zombie.

29. Jednym cięciem (Kamera o Tomeru na!, 2017) – reż. Shin’ichiro Ueda

Japońskie filmy o zombie - Jednym cięciem

Jednym cięciem to japońska produkcja o zabarwieniu komediowym. Fabułę horroru stanowi historia kręcenia filmu o zombie. Za kamerą staje nieporadny reżyser o nazwisku Higurashi (Takayuki Hamatsu). Wkrótce okazuje się, że twórca gdzieś znika, a odizolowani w pustej oczyszczalni ścieków aktorzy zostają zaatakowani przez prawdziwe potwory. Obraz zdobył kilka prestiżowych japońskich nagród filmowych.

30. Thriller (1983) – reż. John Landis

Top zombie - Thriller Michael Jackson

Thriller – krótkometrażowy film nakręcony przez Johna Landisa jako teledysk do kultowego przeboju Michaela Jacksona o tym samym tytule, to małe arcydzieło. W głównej roli wystąpił król popu: wieczorową porą mężczyzna wraca ze swoją dziewczyną (Ola Ray) z kina. Niespodziewanie para zostaje zaatakowana przez grupę zombie.

Udostępnij “Top 30 – filmy o zombie” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.