Warszawski Maraton Kina Włoskiego – OldCamera.pl patronem medialnym

Maraton włoskiego kina - OldCamera.pl patronat medialny

 

Wszystkim zmęczonym jesienną aurą polecamy gorący maraton filmów ze słonecznej Italii. W dniach 30 listopada – 1 grudnia w sercu Warszawy odbędą się pokazy największych dzieł włoskiego kina.

 

Prawie Kino, Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz NZS UW już w ten weekend organizują w Warszawie maraton klasyki włoskiego kina. W programie pojawią się takie dzieła, jak Suspiria w reżyserii Dario Argento z 1977 roku, Powiększenie (1966) Michelangelo Antonioniego i Pentameron Matteo Garrone. Pokaz poprzedzi prelekcja naszej redakcyjnej Koleżanki, Kingi Redlińskiej. Warszawski maraton to wartościowa inicjatywa kulturalna dedykowana wszystkim miłośnikom ambitnego kina. Jak zaznaczają Organizatorzy, projekt zrodził się w celu upowszechnienia filmu, który jest „wciągający, skłaniający do przemyśleń, niełatwy i mający wielkie znaczenie dla współczesnej kultury”.

Prawie Kino i Niezależne Zrzeszenie Studentów UW przedstawiają trzy wielkie dzieła włoskich mistrzów

Suspiria to prawdziwe arcydzieło włoskiego kina grozy. Twórca filmu, Dario Argento, jest spadkobiercą mistrzów italskiego horroru z lat 60., takich jak Mario Bava, Ricardo Freda i Antonio Margheriti. Suspiria to pierwsza część Trylogii Trzech Matek. Prezentuje historię młodej Amerykanki, która rozpoczyna naukę w wiedeńskiej szkole baletowej, gdzie dochodzi do wielu tajemniczych zjawisk. Film przeszedł do historii kina dzięki swoim walorom artystycznym – wyjątkowemu połączeniu sugestywnej muzyki i zdjęć. Suspiria w 2018 roku doczekała się remake’u w reżyserii Luki Guadagnino.

Powiększenie to z kolei niekwestionowany klasyk Antonioniego, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Film o fotografie, który przypadkowo uwiecznia na zdjęciu morderstwo w parku, stał się kultowym obrazem stawiającym pytanie o granice ludzkiego poznania i odzwierciedlającym kryzys współczesnej kultury europejskiej. Rewelacyjna kreacja Davida Hemmingsa czy występ legendarnej Veruschki dodatkowo uświetniają dzieło Antonioniego.

Pentameron (2015) to natomiast film Matteo Garrone, reżysera, który zasłynął jako realizator Gomorry na podstawie głośnej powieści Roberto Saviano. Tym razem twórca postanowił stworzyć dzieło z pogranicza realizmu i fantastyki. Pentameron to bowiem surrealistyczna opowieść o dziwacznych zachciankach kilku monarchów. Garrone udało się wykreować oryginalny filmowy świat rozbijający znaną hollywoodzką konwencję.

Serdecznie polecamy zatem udział w warszawskim maratonie filmowym!

30 listopada – 1 grudnia

Krakowskie Przedmieście 24

Budynek Samorządu Studentów UW – Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, sala 200.

Więcej informacji na facebookowym profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/720405204995199/