Redakcja

Redakcja OldCamera.pl

Redaktor Naczelna i Wydawca: Agnieszka Czarkowska-Krupa

Agnieszka Czarkowska-Krupa redaktor naczelna oldcamera.pl

 

Dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989 (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji, pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz Etyka i literatura, pod red. Anny Głąb (Semper, 2014).

Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk  (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych.

Zastępczyni Redaktor Naczelnej: Paula Apanowicz

Oldcamera.pl redakcja Paula Apanowicz

 

Z wykształcenia filozof o specjalności kulturowo-estetycznej, z pasji krytyk filmowy. Zastępca Redaktor Naczelnej portalu filmowego OldCamera.pl i współautorka książki “Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (ebookowo, 2021). W kręgu jej zainteresowań znajdują się filozofia oraz estetyka filmu, historia X muzy ze szczególnym uwzględnieniem okresu niemego, kino autorskie, a także literatura i sztuka. Jej największą pasją jest twórczość mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka, a ulubionym filmem “Zawrót głowy” tego reżysera. Publikowała w portalach internetowych o tematyce kulturalnej (m.in. Radykalny słoń, Kultura na co dzień, Muzonetka.pl). Prowadzi bloga Blondynka Hitchcocka.

 

 

Redaktor: Anna Barańska

Oldcamera.pl Anna Barańska

fot. Natalia Marcinkowska

 

 

Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracowała ze studiem EgoFilm i Teatrem Collegium Nobilium. Interesuje się historią XIX i XX wieku, ze szczególnym uwielbieniem historii Warszawy i Lwowa, co poskutkowało ukończeniem kursu na przewodnika miejskiego PTTK po Warszawie i kursu na społecznego opiekuna zabytków. Współpracuje z “Lwowskim Biuletynem Informacyjnym”.

 

 

 

 

 

 

Osoby współpracujące z Redakcją:

Hanna Bielecka

Z wykształcenia filmoznawca i archiwista. Pisała relacje z festiwali i recenzje dla serwisów filmowych. Jej ulubionym gatunkiem filmowym są horrory i thrillery. Ma słabość do klasyków filmowych i gwiazd starego kina.

Tomasz Limanowski

Student politologii na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonat sztuki, w szczególności literatury i filmu. Jego ulubioną powieścią jest “Siekierezada albo zima leśnych ludzi” Edwarda Stachury, a jednym z najbardziej cenionych filmów adaptacja tejże powieści, wyreżyserowana przez Witolda Leszczyńskiego. W 2018 roku został wyróżniony w konkursie literackim “Ikarowe Strofy”.

Marta Zasłona-Kotnowska

Oldcamera - redakcja Marta Zasłona-Kotnowska

 

 

Filolożka angielska zafascynowana „Herstorią” filmu, czyli historią kobiet w tym zdominowanym przez mężczyzn przemyśle. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka stawiająca pierwsze kroki jako pisarka. Ma czułą relację ze starym kinem. Prywatnie mama bliźniaków i psa Kraksy.

 

 

Rafał Glapiak

Filmoznawca. Interesuje się przede wszystkim okresem klasycznym w historii kinematografii oraz tak zwanym amerykańskim kinem niezależnym. Współpracuje z “Kinem”, “Polityką”, “Rzeczpospolitą” oraz portalem Filmweb. Autor strony Mocne Punkty.

Aleksander Biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna i Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Zafascynowany kinem i muzyką do tego stopnia, że wraz z kilkoma najbliższymi osobami przenosi wybrane filmy na płaszczyznę muzyczną. Od 2014 roku publikuje recenzje dla portalu Plaster Łódzki. Najbardziej ceni obrazy z lat 60. i 70. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem kina japońskiego, francuskiego i serii o Jamesie Bondzie. „Kobieta z wydm” w reżyserii Hiroshiego Teshigahary to jego ulubiony film.

Paulina Krzyżaniak

ur. 1986 r. w Nowej Soli. Mieszka w Glasgow. Ukończyła studia na Wydziale Film, Media and Gender na University of Stirling. Autorka tomiku poezji Apteka Myśli, książki Skutki Niepożądane oraz opowiadania Dach (2020). Obecnie recenzuje filmy oraz seriale.

Filip Chrzuszcz

Student Kulturoznawstwa ze specjalnością “Teksty Kultury” na UJ. Interesuje się wieloma rodzajami sztuki, jednak jego największą pasją są filmy każdego rodzaju i z każdej epoki.

Byli Członkowie Redakcji:

Magda Król

Z wykształcenia scenarzystka i kulturoznawca. Współpracowała z łódzkimi instytucjami kultury, m.in. podczas organizowania pokazów filmowych, imprez kulturalnych czy słynnego Festiwalu Łódź 4 Kultur. Interesuje się historią kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem klasyki amerykańskiego kina. Jej wielką pasją są biografie znanych postaci ze świata filmu.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu. Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi oraz czesko-polskim projektem naukowym „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa”. Głównym obszarem jej zainteresowań jest dawne i współczesne kino amerykańskie oraz star studies.

O możliwościach współpracy z Oldcamera.pl: Współpraca i Reklama

Kontakt: starekino@oldcamera.pl

 

Projekt logo: Michał Piętoń

Projekt i wykonanie strony: Łukasz Krupa

 

ISSN 2543-4020

Portal wpisany do Rejestru Dzienników i Czasopism pod Nr Rej. Pr. 3003

Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział I Cywilny

 

Wydawca: Agnieszka Czarkowska-Krupa

 Miejsce wydania: Kraków