Top 10 – najlepsze filmy o miłości w historii kina

Filmy o miłości to zarówno „great love story”, jak i komedie czy dzieła obyczajowe. Łączy je jedno – na pierwszym planie znajduje się silne, autentyczne uczucie pary głównych bohaterów. Oto nasz ranking najlepszych filmów o miłości.

Najlepsze filmy o miłości

1.Wichrowe wzgórza (Wuthering Heights)

Najlepsze filmy o miłości - Wichrowe wzgórza

 

Wichrowe wzgórza (1992), film w reżyserii Petera Kosminsky’ego, to udana adaptacja powieści Emily Bronte. Mistyczna i tajemnicza historia nieszczęśliwej miłości Heathcliffa (Ralph Fiennes) i Catherine (Juliette Binoche) należy do jednych z najpiękniejszych obrazów kina. Losy rozdzielonej przez nieubłagane realia społeczne pary (ona należy do możnego rodu) kładą się cieniem na życie potomków zakochanych. Niespełniona namiętność i siła prawdziwego uczucia jest jednak zdolna przetrwać śmierć i odmienić świat, powiada Kosminsky.

 

 

2. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind)

Ranking filmów o miłości - Przeminęło z wiatrem

 

Przeminęło z wiatrem (1939) to z kolei widowiskowa ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Film wyreżyserowali George Cukor, Sam Wood i Victor Fleming, a w rolach głównych zagrali aktorzy, którzy stworzyli jedną z najsłynniejszych hollywoodzkich par: Vivien Leigh (jako Scarlett O’Hara) i Clark Gable (jako Rhett Butler). Wielowątkowa fabuła opowiada o losach rodzin z amerykańskiego Południa podczas wojny secesyjnej i tuż po niej. Na tle dramatycznych wydarzeń historycznych pulsuje trudne, a jednocześnie niesłychanie namiętne uczucie kapryśnej panny i odważnego gentelmana.

 

 

3. Fortepian (The Piano)

Fortepian - film o miłości

Fortepian (1993), film świetnej reżyserki – Jane Campion, to poruszająca i pełna namiętności opowieść o miłości, która rodzi się w zupełnie nietypowych okolicznościach. Ada (Holly Hunter) zostaje wydana za mąż za nieznanego sobie mężczyznę, Alisdaira Stewarta (Sam Neill) i wraz z córką przybywa do mieszkającego w Nowej Zelandii małżonka. Niespodziewanie mąż sprzedaje ukochany instrument Ady – fortepian. Kobieta, aby odzyskać przedmiot, decyduje się udzielać jego nowemu właścicielowi – George’owi (Harvey Keitel) lekcji gry. Okazuje się jednak, że mężczyznę bardziej niż muzyka interesuje młoda kobieta. Fortepian opowiada o sile ludzkich namiętności i sztuce, która czasem bywa jedynym językiem oddającym głębię ludzkiej duszy.

 

4. Pamiętnik (The Notebook)

Pamiętnik - film o miłości

 

Pamiętnik (2004) Nicka Cassavetesa to jednak z najbardziej wzruszających opowieści miłosnych w historii kina. Film przedstawia dzieje młodzieńczej miłości Allie (Rachel McAdams), panny z zamożnego domu i Noah (Ryan Gosling), ubogiego pracownika tartaku. Wakacyjne uczucie niespodziewanie przeistacza się w wielką miłość, której nie mogą zniszczyć ani czas, ani społeczne konwenanse, ani nawet umysłowa choroba jednego z partnerów. Pamiętnik zachwyca autentyzmem – ani na chwilę nie przekracza cienkiej granicy między romantyzmem a kiczem.

 

 

5. Co się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County)

Co się wydarzyło w Madison County film

 

Co się wydarzyło w Madison County (1995) – świetny film Clinta Eastwooda – zapada głęboko w pamięć i porusza wszystkie zmysły. To historia miłości, która niespodziewanie spotyka dwójkę dojrzałych, zupełnie różnych ludzi. Francesca (w tej roli Meryl Streep) w małym miasteczku wiedzie spokojne życie pani domu, wzorowej matki i żony. Robert (Clint Eastwood) jest z kolei nieustannie podróżującym po świecie fotografem. Spotkanie tych dwojga owocuje wielką namiętnością i głębokim, dojrzałym uczuciem. Jak wyznaje bowiem Robert, wszystkie drogi, jakie przemierzył w życiu, prowadziły do tej jedynej.

 

 

6. Titanic

Titanic filmy o miłości

 

Titanic (1997) Jamesa Camerona należy do klasycznych pozycji romantycznego kina. Historia tragicznej katastrofy słynnego Titanica zostaje opowiedziana przez pryzmat krótkiej, ale niezwykle intensywnej miłości pięknej panny z dobrego domu, Rose (Kate Winslet) i ubogiego artysty, Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio). Ten film nakręcony z wielkim rozmachem i jednocześnie wyczuciem porusza widza i z pewnością zasługuje na trwałe miejsce wśród miłosnych fabuł.

 

 

 

7. Casablanca

Casablanca - filmy o miłości

 

Casablanca (1942) w reżyserii Michaela Curtiza to jeden z najbardziej kultowych filmów. Niezapomniany obraz z parą wybitnych aktorów w rolach głównych – Ingrid Bergman i Humphrey’em Bogartem – to melodramat o niespełnionej, wojennej miłości. W czasie II wojny światowej tajemniczy i wpływowy Rick, właściciel nocnego klubu w Casablance, umożliwia ucieczkę za granicę swojej ukochanej i jej mężowi, nie zważając na czekające go niebezpieczne konsekwencje. Film operuje stylistyką kina noir – mgła, nocne pejzaże i blask ulicznych latarni dodają obrazowi romantyzmu. Słynna scena pożegnania kochanków na lotnisku należy zaś do klasyków w historii kina.

 

 

8. Uwierz w ducha (Ghost)

Uwierz w ducha - filmy o miłości

 

Uwierz w ducha (1990) Jerry’ego Zuckera przedstawia historię Molly (Demi Moore) cierpiącej po stracie ukochanego Sama (Patrick Swayze). Kiedy dziewczynie grozi niebezpieczeństwo, mężczyzna wraca z za grobu, żeby jej pomóc. Film łączy w sobie różne gatunki: jest romansem, ale też komedią i dramatem. Niewątpliwie pozycja przetrwała próbę czasu. Uwierz w ducha to bowiem ciepła, wzruszająca opowieść o miłości silniejszej od śmierci.

 

 

 

9. Rzymskie wakacje (Roman Holiday)

Rzymskie wakacje - najlepsze filmy o miłości

Rzymskie wakacje (1953) w reżyserii Williama Wylera stanowią jedną z klasycznych komedii amerykańskich lat 50. Był to złoty okres tego gatunku, a film stanowi na to najlepszy dowód. Rzymskie wakacje przedstawiają historię romansu pięknej księżniczki Anny z przystojnym amerykańskim dziennikarzem. Wszystko zaś odbywa się na tle wspaniałych pejzaży wiekowego miasta Roma. W rolach głównych wystąpili Audrey Hepburn i Gregory Peck.

 

 

10. Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Linings Playbook)

Poradnik pozytywnego myślenia - filmPoradnik pozytywnego myślenia (2012) to świetny, mądry i wzruszający film Davida O. Russella. Pat Solitano (Bradley Cooper) po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, spowodowanym odejściem żony, próbuje wrócić do normalnego życia. Mężczyzna spotyka Tiffany (Jennifer Lawrence), dziewczynę, która po śmierci męża walczy z problemami psychicznymi. Początkowa wzajemna niechęć przeradza się w głębokie, choć nieświadome uczucie obojga. Świetne kreacje aktorskie, dobrze przemyślana i skrojona fabuła oraz piękna historia miłosna czynią Poradnik pozytywnego myślenia bardzo wartościową pozycją w dziejach kina.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy o miłości w historii kina” swoim znajomym.