Demi Moore – 10 ciekawostek z życia i kariery aktorki

Demi Moore

Demi Moore, supergwiazda kina lat 90., wzbudza zainteresowanie mediów nie tylko swoimi aktorskimi kreacjami, ale także życiem prywatnym. Szybko osiągnęła szczyty popularności, w rolach silnych, zdecydowanych i szalenie zmysłowych kobiet. Przez wiele lat tworzyła szczęśliwe małżeństwo z gwiazdorem Bruce’m Willisem, z którym doczekała się trzech córek. Jednak to jej związek z młodszym o kilkanaście lat Ashtonem Kutcherem okazał się prawdziwą pożywką dla spragnionej sensacji prasy. Demi Moore nie raz łamała schematy i odważnie podążała własną ścieżką. Oto 10 faktów i ciekawostek z życia oraz kariery aktorki.

1. Jedną z największych traum Demi Moore były trudne relacje z matką.

Aktorka urodzona w 1962 roku w Roswell jako Demetria Gene Guynes dorastała w niestabilnej rodzinie. Jej rodzice nieustannie się schodzili i rozchodzili, a także ciągle przeprowadzali. Z tego powodu Demi nie mogła nigdzie nawiązać trwałych przyjaźni, ani liczyć na matkę i ojca, którzy nie stronili od używek. Po rozwodzie Virginii King z Dannym Guynesem przyszła aktorka zamieszkała z matką w Kalifornii, a jej młodszy brat Morgan z ojcem. Był to bardzo trudny czas w życiu Demi, która bardziej opiekowała się matką niż ona córką. W wieku 15 lat doszło do niezwykle traumatycznego wydarzenia: dziewczyna została zgwałcona przez przyjaciela Virginii, za co później obwiniała matkę. Niedługo potem Demi wyprowadziła się z domu.

Stosunki między Ginny i jej sławną córką przez lata były bardzo złe. Matka Moore sprzedawała do brukowej prasy informacje o jej życiu prywatnym oraz zdjęcia z jej osobistych archiwów. Doszło do tego, że aktorka po urodzeniu drugiej córki zerwała kontakt z matką na osiem lat. Odnowiła go dopiero, gdy dowiedziała się o śmiertelnej chorobie Ginny. Wówczas nie tylko spotkała się z Virginią, ale przeprowadziła się do jej domu i przez kilka ostatnich miesięcy troskliwie opiekowała się matką. Wybaczyła jej też wszystkie przewiny z przeszłości.

2. Demi Moore w wieku 14 lat dowiedziała się, że jej ojciec nie jest nim w sensie biologicznym.

Dla nastoletniej Demi wielkim wstrząsem okazała się wiadomość, że wychowujący ją od urodzenia Danny Guynes, nie jest jej biologicznym ojcem. W wieku 14 lat dowiedziała się, że jej prawdziwy tata to pierwszy mąż matki, Charles Harmon Sr. Przyszła aktorka poznała go osobiście oraz nową rodzinę, którą założył, ale i tak do śmierci Danny’ego traktowała go jak swojego jedynego ojca. Była z nim głęboko związana, chociaż, jak wyznała w swojej autobiografii, po ujawnieniu latami skrywanego sekretu miała wrażenie, że tata oddalił się od niej emocjonalnie: „Podobno tożsamość mojego prawdziwego ojca ukrywano przede mną z powodu obaw Danny’ego, że kiedy się wszystkiego dowiem, zmienię zdanie na jego temat. W rzeczywistości jednak to on oddalił się ode mnie. Jeszcze przed rozstaniem z mamą zrobił się zdystansowany, jeszcze więcej pił (…)”.

3. Zapragnęła być aktorką pod wpływem spotkania z Nastassją Kinski.

Pierwszy pomysł na związanie przyszłości z aktorstwem pojawił się u Demi pod wpływem spotkania z Nastassją Kinski. Demi Moore poznała ją przypadkiem, mieszkając wraz z matką w jednym z kalifornijskich moteli. Nastassja była jej sąsiadką, której początkowo przyglądała się z zainteresowaniem. Moore wspomina: „Z naszego balkonu widywałam przy basenie pewną piękną dziewczynę. Pływała i wylegiwała się w słońcu, a jej skóra z dnia na dzień stawała się coraz bardziej złocista. Była najbardziej olśniewającą istotą, jaką w życiu widziałam. Okazała się o kilka lat ode mnie starszą niemiecką aktorką Nastassją Kinski”.

Obie szybko się zaprzyjaźniły, a gdy Demi dowiedziała się, że Kinski przyleciała z Europy, by zagrać w filmie Romana Polańskiego, pomagała jej ćwiczyć teksty i czytać scenariusze, napisane zbyt skomplikowaną dla nieznającej jeszcze płynnie języka Nastassji. Niemiecka aktorka poznała również Demi z Polańskim, jednak wkrótce polski reżyser był zmuszony opuścić Stany Zjednoczone z powodu zarzutów o gwałt na trzynastolatce. Kontakt Demi z Kinski się urwał, jednak pragnienie naśladowania zjawiskowej europejskiej piękności zapadło głęboko w sercu Moore.

Demi Moore - 10 ciekawostek z życia

Demi Moore w filmie Uwierz w ducha

6. Słynne nazwisko aktorki wywodzi się z jej pierwszego małżeństwa.

Nazwisko Moore Demi przyjęła, gdy pierwszy raz wyszła za mąż za gitarzystę, Freddy’ego Moora. To była szalona, młodzieńcza miłość. Demi, będąc w związku z kimś innym, w wieku 16 lat zobaczyła Freddy’ego na koncercie jego zespołu „The Kats”, zakochała się w nim na zabój i zrobiła wszystko, żeby go uwieść. Nie przeszkadzało jej to, że blisko trzydziestoletni wokalista ma żonę. Pomiędzy Demi i Freddym wybuchła wielka namiętność. Wkrótce wspólnie zamieszkali, razem przemierzali trasy koncertowe i prowadzili beztroskie rockowe życie. Decyzja o małżeństwie zapadła niespodziewanie: zrozpaczona po śmierci ojca przyszła aktorka zapragnęła stabilizacji i postanowiła wyjść za mąż. Ślub odbył się w hiszpańskim kościółku w Los Angeles 8 lutego 1980 roku.

Wkrótce, gdy kariera Demi Moore nabrała oszałamiającego tempa, małżeńskie relacje zaczęły się psuć. Zdjęcia Demi zatrudnionej przez agencję modelek Elite zaczęły być rozpoznawalne, a ona dostawała pierwsze znaczące role: w serialu „Szpital miejski”, a następnie w filmie „To cholerne Rio”. Komedię kręcono w Brazylii, dokąd aktorka poleciała na kilka miesięcy i rozłąka ostatecznie przypieczętowała decyzję o rozstaniu z Freddy’m. Rozwiedli się w 1985 roku, a aktorka przez rok płaciła byłemu mężowi alimenty.

Demi Moore życiorys

Demi Moore z pierwszym mężem Freddym

5. Demi Moore walczyła z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

Jednym z największych wewnętrznych demonów, z jakimi zmagała się Demi Moore, było jej uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Wpadła w nie na samym początku świetnie rozwijającej się kariery. W czasie zdjęć do filmu „To cholerne Rio” w Brazylii zetknęła się z kokainą i wkrótce zaczęła sięgać po nią coraz częściej: „Mój apetyt na kokainę zamienił się w uzależnienie, choć w ogóle się tego nie spodziewałam. Trochę koki dostawałam od dentysty, była naprawdę znakomita, a kiedy to źródło wyschło – od menedżera. Dziś wydaje mi się to niewiarygodne, że mój doradca finansowy nawet się nie zająknął na temat sum, które wydawałam na narkotyki, jednak sam też je zażywał. W końcu zerwałam z nim współpracę, ale wcześniej zdążyłam przehulać większość pieniędzy”.

Przełomem okazała się praca nad filmem „Ognie świętego Elma”, który stanowił prawdziwy kamień milowy w karierze Demi Moore. Reżyser Joel Schumacher postawił wówczas aktorce twardy warunek: albo udaje się na odwyk albo wylatuje z planu. Przyszła gwiazda była naprawdę zdeterminowana, by zagrać upragnioną rolę, dlatego przystała na warunki i z powodzeniem przeszła odwyk. Udało jej się pokonać nałóg na bardzo długi okres. Ponownie wróciła do alkoholu kilkadziesiąt lat później, w czasie małżeństwa z Ashtonem Kutcherem.

6. Wesele Demi Moore z Brucem Willisem odbyło się miesiąc po ślubie.

Demi Moore i Bruce Willis

Demi Moore poznała Bruce’a Willisa na premierze „Zasadzki”, na której towarzyszyła swojemu byłemu narzeczonemu, Emilio Estévezowi. Gwiazdor popularnego wówczas serialu „Na wariackich papierach” niemal natychmiast zawrócił Demi w głowie, zapisał jej numer telefonu na przedramieniu i momentalnie zajął się spełnianiem zachcianek wschodzącej gwiazdy. Bruce bardzo zabiegał o względy Demi, chciał poznać jej rodzinę, a podczas weekendowej przerwy zdjęć do „Szklanej pułapki” zabrał aktorkę swoim odrzutowcem do Las Vegas, gdzie niespodziewanie się jej oświadczył, a ona się zgodziła i tej samej nocy, 21 listopada 1987 roku wzięli ślub.

Huczne wesele odbyło się natomiast miesiąc później w studiach Warner Bros, z prawdziwą filmową scenografią. Była to jednocześnie świetna okazja promocyjna dla wytwórni, a Demi i Bruce stanowili bardzo medialną parę. Imprezę prowadził Little Richard, fotografią zajęła się zaś sama Annie Leibovitz. Robert Kraft specjalnie napisał utwór: „Bruno’s Getting Married”, który na scenie wykonały druhny i drużbowie, dając wielkie show. Tańce odbywały się w natomiast w otoczeniu brazylijskich palm.

7. Demi Moore zawsze uważała macierzyństwo za swoją najważniejszą rolę.

Demi Moore córki

Demi Moore z córkami /Instagram gwiazdy

Demi Moore i Bruce Willis szybko zostali rodzicami. W 1988 roku urodziła się Rumer, w 1991 Scout Larue, a trzy lata później Tallulah. W swojej autobiografii aktorka wspomina okres ciąż i zajmowania się małymi dziećmi jako najlepsze momenty swojego życia. Zawsze bardzo pragnęła być matką i chciała dać swoim córkom wszystko, czego nie doświadczyła w dzieciństwie. Maleńkie dzieci zabierała na plany zdjęciowe swoich kolejnych filmów, by karmić je piersią i poświęcać im jak najwięcej czasu. Bycie matką wydawało jej się najbardziej naturalną rolą i taką, w której czuła się najlepiej. Z okresu, gdy dzieci znanej pary były bardzo małe pochodzi zabawna anegdota. Aktorka wspomina, że przekonanie Bruce’a, iż pieniądze dają nieskończone możliwości doszło do głosu również w kwestii opieki nad dziećmi. Którejś nocy, gdy jedna z córeczek płakała, mąż Demi powiedział: „Dam ci tysiąc dolarów, jeśli pójdziesz zmienić tę pieluchę”.

Po rozwodzie z Bruce’m Willisem, który odbył się w 2000 roku, gwiazda postanowiła na kilka lat wycofać się z aktorstwa, by skupić się tylko na córkach i zapewnić im wsparcie w tym trudnym okresie. Pomimo rozstania para pozostała jednak w bardzo dobrych relacjach, wspierając się w wychowaniu ukochanych dzieci.

8. Demi Moore jako pierwsza przełamała tabu kobiecego ciała w ciąży, pozując do okładki „Vanity Fair”.

Demi Moore Vanity Fair

Demi Moore – “Vanity Fair”, 1991 r.

Historia słynnego zdjęcia w „Vanity Fair” wbrew pozorom nie ma w sobie nic ze strategii skandalu. Demi Moore dostała zaproszenie na sesję po sukcesie filmu „Uwierz w ducha”, ale ponieważ przygotowując się do innego obrazu („Żona rzeźnika”), aktorka musiała utlenić włosy, zdjęcia przełożono. W kolejnym dostępnym terminie Demi Moore była już w zaawansowanej ciąży. Wspólnie z Annie Leibovitz postanowiły jednak nie rezygnować z sesji. Wykonano serię gustownych, ale też zmysłowych portretów w wymyślnych modowych stylizacjach, po wszystkim zaś, fotografka zrobiła jeszcze parę ujęć Demi. I właśnie jedno z nich ukazało się na pamiętnej okładce z 1991 roku.

Demi Moore jako pierwsza pokazała nagie ciało w tym wyjątkowym okresie, co oczywiście wywołało ogromne poruszenie i skandal, ale w rezultacie zapoczątkowało swoistą modę na podobne fotografie celebrytek. Aktorka nie miała jednak zamiaru prowokować, a jedynie złamać pewne tabu i zwrócić uwagę na naturalność oraz piękno okresu ciąży. Stwierdziła: „Wydawało mi się to idiotyczne, że ciężarne kobiety przedstawiano na zdjęciach w bezpłciowy sposób. Ukrywały ciążę pod obszernymi ciuchami, zamiast chwalić się krągłościami (…) Chciałam to zmienić – dodać ciąży splendoru, zamiast ją ukrywać.

9. Związek z Ashtonem Kutcherem Demi Moore określiła jako „magiczny”, ale po rozstaniu z nim bardzo cierpiała.

Demi Moore i Asthton Kutcher

Demi Moore i Ashton Kutcher

Po rozstaniu z Bruce’m Willisem Demi Moore poświęciła się przede wszystkim dzieciom, choć spotykała się z kilkoma mężczyznami. Jej serce zabiło jednak naprawdę mocno dopiero dla Ashtona Kutchera, wspinającego się po drabinie kariery dwudziestopięcioletniego aktora. Demi poznała go w Nowym Jorku wiosną 2003 roku, gdzie poleciała na pokazy prasowe „Aniołków Charliego”, a Ashton zorganizował w swoim pokoju hotelowym małe przyjęcie dla kilkorga znajomych. Oboje od razu zapałali do siebie wielką namiętnością, która całkowicie niwelowała kilkunastoletnią różnicę wieku między nimi. Pięknie opisała to uczucie: “Ashtona i mnie połączyła naprawdę magiczna miłość. Choć ten związek wiele nas kosztował, jego najlepszych chwil nigdy nie zapomnę”.

Para pobrała się 24 września 2005 roku w bardzo kameralnych okolicznościach. Zaproszeni goście do końca byli przekonani, że będą świętować parapetówkę w nowym domu pary w Kalifornii. Uroczystość odbyła się w obrządku żydowskim, ponieważ w tym czasie zarówno Demi Moore, jak i jej partner zainteresowali się tradycją kabały. Aktorka była bardzo szczęśliwa i planowała urodzenie kolejnego dziecka, ale niestety w szóstym miesiącu poroniła ciążę. Ashton okazał się jednak niewiernym mężem, a na dodatek był bardzo niedyskretny w swoich romansach, co naraziło Demi Moore na publiczne przykrości. Ostatecznie para rozwiodła się w 2013 roku. Był to dla niej bardzo trudny czas.

10. Najbardziej bolesną sprawą w życiu Demi Moore była kilkuletnia izolacja od córek.

Rozwód z Ashtonem Kutcherem zbiegł się w czasie z problemami w relacjach z wchodzącymi w dorosłość córkami aktorki. Doszło do tego, że siostry zerwały kontakt z matką i zażądały, by ta udała się na terapię. Tak się stało, Demi Moore po raz kolejny uporała się ze swoimi problemami, również z powrotem do nadużywania alkoholu. Odzyskała spokój, pogodę ducha, przepracowała traumy z przeszłości: dziś cieszy się wspaniałymi relacjami z córkami i może liczyć na ich wsparcie.

Literatura:

Demi Moore, „Intymnie. Moje wspomnienia”, przeł. Dariusz Żukowski, Warszawa 2020.

 

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.