Top 10 – najlepsze komedie z Adolfem Dymszą

Był prawdopodobnie najpopularniejszym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Odznaczał się niezwykłym talentem do rozśmieszania ludzi. Mowa oczywiście o Adolfie Dymszy, który zagrał kilkadziesiąt ról komediowych na wielkim ekranie, nie bez powodu zdobywając przy tym miano “króla polskich komedii”. Warto więc przyjrzeć się filmografii aktora, który zdobył serca publiczności przedwojennej Polski.

Najlepsze komedie z Adolfem Dymszą

Miejsce 1: Paweł i Gaweł

Komedie z Adolfem Dymszą - Paweł i Gaweł Najbardziej znany film komediowy dwudziestolecia międzywojennego to oczywiście Paweł i Gaweł (1938). Dodek wraz z Eugeniuszem Bodo wcielają się w role skłóconych sąsiadów, którzy z czasem się zaprzyjaźniają, a ich historia rodzi wiele zabawnych zdarzeń. Dodając do tego wątek romantyczny oraz podwójne życie głównej bohaterki, w którą wciela się Helena Grossówna, Mieczysław Krawicz wyreżyserował komedię, która nie znudzi współczesnego widza.

 

 

Miejsce 2: Antek Policmajster

Komedie z Dymszą - Antek policmajsterAkcja filmu Antek Policmajster (1935) dzieje się w czasie zaborów. Komedia opowiada o losie Antka Króla, handlarza, który jest ścigany przez rosyjską policję. Udaje mu się uciec, przebierając się za policmajstra. Trafia do miejscowości, w której mieszkańcy oczekiwali na nowego urzędnika policji – zostaje więc w miasteczku, odgrywając nową rolę. Oczywiście do czasu, gdy pojawia się prawdziwy policmajster. Takie nazwiska jak Dymsza, Ćwiklińska czy Fertner gwarantują przyjemną komedię, pełną niestarzejących się żartów.

 

 

Miejsce 3: Skarb

Adolf Dymsza komedie SkarbPremiera filmu Skarb nastąpiła w 1949 roku, była to pierwsza powojenna komedia. Adolf Dymsza wciela się w rolę pracownika Polskiego Radia. Jego bohater wynajmuje mieszkanie w jednej z przedwojennych kamienic, które dzieli z innymi osobami. Wkrótce wprowadza się tam młode małżeństwo. Para niesłusznie zostaje oskarżona o planowanie kradzieży, bowiem mieszkańcy są przekonani, że w starej kamienicy schowany jest skarb. Niesamowita komedia, nagrywana na tle Warszawy powstającej z ruin.

 

 

Miejsce 4: Niedorajda

Dymsza komedie - NiedorajdaPodwójna rola Dodka w filmie Niedorajda (1937) na długo zapada w pamięć – aktor przebiera się za kobietę – Agatę, córkę państwa Majewskich, u których pracuje jego bohater, Florek Węgorzyk. Wkrótce do chlebodawców przychodzi list, z jakiego dowiadują się o przyjeździe ciotki. Okazuje się, że krewna była przez dłuższy czas okłamywana przez rodzinę – Majewscy poinformowali ją, że mają dwóch synów i córkę, tymczasem posiadali tylko jednego potomka. Bogata krewna często wysyłała prezenty dla każdego dziecka. W czasie pobytu ciotki u rodziny, Florek jest zmuszony udawać syna swoich pracodawców oraz przebierać się za ich córkę. Ciotka, dowiedziawszy się z opowieści rodziny o długiej nieobecności Agaty w domu, która została odrzucona przez rodzinę z powodu prowadzenia rozwiązłego trybu życia, postanawia ją odnaleźć i naprowadzić na właściwą drogę.

 

Miejsce 5: Romeo i Julcia

Dymsza filmy- Romeo i JulciaAdolf Dymsza wraz z Konradem Tomem w komedii Romeo i Julcia (1933) wcielają się w role pracowników Biura Pośrednictwa Małżeństw. Prowadzą kurs salowych manier dla kobiet szukających drugiej połówki. Wśród nich jest Frania Krochmalska, która po odbyciu kursu zdobywa pracę u państwa Koziegłowiczów. Tam poznaje ich syna, Romka, zakochanego w córce leśniczego. Rodzice Romana nie zgadzają się na ślub pary, za synową woleliby bowiem mieć Mary, córkę ich bogatego przyjaciela. Przyglądająca się sytuacji Frania, postanawia poprosić o pomoc pracowników biura, w którym dawniej odbywała kurs. Dymsza kolejny raz wciela się tu w rolę kobiety – udaje Mary, by zmusić państwa Koziegłowiczów do zmiany planów względem syna.

Miejsce 6: Sportowiec mimo woli

Filmy z Adolfem Dymszą - Sportowiec mimo woli

Sportowiec mimo woli (1939) to ostatni nakręcony film z udziałem Adolfa Dymszy przed wojną. Na swoją premierę musiał czekać jednak do maja 1940 roku. Zaangażowany do tej komedii został także przedwojenny amant, Aleksander Żabczyński. Tak gwiazdorska obsada musiała gwarantować sukces. Akcja rozgrywa się głównie w Zakopanem, gdzie tytułowym sportowcem mimo woli zostaje fryzjer Dodek Czwartek, grany przez Dymszę. Zamienia się on rolą z prawdziwym hokeistą, Jerzym Piątkiem, któremu owa zamiana ma pomóc w bliższym poznaniu pięknej Lili Madeckiej.

 

 

Miejsce 7: Każdemu wolno kochać

Film z Dymszą- Każdemu wolno kochaćW komedii Każdemu wolno kochać (1933) Hipek, w którego wciela się Dymsza, przyjaźni się z ubogim muzykiem Alojzym Kędziorkiem. Artysta zakochany jest w dziewczynie, mającej wyjść za bogatszego mężczyznę. By pomóc przyjacielowi, Hipek sprzedaje jego utwór do teatru, gdzie odnosi ogromny sukces. Omyłkowo to bohater grany przez Dymszę zostaje uznany za autora muzyki. Wkrótce dyrektor teatru zaczyna nalegać, by wystąpił on dla publiczności. W dniu występu w teatrze pojawia się Alojzy Kędziorek.

 

Miejsce 8: Dodek na froncie

Komedia Waszyńskiego z Dymszą - Dodek na froncie

 

Dodek na froncie (1936) Michała Waszyńskiego opowiada o losach tytułowego Dodka Wędzonki w czasie I wojny światowej. Na froncie, gdzie przebywa bohater, przyjeżdża żona pułkownika, Jekaterina. Kobieta kończyła szkołę pielęgniarstwa, więc przybywa do oddziału męża, by leczyć rannych. Okazuje się, że nikt nie potrzebuje opieki lekarzy. Pułkownik, w którego wciela się Józef Orwid, nalega więc na żołnierzy, by zaczęli udawać choroby.

 

 

Miejsce 9: ABC miłości

Dymsza filmy - ABC MiłościABC miłości (1935) to film który warto zobaczyć między innymi ze względu na gwiazdorską obsadę – Dymsza, Bogda, Orwid, Tom. Bohater grany przez Dodka, Wincenty Poziomka, to niespełniony artysta. Jego los zmienia się, gdy dostaje w spadku po wuju mieszkanie i sklep spożywczy. Do pomocy przy prowadzeniu sklepu zatrudnia Helenę, w której się podkochuje. W międzyczasie poznaje Krupkowskiego, sławnego aktora rewiowego. Komedia niestety nie zachowała się w całości, ale godzina poświęcona na ten film z pewnością i tak dostarczy rozrywki.

 

Miejsce 10: Irena, do domu!

Komedia z Adolfem Dymszą - Irena do domu

 

Irena, do domu! (1955) to komedia powstała w czasach socrealizmu. Opowiada o małżeństwie – Zygmuncie i Irenie Majewskich. Mąż nie zgadza się, by jego żona podjęła pracę. Irena postanawia więc ukrywać fakt, że zapisała się na kurs prawa jazdy, by zacząć pracę jako kierowca. Jest to powodem wielu zabawnych sytuacji.

 

 

Udostępnij “Top 10 – najlepsze komedie z Adolfem Dymszą” swoim znajomym.