Angelina Jolie – najlepsze filmy

Angelina Jolie filmy

Angelina Jolie, laureatka Oscara i trzech Złotych Globów, należy do najbardziej rozpoznawalnych hollywoodzkich gwiazd. Jako córka aktorskiej pary (Jona Voighta i Marcheline Bertrand) talent filmowy ma we krwi, w której płynie domieszka indiańskiej nacji. Będąc zbuntowaną nastolatką, nosiła ciemne stroje, interesowała się śmiercią i eksperymantowała ze swoim ciałem, dokonując niebezpiecznych samookaleczeń. Jej kariera nabrała rozpędu po roli w telewizyjnym filmie „George Wallace” z 1997 roku, a zamiłowanie do skórzanych strojów i wyjątkowa uroda wkrótce uczyniły z niej amerykańską seksbombę. Kolejne małżeństwa z Johnny’m Lee Millerem i Billy’m Bobem Thorntonem oraz lesbijski związek z Jenny Shimizu utrwaliły kontrowersyjny wizerunek Jolie.

Dość wspomnieć, że wspólnie z Thorntonem nosili na szyi flakoniki z krwią współmałżonka. Adopcja dzieci, decyzja o biologicznym macierzyństwie, a także stworzenie rodziny z Bradem Pittem zupełnie odmieniły publiczny image Angeliny Jolie. Aktorka została oddaną ambasadorką UNHCR-u, aktywnie zaangażowaną w problemy krajów Trzeciego Świata. W 2013 roku dokonała podwójnej mastektomii, a dwa lata później poddała się usunięciu jajników, inicjując poważną dyskuję o raku na całym świecie. Choć jest nie tylko aktorką, ale również reżyserką, obecnie kino pozostaje na peryferiach jej zainteresowań. Zdążyła jednak udowodnić swój filmowy talent. Oto subiektywny wybór najlepszych filmów z Angeliną Jolie.

Angelina Jolie – filmy

1.„Przerwana lekcja muzyki” („Girl, Interrupted”, 1999)

Filmy z Angeliną Jolie - Przerwana lekcja muzyki

„Przerwana lekcja muzyki” Jamesa Mangolda to film, w którym Angelina Jolie stworzyła oscarową kreację socjopatki. Mimo że jej bohaterka stanowi postać drugoplanową, można powiedzieć, że Jolie skradła film Winonie Ryder, odtwórczyni głównej roli. Akcja obrazu rozgrywa się w zakładzie psychiatrycznym, do którego trafia wrażliwa i zamknięta w sobie Susanna (W. Ryder). Na oddziale dziewczyna poznaje Lisę (A. Jolie), piękną i tajemniczą nastolatkę. Bohaterki szybko się zaprzyjaźniają, jednak Susanna nie ma świadomości, jak bardzo Lisa potrafi manipulować ludźmi i wykorzystywać ich do swoich celów.

Film, będący ekranizacją powieści Susanny Kaysen, nawiązuje do słynnego klasyka Milosa Formana „Lot nad kukułczym gniazdem” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Angelina Jolie świetnie zagrała tu fascynującą postać buntowniczki na granicy zdrowia i obłędu, w czym zapewne pomogła jej własna przeszłość niepokornej nastolatki. Oprócz Oscara aktorka została wyróżniona za swoją rolę Złotym Globem.

2. „Lara Croft: Tomb Raider” (2001)

Film z Angeliną Jolie Lara Croft

Rola Lary Croft to jedna z najbardziej ikonicznych kreacji Angeliny Jolie. To właśnie image superbohaterki uczynił z niej światową gwiazdę. Film Simona Westa stanowi filmową wersję popularnej gry komputerowej z serii „Tomb Raider”. Lara Croft jest piękną, niezwykle seksowną kobietą, która dzięki szczególnym zdolnościom fizycznym i intelektualnym potrafi sprostać niebezpiecznym zadaniom. Lara walczy z sektą Illuminatów, którzy zamierzają przejąć władzę nad światem. Dziewczyna musi ich ubiec i znaleźć magiczny zegar umożliwiający sprawowanie kontroli nad czasem i przestrzenią. Aktorce partnerował na ekranie Daniel Craig.

Co ciekawe, w ojca Lary Croft wcielił się prawdziwy ojciec Angeliny Jolie, Jon Voight, co stanowiło dla aktorki duże przeżycie. Jolie pozostawała bowiem z nim w konflikcie, obwiniając go o porzucenie rodziny. Film, choć niezbyt dobrze przyjęty przez krytyków, był prawdziwkym kasowym przebojem: zarobił 270 milionów dolarów. Angelina Jolie podczas pracy nad rolą w Kambodży po raz pierwszy zetknęła się z ogromną biedą i konfliktami zbrojnymi, co odmieniło jej podejście do życia i skierowało w stronę działalności humanitarnej.

3. „Oszukana” („Changeling”, 2008)

Filmy Angelina Jolie - Oszukana

„Oszukana” Clinta Eastwooda to kolejny film z dobrą rolą Angeliny Jolie. Akcja opartego na faktach obrazu rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Aktorka wcieliła się w samotną matkę, która usilnie szuka zaginionego w tajemniczych okolicznościach syna. Kreacja Jolie pokazuje pełnię jej filmowego talentu. Angelina potrafiła wiarygodnie zbudować postać nieśmiałej, nieco zamkniętej w sobie kobiety, prawdopodobnie mającej za sobą trudną przeszłość, która z miłości do dziecka zamienia się w prawdziwą lwicę. Christine Collins nie waha się wytoczyć wojny najwyższym władzom i wymiarowi sprawiedliwości miasta i nie poddaje się mimo stosowanej wobec niej jawnej przemocy. Aktorka zdobyła za ten film nominacje do Oscara oraz do Złotego Globu.

4. „Czarownica” („Meleficent”, 2014)

Angelina Jolie filmy w których zagrała - Czarownica

Diabolina z „Czarownicy” Roberta Stromberga to rola wprost stworzona dla Angeliny Jolie. Aktorka pojawiła się na ekranie po przerwie i od razu skradła serca widzów. „Czarownica” to luźno oparta na kanwie baśni o śpiącej królewnie historia z gatunku fantasy. Główna bohaterka, piękna Diabolina, jest wróżką, która pod wpływem nikczemnej zdrady i okaleczenia przez ukochanego, zamienia się w okrutną wiedźmę. Jej serce topnieje jednak pod wpływem miłości do małej, ślicznej księżniczki, na którą sama rzuciła zły czar tuż po jej narodzinach.

Kreacja Angeliny Jolie to z pewnością najmocniejszy punkt filmu, który jest historią o kobiecej odwadze i sile. Diabolina fascynuje widza swoją ambiwalentną naturą, łączącą wewnętrzny mrok z mądrością i dobrem. „Czarownica” stanowi reinterpretację tradycyjnej baśni, zgodnie z którą źródłem szczęścia i życiowej przemiany jest związek między kobietą i mężczyzną. W filmie Stromberga najmocniejsza okazuje się miłość macierzyńska i kobieca solidarność.

Filmy z Angeliną Jolie

5. „Gia” (1998)

Angelina Jolie - Gia

„Gia” to telewizyjny film HBO, który stanowił punkt zwrotny w karierze Angeliny Jolie. Rola pięknej modelki, Gii Carangi, która zmarła w bardzo młodym wieku pokazała światu tkwiący w młodej aktorce potencjał. Określana mianem „pierwszej supermodelki” Carangi zdobywała wybiegi i okładki największych magazynów modowych na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Niestety jej karierę przerwało uzależnienie od heroiny, które skutkowało chwiejnością nastrojów i wyniszczeniem organizmu. Po zakończeniu przygody z modelingiem Gia starała się odnaleźć w zwyczajnym świecie, imając się rozmaitych zajęć. Niestety w 1985 roku zdiagnozowano u niej AIDS, a choroba ta stała się przyczyną jej śmierci w wieku zaledwie 26 lat.

Angelina Jolie wypadła w roli Carangi niezwykle wiarygodnie, między innymi dlatego, że sięgnęła do własnych ekstremalnych doświadczeń. Za kreację supermodelki dostała Złoty Glob. Jednocześnie głębokie utożsamienie z odgrywaną postacią skłoniło aktorkę do przemyślenia swojego zycia i porzucenia destrukcyjnych zachowań.

6. „Kolekcjoner kości” („The Bone Collector”, 1999)

Filmy z Angeliną Jolie w roli głównej - Kolejconer kości

„Kolekcjoner kości” to świetny thriller, w którym Angelina Jolie wcieliła się w rolę młodej policjantki Amelii, pomagającej sparaliżowanemu detektywowi w rozwikłaniu zagadki serii brutalnych morderstw. Kreację niepełnosprawnego kryminologa stworzył Denzel Washington. Lincoln Rhyme uległ poważnemu wypadkowi, który całkowicie pozbawił go władzy nad własnym ciałem. Pogrążony w depresji ma zamiar popełnić samobójstwo, jednak motywację do życia przywraca mu tajemnicza sprawa seryjnego mordercy grasującego w Nowym Jorku. Gdy okazuje się, że tylko Lincoln może zmierzyć się z zawikłanym działaniem psychopaty, detektyw postanawia zdobyć się na wysiłek złapania mordercy.

Film Phillipa Noyce’a jest ekranizacją powieści Jeffery’ego Deavera. Rola Angeliny Jolie u boku Denzela Washingtona należy do jednej z najbardziej znaczących w jej dorobku. Na ekranie pokazała połączenie kobiecej siły, sprytu i wrażliwości.

7. „Gra w serca” („Playing by Heart”, 1998)

Angelina Jolie filmy w których grała - Gra w serca

Z kolei w „Grze w serca” Angelina Jolie zagrała u boku Seana Connery’ego. Film Willarda Carrolla opowiada kilka różnych miłosnych historii rozgrywających się w Los Angeles. Zagrało tu wielu znanych aktorów, oprócz Jolie i Connery’ego na ekranie można zobaczyć Ellen Burstyn czy Gillian Anderson. Romantyzm połączony z odrobiną komedii to nie tylko przepis na przyjemny film, który dobrze się ogląda, ale również, jak się okazuje, bardzo dobre tło dla Jolie.

„Gra w serca” ma także wzruszyć widza, prezentując kilka odmiennych scenariuszy damsko-męskich relacji. Poznajemy tu bohaterów w różnym wieku, z różną przeszłością, wartościami i statusem społecznym. Są zarówno małżeństwa z długim stażem, jak i poszukujący uczucia single. Łączy ich jedno: pragnienie miłości.

8. „Złodziej życia” („Taking Lives”, 2004)

Film z Angeliną Jolie krzyżówka - Złodziej życia

„Złodziej życia” to kolejny thriller w filmografii Angeliny Jolie. W filmie D. J. Caruso aktorka wcieliła się w rolę agentki FBI, która jest ekspertką od psychopatycznych morderców. Z tego powodu zostaje poproszona o pomoc w rozwiązaniu sprawy zabójcy działającego w Montrealu, który obrał bardzo specyficzną metodę zacierania po sobie śladów. Morderca kradnie mianowicie tożsamość swoich ofiar, co uniemożliwia jego ujęcie. Pewnego dnia zgłasza się jednak świadek jednej ze zbrodni, tajemniczy i przystojny Costa (Ethan Hawke). Osobiste relacje młodej detektyw Illeany i Costy mogą sprawić, że agentka straci czujność.

„Złodziej życia” nieszczególnie podobał się krytykom filmowym, natomiast zdobył spore uznanie widzów, którzy docenili gwiazdorską obsadę, mroczny, klaustrofobiczny klimat i zaskakujące zwroty akcji.

9. „Mr. & Mrs. Smith” (2005)

filmy z angelina jolie lista - Mr and Mrs Smith

Ten film jest szczególnie znaczący w dorobku Angeliny Jolie, ze względu na jej życie osobiste. To właśnie na planie „Mr. & Mrs. Smith” gwiazda poznała Brada Pitta, co zapoczątkowało kilkunastoletni miłosny duet zwany potocznie Brangeliną. John i Jane Smith to para małżeńska, która wiedzie pozornie zwyczajne życie. Pozornie, ponieważ oboje są płatnymi mordercami, przy czym żadne z nich nie ma pojęcia, o tym, co robi drugie. Sprawę komplikuje jednak kolejne zlecenie: bohaterowie mają pozbyć się siebie nawzajem. Film stanowi połączenie kina szpiegowskiego z komedią, a oglądanie na ekranie wspólnego występu Jolie i Pitta to już kawałek historii kina.

Obraz Douga Limana stanowi niemal świadectwo rodzącej się na oczach widzów wzajemnej fascynacji pary. Potem wybuchnął wielki skandal: Brad Pitt porzucił dla Angeliny swoją piękną żonę Jennifer Aniston, a fani podzielili się na zwolenników jednej lub drugiej kandydatki, wyrażając swój wybór za pomocą koszulek ze specjalnymi nadrukami. Ostatecznie małżeństwo Angeliny Jolie i Pitta przetrwało dwanaście lat, a para wychowywała wspólnie sześcioro dzieci.

10. ”Bez granic” („Beyond Borders, 2003)

Filmy Angeliny Jolie - Bez granic

Rola Angeliny Jolie w filmie „Bez granic” to szczególnie bliska jej kreacja. Wcieliła się tu bowiem w kobietę, która pod wpływem zetknięcia się z ogromem biedy krajów Trzeciego Świata przechodzi wewnętrzną przemianę. Początkiem jej metamorfozy jest moment, gdy podczas elitarnego przyjęcia dociera do niej przemowa Nicka, „lekarza bez granic” (Clive Owen), oskarżającego bogaczy, że marnotrawią pokaźne środki pieniężne, jakie można by wykorzystać na ratowanie życia głodujących dzieci. Sarah wyrusza za mężczyzną do Etiopii, a następnie do innych krajów, gdzie wspólnie pomagają mieszkańcom biednych rejonów świata. Oczywiście bohaterowie nawiązują namiętny romans.

„Bez granic” to pierwszy film w karierze Jolie, który pokazał jej ogromne przywiązanie do działalności humanitarnej, jakie udowodniła nie tylko w kinie, ale także w wielu swoich działaniach w ramach ONZ. Angelina Jolie jako reżyserka niemal całkowicie skupiła się na poważnych problemach społecznych obszarów dotkniętych wojną i biedą. „Kraina miodu i krwi” (2011), „Niezłomny” (2014) czy szczególnie udany, nominowany do Zotych Globów „Najpierw zabili mojego ojca” (2017) stanowią świadectwo osobistego zaangażowania reżyserki w ważne kwestie dotyczące krajów o trudnej historii i sytuacji ekonomicznej.

Literatura:

J. Kobus, “Wygrać Hollywood. Przegrać życie. 14 wersji życia gwiazd kina”, Warszawa 2018.

Udostępnij “Angelina Jolie – najlepsze filmy” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.