Top 20 – francuscy aktorzy

Aktorzy z Francji od początków istnienia kina podbijali serca publiczności na całym świecie. Oto 20 najlepszych francuskich gwiazdorów kina.

Francuscy aktorzy

1. Jean Gabin (1904 – 1976)

Francuscy aktorzy - Jean Gabin

Jean Gabin to legenda francuskiego aktorstwa i kulturowy fenomen. Całkowity samouk bez formalnego wykształcenia (edukację zakończył w wieku 13 lat) swoją karierę rozpoczynał na scenie. Występował w słynnym Moulin Rouge, a w 1930 roku zadebiutował w filmie. Najwybitniejsze kreacje stworzył w dziełach Jeana Renoira: Towarzysze broni (1937) i Bestia ludzka (1938) oraz w obrazach Marcela Carne: Ludzie za mgłą (1938) i Brzask (1938).

Wykreował charakterystyczny typ bohatera: człowieka z ludu, o silnym charakterze, a jednocześnie cechach tragicznego samotnika. Po wojnie często wcielał się w postaci przywódców świata przestępczego oraz z powodzeniem występował w komediach. Można wymienić jego kreacje w takich filmach, jak Nie tykać łupu, Zdarzyło się w Paryżu czy Paryski włóczęga.

2. Jean Marais (1913 – 1998)

Aktorzy francuscy - Jean Marais

Jean Marais to francuski aktor, który grywał w wielu filmach, zaczynając karierę od dzieł Jeana Cocteau. Najgłośniejsze kreacje stworzył jednak w kinie płaszcza i szpady, stając się ikoną tego gatunku. Kawaler Króla Jegomości (1958), Garbus (1959), Serce i szpada (1960) czy Żelazna maska – to jego popisowe kreacje. Drugim biegunem aktorskiej specjalizacji Maraisa stała się seria filmów Andre Hunebelle o Fantomasie. W późnym wieku uwagę krytyki i widzów zwróciły role aktora w Nędznikach (1995) C. Leloucha i Ukrytych pragnieniach (1996) B. Bertolucciego.

3. Louis de Funes (1914 – 1983)

Francuscy komicy - Louis de Funes

Louis de Funes to jeden z najpopularniejszych francuskich aktorów komediowych. Jako komik nie miał sobie równych. Przeszedł do historii kina dzięki serii filmów o sympatycznym żandarmie, typowym Francuzie z południa, w których występował przez 20 lat: Żandarm z Saint-Tropez (1964), Żandarm w Nowym Jorku, Żandarm się żeni, Żandarm na emeryturze, Żandarm i kosmici, Żandarm i policjantki (1982). Występował również w takich komediach, jak Przygody rabina Jakuba lub Skrzydełko czy nóżka (1976).

4. Yves Montand (1921- 1991)

Francuscy aktorzy starszego pokolenia - Yves Montand

Yves Montand to francuski aktor o włoskich korzeniach, który swoją karierę rozpoczynał od estrady. Został wylansowany przez Edith Piaf, z którą był prywatnie związany. W filmie debiutował w 1944 roku, a sławę przyniosła mu rola w dramacie Henri-Georgesa Clouzota, Cena strachu (1953). Był żonaty ze znaną francuską aktorką, Simone Signoret. Do znaczących kreacji w jego dorobku artystycznym należą role w filmach W kręgu zła (1970) Jean-Pierre’a Melville’a, polityczne filmy Costy-Gavrasa, np. Stan oblężenia, 1972.

5. Gerard Philipe (1922 – 1959)

Top 20 francuscy aktorzy - Gerard Philipe

Gerard Philipe był najsłynniejszym aktorem europejskim lat 50. Dzięki wyjątkowym warunkom fizycznym uosabiał typ romantycznego młodzieńca. Debiutował w filmie M. Allegreta Dziewczęta z kwiatowego wybrzeża (1943), jednak sławę przyniosła mu rola księcia Myszkina w ekranizacji Idioty Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Georgesa Lampin. Kolejnym wielkim sukcesem była kreacja w filmie Diabeł wcielony Claude’a Autant-Lary. Inne głośne wcielenia francuskiego aktora to role w filmach Fanfan-Tulipan (1952), Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu (1949), Urok szatana (1949) czy Piękność nocy (1952).

6. Michel Piccoli (ur. 1925)

Znani aktorzy francuscy - Michel Piccoli

Michel Piccoli zdobył sławę po roli w filmie Pogarda J.L. Godarda, a udział w spektaklu telewizyjnym Don Juan (1965) zapewnił mu miłość francuskich widzów. Wystąpił w najważniejszych filmach Luisa Bunuela: Dziennik panny służącej (1964), Piękność dnia (1967), Dyskretny urok burżuazji (1972), Widmo wolności (1974).

Pojawiał się również w dziełach Costy-Gavrasa czy Jacquesa Demy. W Okruchach życia (1970) Claude’a Sauteta stworzył słynny ekranowy duet z Romy Schneider. W historii kina zapisała się jego rola w Wielkim żarciu (1973) oraz kreacja malarza w Pięknej złośnicy (1991). Dorobek artystyczny aktora jest imponujący. Ma na swoim koncie Złotą Palmę i Srebrnego Niedźwiedzia.

7. Michel Serrault (1928 – 2007)

Frncuscy aktorzy ranking - Michel Serrault

Michel Serrault debiutował w słynnym Widmie (1955) Henri-Georgesa Clouzota. Przez wiele lat pozostawał jednak niezauważony. Przełomem w karierze były jego świetne role w filmach Zaza w klatce szaleńców (1978) E. Molinaro, gdzie wcielił się w homoseksualistę oraz Przesłuchanie w noc sylwestrową (1981) C. Millera.

Najczęściej grywał dojrzałych mężczyzn, którzy próbują urozmaicić sobie życie. Szczególnie znacząca była jego kreacja w filmie Nelly i pan Arnaud (1995) Claude’a Sauteta. Wcielił się tu w starca zakochanego w pięknej kobiecie (w tej roli Emanuelle Beart), za co został nagrodzony trzecim Cezarem.

8. Jean-Louis Trintignant (ur. 1930)

Aktorzy z Francji -Jean LOuis Trintignant

Jean-Louis Trintignant to jeden z czołowych francuskich aktorów, który zdobył popularność po roli męża dziewczyny odgrywanej przez Brigitte Bardot w filmie Rogera Vadima I Bóg stworzył kobietę (1956). Aktor był wówczas kochankiem Bardot, która właśnie dla niego zostawiła swojego pierwszego męża, reżysera tegoż filmu. Wiele lat kreował podobne role wrażliwych młodzieńców, jak np. w Niebezpiecznych związkach R. Vadima czy Gwałtownym lecie V. Zurliniego.

Przełomem w jego karierze okazał się film Kobieta i mężczyzna (1966) C. Leloucha, gdzie zagrał dojrzałego wdowca przeżywającego kolejną miłość. Za rolę w filmie Człowiek, który kłamał (1968) został wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem. Jego występ w filmie Z Costy-Gavrasa nagrodzono Złotą Palmą w Cannes. W późnym wieku wzniósł się na wyżyny aktorstwa – zdobył Europejską Nagrodę Filmową i Cezara za film Miłość (2012).

9. Philippe Noiret (1930 – 2006)

Aktorzy francuscy lista - Philippe Noiret

Philippe Noiret, słynny francuski aktor, który swoją karierę rozpoczynał od występów w kabaretach. Przełom w filmowej biografii przyniosła mu rola transwestyty w filmie Zazie w metrze (1960) Louisa Malle’a. Sława zaś przyszła po obrazie Szczęśliwy Aleksander (1968), gdzie zagrał człowieka rozmiłowanego w dostatku i urokach życia.

Podobne kreacje stworzył potem w Kaprysach Marii, Starej pannie, a przede wszystkim w Wielkim żarciu Marco Ferreriego. Występował w wielu filmach Bertranda Taverniera, a za występ w jego Życie i nic więcej (1990) zdobył swojego drugiego Cezara. Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych kreacji jest postać kinooperatora w filmie Kino Paradiso Giuseppe Tornatore. Zdobył za nią Feniksa i statuetkę BAFTA.

10. Jean Rochefort (ur. 1930)

Znani francuscy aktorzy - Jean Rochefort

Jean Rochefort to bardzo popularny aktor francuskiego kina, znany przede wszystkim z ról komediowych. Sławę zyskał w latach 70., między innymi po występie w filmie Luisa Bunuela Widmo wolności (1974).

Największą rozpoznawalność zapewniła mu współpraca z Yvesem Robertem, którą zapoczątkowała komedia Tajemniczy blondyn w czarnym bucie (1972). Dwukrotnie był nagradzany Cezarem, choć nie za role komediowe, a historyczne i wojenne w filmach: Niech się zacznie zabawa (1975) i Krab-Dobosz (1977). Do rozpoznawalnych kreacji Rocheforta należą również występy w filmach Mąż fryzjerki (1990) czy Pret-a-Porter, gdzie wcielił się w inspektora policji, Tantpisa.

11. Alain Delon (ur. 1935)

Popularni aktorzy francuscy -Alain Delon

Alain Delon to ikona francuskiego aktorstwa o światowej sławie. Zadebiutował w filmie Y. Allegreta Kiedy wmiesza się kobieta (1957) i niemal natychmiast został pierwszym amantem Francji. Grał u największych reżyserów, jak Rene Clement (W pełnym słońcu, 1959), Luchino Viscontiego (Rocco i jego bracia, 1960 i Lampart, 1962) czy Michelangelo Antonioniego (Zaćmienie, 1962).

Świetne kreacje przyniosły również filmy Samuraj, W kręgu zła czy Basen (1969), gdzie zagrał ze swoją wielką miłością z czasów młodości, Romy Schneider (Zob. Romy Schneider i Alain Delon – wieczni narzeczeni). Do lat 90. był najbardziej rozpoznawalnym i cenionym francuskim aktorem. Od 1983 roku mieszka w Genewie. Obecnie nie angażuje się w projekty filmowe.

12. Jean-Paul Belmondo (ur. 1933)

Amanci francuscy - Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo to kolejny wielki francuski aktor. Po świetnej roli w Do utraty tchu Jeana-Luca Godarda zyskał status charyzmatycznego gwiazdora Nowej Fali. Jego specjalnością były kreacje szorstkich, nieco cynicznych mężczyzn, których jednocześnie cechuje swoisty romantyzm i wewnętrzna uczciwość. U Godarda zagrał również w głośnym Szalonym Piotrusiu (1965), gdzie partnerował pięknej Annie Karinie.

Występował też w filmach z gatunku płaszcza i szpady, jak Cartouche-zbójca (1961), komediach sensacyjnych (np. Człowiek z Hongkongu) czy wojennych (np. Czy Paryż płonie? R. Clementa). W latach 70. Jean-Paul Belmondo zupełnie zmienił filmowy wizerunek. Jako pociągający twardziel zaczął występować głównie w kinie rozrywkowym, np. As nad asami, Zawodowiec czy Złoto dla pazernych.

13. Jean-Pierre Leaud (ur. 1944)

Znani współcześni Francuzi - Jean Pierre Leaud

Jean-Pierre Leaud to francuski aktor, który brawurowo rozpoczął swoją karierę jako nastolatek w głośnym filmie Czterysta batów (1959) Francoisa Truffauta. Stał się wówczas młodzieńczą ikoną francuskiej Nowej Fali, uosabiającą nieszczęśliwe dzieciństwo. Kolejne ważne kreacje przyniosły filmy Miłość dwudziestolatków (1962), Skradzione pocałunki (1968), Małżeństwo (1970) i Uciekająca miłość (1979). Pojawiał się również w znaczących rolach u J.L. Godarda (np. Męski, żeński). Jego wizerunek bohatera kontrkultury utwierdził występ w filmie Mama i dziwka (1973) J. Eustache.

14. Daniel Auteuil (ur. 1950)

Dobrzy francuscy aktorzy - Daniel Auteuil

Daniel Auteuil zaczynał swoją karierę od komedii. Występ w filmie Jean de Florette (1986) ujawnił jego talent do ról dramatycznych, a co więcej, został nagrodzony Cezarem i statuetką BAFTA. Inną świetną kreację, wyróżnioną Europejską Nagrodą Filmową, stworzył w filmie Serce jak lód (1992), gdzie zagrał ze swoją żoną, Emanuelle Beart.

Za Ósmy dzień (1996) zdobył Złotą Palmę w Cannes. Zagrał tu mężczyznę, którego przypadkowe spotkanie z mężczyzną chorym na zespół Downa, odmienia widzenie świata. Auteuil występuje jednak nie tylko w dramatach. Równie dobrze sprawdza się w kinie kostiumowym, zwłaszcza w roli mrocznych bohaterów, jak Królowej Margot (1994) P. Chereau czy Markiz de Sade (2006).

15. Jacques Dutronc (ur. 1943)

Znani aktorzy francuscy spis - Jacques Dutronc

Jacques Dutronc to charakterystyczny francuski aktor, który zbudował swój wizerunek jako wykonawca niewybrednych autorskich piosenek. Lubi dbać o swój publiczny image: często pojawia się z cygarem i w ciemnych okularach. Pierwszą filmową rolę zagrał w 1973 roku, w obrazie Antoine i Sebastien. Do najważniejszych ról aktora należą te z filmów: Moje noce są piękniejsze niż wasze dni (1989) A. Żuławskiego, Mado C. Sauteta czy Ratuj, kto może (1979) J. L. Godarda. Za świetną kreację w filmie Van Gogh (1991) zdobył Cezara.

16. Gerard Depardieu (ur. 1948)

Topowi francuscy aktorzy - Gerard Depardieu

Gerard Depardieu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich aktorów, często nazywany „francuskim Roberetm De Niro”. Pierwszym znaczącym filmem z jego udziałem były Jaja (1974), gdzie zagrał z Jeanne Moreau. Potem jego kariera rozwijała się w błyskawicznym tempie i obfitowała w prestiżowe nagrody. Dwukrotnie zdobył Cezara: w 1981 roku za udział w filmie Ostatnie metro, gdzie wystąpił u boku Catherine Deneuve, oraz w 1991 roku za rolę w Cyrano de Bergerac Jean-Paula Rappeneau.

Ta druga kreacja przyniosła mu również Złotą Palmę w Cannes i nominację do Oscara. Wielką popularność zdobył dzięki rolom w takich filmach, jak Zielona karta (1990), w którym zagrał francuskiego imigranta poślubiającego Amerykankę (w tej roli Andie MacDowell) oraz w serii obrazów Asterix i Obelix.

17. Jean Reno (ur. 1948)

Najlepsi francuscy aktorzy - Jean Reno

Jean Reno (właśc. Juan Moreno y Herrera Jimenez) to bardzo popularny francuski aktor o światowej sławie. Debiutował w 1979 roku w filmie Blask kobiecości Costy-Gavrasa. Międzynarodową rozpoznawalność zyskał po udziale w filmach Luca Bessona, jak Wielki błękit (1988), Nikita (1990), a kreacja w kultowym obrazie Leon zawodowiec (1994) stała się znakiem rozpoznawczym jego aktorstwa. Wcielił się w nim w zawodowego zabójcę, który mimo swojej profesji potrafi w sobie odnaleźć pokłady empatii i poświęcić życie dla nastoletniej dziewczynki. Jean Reno głośne kreacje stworzył również w takich filmach, jak komedia Goście, goście (1993), Ronin (1998) czy Różowa pantera (2006).

18. Vincent Cassel (ur. 1966)

Najlepsi aktorzy francuscy - Vincent Cassel

Vincent Cassel to francuski aktor o międzynarodowej sławie. Jego debiut na ekranie miał miejsce w 1989 roku, w filmie Zostać ojcem jest trudno. Przełomem w jego karierze była rola w dramacie Nienawiść (1995) w reżyserii Mathieu Kassovitza. Innym głośnym filmem z jego udziałem był obraz Nieodwracalne, gdzie zagrał męża poszukującego gwałciciela swojej żony, w którą wcieliła się Monica Belucci. Prywatnie przez 14 lat był mężem tej włoskiej aktorki. Do jego rozpoznawalnych ról w amerykańskich produkcjach należą te z filmów Ocean’s Twelve (2004) i Ocean’s Thirteen (2007) oraz Czarny łabędź (2010).

19. Christian Clavier (ur. 1952)

Komicy francuscy - Christian Clavier

Christian Clavier to aktor, który zadebiutował w filmie Rok 1 w 1973 roku. Wystąpił między innymi w popularnym cyklu filmów dla dzieci i młodzieży Asterix i Obelix kontra Cezar i Asterix i Obelix: Misja Kleopatra. Największą popularność przyniosły mu role w komediach u boku Jeana Reno: Goście, goście (1993), Goście, goście II: Korytarz czasu (1998), Goście, goście III: Rewolucja (2016).

20. Samy Naceri (ur. 1961)

Słynni francuscy komicy - Samy Naceri

Samy Naceri to francuski aktor o algierskich korzeniach ze strony ojca. Największą sławę przyniosła mu rola taksówkarza w serii popularnych komedii Taxi w reżyserii Luca Bessona. W 1999 roku za jedną z tych ról zdobył nominację do Cezara. Z kolei za kreację w filmie Dni chwały (2006) Rachida Bouchareba, algierskim kandydacie do Oscara, został wyróżniony Złotą Palmą w Cannes.

Udostępnij “Top 20 – francuscy aktorzy” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.