„Filmowy Świat Komedy” – OldCamera.pl patronem medialnym

Oldcamera.pl patronem medialnym - Filmowy świat Komedy

NZS i Prawie Kino po raz kolejny przygotowały prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników kina. Już 12 kwietnia w Warszawie startuje pokaz filmów z muzyką Krzysztofa Komedy.

„Filmowy Świat Komedy” – pod takim hasłem odbędzie się warszawski pokaz filmów z muzyką słynnego polskiego kompozytora. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć najznamienitsze dzieła, do których Komeda skomponował ścieżkę dźwiękową. Maraton otworzą filmy Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958) oraz Dziecko Rosemary (1968). 13 kwietnia, w sobotę, będzie zaś można obejrzeć Klatki (1966) Mirosława Kijowicza i Ręce do góry (1967) Jerzego Skolimowskiego. Pokazy zostaną poprzedzone interesującymi prelekcjami Tomasza Lacha oraz Błażeja Hrapkowicza.

Krzysztof Komeda – tragiczna postać kina

Krzysztof Komeda (właśc. Krzysztof Trzciński) to wybitna, a jednocześnie tragiczna postać polskiego kina. Urodzony w 1931 roku muzyk z wykształcenia był lekarzem. Jego wielką pasją od najmłodszych lat pozostawał jednak jazz i muzyka filmowa. Przygodę z kinem rozpoczął od współpracy z Romanem Polańskim, komponując ścieżkę dźwiękową do jego Dwóch ludzi z szafą. Co znamienne, również inny film Polańskiego – Dziecko Rosemary – zakończył karierę kompozytora. Komeda stworzył muzykę do 65 filmów. Współpracował między innymi z Januszem Morgensternem, Jerzym Hoffmanem, Januszem Nasfeterem czy Herlingiem Carlsenem.

Dziecko Rosemary otworzyło dla kompozytora drzwi Hollywood. Sukces słynnego kołysanki wykonywanej przez Mię Farrow był w USA tak olbrzymi, że Paramount zaproponował polskiemu muzykowi kontrakt na trzy filmy rocznie. Zdążył napisać balladę 100 Years do powstającego The Riot. Świetną passę przerwał jednak tragiczny wypadek. W grudniu 1968 roku Komeda wraz z Markiem Hłaską wybrał się na spacer po górach. Przyjaciele zaczęli się przekomarzać, Hłasko dla żartu popchnął kolegę, a ten niefortunnie spadł ze skarpy. Uraz głowy okazał się bardzo poważny. Po długim pobycie w szpitalu w Los Angeles, żona przewiozła Komedę do Polski, gdzie zmarł 23 kwietnia 1969 roku.

Warszawski pokaz „Filmowy Świat Komedy” stanowi część szczytnej inicjatywy organizowanej z okazji 50. rocznicy śmierci wybitnego polskiego artysty. Jest nią akcja charytatywna NZS UW „Budzimy Jazzem”. Jednym z wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu będzie warszawski koncert charytatywny 23 kwietnia 2019 roku. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO” i klinikę „Budzik”. Takie gwiazdy, jak np. Maria Sadowska czy Włodek Pawlik wykonają kultowe utwory Krzysztofa Komedy.

Gorąco zachęcamy zatem wszystkich miłośników talentu wielkiego polskiego muzyka do wzięcia udziału w kwietniowym maratonie filmowym. Nie może Was zabraknąć!

Miejsce: Budynek Zarządu Samorządu Studentów UW, Kampus Główny UW, ulica Krakowskie Przedmieście 24, sala 200

Czas: 12 – 13 kwietnia 2019, godz. 18.00

Więcej informacji na facebookowym profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/603568890144644/?active_tab=about