“Lemony Snicket” – niestandardowa opowieść dla młodzieży

Lemony Snicket

 

Tytuł: “Lemony Snicket: seria niefortunnych zdarzeń” (“Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events”)

Rok produkcji: 2004

Reżyseria: Brad Silberling

Obsada: Jim Carrey, Meryl Streep, Jude Law, Emily Browning, Liam Aiken, Kara Hoffman, Shelby Hoffman, Timothy Spall

 

 

 

 

Lubicie czarny humor i niebanalność? W takim razie ten film na pewno Wam się spodoba. „Lemony Snicket” Brada Silberlinga z 2004 roku, według prozy Daniela Handlera, zaczyna się słodko i niewinnie, pokazując kolorowy, baśniowy świat i uśmiechniętego elfa. Zaraz potem narrator przerywa ten obrazek, tłumacząc, że jeśli ktoś pragnie miłej bajki, powinien wybrać inny film, bo to będzie gorzka historia. I to jest cały „Lemony Snicket” – niestandardowa opowieść dla młodzieży, z ogromną dawką czarnego humoru.

“Lemony Snicket” – o czym to film?

W tej historii opowiadanej przez Lemony Snicketta (Jude Law), trójka rodzeństwa – Wioletka (Emily Browning), Klaus (Liam Aiken) i malutka Sunny (grana przez bliźniaczki Kara i Shelby Hoffman), dowiaduje się o tragicznej śmierci rodziców. Dzieci zostają oddane pod opiekę dalekiego krewnego – hrabiego Olafa (Jim Carrey).

Okazuje się on mieszkającym w zrujnowanej, ciemnej i brudnej posiadłości psychopatą. Nie dba zupełnie o dobro dzieci, a wkrótce okazuje się, że chce ich śmierci, by odziedziczyć majątek. Gdy próba ich zabicia kończy się fiaskiem, a rodzeństwo trafia pod opiekę kogoś innego, niestety nie oznacza to końca kłopotów z Olafem. Jest zdeterminowany, by przejąć opiekę nad sierotami i zrealizować swój diabelski plan.

Film Lemony Snicket recenzja

“Lemony Snicket” – genialne aktorstwo i niesamowita scenografia

W filmie “Lemony Snicket” w roli hrabiego Olafa wystąpił Jim Carrey i jest to brawurowa rola, nie wiem czy ktokolwiek mógłby ją zagrać lepiej. Jego umiejętność wcielania się w różne postacie, mimika, gesty, talent komiczny a jednocześnie pokazywanie przerażającej strony są wręcz spektakularne. Duży talent komediowy zaprezentowała także Meryl Streep jako szalona ciotka Józefina.

“Lemony Snicket” zasłużenie zdobył Oscara za charakteryzację, gdyż czasem ciężko rozpoznać Jima Carreya w kolejnych prezentowanych na ekranie postaciach. Niesamowita jest także scenografia. Począwszy od zrujnowanego domu hrabiego, z tysiącami rekwizytów, przez zadziwiające gotyckie wręcz umiejscowienie domu ciotki Józefiny na odludziu, na brzegu skały. Niezwykły jest samotny sklepik wśród pól, koło torowiska, gdzie Olaf próbuje po raz pierwszy pozbyć się dzieci. Mnogość rekwizytów, mroczne domostwa, bardzo działają na fantazję widza. Jednym słowem kostiumy, charakteryzacja i scenografia to prawdziwy majstersztyk tego filmu.

“Lemony Snicket” – poważne tematy i czarny humor

Hrabia to morderca i psychopata, dzieci są sierotami, świat wokół jest mroczny, a mimo wszystko to niezwykle zabawny film. Oczywiście dla wielbicieli czarnego humoru. Olaf jest komiczny w swoim obłędzie, zmanierowaniu i przerysowaniu. W tym szalonym świecie normalne wydają się jedynie dzieci, a wszyscy wokół są dotknięci jakimś psychicznym odchyleniem. Zastosowane pomysły fabularne zadziwiają swoją niebanalnością – ciotka z katastroficznymi wizjami, małe dziecko które gryzie jak drapieżnik, sztuka teatralna gdzie helikopter wlatuje na scenę, gotowanie obiadu przez rodzeństwo, z tego co znaleźli w szufladzie, mordercze pijawki na morzu…

 

“Lemony Snicket” to z pewnością jedna z najbardziej oryginalnych i niesztampowych bajek bez krzty przesłodzenia. Klimat i humor przypominają tutaj trochę „Rodzinę Adamsów”, jednak to znacznie bardziej mroczne kino. No właśnie, ponieważ pomimo tych wariackich pomysłów i absurdów, w filmie dominuje poczucie osamotnienia. Dzieci są pozostawione same sobie, nie mogą za bardzo liczyć na innych, a świat wokół jest często bezwzględny.

Film Lemony Snicket 2004 recenzja

Cykl książek o Lemonym cieszy się dużą popularnością, powstał również serial oparty na literackiej serii. Obraz Brada Silberlinga to film często powtarzany i dobrze, gdyż to niezwykle oryginalna, absolutnie niecukierkowa, zabawna ale i mroczna, finezyjna i fantazyjna opowieść. Nie sądzę, by filmowa historia “Lemony Snicket: seria niefortunnych zdarzeń” była odpowiednia dla dzieci, ale dla młodzieży i starszych może być pasjonującą przygodą.

Hanna Bielecka

Hanna Bielecka - z wykształcenia filmoznawca i archiwista. Pisała relacje z festiwali i recenzje dla serwisów filmowych. Jej ulubionym gatunkiem filmowym są horrory i thrillery. Ma słabość do klasyków filmowych i gwiazd starego kina.