Top 10 – najlepsze filmy z Marilyn Monroe

„Nieważne co o mnie myślą, ważne żeby mnie kochali” – mawiała najsłynniejsza blondynka wielkiego ekranu, której gwiazda, pomimo upływu wielu lat od tragicznej śmierci, wciąż świeci tym samym blaskiem. Oto 10 filmów, za które kochamy Marilyn Monroe…

Najlepsze filmy z Marilyn Monroe

1. Pół żartem, pół serio (Some Like it Hot, 1959)

Filmy z Marilyn Monroe - Pół żartem pół serio

Marilyn Monroe w filmie Pół żartem pół serio

Wyreżyserowana przez Billy’ego Wildera jedna z najzabawniejszych komedii w historii kina to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów MM. W filmie aktorka wciela się w postać Sugar Kowalczyk, pięknej Polki grającej na ukulele w żeńskim zespole muzycznym. Niespodziewanie do orkiestry dołączają dwie osobliwe muzyczki: Daphne (Jack Lemmon) i Josephine (Tony Curtis). Tak naprawdę są to dwaj mężczyźni, którzy, będąc przypadkowymi świadkami pewnej straszliwej zbrodni, ukrywają się w kobiecym przebraniu przed zemstą groźnego gangu. Łzy śmiechu gwarantowane!

2. Wszystko o Ewie (All About Eve, 1950)

Marilyn Monroe filmy - Wszystko o Ewie

Marilyn Monroe w filmie Wszystko o Ewie

Nagrodzony Oscarem dla „najlepszego filmu” w edycji za rok 1950 dramat Josepha L. Mankiewicza to, obok Asfaltowej dżungli, jeden z pierwszych znaczących filmów w karierze Marilyn Monroe. Artystka gra w nim niewielką rolę młodej aktorki poszukującej szczęścia w show-biznesie. Na pierwszym planie zaś toczy się angażująca historia zaciekłej rywalizacji rozgrywającej się pomiędzy gwiazdami Broadwayu, która obnaża fałsz i bezwzględność środowiska teatralnego. W filmie występują także: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders i Celeste Holm.

3. Asfaltowa dżungla (The Asphalt Jungle, 1950)

Film z MArilyn Monroe - Asfaltowa dżungla

 

Doskonałe połączenie czarnego kryminału i komedii kryminalnej. Film Johna Hustona przedstawia perypetie szajki złodziei, której członkowie, rozczarowani wielkomiejskim życiem, przeprowadzają skrupulatnie przygotowany napad na bank, aby zdobyć pieniądze na opuszczenie degenerującej ludzkość aglomeracji. Słynna ikona seksu pojawia się tu na drugim planie w roli pięknej femme fatale, doprowadzającej mężczyzn do (finansowej) zguby.

 

 

 

4. Skłóceni z życiem (The Misfits, 1961)

Filmy Marilyn Monroe - Skłóceni z życiem

Marilyn Monroe w filmie Skłóceni z życiem

Ostatni ukończony film tragicznie zmarłej gwiazdy. Zrealizowany przez Johna Hustona dramat obyczajowy na podstawie scenariusza ówczesnego męża aktorki – Arthura Millera, to intymna historia trojga ludzi dotkliwie doświadczonych przez los: atrakcyjnej rozwódki Roslyn (Marilyn Monroe) i dwóch zabiegających o jej względy mężczyzn (Clark Gable i Montgomery Clift). W obrazie odnajdziemy liczne analogie do prawdziwego życiorysu MM, która stworzyła tu niezwykle dojrzałą, dramatyczną kreację.

5. Mężczyźni wolą blondynki (Gentlemen Prefer Blondes, 1953)

Komedie z MArilyn Monroe - Mężczyźni wolą blondynki

Marilyn Monroe w filmie Mężczyźni wolą blondynki

Jeden z najbardziej ikonicznych filmów z udziałem Marilyn Monroe. W tej zabawnej komedii muzycznej Howarda Hawksa aktorka gra słodką, nierozważną jasnowłosą dziewczynę – Lorelei, której serce bije najmocniej dla kosztownych diamentów. Z obrazu pochodzą takie słynne piosenki, jak By By Baby, A Little Girl from Little Rock i Diamonds Are a Girl’s Best Friends. W rezolutną brunetkę wcieliła się charyzmatyczna Jane Russell.

6. Słomiany wdowiec (The Seven Year Itch, 1955)

Komedia z Marilyn Monroe - Słomiany wdowiec

Marilyn Monroe w filmie Słomiany wdowiec

 

Kolejna udana komedia Billy’ego Wildera. Film opowiada historię mężczyzny w średnim wieku (Tom Ewell), który pod nieobecność swojej żony i dzieci przebywających na wakacjach, toczy ze sobą prawdziwą walkę wewnętrzną, by nie ulec czarowi swojej atrakcyjnej sąsiadki (Marilyn Monroe). To właśnie z tego obrazu pochodzi legendarna scena, w której podmuch przejeżdżającego pod ziemią metra podwiewa białą sukienkę aktorki.

7. Jak poślubić milionera (How to Marry a Millionaire, 1953)

Filmy z Monroe - Jak poślubić milionera

Marilyn Monroe w komedii Jak poślubić milionera

W tej komedii nakręconej przez rumuńskiego reżysera – Jeana Negulesco, Marilyn Monroe gra kolejną roztrzepaną blondynkę, która wraz ze swoimi dwoma najlepszymi przyjaciółkami (Betty Grable i Lauren Bacall) marzy o poślubieniu bogatego mężczyzny. Chociaż wszystkim trzem kobietom sprzyja szczęście i wkrótce poznają prawdziwych milionerów, sytuacja komplikuje się, gdy na horyzoncie pojawiają się kawalerowie bez grosza przy duszy, oferujący w zamian prawdziwe uczucie.

8. Niagara (1953)

Niagara film - Marilyn Monroe

Marilyn Monroe w filmie Niagara

 

Zrealizowany w technikolorze film noir Henry’ego Hathawaya zabiera widzów w malowniczą scenerię słynnego wodospadu Niagara. To właśnie tam, w rwących potokach wody, bohaterka grana przez Marilyn Monroe planuje zabójstwo męża (Joseph Cotten) z pomocą swojego kochanka (Richard Allen). W jednej ze scen aktorka wykonuje piękny utwór Kiss, podczas którego ma na sobie słynną różową kreację.

9. Książę i aktoreczka (The Prince and the Showgirl, 1957)

Książę i aktoreczka - filmy z Marilyn Monroe

Marilyn Monroe w filmie Książę i aktoreczka

Nakręcona w Wielkiej Brytanii przez Laurence’a Oliviera ekranizacja sztuki teatralnej The Sleeping Prince to uroczy romans kostiumowy, którego akcja skupia się na zalotach księcia pewnego fikcyjnego państewka (Laurence Olivier) do ślicznej aktorki rewiowej (Marilyn Monroe). W obrazie tym artystka odegrała jedną ze swoich najznakomitszych ról. W 2011 roku swoją premierę miał film fabularny Mój tydzień z Marilyn, który przybliża kulisy powstawania Księcia i aktoreczki. W słynną blondynkę wcieliła się Michelle Williams.

10. Proszę nie pukać (Don’t Bother to Knock, 1952)

Marilyn Monroe film - Proszę nie pukać

Marilyn Monroe w filmie Proszę nie pukać

W tym skromnym thrillerze psychologicznym wyreżyserowanym przez Roya Warda Bakera Marilyn Monroe gra kobietę cierpiącą na zaburzenia psychiczne, która zachorowała na skutek niemożności pogodzenia się z tragiczną śmiercią swojego ukochanego, pilotującego samolot. MM stworzyła tu niewiarygodnie przejmującą kreację aktorską, dzięki której udowodniła, iż posiada nie tylko komediowy dryg. Na drugim planie filmu zagrali Anne Bancroft i Richard Widmark.

 

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy z Marilyn Monroe” swoim znajomym.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)