Top 20 – filmy dla dwojga

Wieczór we dwoje przed ekranem to prawdziwe kinowe wyzwanie. Jaki film będzie się podobał kobiecie i jednocześnie zaspokoi gusta mężczyzny?

Filmy dla dwojga to bardzo zróżnicowana kategoria, ponieważ należałoby do niej zaliczyć obrazy jak najbardziej uniwersalne, a więc takie, które nie będą nudzić żadnej ze stron duetu. Oczywiście bardzo dobrze sprawdzą się tu filmy o miłości. Romantyczne kino to bowiem coś, co pomaga ludziom będącym w związku dowartościować łączącą ich relację, zainspirować się nowymi sposobami na okazywanie uczuć czy po prostu rozwiązać drobne konflikty.

W roli filmów dla dwojga świetnie wypadnie również kino obyczajowe, opowiadające o życiowych sytuacjach i problemach. Spokojna akcja, pogłębione portrety psychologiczne, a także refleksja nad codziennością powinny się spodobać parom liczącym na wspólny odpoczynek przed ekranem. Sprawdzoną receptą na wieczór we dwoje są także oczywiście dobre komedie. Nic tak nie odpręża bowiem po całym dniu wyzwań i jednocześnie nie łączy tak silnie jak wspólny śmiech.

Parom spragnionym mocniejszych emocji można z kolei polecić ciekawe filmy sensacyjne, skłaniające do długich dyskusji. Sporej dawki doznań dostarczą też horrory. Wampiry, zombie, potwory lub czyhające na ludzi demony z pewnością stworzą dobrą atmosferę do bliskości i przytulenia.

Filmy dla dwojga

1. Kino Paradiso (Cinema Paradiso, 1988) – reż. Giuseppe Tornatore

Filmy dla dwojga

Kino Paradiso to nagrodzony Oscarem piękny film Giuseppe Tornatore, który z pewnością posiada uniwersalne przesłanie i sprawi wszystkim wiele przyjemności podczas seansu. Jest tu i wielka historia i wchodzenie w dorosłość, ale też miłość, przyjaźń i spełnianie marzeń. Główny bohater filmu, Toto, to chłopiec, który fascynuje się filmem i nawiązuje głęboką więź z operatorem starego przedwojennego kina, Alfredo. Przyjaźń ta wpłynie na późniejszą drogę Toto i da mu lekcję tego, co w życiu najważniejsze.

2. Wschodnie obietnice (Eastern Promises, 2007) – reż. David Cronenberg

Top filmy dla dwojga

Wschodnie obietnice to rewelacyjny film Cronenberga, który posiada wyjątkowy klimat: tajemnica, rosyjska mafia, niebezpieczeństwo, a w tle ukrywane wielkie uczucie. Świetne kreacje stworzyli tu Naomi Watts, Viggo Mortensen i Vincent Cassel. Anna, położna w jednym z brytyjskich szpitali, pewnej nocy przyjmuje na dyżurze młodą Rosjankę, która tuż po porodzie umiera, osieracając swoją córeczkę. Kobieta próbuje odkryć tożsamość matki i dowiaduje się, że była ona prostytutką wykorzystywaną przez rosyjską mafię. Wkrótce życie Anny bardzo się komplikuje.

3. Fortepian (The Piano, 1993) – reż. Jane Campion

Najlepsze filmy dla dwojga - Fortepian

Fortepian to klasyk w reżyserii Jane Campion. Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku w Nowej Zelandii, dokąd przybywa Ada wraz ze swoją córką. Na miejscu z woli ojca ma poślubić nieznanego jej mężczyznę. Ada od szóstego roku życia nie mówi, a jej największą miłością jest muzyka. Mąż bez wahania sprzedaje jednak ukochany fortepian Ady swojemu sąsiadowi. Wkrótce mężczyzna proponuje kobiecie osobliwy układ, dzięki któremu będzie mogła odzyskać instrument. Fortepian to wspaniała, romantyczna, ale nie naiwna, opowieść o głębokiej, zmysłowej miłości zdolnej pokonać największe życiowe przeszkody. W rolach głównych wystąpili Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill i Anna Paquin.

4. Kochanice króla (The Other Boleyn Girl, 2008) – reż. Justin Chadwick

Filmy na wieczór we dwoje

Kochanice króla to fascynująca historia rozgrywająca się na dworze Henryka VIII. Dwie piękne siostry Boleyn: delikatna Katarzyna (Scarlett Johansson) i zmysłowa Anna (Natalie Portman) rywalizują o względy jednego z najpotężniejszych monarchów piętnastowiecznej Europy (w tej roli Eric Bana). Miłosna wygrana nie oznacza jednak końca walki – jeśli królowa nie spełni bowiem oczekiwań władcy, zapłaci za to własną głową. Świetny dramat kostiumowy z rewelacyjną obsadą to widowisko, któremu z pewnością warto poświęcić trochę czasu.

5. 5X2 (Pięć razy we dwoje, 2004) – reż. Francois Ozon

Filmy dla par

Pięć razy we dwoje to poruszająca historia o rozpadzie małżeństwa w reżyserii Franocis Ozona. Oryginalność filmu polega na chronologii ukazywanych wydarzeń – są one prezentowane od końca. Dzięki temu film rozpoczyna się rozstaniem, a kończy sceną, w której para dopiero się poznaje (jest też druga wersja – odwrotna). Francuski dramat analizuje skomplikowane relacje między dwójką ludzi, które wciąż ulegają zmianie w zależności od kontekstu. Pożądanie, pragnienie bycia razem i posiadania dzieci splatają się z niewiernością, dystansem i brakiem odpowiedzialności – jak w życiu. W rolach głównych wystąpili Valeria Bruni Tedeschi i Stephane Freiss.

6. Służące (The Help, 2011) – reż. Tate Taylor

Dobre filmy na wieczór we dwoje

Służące to historia o kobietach, ale z pewnością spodoba się również mężczyźnie, więc można go spokojnie polecić jako film dla dwojga. Akcja obrazu rozgrywa się w latach 60. w USA, do rodzinnego miasteczka wraca początkująca dziennikarka, Eugenia (Emma Stone). Wkrótce dziewczyna wpada na pomysł, żeby wydać książkę z opowieściami czarnoskórych służących i pokazać świat białych z ich perspektywy. Świetne kreacje stworzyły w filmie zwłaszcza Octavia Spencer i Viola Davis.

7. Wygnanie (Izgnanie, 2007) – reż. Andriej Zwiagincew

Dla dwojga filmy

Wygnanie to jeden z przykładów świetnego kina Andrieja Zwiagincewa, nagrodzone Złotą Palmą w Cannes. Rodzina z dwójką dzieci postanawia opuścić wielkie miasto i zamieszkać na zacisznej wsi. W otoczeniu sielskiej przyrody nieoczekiwanie otwierają się skrywane dotąd konflikty i tajemnice. W rolach głównych wystąpili Konstantin Ławronienko i Maria Bonnevie.

8. Terminal (The Terminal, 2004) – reż. Steven Spielberg

Filmy komediowe dla par

Terminal to lekka komedia, która świetnie sprawdzi się jako film dla dwojga. Viktor Navorski (Tom Hanks) jest turystą z Europy wschodniej, który chce zwiedzić Nowy Jork. Niestety w czasie jego podróży lotniczej w rodzimym kraju dochodzi do zamachu stanu, co powoduje, że paszport mężczyzny ulega unieważnieniu. Viktor nie może zatem ani wjechać na terytorium USA, ani go opuścić – zostaje uwięziony w lotniczym terminalu. Wkrótce pomysłowość i wrodzony optymizm bohatera skłaniają go do urządzenia sobie w poczekalni prowizorycznego domu.

9. Dlug (The Debt, 2010) – reż. John Madden

Filmy do obejrzenia we dwoje

Dług to trzymający w napięciu thriller opowiadający o trzech agentach Mossadu, którzy niedługo po II wojnie światowej wyruszają do Berlina wschodniego, by porwać i postawić przed sądem byłego SS-mana. Na miejscu okazuje się, że zadanie jest trudniejsze niż przypuszczali, a po kilkudziesięciu latach na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie. W rolach głównych wystąpili Helen Mirren, Jessica Chastain, Ciaran Hinds, Sam Worthington, Tom Wilkinson, Marton Csokas i Jesper Christensen.

10. Pamiętnik (The Notebook, 2004) – reż. Nick Cassavetes

Romantyczne filmy dla dwojga

Pamiętnik to klasyczny film o miłości – piękny, poruszający i wartościowy. Opowiada o młodzieńczym, pełnym pasji uczuciu, które z czasem przeradza się w dojrzałą i głęboką miłość do grobowej deski. Akcja filmu sięga lat 40. XX wieku. Noah (Ryan Gosling) to wrażliwy chłopak z ubogiej rodziny. Pewnego lata do jego miasteczka przyjeżdża na wakacje piękna, zamożna nastolatka o imieniu Allie (Rachel McAdams). Wkrótce pomiędzy nastolatkami rodzi się miłość, jednak na drodze do szczęścia stoi dzieląca ich społeczna przepaść.

11. Desperatki (Set It Off, 1996) – reż. F. Gary Gray

super filmy dla dwojga

Desperatki to cztery czarne dziewczyny: Stony (Jada Pinkett Smith), Cleo (Queen Latifah), Frankie (Vivica A. Fox) i Tisean (Kimberly Elise) mieszkające w jednej z najgorszych dzielnic Los Angeles. Los ich nie oszczędza i dziewczyny dochodzą do wniosku, że jeśli nie uda im się wyrwać z patologicznego środowiska, zmarnują całe życie. W końcu przyjaciółki podejmują desperacką decyzję o napadzie na bank.

12. Bridget Jones 3 (Bridget Jones’s Baby, 2016) – reż. Sharon Maguire

Film na wieczór we dwoje komedia

Bridget Jones 3 to świetny film dla dwojga. Komedia romantyczna w iście angielskim stylu rozbawi niemal każdego. Bridget po licznych miłosnych perypetiach przypadkowo zachodzi w ciążę. Nie wiadomo jednak, który z dwóch kochanków sympatycznej dziewczyny jest ojcem dziecka. Zagadka rodzi szereg zabawnych sytuacji i prowadzi do nieoczekiwanego finału. W roli głównej wystąpiła oczywiście znana z poprzednich części filmu Renee Zellweger. Partnerują jej zaś na ekranie Colin Firth i Patrick Dempsey.

13. 9 i pół tygodnia (Nine ½ Weeks, 1986) – reż. Adrian Lyne

Film dla dwojga do łóżka

9 i pół tygodnia to legendarny erotyk, który do dziś nie stracił swojej siły rażenia. Piękna rozwódka próbuje zapomnieć o nieudanym małżeństwie w ramionach ekscentrycznego kochanka. Kim Basinger i Mickey Rourke prezentują na ekranie zmysłowy romans, w którym liczy się przekraczanie granic i poszukiwanie rozkoszy.

14. 21 gramów (21 Grams, 2003) – reż. Alejandro Gonzalez Inarritu

Filmy miłosne dla par

21 gramów to poruszający dramat o ludzkim przeznaczeniu, cierpieniu i miłości. Mąż Cristiny (Naomi Watts) oraz jej córki giną w wypadku spowodowanym przez byłego kryminalistę (Benicio del Toro). Serce mężczyzny zostaje przeszczepione śmiertelnie choremu matematykowi Paulowi (Sean Penn), który wynajmuje detektywa, żeby poznać rodzinę swojego dawcy. Matematyk wkrótce zjawia się w domu Cristiny. To spotkanie odmieni losy wszystkich uwikłanych w historię bohaterów.

15. Buntownik z wyboru (Good Will Hunting, 1977) – reż. Gus Van Sant

Fajne filmy dla dwojga

Buntownik z wyboru to film, który z powodzeniem można oglądać kilka razy. Głównym bohaterem obrazu jest Will (Matt Damon), niezwykle uzdolniony matematycznie nastolatek. Pewnego dnia popada w konflikt z prawem i grozi mu areszt. Jeśli chce uniknąć odsiadki, musi zgodzić się na terapię psychologiczną i kontynuować formalną edukację. Chłopak trafia do doświadczonego i niekonwencjonalnego terapeuty, Seana Maguire’a (w tej roli Robin Williams, nagrodzony Oscarem za swoją kreację). To spotkanie odmieni życie Willa.

16. Moskwa nie wierzy łzom (Moskva slezam ne verit, 1980) – reż. Vladimir Menshov

Filmy o miłości dla dwojga

Moskwa nie wierzy łzom to oscarowy film rosyjski o losach trzech kobiet: Kateriny (Wiera Alentowa), Ludmiły (Irina Muravyova) i Antoniny (Raisa Ryazanova), które przyjeżdżają do Moskwy, aby podjąć pracę i ułożyć sobie życie. Historia każdej z nich toczy się inaczej. Po osiemnastu latach przyjaciółki znowu się spotykają.

17. Tango (Tango, no me dejes nunca, 1998) – reż. Carlos Saura

Filmy na gorący wieczór

Tango to głośny film hiszpańskiego reżysera, Carlosa Saury. Głównym bohaterem historii jest Mario Suarez (Miguel Angel Sola), reżyser, który zostaje porzucony przez żonę. Aby poradzić sobie ze smutkiem, postanawia zrealizować film o tangu. W trakcie zbierania materiału poznaje piękną tancerkę, Elenę Flores (Mia Maestro). Kobieta jest jednak związana z groźnym przestępcą, Angelo Larroca (Juan Luis Galiardot).

18. Jak w niebie (Sa som i himmelen, 2004) – reż. Kay Pollak

Najlepsze filmy dla par

Jak w niebie to świetny film szwedzkiego twórcy, Kaya Pollaka. Kompozytor o światowej sławie, Daniel Dareus (Michael Nyqvist) wraca do swojej rodzinnej miejscowości, żeby odpocząć od męczącego trybu życia. Zaczyna jednak prowadzić próby lokalnego chóru. Wkrótce okazuje się, że muzyka może przełamać wiele barier i uleczyć rany w duszach. Nieoczekiwanie Daniel odnajduje również w małej wiosce wielką miłość.

19. Ile waży koń trojański? (2008) – reż. Juliusz Machulski

Komedie dla dwojga

Ile waży koń trojański? to świetna polska komedia, w której można zarówno przypomnieć sobie schyłek PRL-u, pośmiać się z zabawnych dialogów i sytuacji, jak i wzruszyć wątkiem miłosnym. Zosia (Ilona Ostrowska) w sylwestrową noc zasypia z marzeniem cofnięcia się w czasie. Rano budzi się w latach 80. u boku swojego pierwszego męża Darka (Robert Więckiewicz).

20. Suspiria (2018) – reż. Luca Guadagnino

Horrory dla dwojga

Horror również świetnie sprawdzi się jako film dla dwojga. W 2018 roku Luca Guadagnino zrealizował remake kultowego włoskiego horroru Dario Argento pt. Suspiria. Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, która marzy o karierze w balecie. Dostaje się do szkoły w Niemczech. Jednak po przyjeździe odkrywa, że akademia tańca nie należy do najprzyjemniejszych miejsc, a wokół zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. W „nowej” Suspirii w roli głównej wystąpiła Dakota Johnson.

Udostępnij “Top 20 – filmy dla dwojga” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.