Top 20 – seriale na podstawie książek
Te seriale telewizyjne zostały zainspirowane przez dobrą literaturę. Oto 20 najciekawszych produkcji telewizyjnych na podstawie książek.
Filmy na podstawie książek
1. Gra o tron (Game of Thrones, 2011 – 2019)
Gra o tron to serial HBO bijący rekordy popularności. Jego podstawą stało się dzieło George’a R. R. Martina Pieśń lodu i ognia. Tytuł serialu został zaczerpnięty z pierwszego tomu powieści. Co ciekawe, ekranizacja wyprzedziła książki – dotąd Martin wydał bowiem pięć z siedmiu planowanych części utworu, finałowych wydarzeń w serialu nie znajdziemy zatem w powieści. Pisarz uczestniczył jednak w pracach nad scenariuszem. Obiecał również, że w książce zaoferuje czytelnikom alternatywne zakończenie historii.
Adaptacja prozy Martina przedstawia losy kilku rodów osiedlonych na fikcyjnym kontynencie Westeros. Po obaleniu „Szalonego Króla” na tronie Siedmiu Królestw zasiada Robert Baratheon. Po śmierci monarchy władzę ma objąć jego syn. Jednak wysoki namiestnik Ned Stark (Sean Bean), senior Północy, odkrywa, że nastolatek nie jest prawowitym dziedzicem. Jak się wkrótce okazuje, wiele znaczących figur ma ochotę przejąć tron, na czele z okrutną i przebiegłą żoną Baratheona, Cersei Lannister (Lena Haedey). Serial na przestrzeni lat odniósł spektakularny sukces: zdobył między innymi Złoty Glob czy kilkadziesiąt nagród Emmy.
2. Olive Kitteridge (2014)
Olive Kitteridge to miniserial powstały na podstawie głośnej powieści Elizabeth Strout. Amerykańska pisarka została wyróżniona za swoją książkę nagrodą Pulitzera. Serial Lizy Cholodenko przedstawia losy tytułowej bohaterki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Olive Kitteridge jest nauczycielką matematyki w małym nadmorskim miasteczku. W momencie rozpoczęcia akcji bohaterka mieszka z mężem aptekarzem i dorastającym synem. Główną rolę świetnie zagrała w serialu Frances McDormand.
3. Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice, 1995)
Duma i uprzedzenie to serial będący dobrą adaptacją słynnej powieści Jane Austen o tym samym tytule z 1813 roku. Elizabeth Bennet to dobrze wychowana panna z ubogiego domu. Pewnego dnia poznaje przystojnego, ale nieco zarozumiałego kawalera z wyższych sfer. Panna Bennet nie przypuszcza, że mężczyzna darzy ja głębokim uczuciem. W rolach głównych wystąpili Jennifer Ehle (nagrodzona za swoją rolę statuetką BAFTA) i Colin Firt. Serial zdobył wyróżnienie Emmy.
4. Wielkie kłamstewka (Big Little Lies, 2017)
Wielkie kłamstewka, jeden z najlepszych miniseriali HBO ostatnich lat, powstał na podstawie książki australijskiej pisarki, Liane Moriarty z 2014 roku. Historia kilku kobiet, które zaprzyjaźniają się, gdy ich dzieci trafiają do jednej klasy, stanowi frapującą opowieść, w której romans przeplata się z komedią i kryminałem. Na pierwszy plan wysuwają się zaś fascynujące kobiece portrety Celeste (Nicole Kidman) – pięknej i zamożnej matki dwóch chłopców-bliźniaków, Madeline (Reese Witherspoon) – uroczej plotkary, która nie znosi żony swojego pierwszego męża oraz cichej i tajemniczej Jane (Shailene Woodley). Wielkie kłamstewka zdobyły aż cztery Złote Globy i osiem nagród Emmy. Scenariusz drugiego sezonu serialu nie był już oparty na książce.
5. Orange is the New Black (2013 – 2019)
Orange is the New Black to popularny serial NETFLIX-a, który powstał na podstawie książki Piper Kerman z 2010 roku. Co ciekawe, autorka opisała tu autentyczną historię swojego pobytu w więzieniu dla kobiet. Główna bohaterka, Piper, wiedzie dostatnie życie w Nowym Jorku. Któregoś dnia okazuje się jednak, że na skutek swojego krótkiego zaangażowania w przeszłości w handel narkotykami, musi odbyć karę 15 miesięcy więzienia. Kobieta nie przypuszcza, jak ciężki będzie to czas. W głównej roli wystąpiła Taylor Schilling. Serial zdobył liczne nagrody filmowe, w tym kilka statuetek Emmy.
6. Ślepnąc od świateł (2018)
Ślepnąc od świateł to polski serial Krzysztofa Skoniecznego produkcji HBO oparty na powieści Jakuba Żulczyka, który był również współtwórcą wersji telewizyjnej. Film opowiada o warszawskim dilerze narkotykowym o imieniu Kuba (w tej roli Kamil Nożyński), który postanawia zerwać z szemraną profesją i wyjechać do Argentyny. Gdy jednak gangster Dario (Jan Frycz) wychodzi z więzienia, sprawy bardzo się komplikują. Serial został nagrodzony między innymi Orłem.
7. Genialna przyjaciółka (L’amica geniale, 2018)
Genialna przyjaciółka to włoski serial wyprodukowany dla HBO, który powstał na podstawie czterotomowej świetnej powieści Eleny Ferrante. Tytuł został zaczerpnięty z pierwszej części cyklu, jakiego pozostałe ogniwa stanowią Historia zmiany nazwiska, Historia ucieczki oraz Historia zaginionej dziewczynki. Opowieść ukazuje losy dwóch przyjaciółek: Eleny i Lili, mieszkanek Neapolu, których dzieciństwo przypada na trudny powojenny okres we Włoszech.
Fascynująca historia obu dziewczynek, a następnie dojrzałych kobiet ukazuje również ciekawe tło społecznych przemian w Italii, działania włoskiej mafii i kulturowe różnice między północą i południem kraju. Rolę dorosłej Lili zagrała Gaia Girace, natomiast w Elenę wcieliła się Margherita Mazzucco. Sama Elena Ferrante, jedna z najlepszych europejskich pisarek, to postać niezwykle tajemnicza. Do dziś nie ujawniła bowiem swojej prawdziwej tożsamości, a z czytelnikami komunikuje się jedynie za pomocą swoich książek.
8. Modyfikowany węgiel (Altered Carbon, 2018)
Modyfikowany węgiel to serial powstały w oparciu o powieść brytyjskiego pisarza Richarda Morgana z 2002 roku. Opowieść utrzymana w konwencji science-fiction przedstawia wizję społeczeństwa przyszłości, w którym ludzie znaleźli rozwiązanie na śmiertelność ciała. Polega ono na możliwości umieszczania świadomości w dowolnym ciele. Oczywiście jest to niezwykle kosztowne i mogą sobie na to pozwolić jedynie najbardziej zamożni obywatele. Gdy wpływowy milioner, Laurens Bancroft (James Purefoy), zostaje zamordowany, po odrodzeniu w innym ciele postanawia wybudzić jednego z uśpionych w lodzie rebeliantów, by ten rozwiązał zagadkę jego śmierci. W roli wskrzeszonego żołnierza, Takeshi Kovacsa, wystąpił Joel Kinnaman.
9. Ostre przedmioty (Sharp Objects, 2018)
Ostre przedmioty to miniserial HBO zrealizowany na podstawie książki Gillian Flynn. Główną bohaterką opowieści jest Camille Preaker (Amy Adams), młoda dziennikarka, która na zlecenie redakcji ma napisać artykuł o niewyjaśnionym morderstwie dwóch dziewczynek, jakie miało miejsce w jej rodzinnym miasteczku. Dręczona traumatycznymi wspomnieniami kobieta wraca zatem do małej miejscowości, by zebrać potrzebny materiał, ale też zmierzyć się ze swoją przeszłością. Patricia Clarkson, odtwórczyni roli Adory – matki Camille, została nagrodzona za swoją kreację Złotym Globem.
10. Noce i dnie (1978)
Noce i dnie to polski serial w reżyserii Jerzego Antczaka, nakręcony w oparciu o powieść Marii Dąbrowskiej, wydanej w latach 1931 – 1934. Ten sam reżyser nakręcił również kinową adaptację książki. Akcja utworu rozgrywa się w okresie pomiędzy upadkiem powstania styczniowego a wybuchem I wojny światowej. Serial przedstawia historię Barbary Ostrzeńskiej (w tej roli Jadwiga Barańska), panny z niezbyt zamożnego szlacheckiego domu, która, zawiedziona nieodwzajemnioną miłością, z rozsądku poślubia dzierżawcę ziemskiego majątku, Bogumiła Niechcica (Jan Bińczycki). Losy rodziny Niechciców, ich dzieci, a także bliskich krewnych stanowią główną kanwę narracji. Kinowa wersja Nocy i dni została nominowana do Oscara.
11. Kompania braci (Band of Borthers, 2001)
Scenariusz Kompani braci, serialu wyprodukowanego przez Toma Hanksa i Stevena Spielberga, powstał w oparciu o książkę Stephena E. Ambrose’a z 1991 roku. Jest to historia losów legendarnej kompanii E 506 pułku 101 Dywizji Powietrznodesantowej, która brała udział w II wojnie światowej. Oddział powstał w 1942 roku w USA, po szkoleniu w Wielkiej Brytanii brał udział w walkach w Normandii, Holandii, Belgii oraz w Czechach. W serialu wystąpili między innymi Damian Lewis, Dale Dye, Ron Livingston czy David Schwimmer. Film zdobył Złoty Glob oraz sześć nagród Emmy.
12. Sherlock (2010)
Sherlock to oryginalny serial, którego scenariusz został oparty na serii opowiadań Arthura Conana Doyle’a. Obsypany wyróżnieniami film zdobył aż siedem statuetek BAFTA i trzy nagrody Emmy. Twórcy przenieśli przygody legendarnego detektywa Holmesa i jego przyjaciela doktora Watsona w realia współczesne. W rolach głównych wystąpili Benedict Cumberbatch i Martin Freeman.
13. Domek z kart (House of Cards, 2013 – 2018)
House of Cards, niezwykle popularny serial produkcji Netflix, powstał na podstawie serii powieści Michaela Dobbsa, wydawanych w latach 1989 – 1994. Opowieść z gatunku political fiction to historia inteligentnego i bezwzględnego polityka, który wbrew oczekiwaniom nie otrzymuje od prezydenta upragnionego stanowiska sekretarza stanu. Postanawia zatem dokonać rewanżu i dzięki własnej przebiegłości wspina się po kolejnych szczeblach władzy. W głównej roli Franka Underwooda wystąpił Kevin Spacey. Jego piękną żonę zagrała zaś Robin Wright. Oboje odtwórcy głównych ról zostali nagrodzeni Złotymi Globami, a sam serial zdobył liczne prestiżowe nagrody.
14. Mindhunter (2017)
Fabułę serialu Mindhunter oparto na motywach książki Johna Douglasa. Tajemnice elitarnej jednostki FBI. Sam autor przez wiele lat pracował jako profiler w FBI, badając miejsca zbrodni. Książka jest zatem zapisem osobistych wspomnień pisarza. Fabuła serialu przedstawia historię śledztwa prowadzonego przez dwóch agentów, którzy otrzymują zadanie sporządzenia obszernej analizy działania morderców. Mężczyźni udają się więc do więzienia, by porozmawiać z brutalnymi przestępcami i poznać ich sposób myślenia. W rolach głównych wystąpili Jonathan Groff i Holt McCallany.
15. Opowieść podręcznej (The Handmaid’s Tale, 2017)
Opowieść podręcznej to jeden z głośniejszych seriali ostatnich lat. Powstał na podstawie powieści słynnej kanadyjskiej pisarki od lat typowanej do Nagrody Nobla, Margaret Atwood. Akcja utworu rozrywa się w ponurej przyszłości. Główną bohaterką jest tak zwana „podręczna”, czyli kobieta mająca za zadanie rodzenie dzieci dla zamożnych rodzin. June Osborne (Elisabeth Moss) mieszka w domu wpływowego komandora i jego żony, która jest bezpłodna. Podręczna raz w miesiącu musi współżyć z panem Offredem, by zajść w ciążę. Serial zdobył wiele prestiżowych nagród.
16. Wallander (2005 – 2013)
Wallander to skandynawski serial kryminalny oparty na serii książek Henninga Mankella, zapoczątkowanej w 1991 roku. Głównym bohaterem serialu jest Kurt Wallander (w tej roli Krister Henriksson), policjant śledczy pracujący w miasteczku Ystad. Jego życie wypełnia trudna praca nad kolejnymi zagadkami. Jednocześnie mężczyzna próbuje naprawić kontakty z córką Lindą (Johanna Sallstrom). Amerykańska wersja serialu zdobyła pięć statuetek BAFTA oraz nagrodę Emmy. W rolę Wallandera wcielił się zaś Kenneth Branagh.
17. Lalka (1977)
Lalka – polski serial telewizyjny Ryszarda Bera – powstał na podstawie jednej z najważniejszych polskich powieści, pt. Lalka Bolesława Prusa z 1890 roku. Zamożny kupiec Stanisław Wokulski postanawia walczyć o względy pięknej arystokratki Izabelli Łęckiej. W rolach głównych wystąpili Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek oraz Bronisław Pawlik jako Ignacy Rzecki.
18. Nad Niemnem (1986)
Nad Niemnem to polski miniserial zrealizowany na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej. Utwór opowiada o losach Justyny Orzelskiej, panny z podupadłego arystokratycznego rodu Korczyńskich, która zakochuje się w pochodzącym ze schłopiałej szlachty Janie Bohatyrowiczu. Mezaliansowy związek rodzi się w bolesnym momencie polskiej historii – po upadłym powstaniu styczniowym, w którym zginęli najbliżsi krewni pary. W rolach głównych wystąpili Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański.
19. Przygody pana Michała (1969)
Przygody pana Michała to polski serial Pawła Komorowskiego oparty na powieści historycznej Henryka Sienkiewicza Pan Wołodyjowski. Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku podczas wojen polsko-tureckich. Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki), pierwsza szabla Rzeczpospolitej, przebywa w klasztorze po śmierci żony. Gdy jednak kraj znajduje się w potrzebie, szlachcic przystępuje do walki w obronie ojczyzny. Wkrótce poznaje też piękną pannę Basię (Magdalena Zawadzka), która niebawem zostaje jego ukochaną małżonką. Serial został nakręcony w technice czarno-białej, a każdy odcinek poprzedza piękna ballada Leszka Herdegena W stepie szerokim.
20. Wiedźmin (2019)
Wiedźmin realizowany przez Netflix miał premierę w grudniu 2019 roku. Podstawę scenariusza stanowi dzieło Andrzeja Sapkowskiego – seria pięciu powieści oraz opowiadania fantasy o dziejach Geralda z Rivii – półludzkiego wojownika trudniącego się unicestwianiem potworów. Wybranką serca Wiedźmina jest piękna czarodziejka Yennefer. Najtrudniejszym zadaniem Geralta jest zaś ocalenie Ciri, dziecka przyrzeczonego mu na mocy magicznego prawa niespodzianki. Twórcą serialu jest Lauren Schmidt. W rolę Wiedźmina wciela się Henry Cavill, jego ukochaną gra Anya Chalotra, natomiast postać Ciri przypadła Freyi Allan.