Top 30 – filmy o kosmosie

Filmy o kosmosie należą najczęściej do gatunku science-fiction i opowiadają o przyszłościowych podróżach międzygalaktycznych. Można wśród nich znaleźć również propozycje mieszczące się w obrębie kina katastroficznego i opartego na faktach.

Filmy o kosmosie zaspokajają nasze pragnienie eksploracji tego, co nieznane. Zgłębianie tajemnic wszechświata wynika z chęci poznania odpowiedzi na istotne, czasem egzystencjalne pytania: skąd jesteśmy? Czy jedynie na naszej planecie istnieje życie? Czy możemy nawiązać kontakt z innymi cywilizacjami?

Najlepsze filmy o kosmosie to również fascynujące kino przygodowe opowiadające o odległych galaktykach, warunkach przetrwania na innych planetach i spotkaniach z obcymi. Bardzo ważną rolę odgrywają efekty specjalne i pomysłowe koncepty. Głównym narzędziem człowieka w radzeniu sobie z rzeczywistością jest tu nauka. Filmy o kosmosie z jednej strony odpowiadają na marzenie człowieka związane z postępem cywilizacyjnym i szansami na lepszą przyszłość. Z drugiej strony jednak ich ważną funkcją jest oswojenie lęku przed zawrotnym tempem rozwoju nowoczesnych technologii.

 

Filmy o kosmosie

1. Gwiezdne wojny. Skywalker. Odrodzenie (2019) – reż. J. J. Abrams

Filmy o kosmosie - Gwiezdne wojny

Wśród filmów o kosmosie numer jeden z pewnością zajmują Gwiezdne wojny. Skywalker. Odrodzenie to kontynuacja kultowej sagi filmów z gatunku „space opera”, zapoczątkowanej w latach 70. przez George’a Lucasa. Pierwotna trylogia, na którą składają się: Star Wars (nazwana później Część IV: Nowa Nadzieja, 1977), Imperium kontratakuje (1980) i Powrót Jedi (1983) stała się kulturowym fenomenem i zainicjowała niesłychaną popularność całego cyklu. Obecnie kolejne części powstają pod egidą Disneya, który w 2012 roku wykupił prawa do produkcji oraz przejął wytwórnię Lucas Films. Skywalker to już dziewiąte ogniwo serii. Przewodnim motywem fabularnym każdej części jest walka szlachetnych rycerzy Zakonu Jedi z Ciemną Stroną Mocy. Główne role w najnowszej odsłonie zagrali Daisy Ridley, Adam Driver i Mark Hamill.

2. Star Trek (1979) – reż. Robert Wise

Film sf kosmos - Star Trek

Star Trek w reżyserii Roberta Wise to pierwszy pełnometrażowy film z serii, który powstał po sukcesie wcześniejszego serialu, emitowanego pierwotnie w latach 1966 – 1969. Do dziś zrealizowano siedem seriali i trzynaście filmów cyklu. Głównym motywem kolejnych części jest międzygalaktyczna podróż statku kosmicznego Enterprise i przygody jego załogi. W filmie z 1979 roku dowodzący promem kapitan James T. Kirk (William Shatner) musi podjąć się obrony Ziemi przed niezidentyfikowanym zagrażającym planecie obiektem.

3. Interstellar (2014) – reż. Christopher Nolan

Filmy kosmos - Interstellar

Na liście filmów o kosmosie wartych obejrzenia z pewnością warto umieścić Interstellar –  świetny obraz Nolana zderzający najbardziej skomplikowane teorie naukowe z metafizycznym przesłaniem. Gdy Ziemi grozi zagłada z powodu zmian klimatycznych, w kosmos zostaje wysłana grupa śmiałków, mających za zadanie znalezienie we wszechświecie miejsca, do którego mogłaby się przeprowadzić ludzkość. Jednym z członków ekipy jest Cooper (Matthew McConaughhey), ojciec samotnie wychowujący dorastającą córkę Murph (w roli dorosłej Murph wystąpiła Jessica Chastain).

4. 2001 – Odyseja kosmiczna (2001: A Space Oyssey, 1968) – reż Stanley Kubrick

Filmy w kosmosie - 2001 Odyseja kosmiczna

Stanley Kubrick nakręcił Odyseję kosmiczną na podstawie powieści Arthura C. Clarke’a. Film pokazuje trzy epizody rozgrywające się w różnych czasoprzestrzeniach. Pierwszym z nich jest pewien etap prehistorycznych dziejów ludzkości, drugim ciekawe odkrycie na Księżycu, a ostatnim podróż kosmiczna, w czasie której komputer statku buntuje się przeciw załodze. Kubrick wzorował się w swoim dziele na Drodze ku gwiazdom Pavla Klushantseva z 1957 roku. 2001 – Odyseja kosmiczna została odznaczona Oscarem za najlepsze efekty specjalne.

5. Ukryte działania (Hidden Figures, 2016) – reż. Theodore Melfi

Najlepsze filmy o kosmosie - Ukryte działania

Jeśli ktoś szuka dobrych filmów o kosmosie, warto sięgnąć po tę pozycję. Ukryte działania to niecodzienna, oparta na faktach, historia przedstawiająca kulisy kosmicznej podróży amerykańskiego astronauty Johna Glenna. Niecodzienna, bo okazuje się, że najważniejszymi osobami, które stały za całym przedsięwzięciem były trzy pracujące dla NASA czarnoskóre kobiety: Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson), Mary Jackson (Janelle Monae) oraz Dorothy Vaughan. A to wszystko wydarzyło się w okresie segregacji rasowej w USA – na przełomie lat 50. i 60 XX wieku. W Johna Glenna wcielił się Glen Powell.

6. LEGO: Przygoda 2 (The LEGO Movie 2: The Second Part, 2019) – reż. Mike Mitchell

Filmy animowane o kosmosie - Lego Przygoda 2

Druga część serii LEGO rozgrywa się w przestrzeniach odległych galaktyk. Świat mieszkańców LEGO zostaje bowiem zaatakowany przez przybyszów z kosmosu – ludziki Lego DUPLO. Batman wraz z kilkoma towarzyszami musi zatem wyruszyć w międzygwiezdną podróż, by znaleźć rozwiązanie problemu i uratować ginący Klocburg. Niebezpieczna wyprawa zmusi śmiałków do najwyższej pomysłowości i odwagi.

7. Apollo 13 (1995) – reż. Ron Howard

Filmy na faktach o kosmosie - Apollo 13

Klasyka filmów o kosmosie to oczywiście Apollo 13, nagrodzony dwoma Oscarami obraz oparty na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawia emocjonującą historię lotu amerykańskich kosmonautów na Księżyc w kwietniu 1970 roku. Niespodziewanie na pokładzie statku Apollo 13 dochodzi do wybuchu, a załoga musi walczyć o życie i próbuje wrócić na Ziemię. W filmie wystąpili Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise czy Ed Harris.

8. Pandorum (2009) – reż. Christan Alvart

Filmy o kosmosie science-fiction - Pandorum

Pandorum to historia dwóch astronautów, którzy budzą się z hibernacji na pokładzie statku kosmicznego. Problem polega na tym, że żaden z nich nie pamięta celu podróży. Porucznik Payton (Dennis Quaid) i kapitan Bower (Ben Foster) próbują sobie przypomnieć, z jaką misją zostali wysłani w kosmos oraz zbadać nieznaną przestrzeń promu. Wkrótce sytuacja zaczyna się komplikować.

9. W stronę słońca (Sunshine, 2007) – reż. Danny Boyle

Filmy o podróżach w kosmos - W stronę słońca

W stronę słońca to film science-fiction, którego akcja rozgrywa się w 2057 roku. Oto w kosmosie dochodzi do tragicznej dla Ziemian zmiany: Słońce zaczyna gasnąć. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców naszej planety jest wysłanie w kosmos grupy śmiałków, którzy polecą w okolice wielkiej gwiazdy i zdetonują na niej ładunek nuklearny. Załoga Icarus II ma zatem przed sobą nie lada zadanie. W rolach głównych wystąpili Cillian Murphy, Chris Evans, Michelle Yeoh, Rose Byrne i Hiroyuki Sanada.

10. Marsjanin (The Martian, 2015) – reż. Ridley Scott

Filmy o podróżach kosmicznych - Marsjanin

Ten film o kosmosie wprowadził do gatunku nową jakość. Marsjanin to uhonorowany dwoma Złotymi Globami film Ridleya Scotta z Mattem Damonem w roli głównej. Obraz powstał na podstawie powieści Andy’ego Weira. Przedstawia historię Robinsona Cruzoe w przyszłości. Podczas ekspedycji na Marsa dochodzi do groźnej burzy piaskowej i szybkiej ewakuacji załogi. Po ustaniu zawieruchy okazuje się, że jeden z członków ekipy został na Czerwonej Planecie. Mark Watney niczym Robinson Cruzoe musi zatem walczyć o przetrwanie na bezludnej planecie, wykorzystując całą swoją wiedzę i pomysłowość.

11. Pierwszy człowiek (Frist Man, 2018) – reż. Damien Chazelle

Filmy o kosmosie 2018 - Pierwszy człowiek

Pierwszy człowiek to fabularyzowana opowieść o Neilu Armstrongu (Ryan Gosling), pierwszym człowieku, który stanął na Księżycu. Film nie tylko szczegółowo przedstawia kulisy epokowej wyprawy z 1968 roku, ale także pokazuje poruszający portret głównego bohatera. Egzystencjalne problemy Armstronga zostają zderzone z szerszą, kosmiczną perspektywą. Film zadaje głębokie pytania, o sens ludzkiego istnienia i jego znaczenia we wszechświecie. Pierwszy człowiek został nagrodzony Oscarem za najlepsze efekty specjalne.

12. Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983) – reż. Philip Kaufman

Filmy z kosmosem - Pierwszy krok w kosmos

Film Philipa Kaufmana dostał aż cztery Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Przedstawia dzieje kosmicznego programu Mercury, który pod koniec lat 50., za rządów prezydenta Eisenhowera, miał na celu jak najszybsze wysłanie pierwszych astronautów w przestrzeń międzyplanetarną. Misja została zainicjowana po tym, jak Rosjanie z powodzeniem umieścili na orbicie ziemskiej pierwszego satelitę Sputnik 1. W filmie wystąpili między innymi Sam Shepard, Scott Glenn, Ed Harris czy Dennis Quaid.

13. Solaris (1971) – reż. Andriej Tarkowski

Kosmos filmy - Solaris

W rankingu najlepszych filmów o kosmosie nie może zabraknąć filmu Andrieja Tarkowskiego, jednej z kilku adaptacji popularnej powieści Stanisława Lema. Warto zobaczyć, jak wizja wybitnego rosyjskiego reżysera różni się od hollywoodzkich odczytań głośnej książki. Oto na planetę Solaris w celach badawczych przylatuje Kris Kelvin. Wkrótce okazuje się, że pokrywająca obszar planety magma posiada szczególne właściwości: potrafi wnikać w ludzką podświadomość. W głównej roli wystąpił Donatas Banionis. W wersji Stevena Soderbergha z 2002 roku w Kelvina wcielił się George Clooney.

14. Obcy – ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979) – reż. Ridley Scott

Filmy o lotach w kosmos - Obcy

Alien (1979) – Ripley (Sigourney Weaver)

Akcja Obcego rozgrywa się w odległej przyszłości. Załoga statku kosmicznego Nostromo ląduje na księżycu Acheron. Przybysze wkrótce odkrywają wrak innego statku, w którym znajduje się tajemniczy stwór. Atakuje on jednego z członków ekipy, Kane’a (John Hurt), co doprowadza do serii dalszych nieprzewidzianych zdarzeń. Obcy zainicjował serię kolejnych filmów opowiadających o przygodach Ellen Ripley (Sigourney Weaver). Film zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne.

15. Grawitacja (Gravity, 2013) – reż. Alfonso Cuaron

Fajne filmy o kosmosie - Grawitacja

Grawitację nagrodzono aż siedmioma Oscarami, w tym za najlepszą reżyserię. Film przedstawia historię astronautów, którzy prowadzą wspólnie misję badawczą na orbicie okołoziemskiej. Gdy ich stacja kosmiczna zostaje zniszczona przez szczątki satelity, przy życiu pozostają jedynie Dr Ryan Stone (Sandra Bullock) i badacz Matt Kowalsky (George Clooney). Wspólnymi siłami próbują przetrwać w kosmosie z kończącymi się zapasami tlenu i wymyślić sposób powrotu na ziemię.

16. Pitch Black (2000) – reż. David Twohy

Filmy z akcją w kosmosie - Pitch Black

Nasze zestawienie filmów o kosmosie zawiera również Pitch Black, film, który zapoczątkował serię opowieści o Riddicku, niebezpiecznym więźniu obdarzonym zdolnością widzenia w ciemnościach. Statek kosmiczny przewożący na pokładzie owego skazańca ląduje na nieznanej planecie. Wkrótce sprytny Riddick uwalnia się i ucieka. Tymczasem załoga promu odkrywa, że planeta jest opanowana przez niebezpieczne stworzenia, które nocą rozpoczynają krwawe polowanie. Jedynym ratunkiem dla wszystkich może okazać się Riddick i jego niezwykłe zdolności. W rolach głównych wystąpili Vin Diesel i Radha Mitchell.

17. Serenity (2005) – reż. Joss Whedon

Dobre filmy o kosmosie

Serenity to film łączący gatunek science-fiction z kinem przygodowym. Głównym bohaterem obrazu jest kapitan Malcolm Reynolds (Nathan Fillion), który niegdyś brał udział w Galaktycznej Wojnie Domowej. Obecnie prowadzi nieco szemrane interesy, udostępniając swój statek kosmiczny rozmaitym klientom. Pewnego dnia na pokład Serenity trafiają poszukiwani przez koalicję zbiedzy: lekarz i jego siostra River Tam (Summer Galu) posiadająca zdolności telepatyczne. Okazuje się, że dziewczyna jest szczególnie cenna dla władzy, która zrobi wszystko, by ją pojmać. Tak rozpoczynają się niebezpieczne przygody załogi. Serenity to kinowa kontynuacja serialu Firefly.

18. Avengers: Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy, 2014) – reż. James Gunn

Top filmy o kosmosie - Strażnicy Galaktyki

Strażnicy Galaktyki to ekranizacja serii popularnych komiksów Marvella. Akcja koncentruje się wokół postaci Petera Quilla (Chris Pratt), który wchodzi w posiadanie wszechmocnego artefaktu. Jego czyn wzbudza gniew Ronana. Aby zwiększyć swoje szanse w starciu z okrutnym potworem, zawiera przymierze z innymi superbohaterami: Rocektem (Bradley Cooper), Grootem (Vin Diesel), Gamorą (Zoe Saldana) i Draxem Niszczycielem (Dave Bautista). Ostatecznie wspólnie stawią czoła Ronanowi, aby ocalić całą galaktykę.

19. Ad Astra (2019) – reż. James Gray

Filmy o kosmosie 2019 - Ad astra

Ad Astra, czyli z łacińskiej sentencji „do gwiazd”, to film podejmujący głębszą refleksję nad losem naszej planety w Układzie Słonecznym. Głównym bohaterem obrazu jest Roy (Brad Pitt), astronauta odbywający misję na Marsie. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje zadanie podjęcia poszukiwań własnego ojca, również kosmonauty (w tej roli Tommy Lee Jones), który przed dwudziestu laty zaginął w tajemniczych okolicznościach na obrzeżu galaktyki. Prawdopodobnie wydarzenie to ma związek z zagrażającym Ziemi niebezpieczeństwem.

20. Orville (TV 2017 – serial)

Seriale o kosmosie - Orville

Orville to amerykański serial science-fiction, emitowany przez telewizję FOX. Tytułowy Orville to statek kosmiczny, którego załoga w celach badawczych zostaje wysłana w międzygalaktyczną podróż. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, a sam film łączy konwencję fantastyki i komedii. W serialu wystąpili między innymi Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald czy Scott Grimes.

21. Nowy początek (Arrival, 2016) – reż. Denis Villeneuve

Dobry film o kosmosie - Arrival

Nowy początek został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy montaż dźwięku. Film przedstawia fikcyjną historię lądowania na Ziemi przybyszów z kosmosu. Nie wiadomo, czy zamiary obcych są pokojowe czy też wręcz przeciwnie. Powstaje specjalny zespół mający rozwikłać zagadkę tajemniczej wizyty. Na miejsce, gdzie zawisł statek, zostaje wezwana znana lingwistka, Louise Banks (Amy Adams), która ma zdekodować język kosmitów. W pracy pomagają jej wybitny fizyk Ian Donnelly (Jeremy Ranner) i znakomity wojskowy, pułkownik Weber (Forest Whitaker).

22. Barbarella – królowa galaktyki (1968) – reż. Roger Vadim

W kosmosie film - Barbarella

Barbarella to kultowy film science-fiction, w którym francuski reżyser, Roger Vadim, wykreował na wielką gwiazdę swoją żonę, Jane Fondę (Zob. Jane Fonda i Roger Vadim – Amerykanka i jej francuski mąż). Akcja rozgrywa się w roku 40 000. Barbarella to superagentka Ziemi, która przebywa w kosmosie gotowa do wypełniania powierzonych jej zadań. Pewnego dnia otrzymuje rozkaz od prezydenta planety. Oto wynalazek szalonego naukowca Durnand Durand może doprowadzić do destrukcji planety. Barbarella ma zlikwidować wynalazcę.

23. Firefly (serial TV, 2002 – 2003) – Joss Whedon

Najlepsze seriale o kosmosie - Firefly

Firefly to popularny serial Jossa Whedona, którego kontynuacją był późniejszy film Serenity. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, kiedy władza w galaktyce należy do autorytarnego Sojuszu (Alliance). Film koncentruje się wokół przygód załogi statku kosmicznego dowodzonego przez kapitana Malcolma Reynoldsa (Nathan Fillion), zajmującego się drobnym przemytem i transportem.

24. Prometeusz (Prometheus, 2012) – reż. Ridley Scott

Filmy o wyprawie w kosmos - Prometeusz

Prometeusz to historia naukowej ekspedycji wysłanej w kosmos w celu odnalezienia istot, które dały początek człowiekowi. Załodze przewodzi Elizabeth Shaw (Noomi Rapace). W wyprawie uczestniczy również wysłanniczka fundatorów całego przedsięwzięcia: niezbyt sympatyczna Meredith Vickers (Charlize Theron). Wkrótce okazuje się, że odnalezienie tajemniczej rasy będzie niosło ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

25. Pasażerowie (Passangers, 2016) – reż. Morten Tyldum

Najnowsze filmy o kosmosie - Pasażerowie

Ciekawy film o kosmosie – Pasażerowie to obraz z gatunku science-fiction, w którym główne role stworzyli Chris Pratt i Jennifer Lawrence. Grupa ludzi odbywa podróż na odległą planetę. Aby było to możliwe, pasażerowie zostają wprowadzeni w stan hibernacji. Jeden z nich z niewiadomych przyczyn wybudza się kilkadziesiąt lat przed terminem dotarcia do celu. Mężczyzna, zrozpaczony perspektywą samotnego życia na pokładzie statku, postanawia wybudzić kolejną osobę.

26. Niepamięć (Oblivion, 2013) – reż. Joseph Kosinski

Ciekawe filmy o kosmosie - Niepamięć

Akcja Niepamięci toczy się w 2077 roku, kiedy Ziemia zostaje napromieniowana, a ludzie znajdują schronienie na Tytanie, księżycu Saturna. Na zniszczonej planecie pozostają ostatni żołnierze, którzy zajmują się zakończeniem akcji ewakuacyjnej. Jednym z nich jest Jack Harper (Tom Cruise). Do jego zadań należy konserwowanie sprzętu mającego służyć np. do zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody. Pomaga mu Victoria (Andrea Riseborough). Pewnego dnia na Ziemi rozbija się statek kosmiczny. Jack ratuje jedną z pasażerek, Julię (Olga Kurylenko), która zdaje się rozpoznawać mężczyznę. Wkrótce na jaw wychodzi wielka mistyfikacja.

27. Wojna światów (War of the Worlds, 2005) – reż. Steven Spielberg

Inwazja kosmitów film - Wojna światów

Wojna światów przedstawia inwazję obcych na Ziemię. Ray (Tom Cruise) to pracownik portowy, który zostaje poproszony przez byłą żonę o zajęcie się dwójką ich dzieci. Nie przypuszcza, że nie będzie to rodzinny weekend, ale walka o przetrwanie i ocalenie najbliższych. Po serii tajemniczych burz i wyładowań elektrycznych na Ziemi lądują bowiem kosmici, którzy nie mają pokojowych zamiarów. Film został zainspirowany powieścią Herberta G. Wellsa.

28. Life (2017) – reż. Daniel Espinoza

Filmy o kosmosie 2017 - Life

Na Marsa zostaje wysłana misja ekspedycyjna w poszukiwaniu ewentualnych śladów życia. Gdy jednak okazuje się, że takowe istnieją, sytuacja zaczyna się komplikować. Odkryta istota jest bowiem znacznie inteligentniejsza od ludzi, a co najważniejsze, nie tylko zniszczyła wszystko na Czerwonej Planecie, ale ma podobne plany względem Ziemian. W filmie wystąpili między innymi Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds czy Olga Dykhovichnaya.

29. Czas pionierów (Vremya pervykh, 2017) – reż. Dmitriy Kiselev

Rosyjski film o kosmosie - Czas pionierów

Czas pionierów to rosyjski film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o czasach wyścigu kosmicznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w latach 60. XX wieku. Sowietom udało się wówczas wykonać pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną, który pozwolił na wyjście człowieka poza statek. W wyprawie wzięło udział dwóch kosmonautów: Paweł Bielajew (Konstantin Khabenskiy) i Aleksiej Leonow (Evgeniy Mironov). Załóga „Woschood 2” przeszła więc do historii.

30. Ukryty wymiar (Event Horizon, 1997) – reż. Paul W. S. Anderson

Horror o kosmosie - Ukryty wymiar

Akcja filmu Ukryty wymiar rozgrywa się w 2047 roku. Do Ziemi dociera sygnał od statku kosmicznego Event Horizon zaginionego siedem lat wcześniej w okolicach Neptuna. Na planetę zostaje zatem wysłana misja ratunkowa. Na miejscu okazuje się jednak, że załoga nie żyje, a całe przedsięwzięcie jest śmiertelną pułapką. W rolach głównych wystąpili Laurence Fishburne, Sam Neill, Kathleen Quinlan czy Joely Richardson.

Udostępnij “TOP 30 – filmy o kosmosie” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.