Screwball comedy i małżeństwa na niby
Screwball comedy często sięga po motyw małżeństwa na niby. Czy na przestrzeni ponad osiemdziesiąt lat istnienia gatunku Hollywood zmodyfikowało tę miłosną opowieść?
Historia filmu. Kino nieme, początki kina, pierwszy film dźwiękowy, montaż filmowy.
Screwball comedy często sięga po motyw małżeństwa na niby. Czy na przestrzeni ponad osiemdziesiąt lat istnienia gatunku Hollywood zmodyfikowało tę miłosną opowieść?
Leni Riefenstahl była naczelną propagandystką ideologii hitlerowskiej, a jej monumentalne filmy hipnotyzowały masy Niemców i stanowiły kwintesencję kina III Rzeszy.
„Ja jestem Marleną Dietrich, Marlena Dietrich to ja” – mawiał Josef von Sternberg. Reżyser stworzył legendę gwiazdy, a ona nadała wyraz jego najlepszym filmom.
24 stycznia NZS Uniwersytetu Warszawskiego i Prawie Kino zapraszają na pokaz filmu „Wesele” oraz spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim. Prawdziwa gratka dla fanów reżysera!
Wielkie nazwiska italskiego filmu i kultowe dzieła. Tego możecie się spodziewać podczas warszawskiego maratonu włoskiego kina w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018.
Bogini seksu i geniusz amerykańskiej literatury – dwa obce światy stworzyły związek niczym w maksymie R. M. Rilkego: „miłość to dwie samotności, które się spotykają”.
Kiedy Ingrid Bergman zostawiła swojego męża i córkę, a także opuściła Hollywood dla Roberta Rosselliniego, świat nie mógł wyjść ze zdumienia. Wybuchł skandal stulecia.
Romy i Alain byli jedną z legendarnych par europejskiego kina. Ich związek stał się uosobieniem szaleńczej miłości, a nawet odbudowy niemiecko-francuskiej przyjaźni.
Cameo to zjawisko filmowe, z którego Alfred Hitchcock uczynił swój znak rozpoznawczy. Co kryło się za tajemniczym pojawianiem się reżysera w kadrach własnych filmów?
„Trędowata” to najsłynniejszy polski melodramat. Każda z ekranizacji powieści Mniszkówny była filmowym wydarzeniem, a główne role kobiece przeszły do historii kina.
Historia filmu nie zaczęła się w 1895 roku w paryskiej Grand Cafe, ale już w epoce starożytnej. Jak to możliwe? Oto kilka faktów o wynalazkach poprzedzających kino.
Zachwyca pełnymi przepychu zdjęciami, kosztuje grube miliony, a przed premierą poszczególnych obrazów zawsze jest o nich głośno… Kino epickie.