Top 10 – najlepsze role Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor to legenda kina. Na wielkim ekranie zadebiutowała mając dziesięć lat, a już dwa lata później stała się jedną z najjaśniej świecących gwiazd Fabryki Snów. Media rozpisywały się o życiu prywatnym pięknej Liz: licznych małżeństwach i miłosnych podbojach. Pisano także o jej zamiłowaniu do brylantów, kawioru i drogich perfum.

Spojrzenie fiołkowych oczu Elizabeth zwalało z nóg mężczyzn na całym świecie. Na przestrzeni dekad aktorka wielokrotnie udowodniła, że zewnętrzne piękno to jej wielki, ale nie jedyny atut. Miała fascynującą osobowość i talent dramatyczny. Aż pięć razy nominowano ją do Oscara (w tym cztery razy z rzędu) i zdobyła dwie statuetki. Stworzyła wiele znakomitych kreacji.

Najlepsze filmy z Elizabeth Taylor

1. Kto się boi Virginii Woolf? (Who’s afraid of Virginia Woolf?, 1966, reż Mike Nichols)

Najlepsze filmy z Elizabeth Taylor

W tej ekranizacji wybitnej sztuki Edwarda Albeego Elizabeth stworzyła jedną ze swoich najlepszych kreacji. Partnerował jej mąż, Richard Burton. Liz i Richard grają tu małżeństwo z długim stażem. Wizyta innej, młodszej pary, staje się pretekstem do uwolnienia tłumionych emocji i pretensji. Goście stają się mimowolnymi świadkami małżeńskiej batalii.

Kto się boi Virginii Woolf? to znakomity dramat psychologiczny, którego najmocniejszymi stronami są mistrzowska reżyseria, scenariusz i niezapomniane kreacje aktorskie. Film nominowano do Nagrody Akademii w trzynastu kategoriach i nagrodzono pięcioma Oscarami. Elizabeth Taylor otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Obraz Mike’a Nicholsa znalazł się na liście filmów tworzących amerykańskie dziedzictwo kulturowe.

2. Butterfield 8 (Butterfield 8, 1960, reż. Daniel Mann)

Top 10 filmów z Elizabeth Taylor - Butterfield 8

Film ten powstał jeszcze w czasach, gdy w Hollywood obowiązywał restrykcyjny kodeks Haysa, jednak obraz Daniela Manna to zapowiedź znaczących zmian w amerykańskiej kinematografii. Główną bohaterką jest Gloria, atrakcyjna prostytutka, która pragnie zmienić swoje życie. Zakochuje się w żonatym prawniku i snuje plany wspólnej przyszłości. Elizabeth, w roli kobiety lekkich obyczajów, wspięła się na wyżyny swego aktorskiego kunsztu. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła jej rolę Oscarem. Było to pierwsze oscarowe zwycięstwo Elizabeth Taylor. W filmie partnerował jej ówczesny mąż, Eddie Fisher.

3. Kotka na gorącym, blaszanym dachu (Cat on a Hot Tin Roof, 1958, reż. Richard Brooks)

Liz Taylor filmy - KOtka na gorącym blaszanym dachu

To jedna z najsłynniejszych ekranizacji dramatów Tennessee Williamsa. Akcja toczy się na plantacji w Missisipi. Na przyjęcie urodzinowe majętnego plantatora przybywają dwaj synowie z żonami. Elizabeth gra tu Maggie – odtrąconą żonę Bricka. Brick, grany przez Paula Newmana, to były futbolista, zaglądający do kieliszka. W filmie Richarda Brooksa skupiono się na podejmowanych przez Maggie próbach ratowania małżeństwa i odzyskania miłości męża.

W tle mamy rodzinne konflikty i trudną relację Bricka z umierającym ojcem. Elizabeth jest w tym filmie drapieżna i delikatna, ekspresyjna i wyważona. Stworzyła postać interesującą, wyrazistą. Otrzymała nominację do Nagrody Akademii, jednak przegrała z Susan Hayward. Plotka głosi, że jedynym powodem, dla którego Elizabeth nie otrzymała statuetki, był jej romans z Eddiem Fisherem, wówczas jeszcze żonatym z powszechnie lubianą Debbie Reynolds. Ostatecznie Liz poślubiła Fishera, a w latach 60. upragnionego Oscara otrzymała dwukrotnie.

4. Nagle, ostatniego lata (Suddenly, Last Summer, 1959, reż. Joseph L. Mankiewicz)

Elizabeth Taylor filmy - Nagle ostatniego lata

To kolejna ekranizacja dramatu Tennessee Williamsa. Nie było tajemnicą, że dramaturg szczególnie cenił Liz i jej potencjał dramatyczny. W Nagle, ostatniego lata aktorka miała pole do popisu. Zagrała młodą kobietę, Catherine, siostrzenicę zamożnej pani Venable – w tej roli doskonała, jak zwykle, Katharine Hepburn. Ciotka oferuje finansowe wsparcie dla podupadającego szpitala psychiatrycznego. Nie jest to jednak bezinteresowna pomoc. Violet Venable żąda, by specjalizujący się w zabiegach lobotomii doktor Cukrowicz przeprowadzi zabieg na Catherine.

Chirurg szybko orientuje się, że dziewczyna nie ma problemów psychicznych, a lobotomia może ją jedynie skrzywdzić. Jakie są więc prawdziwe intencje ciotki? Elizabeth stworzyła tu bardzo interesującą kreację. Partnerował jej Montgomery Clift. Liz po raz kolejny została nominowana do Oscara. Nagle, ostatniego lata to jeden z jej najlepszych filmów.

5. Kleopatra (Cleopatra, 1963, reż. Joseph L. Mankiewicz)

Filmy z Elizabeth Taylor - Kleopatra

W tej epickiej produkcji, jednej z najdroższych w historii Hollywood, Elizabeth Taylor stworzyła niezapomnianą kreację. Wcieliła się w legendarną królową Egiptu – piękną, przebiegłą i uwodzicielską Kleopatrę. Podobno Elizabeth nie była zainteresowana udziałem w projekcie. Aby zbyć producentów, zażądała miliona dolarów. Ku jej zdumieniu twórcy filmu przystali na to. Liz była pierwszą aktorką, która otrzymała honorarium z sześcioma zerami.

W filmie wystąpiła w sukni z 24 karatowego złota. Na ekranie partnerowali jej Rex Harrison oraz Richard Burton, którego poznała kilka lat wcześniej, na jednym z hollywoodzkich bankietów. Na planie Kleopatry Elizabeth i Richard nawiązali płomienny romans. On był wówczas żonaty, ona była żoną Eddiego Fishera. Film zyskał wyjątkową autentyczność – Dick i Liz grali kochanków i oddawali się namiętności poza planem filmowym. Stali się jedną z najsłynniejszych par Fabryki Snów.

6. Poskromienie złośnicy (The Taming of the Shrew 1967, reż. Franco Zeffirelli)

Top filmy z Elizabeth Taylor - Kleopatra

To ekranizacja komedii Williama Shakespeare’a. W filmie włoskiego reżysera Elizabeth zagrała nieznośną Katarzynę. Po raz kolejny u jej boku wystąpił Richard Burton. Zeffirelli chciał początkowo powierzyć rolę tytułowej złośnicy pięknej Sophii Loren, której partnerować miał Marcello Mastroianni. Ostatecznie postanowił zaangażować najsłynniejszą hollywoodzką parę. Elizabeth i Richard mieli do zaoferowania cały wachlarz emocji, jakie mogą zrodzić się między kobietą a mężczyzną. Każdy film z ich udziałem bardzo na tym zyskiwał. W przypadku Poskromienia złośnicy nie było inaczej.

7. Olbrzym (The Giant, 1956, reż George Stevens)

Najlepsze role Elizabeth Taylor - Olbrzym

To jeden z najsłynniejszych filmów, w jakich wystąpiła Elizabeth Taylor. Zagrała tu Leslie Lynnton Benedict, żonę majętnego ranczera. Olbrzym to film o Teksasie, dumnych i twardych Teksańczykach oraz o tradycjach, które stopniowo ustępują miejsca nowoczesności. Bohaterka grana przez Liz to przybyszka z liberalnego stanu Maryland. Jej przyjazd do Teksasu daje początek zmianom w poukładanym świecie rodziny Benedictów. George Stevens pozwolił Rockowi Hudsonowi, odtwórcy roli Jordana Benedicta, wybrać ekranową partnerkę. Mając do wyboru Grace Kelly i Elizabeth, Rock zaproponował właśnie Liz. Hudson i Taylor przyjaźnili się do końca życia.

8. Miejsce pod słońcem (A Place in the Sun, 1951, reż. George Stevens)

Role Elizabeth Taylor - Miejsce pod słońcem

To ekranizacja powieści Tragedia amerykańska, autorstwa Theodore’a Dreisera oraz remake obrazu z 1931 roku. Film przedstawia historię George’a Eastmana, który walczy o spełnienie swego amerykańskiego snu. Opuszcza ubogą, pobożną rodzinę i wyjeżdża do miasta. Bogaty wuj oferuje mu pracę w fabryce. Grany przez Montgomery’ego Clifta bohater zakochuje się w pięknej Angeli – w tej roli Elizabeth. Pojawia się także inna kobieta…

Film nagrodzono sześcioma Oscarami. Elizabeth nie otrzymała nagrody, ale stworzyła bardzo dobrą kreację. Był to pierwszy z trzech filmów, w których wystąpiła z Cliftem. Tajemnicą poliszynela była jej fascynacja kolegą z planu.

9. W poszukiwaniu deszczowego drzewa (Raintree County, 1957, reż. Edward Dmytryk)

To ekranizacja powieści Rossa Lockridge’a Jr. i jeden z kilku filmów, w których Elizabeth wystąpiła z Montgomerym Cliftem. Akcja toczy się w czasie wojny secesyjnej. Romantyczny nauczyciel z Indiany zakochuje się w piękności z dalekiego Południa, Susannie – w tej roli Elizabeth. Niedługo po ślubie okazuje się, że dziewczyna cierpi na poważne zaburzenia psychiczne.

Krytycy uznali film za marną imitację Przeminęło z wiatrem (samo porównanie wydaje się kuriozalne), jednak doceniono talent Liz Taylor. Za rolę w filmie Dmytryka aktorka otrzymała pierwszą w swojej karierze nominację do Oscara. Jej kreacja to prawdopodobnie jedyny powód, dla którego warto obejrzeć ten film.

10. Wielka nagroda (National Velvet, 1944, reż. Clarence Brown)

Top role Elizabeth Taylor - Wielka nagroda

To ekranizacja powieści Enid Bagnold. W rolach głównych wystąpili Mickey Rooney i Elizabeth Taylor. Film ten uczynił młodziutką Liz prawdziwą gwiazdą, choć miała zaledwie dwanaście lat.

To opowieść o dziewczynie, która przygotowuje się do udziału w wielkiej konnej gonitwie o Puchar Anglii. Podczas nagrywania jednej ze scen Elizabeth spadła z konia. Doznała urazu kręgosłupa, a ból towarzyszył jej przez resztę życia. Wielką nagrodę uznaje się dziś za klasykę kina familijnego.

W swojej karierze Elizabeth Taylor grywała królowe i kobiety upadłe. Potrafiła być subtelna i ekspresyjna. Wielokrotnie udowodniła wszechstronność swojego talentu. Stała się legendą nie tylko dzięki skandalom, których była bohaterką, ale przede wszystkim dzięki znakomitemu aktorstwu i niezwykłej osobowości.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze role Elizabeth Taylor” swoim znajomym.

Magda Król

Magda Król - z wykształcenia scenarzystka i kulturoznawca. Współpracowała z łódzkimi instytucjami kultury, m.in. podczas organizowania pokazów filmowych, imprez kulturalnych czy słynnego Festiwalu Łódź 4 Kultur. Interesuje się historią kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem klasyki amerykańskiego kina. Jej wielką pasją są biografie znanych postaci ze świata filmu.