15 gwiazd kina, które odeszły za wcześnie

Te gwiazdy kina miały świat u stóp, ale odeszły zbyt szybko, by się tym nacieszyć. Ich lista jest długa, my przedstawiamy 15 najsłynniejszych aktorów w historii kina, którzy umarli niespodziewanie.

Gwiazdy kina, które odeszły przedwcześnie

 

1. James Dean – (1931 – 1955) – śmierć w wieku 24 lat

James Dean śmierć

James Dean, 1955 r.

 

 

James Dean, słynny „buntownik bez powodu”, ikona kina kontestacji, zginął tragicznie w wypadku samochodowym w wieku 24 lat. Aktor stał u progu wielkiej kariery, prywatnie nieśmiały i zakompleksiony, na wielkim ekranie emanował szczerością i talentem. Zagrał zaledwie w kilku filmach, jednak jego role w Buntowniku bez powodu Nicholasa Raya, Na wschód od Edenu  Elii Kazana i Olbrzymie George’a Stevensa na trwałe wpisały się w historię kina i kulturę popularną.

 

 

 

2. Marilyn Monroe (1926 – 1962) – śmierć w wieku 36 lat

Marilyn Monroe śmierć

Marilyn Monroe, 1962 – niedługo przed śmiercią, [fot. George Barris]

Marilyn Monroe (właśc. Norma Jeane Mortenson) stworzyła niepowtarzalny mit wielkiej gwiazdy Hollywood. „Playboy” ogłosił ją „największą gwiazdą seksu XX wieku”, a magazyn „People” przyznał jej miano „najbardziej seksownej kobiety stulecia”. Tajemnicza i przedwczesna śmierć Monroe w wieku 36 lat wpisała się w ową mitologię. Aktorka zagrała w wielu filmach, jednak najwybitniejsze kreacje stworzyła w dziełach Mężczyźni wolą blondynki Howarda Hawksa, Pół żartem, pół serio Billy’ego Wildera  i Skłóceni z życiem Johna Hustona.

MM całe życie borykała się z traumą z dzieciństwa, nieudanymi związkami i uzależnieniem od leków. Pomimo poczucia osamotnienia mawiała: „lepiej być nieszczęśliwą samotnie, niż nieszczęśliwą z kimś innym”. Gwiazda zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach w swoim domu w Brentwood w Kalifornii z powodu przedawkowania środków nasennych, co uznano oficjalnie za samobójstwo. Jak powiedziała jednak Jacqueline Kennedy Onasis – „ona będzie żyła wiecznie”.

3. Rudolf Valentino (1895 – 1926) – śmierć w wieku 31 lat

Rudolf Valentino śmierć

Rudolf Valentino, 1919 r.

 

Rudolf Valentino to jeden z pierwszych gwiazdorów Hollywood, którego przedwczesna śmierć w wieku 31 lat wstrząsnęła publicznością. Aktor zmarł w Nowym Jorku na skutek powikłań po operacji wyrostka robaczkowego. Fanki Valentino szalenie rozpaczały po jego śmierci, zdarzały się nawet przypadki samobójstw. Gwiazdor był narzeczonym Poli Negri, choć do dziś nie wiadomo, na ile związek był prawdziwy, a na ile zaaranżowany na potrzeby marketingowe. Faktem jest natomiast, że Valentino pozostawił po sobie ogromne długi i żaden z jego przyjaciół nie chciał się zająć pochówkiem aktora.

 

 

 

4. Zbigniew Cybulski (1927 – 1967) – śmierć w wieku 40 lat

Zbigniew Cybulski śmierć

Zbigniew Cybulski, PAP

 

Zbigniew Cybulski to jeden z naszych najlepszych aktorów, zwany „polskim Jamesem Deanem”. Z amerykańskim gwiazdorem łączyło go bardzo wiele analogii – obaj słynęli z niekonwencjonalnego, buntowniczego zachowania i uzależnień. Podobnie jak James Dean, Cybulski miał kompleks „okularnika”, choć właśnie z tego atrybutu uczynił swój atut i znak rozpoznawczy. Aktor zasłynął przede wszystkim z roli Maćka Chełmickiego w filmie Andrzeja Wajdy Popiół i diament z 1958 roku, który odniósł niebywały międzynarodowy sukces.

Cybulski zginął, wskakując do pociągu 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu. Aktor przez całe życie miał dziwny zwyczaj łapania w ten sposób ostatniej szansy na podróż, co ciekawe, motyw ten pojawia się również w jego filmach. Zygmunt Hübner tak wspominał Cybulskiego: „Zbyszek pozostał młody aż po śmierć, która może wydać się komuś bezsensownym przypadkiem, a której odnajdujemy go właśnie takim, jakim był za życia, jakim umierał w Popiele i diamencie.

5. River Phoenix (1970 – 1993) – śmierć w wieku 23 lat

River Phoenix śmierć

River Phoenix, 1989 r.

 

River Phoenix również był symbolem buntu swojego pokolenia, porównywanym do Jamesa Deana. Zagrał w Straconych latach, za co otrzymał nominację do Oscara, a także wcielił się w rolę młodego Indiany Jonesa w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata Stevena Spielberga (1983). Słynnym dziełem z udziałem Phoenixa było również Moje własne Idaho. River Phoenix zmarł w wieku 23 lat po przedawkowaniu narkotyków w klubie Johnny’ego Deppa.

 

 

 

 

6. Bruce Lee (1940 – 1973) – śmierć w wieku 33 lat

Bruce Lee śmierć

Bruce Lee, 1973 r.

 

Bruce Lee to jeden z najsłynniejszych aktorów kina akcji z elementami wschodnich sztuk walki. Aktor wychowywał się w Hongkongu, gdzie nauczył się walczyć. Otworzył pierwszą w USA szkołę kung fu, za co był atakowany , został nawet wyzwany na pojedynek przez chińskich nauczycieli. Do historii kina Bruce Lee przeszedł jako odtwórca głównej roli w filmie Wejście smoka (1973). Aktor zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach kilka dni przed premierą dzieła – 20 lipca 1973 roku. Oficjalną przyczyną śmierci było pomieszanie środków przeciwbólowych i narkotyków. Istnieją jednak inne hipotezy, jak np. kara za zdradę tajemnic klasztoru Shaolin lub zemsta kochanki.

 

7. Heath Ledger (1979 – 2008) – śmierć w wieku 28 lat

Heath Ledger śmierć

Heath Ledger, 2006 r.

 

Heath Ledger był znanym australijskim aktorem, który zasłynął przede wszystkim z ról w Tajemnicy Brokeback Mountain (2005) i Mroczny rycerz (2008). W drugim z wymienionych filmów wcielił się w postać Jokera, nie doczekał jednak premiery dzieła. Zmarł z powodu przedawkowania leków w swoim apartamencie na Manhattanie. Za kreację Jokera Heath Ledger otrzymał pośmiertnego Oscara. Osierocił córkę Matyldę ze związku z Michelle Williams.

 

8. Jean Harlow (1911 – 1937) – śmierć w wieku 26 lat

Jean Harlow śmierć

Jean Harlow, 1936 r. [fot. z filmu Riffraff]

Jean Harlow była słynną „platynową blondynką” kina lat 30. Przeszła do historii kina jako symbol seksu. Uwielbiała białe stroje i meble, zagrała między innymi w Platynowej blondynce, Chińskich morzach czy w Sekretarce. Aktorce w filmach często partnerował Clark Gable. Jean Harlow słynęła z licznych romansów i skandali, była trzykrotnie zamężna. Zmarła w wielu 26 lat na uremię, spowodowaną prawdopodobnie powikłaniami po szkarlatynie. Pochowano ją w Los Angeles, w stroju z jej ostatniego filmu Saratoga.

 

9. Paul Walker (1973 – 2013) – śmierć w wieku 39 lat

Paul Walker śmierć

Paul Walker, 2006 r. [fot. m anima]

Paul Walker był znanym aktorem i kaskaderem. Zasłynął głównie z ról w serii filmów produkowanych od 2001 roku – Szybcy i wściekli. Wcielił się w rolę agenta FBI i brał udział w licznych, efektownych wyścigach samochodowych. Walker zginął tragicznie w wypadku samochodowym, w nocy 1 grudnia 2013 roku w Santa Clarita w Kalifornii. Czerwone porsche, w którym spłonął żywcem, było wykorzystywane przez niego do akcji zbierania funduszy na cele charytatywne. Przejażdżka z Paulem Walkerem miała być jedną z atrakcji tego wydarzenia. Aktor był wówczas w trakcie kręcenia kolejnej części Szybkich i wściekłych.

 

10. Linda Darnell (1923 – 1962) – śmierć w wieku 42 lat

Linda Darnell śmierć

Linda Darnell, lata 40.

 

Linda Darnell, znana amerykańska aktorka, która zagrała między innymi w filmach Znak Zorro, Krew na piasku Roubena Mamouliana czy Zdarzyło się jutro Rene Claira, zginęła w bardzo tragicznych okolicznościach. W 1962 roku w domu jej sekretarki w Glenview wybuchł pożar, w wyniku którego gwiazda została dotkliwie poparzona i zmarła. Darnell nazywano w Hollywood „kobietą o perfekcyjnej twarzy”.

 

 

 

11. Jayne Mansfield (1933 – 1967) – śmierć w wieku 34 lat

Jayne Mansfield śmierć

Jayne Mansfield, fot. z filmu Kiss Them for Me, 1957 r.

 

Jayne Mansfield była amerykańskim symbolem seksu. Wielokrotnie porównywano tę aktorkę do samej Marilyn Monroe. Piękna platynowa blondynka, modelka Playboya, była trzykrotnie zamężna. Zagrała między innymi w filmach Blondynka (1957) i ja czy Obietnice! Obietnice! (1963). Miała pięcioro dzieci, trzykrotnie wychodziła za mąż. Mansfield zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w 1967 roku w Slidell – auto, którym jechała, dostał się pod naczepę ciężarówki. Od tego czasu władze USA wprowadziły nakaz instalowania w samochodach ciężarowych barier ochronnych, zwanych od nazwiska gwiazdy „Mansfield Bar”.

 

 

12. Sharon Tate (1943 – 1969) – śmierć w wieku 26 lat

Sharon Tate śmierć

Sharon Tate, 1967 r. [film Dolina lalek]

Sharon Tate, żona Romana Polańskiego, była wschodzącą gwiazdą Hollywood. Zagrała miedzy innymi w Dolinie lalek (1967) i Nieustraszonych pogromcach wampirów. Pojawiła się również w epizodycznej roli na planie Dziecka Rosemary. Aktorka zginęła w dramatycznych okolicznościach – będąc w dziewiątym miesiącu ciąży została zamordowana w swoim domu w Beverly Hills przez sektę Charlesa Mansona. Wraz z Sharon Tate zginęło czworo jej najbliższych przyjaciół.

 

 

 

13. Brad Renfro (1982 – 2008) – śmierć w wieku 25 lat

Brad Renfro śmierć

Brad Renfro [fot. Broward County Sheriff’s Office]

Brad Renfro był niezwykle obiecującym młodym aktorem. Na wielkim ekranie zadebiutował jako nastolatek w 1994 roku w filmie Klient. Potem przyszły kolejne sukcesy, między innymi w utworach Uśpieni, Uczeń szatana czy Ghost World. Był uwielbiany przez fanki, stał się idolem młodego pokolenia. Życie prywatne aktora było niezwykle burzliwe, był uzależniony od narkotyków i alkoholu; często popadał w konflikty z prawem. Renfro zmarł w 2008 roku z powodu przedawkowania heroiny.

 

 

 

 

14. Brandon Lee (1965 – 1993) – śmierć w wieku 28 lat

Brandon Lee śmierć

Brandon Lee

Brandon Lee, syn słynnego Bruce’a Lee, podobnie jak ojciec występował w filmach akcji, np. Ostry poker w Małym Tokio czy Huragan ognia. Aktor zginął w tragicznych okolicznościach – na planie filmu Kruk, adaptacji popularnego komiksu, w 1993 roku. Został śmiertelnie postrzelony, w wyniku pomyłki w pistolecie znalazły się resztki prawdziwego naboju. Zmarł w szpitalu w Willmington. W mediach natychmiast pojawiła się teoria o klątwie męskich członków rodziny Lee i zemście klasztoru Shaolin.

 

 

 

 

15. Natalie Wood (1938 – 1981) – śmierć w wieku 43 lat

Natalie Wood śmierć

Natalie Wood, fot. z filmu Penelope, 1966 r.

Natalie Wood, słynna amerykańska aktorka o rosyjskich korzeniach, grała już od wczesnego dzieciństwa. Jednymi z jej pierwszych sukcesów były filmy Buntownik bez powodu Nicholasa Raya i Wiosenna bujność traw Elia Kazana. Zasłynęła również z ról w West Side Story i Wielki wyścig. Natalie Wood zmarła przedwcześnie 29 listopada 1981 roku. Aktorka utonęła podczas żeglugi jachtem w Kalifornii. Okoliczności śmierci gwiazdy do dziś pozostają jednak niewyjaśnione. Istnieje np. hipoteza, która bierze pod uwagę zabójstwo przez zazdrosnego męża. W jednym z wywiadów Natalie Wood powiedziała, że najbardziej boi się otchłani wody.

 

 

 

 

Udostępnij “15 gwiazd kina, które odeszły za wcześnie” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.