Top 20 – bajki dla dziewczynek

Bajki dla dziewczynek to wbrew pozorom bardzo zróżnicowana kategoria filmów animowanych. Można tu zaliczyć bowiem bajki o księżniczkach, historie o tancerkach, wróżkach, ale też opowieści o odważnych wojowniczkach. W roli animacji dla dziewczynek sprawdzają się również filmy o bohaterach zwierzęcych, zwłaszcza popularne ostatnio serie produkowane w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Mądre bajki dla dziewczynek to historie, które oprócz dostarczania rozrywki posiadają istotną funkcję edukacyjną. Pokazują, że dziewczynki podobnie jak chłopcy, mogą być nie tylko piękne, ale też inteligentne i odważne. Mogą mieć i spełniać swoje marzenia, zmieniać świat.

Szczególnie wzruszające i jednocześnie pouczające są animacje oparte na faktach. To na przykład prawdziwe historie o księżniczkach takich, jak Pocahontas, Anastazja czy Sissi.

Oczywiście każda bajka może podobać się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Jednak niektóre filmy animowane przypadają do gustu szczególnie małym dziewczynkom.

Bajki dla dziewczynek

1. Pocahontas (1995)

Bajki dla dziewczynek - Pocahontas

Pocahontas to jedna z piękniejszych bajek Disneya i z pewnością przypadnie do gustu dziewczynkom. Przedstawia bowiem historię uroczej i odważnej Indianki, która zdobywa serce brytyjskiego żołnierza Johna Smitha. Dziewczyna odkrywa przed przybyszem z innego świata zupełnie nową rzeczywistość: piękne i czujące oblicze ziemi, roślin i zwierząt żyjących w symbiozie z indiańskimi plemionami. W 1998 roku powstała druga część filmu animowanego o losach Pocahontas o podtytule Podróż do Nowego Świata.

2. Mała Syrenka (The Little Mermaid, 1989)

Bajki dla dziewczynki - Mała Syrenka

Disneyowska Mała Syrenka to adaptacja znanej baśni Hansa Christiana Andersena o losach pięknej syreny, która zakochuje się w ziemskim młodzieńcu. Ariel za wszelką cenę pragnie przybrać ludzką postać i wieść życie u boku ukochanego księcia Eryka. Wiedźma Urszula może jej w tym pomóc, jednak Syrenka będzie musiała poświęcić za to swój największy talent – anielski głos. Przygody dzielnej Ariel poruszają, ale też w ujęciu Disneya zyskują bardziej optymistyczne przesłanie niż w wypadku pierwowzoru.

3. Piękna i Bestia (Beauty and the Beast, 1991)

Filmy animowane dla dziewczynek - Piękna i bestia

Dziewczynki od lat zachwycają się losami pięknej i dobrej Belli, która w zamian za uwolnienie ojca decyduje się zamieszkać w pałacu przerażającego potwora. Bella otrzyma za swoją odwagę należytą nagrodę – znajdzie wielką miłość, która odczaruje oblicze bestii i przemieni ją w przystojnego i urzekającego księcia. Dwa Oscary i trzy Złote Globy najlepiej świadczą o wysokim poziomie tego filmu animowanego.

4. Kopciuszek (Cinderella, 1950)

Bajki o księżniczkach - Kopciuszek

Disneyowski Kopciuszek mimo że liczy sobie już dobre kilkadziesiąt lat wciąż pozostaje jedną z najpiękniejszych animacji dla dzieci, szczególnie zaś podoba się małym dziewczynkom. Widowiskowa adaptacja starej baśni to historia dziewczyny, która po śmierci matki musi ciężko pracować jako służąca w domu swojej niedobrej macochy i jej dwóch leniwych córek. Pewnego dnia książę zaprasza na bal wszystkie panny ze swojego królestwa. Okazuje się, że Kopciuszek, dzięki pomocy swojej matki chrzestnej-wróżki, również udaje się na zabawę. W karocy i wspaniałej sukni bohaterka nie przypomina ubogiej służącej, ale wspaniałą księżniczkę. Niestety czar działa tylko do północy, więc Kopciuszek musi się spieszyć z powrotem do domu.

5. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (Snow White and the Seven Dwarfs, 1937)

Bajki o księżniczkach Disneya - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, pierwsza wielka animacja Walta Disneya i historyczny sukces wytwórni, do dziś stanowi klasyczną pozycję bajek dla dziewczynek. Oto Śnieżka, miła i piękna księżniczka osierocona przez matkę, wzbudza zazdrość w próżnej macosze. Zła królowa postanawia pozbyć się pasierbicy i wydaje na nią wyrok śmierci. Leśniczy lituje się jednak nad dziewczynką i wypuszcza ją do lasu, gdzie Śnieżka odnajduje mały przyjazny domek siedmiu krasnoludków.

6. Śpiąca królewna (Sleeping Beauty, 1959)

Bajki dla małych dziewczynek - Śpiąca królewna

Śpiąca królewna to kolejna bajka Disneya, która pomimo upływu czasu wciąż zdobywa serca dziewczynek. Opowiada o losach Aurory, pięknej królewskiej córki. Jej rodzice nieopatrznie nie zapraszają na chrzciny złej wiedźmy, która z zemsty rzuca na dziecko zły czar. Gdy dziewczyna skończy 16 lat, ukłuje się wrzecionem w palec i zapadnie w głęboki sen. Będzie mógł ją obudzić jedynie pocałunek kochającego królewicza.

7. Kraina lodu (Frozen, 2013)

Disney księżniczki filmy - Kraina lodu

Nie ma chyba dziewczynki, która nie zna Krainy lodu i pochodzącej z filmu piosenki Mam tę moc. Opowieść o dwóch siostrach: Annie i Elzie oraz ich przygodach związanych z nadprzyrodzonymi zdolnościami Elzy, wzrusza i bawi do łez. Piękne księżniczki, śmieszne dialogi i atrakcyjna wizualnie animacja stanowią niewątpliwe atuty tej bajki, a jej sukces, jak do tej pory przerasta wszystkie inne filmy dla dzieci.

8. Świnka Peppa (Peppa Pig, 2004 – )

Bajki na dobranoc dla dziewczynek - Świnka Peppa

Świnka Peppa to bajka telewizyjna, która szturmem zdobyła serca wszystkich najmłodszych widzów. Brytyjski serial animowany opowiada o przygodach tytułowej świnki i jej rodziny: Taty Świnki, Mamy Świnki oraz młodszego brata George’a. W bajce pojawia się również wielu innych bohaterów, jak np. dziadkowie czy pani Królik prowadząca szkolny autobus. Wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, a również i starsze, kochają świnkę Peppę i jej rozmaite przygody.

9. Mulan (1998)

Bajka o dziewczynce - Mulan

Mulan do Disneyowska adaptacja chińskiej legendy o odważnej dziewczynie, która przywdziewa męską zbroję, by walczyć za swój zagrożony kraj. Mulan wychowuje się w małej tradycyjnej wiosce, jednak nie w głowie jej kontynuowanie odwiecznych zwyczajów. Zamiast o mężu marzy o przygodach w wielkim świecie.

Gdy z powodu wojny cesarz ogłasza powszechny pobór do wojska, dziewczyna postanawia ochronić starego ojca przed ciężkim i niebezpiecznym obowiązkiem. Ścina swoje długie włosy i w męskiej zbroi rusza na pomoc cesarstwu. Mulan to piękna i pouczająca historia dla każdej dziewczynki. Pokazuje bowiem, że każda kobieta ma prawo wybrać taką drogę życiową, jaka jest jej najbliższa, nawet jeśli będzie to sprzeczne ze społecznymi oczekiwaniami.

10. Calineczka (Thumbelina, 1994)

Bajki o dziewczynkach - Calineczka

Kolejna animowana ekranizacja znanej bajki Andersena. Pewna wróżka obdarowuje kobietę pragnącą dziecka nasionem tajemniczego kwiatu. We wnętrzu rośliny rodzi się maleńka dziewczynka. Szybko zyskuje ona miłość matki, a wkrótce również zachwyconego nią króla Elfów. Pewnej nocy jednak straszne ropuchy porywają Calineczkę, co rozpoczyna jej długą i pełną rozmaitych przygód podróż.

11. Merida waleczna (Brave, 2012)

Bajki dla dzieci dla dziewczynek - Merida waleczna

Oscar, Złoty Glob i statuetka BAFTA to najważniejsze z nagród, jakie przyznano Meridzie walecznej, świetnej bajce dla dziewczynek. Główna bohaterka to zbuntowana szkocka księżniczka, która wbrew woli rodziców, wcale nie chce wyjść za mąż, ale marzy o wspaniałych przygodach. Jej największą pasją jest zaś łucznictwo. Pewnego dnia Merida po kłótni z matką ucieka z domu. Pragnie odnaleźć swoje przeznaczenie, jednak nie jest świadoma, że wiedźma, która oferuje jej pomoc, może mieć bardzo złe intencje.

12. Balerina (2016)

Bajki animowane dla dziewczynek - Balerina

Balerina to wzruszająca bajka o jedenastoletniej Felicji, która wychowuje się w sierocińcu. Największą pasją dziewczynki jest taniec. Mimo że nikt nie wierzy w urzeczywistnienie marzeń bohaterki, ona postanawia się nie poddawać. Któregoś dnia wspólnie z kolegą Wiktorem, który marzy o karierze naukowca, uciekają do Paryża. Felicja dostaje się do prestiżowej szkoły dla baletnic. Balerina nie tylko ze swadą opowiada o spełnianiu największych pragnień, ale też pokazuje malowniczy krajobraz francuskiej stolicy.

13. Psi patrol (PAW Patrol, 2013 – )

Najlepsze bajki dla dziewczynek - Psi patrol

Psi patrol to kolejna obok Świnki Peppy propozycja telewizyjnej bajki. Kanadyjska animacja zdobyła ogromną popularność. W bajce występuje ośmioro psich bohaterów: dalmatyńczyk Marshall, buldog Rubble, owczarek Chase, kundel Rocky, labrador Zumy, cocker-spanielka Skye, husky Everest i cziłała Tarcker. Pieski pomagają chłopcu o imieniu Ryder w rozwiązywaniu trudnych problemów i ratowaniu ludzi z opresji.

14. Księżniczka i Żaba (The Princess and the Frog, 2009)

Księżniczki Disneya postacie - Księżniczka i Żaba

Fabuła Księżniczki i Żaby stanowi oryginalnie przekształconą baśń o zaczarowanym żabim królu, którego pocałunek pięknej dziewczyny zamienia w przystojnego młodzieńca. Główną bohaterką animacji jest księżniczka Tiana, mieszkanka Nowego Orleanu. Pewnego dnia spotyka żabę mówiącą ludzkim głosem. Zwierzę twierdzi, że jest zaklętym księciem, a pocałunek księżniczki może mu przywrócić ludzką postać. Gdy jednak Tiana spełnia życzenie żaby, sama zamienia się w płaza.

15. 101 Dalmatyńczyków (One Hundred and One Dalmatians, 1961)

Bajki dla dziewczynek lista - 101 Dalmatyńczyków

101 Dalamtyńczyków to ciekawa historia o sympatycznych pieskach, które pewnego dnia znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie. Niejaka Cruella DeMon marzy bowiem o sprawieniu sobie okazałego futra ze skór niewinnych szczeniaczków. Gdy dzieci Pongo i Perdity zostają porwane, rodzice bez wahania ruszają na poszukiwania. Wkrótce dołączają do nich ich właściciele: Roger i Anita. W 1962 roku film Disneya został nagrodzony statuetką BAFTA za najlepszą animację.

16. My Little Ponny: Przyjaźń to magia (My Little Pony: Friendship is Magic, 2010 – 2019)

Bajki dla dziewczynek ranking My Little Pony

My Little Pony to bajka, która powstała z myślą o małych dziewczynkach. Główną bohaterką opowieści jest Twilight Sparkle, jednorożec, która zostaje wysłana przez księżniczkę Celestię do miasteczka Ponyville, gdzie ma nauczyć się, na czym polega przyjaźń. Twilight udaje się więc na miejsce w towarzystwie swojego asystenta smoka Spike’a. Wkrótce poznają kilka przyjaciółek, między innymi Raibow Dash, Fluttershy, Pinkie Pie czy Apple Bloom. W związku z kreskówką powstała cała seria gadżetów i popularnych zabawek dla dziewczynek.

17. Kopciuszek: historia prawdziwa (Cinderella and the Secret Place, 2018)

Dziewczynki bajki - Kopciuszek. Historia prawdziwa

Obok klasycznego Kopciuszka warto pokazać dzieciom alternatywną wersję znanej historii. Kopciuszek: Historia prawdziwa to opowieść, w której tytułowa bohaterka nie jest tylko piękną, dobrą dziewczyną, ale ma przed sobą trudne zadanie dającej jej okazję do udowodnienia własnej odwagi. Gdy Kopciuszek dociera bowiem na proszony bal, okazuje się, że książę został zamieniony w mysz, a w jego miejsce został podstawiony sobowtór. Dziewczyna za wszelką cenę postanawia uratować syna króla z rąk złej wiedźmy.

18. Królowa śniegu (Snezhnaya koroleva, 1957)

Różne bajki dla dziewczynek - Królowa śniegu

Królowa śniegu to stary rosyjski film animowany z 1957 roku. Pewnego dnia zła Królowa porywa Kaja, a jego przyjaciółka Gerda wyrusza na poszukiwanie chłopca. Zanim dziewczynka trafi do lodowego pałacu, będzie musiała pokonać w podróży wiele niebezpieczeństw. Najnowsza animacja związana ze znaną baśnią to Królowa śniegu: Po drugiej stronie lustra z 2018 roku.

19. Barbie

Dla dziewczynek spis - Barbie

Barbie to cykl filmów pełnometrażowych i animowanych seriali, które powstają od 2001 roku, kiedy pojawiła się Barbie w Dziadku do orzechów. Główną bohaterką wszystkich opowieści jest słynna lalka produkowana przez amerykańską firmę Mattel od 1957 roku, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Imię Barbie powstało jako zdrobnienie córki producentki Ruth Handler zabawki, Barbary. W latach 60. XX wieku wydawnictwo Random House wydało serię powieści opisujących biografię lalki. Posiada ona chłopaka Kena, młodsze siostry: Skipper, Stacie i Chelsea oraz koleżanki Teresę i Midge.

20. Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska (Maya the Bee: The Honey Games, 2018)

Bajki dziewczynki 2018 - Pszczółka Maja

Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska to druga część przygód odważnej i zabawnej pszczółki, która tym razem wraz ze swoim przyjacielem Guciem weźmie udział w sportowych zawodach. Będzie to kara, jaka spotka ją za krytykę Cesarzowej. W razie przegranej bohaterki, ul Mai straci zaś całe zapasy miodu. Stawka jest więc bardzo wysoka.

Udostępnij “Top 20 – bajki dla dziewczynek” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.